Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szoptatás » Jelenlegi és leendő Anyukák!...

Jelenlegi és leendő Anyukák! Ti nem érzitek úgy, hogy a szoptatás túl van misztifikálva? Régen nem volt egyszerűbb?

Figyelt kérdés
Néhány héten belül szülök, de előre agyalok azon, hogy vajon fog e sikerülni szoptatnom a babámat, amit nagyon szeretnék. 9 hónappal ezelőttig azt hittem, hogy mell elő, baba bekap, tej folyik. És csak az nem szoptat, aki nem akar. Azt gondoltam, hogy az anyatej adása a legtermészetesebb folyamat az egész világon, és emellett egy nagyon egyszerű dolog is. De tíz anyuka közül, akivel most közvetlen kapcsolatban vagyok, egyiknek sincs elég teje, szenved, tápszerrel kell pótolnia. Nem beszélve arról, hogy mennyi szakkönyv, weboldal, tanácsadó, liga, forró drót van kiélezve a témára. Ráadásul már ezer dolgot tudsz előre, mi nem sikerülhet. Ha nem csinálod rögtön, rossz a technika, nem harap rá eléggé, letapadt nyelv, nincs vákuum, fáj, feszít, sebes, elzáródott, gyulladt, masszírozd, fordítsd, fejj kézivel, gépivel, inkább sehogy, igény szerint, 3 óránként, egyik mell teljesen, váltott mell tíz percenként... áááá... És csak rakódnak a gátak az agyadba, teli leszel szorongással, és a végén mindent produkálsz, amit nem akarsz. Szerintetek hogyan lehetne ezen változtatni? A sok segítség pont nem segít, csak pánikoltat.
2011. febr. 24. 15:03
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:

De! Bár mi még csak most tervezzük a babát, de eldöntöttem, hogy nem fogok erre rágörcsölni. Ha tudom szoptatom amíg lehet, de ha nem, akkor sem fogom felakasztani magam!

Mi is felnőttünk valahogy, pedig akkor sem volt minden anyukának teje. Pont jó példa anyu! Tesómmal volt teje, velem alig. Na ugyanolyan szépen felnőttem, mint ő! Nem voltam sem betegesebb, sem másabb! Anyu mondta,hogy persze rossz volt neki is, de azért hatalmas problémát nem csinált belőle. Egy darabig vette a tejet, utána meg már csak tápszer, meg "normális" kaja!

2011. febr. 24. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 krisztivan ***** válasza:
A legjobb nem is foglalkozni ezzel,ugyis mindenki más ezzel fog "piszkálni".Ha van tejed szoptatsz ha nincs akkor tápi.Nekem már a kórházban kiderült hogy kevés a picuromnak ,két napig könyörögtem tápszerért.Most hat hós lesz és még mindig a tejcsi az első utána jöhet a szilárd.Mindenki azt hiszi hogy rajta múlik de ez nem minden esetben igaz.Hát ez van ,emberek vagyunk most is mint régen.
2011. febr. 24. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:

Szia!


Értem a problémádat, mert igaz, hogy a csapból is ez folyik. Igaz, ennek megvan az előzménye: tudtad, hogy 1960-ban Amerikában a nők mindössze 18 százaléka kezdte el egyáltalán szoptatni a gyerekét? Akkor ébredtek rá ott páran, hogy ez így nem oké, és kezdtek felvilágisító kampányba. Igaz, hogy az LLL (egy szoptatást támogató szervezet, ha még esetleg nem hallottál róla, hamarosan tuti fogsz :)) időnként eltúlozza a dolgot (szoptasd akár az ovis gyerekedet is, két-három tesót is egyszerre, stb.), de azt nem lehet tagadni, hogy az ő munkájuknak hatalmas szerepe van abban, hogy ma Amerikában a nők 70 százaléka kezdi meg a szoptatást.

Magyarországon kicsit más a helyzet, itt mindig is 90 százalék felett volt a szoptatott újszülöttek száma, és akik már akkor is tápszert adnak, azok túlnyomó része sem jókedvéből teszi. A probléma egyik részét jómagam abban látom, hogy anyukánk-nagymamánk nem tud ebben nekünk segíteni, mivel az ő idejükben nagyon szigorúan vették a 3 órás szoptatást (praktikus okokból - a munkásnő nem rohangálhatott igény szerint az üzemi bölcsibe a csecsemőjéhez), el is ment a tejük pár hónapon belül. Ha ennek ellénére olyanok, hogy nem tesznek majd megjegyzést, ha igény szerint szoptatod a babádat, az sokat segíthet. Nekem szerencsém volt, támogattak, sőt, anyukám azt mondta, mennyivel emberibb ez a módszer, mint az, amivel ő nevelt minket a nyolcvanas években.

Hogy régen egyszerűbb volt-e? Nem tudom, dédnagymamám a négy gyereke közül egyiket sem tudta szoptatni (vagyis az első kudarc után a három kisebbet meg sem próbálta), tehéntejet kaptak első perctől fogva. És nem véletlen a szoptatós dajkák és a tejtestvérek hagyománya sem. Abban igazad van, hogy természetes dolognak kéne lennie - de valahogy nem az, és nem csak most, hanem már évszázadok óta.

