Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Milyen büntetést, nevelési...

Milyen büntetést, nevelési módszert alkalmaztok 4 éves gyereknél?

Figyelt kérdés
4 éves kisfiam alapvetően jó, szófogadó gyerek.Hála istennek nagyon ritkán van vele probléma az is inkább kisebb csibészkedésnek nevezném. De mostanában kezd egy kicsit többet megengedni magának úgy vélem most van az a korszak amikor feszegeti a határait. Pl. ránk nyújtja a nyelvét ha valami nem tetszik neki amit mondunk ha rászólok egyből bocsánatot kér és azt hiszi ezzel el van intézve de következő alkalommal ismét csinálja. Vagy megcsípi az arcunkat. Ilyen esetben ti milyen módszert alkalmaztok büntetés gyanánt? Verni semmi esetben sem szoktam ha komolyabb rosszaságot csinál akkor sem nem vagyok ennek a híve. Inkább fenyegetőzni szoktam (Nem játszhat a számítógépen, vissza viszi a jézuska a karácsonyi ajándékot, fenyegetem hogy kidobom a játékot (persze sose teszem)stb.)Ti mit alkalmaztok ami beválik?Azért túl szigorú sem szeretnék lenni de azért tudja hogy ki a főnök.
2013. jan. 3. 18:05
 1/5 anonim ***** válasza:
4 perc bunti a buntisarokban.
2013. jan. 3. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
77%

Sajnos a határfeszegetés egy félreértés alapján elterjedt tévhit. Ami határfeszegetésnek látszik, az valójában szeretetpróba, egy tesztrendszer, és addig erősödik, amíg a szülő megbukik rajta, vagy amíg egy kellően erős büntetéssel nem vet véget neki. (Vagy amíg meg nem felel a próbán, persze.)


Valami történt az alábbiak közül:

1. Az egyik vagy mindkét szülő részéről valamilyen reakció, ami alapján a gyerek azt érezte, hogy nem szeretik.

2. Valaki másnál látta azt, hogy nem szeretik az illetőt a szülei, pl. oviban, játszótéren stb.


Mindkét esetben megrémül: "Te jó ég! Nem szeretnek?" Vagy: "Van ilyen?! Mi van akkor, ha engem sem szeretnek?"


És elkezdi tesztelni a szülőt. Valójában ez az egész egy kérdésfeltétel, csak nem hangzik el szó szerint a kérdés. A hibát ott követjük el, amikor nem a valós kérdésre reagálunk, hanem a látszólagos helyzetre: tesztelik a határokat, tehát egyértelműsítenem kell, hogy hol vannak a határok.


Tehát értelemszerű, hogy a büntetés a lehető legrosszabb, amint most tehetsz. A büntetéssel megadod a választ: nem szeretlek. Ez kezdetben hihetetlen a gyereknek, és addig folytatja a tesztelést (egyre rosszabb, agresszívabb, szemtelenebb, szabályszegőbb), amíg teljesen egyértelművé nem válik a számára: nem szeretnek, tényleg nem szeretnek. Ez persze egy fontos üzenetet hordoz, ami az egész személyiségét meg fogja határozni a továbbiakban, és így az egész életét is: NEM vagyok szerethető.


Aki pedig nem szerethető, az persze miért is vállalna felelősséget a dolgokért, önmagáért, másokért, tanulásért stb. Minden probléma innen ered.


Tehát ne dőlj be a látszatnak. Valami rosszat csinál? Halld a lelki füleiddel, ahogy elhangzik a kérdés: "Szeretsz engem?" Erre kell válaszolnod, miközben magát a cselekedetet helyteleníted, nem pedig az embert. A büntetés az embert helyteleníti.

Például így: "Én nagyon szeretlek téged, kisfiam, de ez csúnya dolog, ilyet nem csinálunk."


Innentől teljesen mindegy, hogy erősödik-e a rosszalkodás vagy sem. Amint ugyanis minden kétsége elmúlik azt illetően, hogy szeretik-e, felhagy a teszteléssel. (De persze bármikor történhet valami, ami miatt újra kétségei támadnak, ám ez nem változtat a teendőkön.)


Súlyosbítja a helyzetet, hogyha már történt büntetés, esetleg a fenti 1. esetnek megfelelő dolog. Ezt egy nem meghunyászkodó, hanem méltóságteljes bocsánatkéréssel lehet kezelni. Példa: "Tudom, hogy a múltkor nagyon ingerült voltam veled, és azt mondtam, hogy... Sajnálom, nem gondoltam komolyan. Nagyon szeretlek, kisfiam. Tudod mit, állapodjunk meg abban, hogy mindketten..." innentől saját kreativitásra bízom, de itt még át is fordítható a szituáció egy kölcsönös megértéssé és szövetséggé, ami nagyon fontos.


Persze nyilván erről kevés ennyit írni, de röviden így lehet összefoglalni a helyzetet és a teendőket.


Pszichológus

2013. jan. 3. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Elég kielégítő válasz volt kedves utolsó, köszönjük szépen! Hihetetlen, hogy ez így van! Én is mindig kiborulok, ha nem viselkedik. Ezek szerint mindig azt vonja le a hozzáállásomból, hogy nem szeretem?
2013. jan. 3. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Én is nagyon köszönöm a 2. válaszolónak a sok hasznos információt! Akár én is írhattam volna ki hasonló kérdést, bár az én fiam még 3 éves sincs!
2013. jan. 3. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Kedves 3.


Igen, valóban egy ilyen dinamika működik, és ha az ember nema z eredeti kérdésre reagál (lehetőleg pozitívan persze :) ), akkor a vége az, hogy a kamasz gyerek lázad, elhatárolódik, nem osztja meg a problémáit a szülőjével. Ezt itt lehet megelőzni.


Persze tudom, hogy nem könnyű. Az élet lesavazva tartja a szülők agyát. A megfelelő időben meg fogom írni ezt a mechanizmust könyvben esettanulmányokkal, remélhetőleg ez sokaknak segíteni fog. Talán 2-3 év múlva már itt lesz az ideje.


Szívesen, kedves 4. :)

2013. jan. 4. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!