Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » SZJA visszatérítés várandósság...

SZJA visszatérítés várandósság esetén?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Párommal nincs gyermekünk, jelenleg várandós a feleségem. Mindketten dolgozunk hosszú évek óta tisztességesen bejelentve. Dec. 31.-én tölti a 88. napot ami elvileg az alapján került rögzítésre és számításra amit első alkalommal mondott a nőgyógyásznál(utolsó menstruáció első napja), azaz bemondásra. Az első hírek 12. hétről szóltak, majd később már betöltött 91. napról jelent meg a rendelet. A betöltött 12. hetet "bőven" teljesítenénk de a 91. napot nem.

Mi történik akkor ha mi is visszaküldjük a nyomtatványt azzal, hogy dec. 31.-én tölti a 91. napot? Ez még a jóváírás előtt "megbukna"? Vagy utána valamilyen formában? Az EESZT és a NAV rendszere össze van futtatva? Esetleg kikerülhető lenne úgy a dolog, ha NEM vennénk igénybe a 91. naptól járó HAVI adókedvezményt(orvosi igazolással NAV felé) hanem majd csak a gyermek születése után vennénk igénybe ? Egyáltalán van méltányossági lehetőség ilyen szűk lemaradásra? Nagyon szomorú és rossz érzés, hogy ezen kell gondolkodni, de egy fiatal párnak, születendő gyermekkel albérletben sajnos ilyenen is rágódni kell.

Megköszönöm előre is annak aki egyáltalán elolvasta és tud tanácsot adni.

Üdv,

Egy leendő apuka



2021. nov. 22. 21:24
1 2 3 4
 11/36 anonim ***** válasza:
70%
Én most népszerűtlen leszek de azoknak akik idén nem szülnek, nem is adnám vissza, mert nem nevelnek gyereket, tehát nem jogosultak családi pótlékra. Akkor miért járna nekik vissza? Ennyi erővel vissza lehetne adni kb mindenkinek...
2021. nov. 23. 06:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/36 A kérdező kommentje:

10#

Ebben a videónál, 1perc 05nél:

https://www.youtube.com/watch?v=MDvwhQbJrYs

De több cikk is megjelent nyilván erre hivatkozva:

[link]

[link]


Az igényléshez tudtommal csak egy nyomtatványt kell kitölteni, amit akár Online is meg lehet tenni.

A kérdésem csak annyi, hogy mivel kell igazolni bármit is az SZJA visszatérítésnél ami most szinte biztos, hogy egyszeri lehetőség. Ne keverjük az adóKEDVEZMÉNNYEL.

2021. nov. 23. 07:05
 13/36 anonim ***** válasza:
91%
Azt kell igazolni, hogy jogosult vagy az adókedvezményre. Nem keveri senki, Hanem ez a szabály. Az adókedvezményre való jogosultságot pedig a munkáltató fele igazolod.
2021. nov. 23. 07:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/36 anonim ***** válasza:
100%
Nem keverik. Ha betöltötte a feleséged a 91 napot, onnantól jogosult családi adókedvezményre, amiről kap egy igazolást a nőgyógyásztól. Az igazolja, hogy vissza igényelhetitek-e a szja-t erre az évre. Kell neked az, hogy adótartozásod/adótartozádotok legyen? Ki fog ám bukni, hogy ha jogosulatlanul igénylitek vissza és fizetheted vissza. Miért nem várjátok meg, hogy mit ír rá a doki az igazolásra? Ha jogosultak lesztek rá, azt májusban is vissza tudjátok igényelni és akkor mindenkinek nyugodt a lelke. Ha meg nem kaphatjátok meg azt is el kell fogadni. Mások is beletörődtek ha nem jár vissza.
2021. nov. 23. 07:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/36 A kérdező kommentje:

#14

Elképzelhető, hogy pontatlanul fogalmaztam.

Mi történik akkor ha én az alábbi rövid segédlet alapján kitöltöm az igénylést. A várandósság részhez 2021.dec 31 és 2021. dec 31 kerül be.

https://www.youtube.com/watch?v=RxwAn42XdMg



És a családi adókedvezményt mondjuk NEM akarom semmilyen módon igényelni (kvázi nem tudok róla, hogy van ilyen ha kapok is róla papírt a nőgyógyásztól akkor se viszem tovább sehová) és majd a gyermek születését követően(!!!) akkor már gondolom egy születési anyakönyvi kivonattal szeretném igénybe venni és igazolni ONNANTÓL az adókedvezményt illetve a családi pótlékot.

2021. nov. 23. 07:41
 16/36 anonim ***** válasza:
100%

Laikusként úgy gondolom, hogy mindenképpen kell igazolni, hogy be van töltve a 91. nap akár december 31-én is.