Igazából nem vagyok a téma szakértője, csak egy 10 hónapos kisfiú anyukája, úgyhogy nem tudtam minden kérdésedre válaszolni. :) Sok sikert kívánok Neked hozzá, előtte pedig egy szép, könnyű szülést, és ne görcsölj, menni fog. Hol fogsz szülni?

2011. febr. 24. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
Először az jutott eszembe, hogy nem kellene ennyi mindent olvasni... Aztán persze, beugrik, hogy manapság már tényleg mindenki előre tudni szeretne mindent. Épp emiatt van szerintem a pánik, ha elsőre nem megy minden flottul... Annyi mindent hallani, ovasi a szoptatásról, hogy a babát váró anyák nyakába borul a rengeteg hamis infó, még meg se született a babája és csupán a nehézségeket látja, a sikersztorikat nem... Pedig hidd el abból sokkal több van, csak arról nem beszélnek annyit, mint a nehézségekről.. A legtöbb kisbaba igenis ügyesen szopik az első pillanattól, a legtöbb anyuka igenis tud szoptatni, ha megkapja hozzá a környezetétől a kellő támogatást! Én már a 4.babámat szoptatom,immár 2 éve. A legidősebb már 18 éves... akkor még tized ennyi infó sem volt, segítség meg még kevesebb.. Mégis sokan szoptattak gond nélkül akkor is. Ma meg ha gondod van, annyi hiteles segítő van, akik szívesen adnak tanácsot, segítenek akár gyakorlatban is... csak meg kell találni a valóban hiteleseket...
2011. febr. 24. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 A kérdező kommentje:

Ohh... köszönöm a válaszokat. A II. sz. női klinikán fogok szülni. Remélem természetes úton, akkor nagyobb az esély, hogy sikerül a szoptatási mizériát győztesen véghezvinnem. Szakkönyvem ebben a témában egyébként nincs, mégis ez az a terület, ahonnan a legtöbb infót kapom. Egyszerűbb lenne, ha mindenki az ösztöneire hallgatna, én is ezt fogom tenni. Csak lazán és ösztönösen. Csak megbirkózunk vele Babócával...


Érdekesség. Pont annak a barátnőmnek ment minden rendben a szopival, aki nem igény szerint, hanem 3 óránként etetett...

2011. febr. 24. 15:56
 6/18 anonim ***** válasza:
Én teljesen egyetértek veled,de tényleg nem szabad ezen görcsölni.Pozítívan kell hozzáállni,tudsz majd szoptatni és kész!Én az első gyerekemet 18 évesen szültem.Eszembe se jutott,hogy nem lesz elég tejem.Ennek már 17 éve,gondolhatod,hogy akkor nem volt internet,ennyi újság a szoptatásról,és mégis sikerült 1 éves koráig szopizott,tápszert soha nem kapott.Tettem a dolgomat,csináltam ahogy éreztem,jónak láttam.A védőnő havonta 1x ránknézett,és még telefonunk se volt,hogy segítséget kérjek.Most van két kicsim,egy 2,5 éves és egy 8 hós.mindkettőt szoptatom/szoptattam.A nagyobbiknál annyi volt a tejem,hogy 6 hónapoig vitték rendszeresen.Ő 21 hónapig cicizett.Most sem sokat rágódtam ezen,pedig most voltam nagyon beteg is alig bírtam 1 hétig felkelni az ágyból,és mégsem apadt el a tejem.Igaz fejtem gőzerővel.Aztán a fiatalember szopisztrájkba kezdett,de azt is átvészeltük.Most cicizik gőzerővel.Az biztos,hogy a legjobb tejcsináló az a babád,minél többet szopizik annál több lesz a tejcsi.És az is igaz,hogy az első napok/hetek nehezek lesznek.(érzékeny-fájó mellbimbó),De pozítiv hozzáállással át lehet vészelni a nehézségeket.Ezek után már élmény a szoptatás!+ha jó a védőnőd rengeteget segíthet ebben,sőt még a gyakorlott szobatársak a kórházban is.Csak ne szégyellj segítséget kérni!
2011. febr. 24. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
Utolsó vagyok!Én is ott szültem a két kicsit.Sajnos sok segítségre ne számíts a csecsemősöktől(tisztelet a kivételnek),de a többi mind jó!
2011. febr. 24. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
69%

NINCS túlmisztfikálva, inkább régen sz@rtak rá és a felvilágosításra.

Sajnos még minióg sok a sötét folt, tévhit.

A lehető legjobb és legegészségesebb dolog, amit adjhatsz a gyerekednek az az anyatej.


Nem fejtem, nem méregettem.

Már 10 éve majdnem 2 évig szoptattam a fiamat, egyszerűen ösztönből, pedig akkor is még más volt a helyzet.

2011. febr. 24. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
Én császárral szültem és rendesen beindult a tejem. Nem ettől függ. A vajúdás a lényeg, nem maga a szülés.
2011. febr. 24. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:

Igazad van, túl van misztifikálva. Ezért sokan a görcsös akarástól nem tudnak szoptatni...

Csak lazán, és menni fog! Vagy nem, és akkor is szép és okos lesz a babád. :-)

2011. febr. 24. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!