Ezt az igazolást továbbra is a nőgyógyász adja ki és a születési dátumot is ő írja be a kiskönyvbe.


Az, hogy te majd visszamenőleg kéred az adókedvezményt, nem befolyásolja a a fent említett kritériumot.


(Kérhetnéd az általatok beírt 91-ik naptól az adókedvezményt, mert az szja visszatérítésnél nem oszt vagy szoroz nálatok.)

2021. nov. 23. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/36 anonim ***** válasza:
100%

#11, én is így gondolom ahogy te, de persze örülök, hogy más a helyzet, nem vagyok a magam ellensége 🤣

Ahogy írtam is, anno arra készültem, hogy a december eleji kisbabánkra legjobb esetben is csak a decemberi adóelőleget kapjuk majd vissza, hiszen nem neveltünk gyereket az említett kritikus időszakban. És nem is éreztem volna igazságtalannak éppen ez miatt.


Nézd, kérdező. Nem tudom, hogy tőled el fogja-e kérni a NAV azt az igazolást legkésőbb az adóbevalláskor, de ha igen, akkor lehet hogy nem csak az adóelőleg összegét fizettetik vissza veled, hanem még jól meg is bírságolnak. Aztán mehetsz méltányosságért folyamodni. De ha neked megéri ezt a kockázatot, hát hajrá.

Ha a nőgyógyász mást nem mond, akkor nektek most nem volt ebben szerencsétek. Vagy feldolgozod ezt szép csendben, vagy bevállalod, hogy csalsz. Egyszerűen nincs más választásod, hiába vergődsz.

2021. nov. 23. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/36 A kérdező kommentje:

#16

A mostani helyzetben az a lényeg, hogy még idén igazolva legyen a 91.nap, ugyanis akkor tudtommal a teljes évi SZJA visszajár apának és anyának.

Ez egyszeri alkalomnak tűnik.

2021. nov. 23. 08:16
 19/36 anonim ***** válasza:
100%

De az SZJA visszatérítés és a családi adókedvezményre való jogosultság ebben az esetben kéz a kézben jár, hiába akarod mindenképpen különválasztani.


Majd ha a 13. Hét után mentek terhesgondozásra, akkor kéred az orvostól az igazolást és meglátod, hogy mit ír rá. (Ha nem vagy biztos benne az utolsó menstruacióban, akkor CRL alapján meg tudja állapítani a magzati kort)

Ugyanis ha nem tölti be a 91. Napot a terhesség, akkor nem vagy jogosult az adókedvezményre, amiből következik, hogy az SZJA visszatérítésre sem.


Innentől kezdve felesleges kiskapukat keresni szerintem. Ha neked megér egy bírságot akkor persze bármit be lehet írni.


Ez az SZJA visszatérítés egy plusz, különösen azoknak, akik nem is nevelnek még gyereket. Persze mindenkinek nagy segítség, de amikor eldöntöttétek, hogy gyereket vállaltok gondolom nem erre alapozztatok.

Innentől ha jogosult vagy rá, akkor nagyon jó és lehet neki örülni, ha nem akkor meg ezt el kell fogadni.

2021. nov. 23. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/36 anonim ***** válasza:
34%

Mi történik, ha így jársz el? Adócsaló leszel.

A terhességi kor megállapítása nem bemondás alapján megy, illetve de, de ha az a 12. héten jelentősen eltér a valóságtól, akkor korrigálják a magzat méretei alapján, így simán lehet hogy sokan rászaladnak még erre, akik azt gondolják, hogy idén töltik a 91. napot. Szerencsés esetben nálatok a nőgyógyász lefelé korrigálhat még esetleg, de sajnos 3-4 napot nem jellemző.


Igazolni nem kell, hogy jogosult vagy rá, de szerintem elég sok pénzt osztanak ki most ahhoz, hogy ellenőrizzék is majd idővel a jogosultságokat, akkor pedig be kell mutatni a 91. napi igazolást (ami betöltött 13+1 hét).

Az meg, hogy jogos-e... Lehet a babátvárók nem nevelnek gyereket, de 91. naptól jogosultak családi adókedvezményre és amilyen költségek felmerülnek babavárásnál, én nem sajnálom tőlük. Valószínű egy az egyben el is viszi a babára készülődés (baba bútor, esetleg lakás átrendezés, vagy vásárlás stb.). Az életét nem változtatja meg senkinek, de hatalmas segítség egy ilyen időszakban! Megdolgoztak érte, leadózták azt a pénzt ők is, amit visszakapnak. Nem is értem miért böki ez valakinek a csőrét.

2021. nov. 23. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!