Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szoptatás » Hogyan kell elkezdeni a...

Hogyan kell elkezdeni a szoptatást?

Figyelt kérdés

Második babánkat várom, az elsővel nagyon nem sikerült a szopi dolog.

Azóta sok hibára rájöttem már, de még mindig vannak homályos részek.


Anno nem készültem a szoptatás témából, mert azt hittem az magától menni fog.(Bezzeg szülésből úgy felkészültem,hogy ott tartottam ármikor levezetnék egy szülést).


Tudom,sok oldal foglalkozik a témával, de nekem mindig olyan kérdéseim vannak, amire nem találom a választ. Pl:


Megszületik, megkapom a babát valamikor és szopizik. Tegyük fel hoyg jól kapja be és megy a szopizás.

Először előtej jön.

Cicit kiszívja, vagy eszik amenynit akar, aztán a másik cicre is rá kell rakni?

Ha nem teszem rá a másikra, akkor azt le kell szívni?


a nem szívom le akkor attól nem érzi majd úgy a testem hogy nem is kell enyni tej?


Pár mondatban tudnátok útmutatást adni a kezdetekre?


2011. nov. 27. 10:05
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

Igen, először előtej jön, ami nagyon fontos a babának az immunerősítés miatt is!

Én a babám fél óránként szopiztattam a korházban felváltott cicikkel! Sztem ne szívd le az elején a tejjel teli cicit, hanem azzal kezd a másik szopit! Nekem ábszolút nem kellet mellszívót használnom, mert mindig kiürítette a baba!

Addig szopiztattam amig igénye volt.

Napi minimum 3l folyadék ebben a szopis tea is legyen!

A babát igény szerint szopiztasd és 1,5-2 óránként próbáld, hogy sűrűbb legyen a tej stimulálás, aztán ha minden rendbe megy a baba, úgyis kialakítja a neki megfelelő napirendet!

Tehát a lényeg a sok folyadék, rostos ételek/italok és a sűrű ciciztetés!

Sok tejcsit Neked!!

2011. nov. 27. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 alaszka ***** válasza:
A legjobb, ha már szülés után oda engedik tenni a babát, a legtöbb baba tud is ilyenkor pár kortyot szopizni, de csak ha ismerkedik a cicivel, az is mindenképpen hasznos. Aztán ha veled van már folyamatosan, akkor min. 3 óránként tedd oda, vannak aluszékonyabb babák, az első napokban ne nagyon hagyd majd 3 óránál többet aludni. Az enyémek jóllaktak egy ciciből is, én sose fejtem le a maradékot. Fejni két esetben szükséges, ha túl feszes a melled, hogy nehogy begyulladjon, vagy ha nincs elég tejed, így a tejtermelés miatt kell, egyéb esetekben felesleges fejegetni, mert akkor sosem áll be a kereslet-kínálat. Ha ügyes a babád, akkor alakítja magának, én a kórházban mindig odatettem, ha ébrenvolt, ittam szopis teát, ettem rendesen, és nekem már ott beindult rendesen, mindkét szülés után. Pár nap után a tej színe sárgáról fehéresre és hígabbra vált, ez normális, ettől nem kell megijedni. Jó babavárást, és könnyű szülést kívánok!
2011. nov. 27. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%
Sokak szerint ez butaság, de én akkor is azt vallom, hogy az első napokban/hetekben annyit és annyiszor, amennyiszer csak lehet. Utána a kicsi úgyis kialakítja magának mi a jó. Mindkettőből szoptass, ami marad, azt fejd ki az utolsó cseppig az első napokban legalább is.
2011. nov. 27. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
74%

Eddigiekhez még annyit hogy amíg nem indul be rendesen a tejed (ált 3. nap lövell be) addig kb üresnek érzed a melled, a baba nem lakik jól, csak cumizik egész álló nap. Aludni sem nagyon tud csak rövideket, mert éhes ugye.

Ettől ne ijedj meg, adj neki vizet, kérj a kórházban, segít.

Én a másodiknál már 20 ml tápszert is hagytam hogy adjanak neki 1*, legalább aludtunk egy nagyot és ugyanúgy jött utána a tejem, szopizott ügyesen.

Amíg nem lövell be a tej, váltogasd a melleket, hogy melyiken cumizzon, ahogy érzed és bírja a melled, nincs különösebb jeletősége, mondjuk negyed óra itt, negyed ott, pihi és elölről...

Fejni csak az első babámnál kellett az első pár hétben, mert nem tudta bekapni a bimbót ha nagyon tele volt. Másodikkal még egyszer sem fejtem 5 hónap alatt. Próbáld ki hogy nem fejsz, csak megzavarja az egyensúlyt, azt üzened vele a testednek hgy több tej kell, e miatt felesleg lesz, és fejhetsz állandóan.

2011. nov. 27. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 xStefix ***** válasza:
100%

Te magadtól ne kérj a kórházban se vizet, se mást; max. orvosi javaslatra engedd meg (és remélhetőleg az orvosok értenek a szoptatáshoz ott, ahol szülni fogsz...). Ugyanis a belövellésig sem üres a melled, nemcsak üresen szívja a babád, hanem pont hogy akkor termelődik az előtej, ami a legszuperebb vitaminbomba. Bár sokszor nem tűnik úgy, hogy a baba nyelne is, de tudd, hogy ilyenkor jut hozzá ehhez a tejrészhez, ami bár csak pár csepp, nagyon fontos neki! Ha viszont ilyenkor feleslegesen(!) vizet vagy mást adnak neki, akkor kevesebb hely lesz a pocakban ennek a kincsnek és még le is mosódik a bélrendszerből a kialakult védőréteg... Szóval bármiféle pótolgatással csak nagyon óvatosan, mert több kárt okozhat, mint hasznot! (Arról nem beszélve, hogy nem a víztől megy el az esetleges sárgaság és a pótlás mellett esetleg a tejed is később indul meg.)


A mellenhagyás és a fejés is egyéni; figyeld, hogy nektek mire van szükségetek. Ha a babád aluszékonyabb, időnként keltsd fel szopizni ill. válts mellet közben, hátha felébred. Ha úgy érzed, nehezen akar belövellni a tejed, akkor is jól jöhet, ha váltott mellből szoptatsz. Ilyenkor mondjuk 20 percenként cserélhetsz, de ezt megint neked kell kitapasztalni. Ugyanez segíthet, ha fájnak a bimbóid és egyszerre csak keveset tudod hagyni egy mellen.

Ha viszont nagyon tele van az adott melled, vagy nehezen ürül ki a tej hátsó része és erősen szopik a baba, akkor jobb, ha tovább hagyod egy mellen dolgozni, hogy biztosan kiszívja a végét is. - Viszont, ha nagyon küszködik a végével, nem tud elég erősen szívni, akkor megpróbálhatod megintcsak cserélni, mert a másik mellen beinduló tejleadó-reflex segíthet kiüríteni az első mell végét is.


A fejés nem létszükséglet, de ha előzőleg nehezen indult meg a tejed, nem szopik elég erősen a baba, vagy egyszerűen csak biztosra akarsz menni, nyugodtan fejhetsz egy ideig, ártani nem árt. Megintcsak: ha a vége jön ki nehezen, akkor azt lehet érdemes kifejni. Ha a belövellést szeretnéd stimulálni, akkor mindkettőt fejheted váltva is vagy csak az egyiket. Ha növelni akarod a tejmennyiséget, akkor minél többször kell kiüríteni a mellet, teljesen. - Mivel az első napokban még sok tejünk van és a legtöbb baba keveset szopik (túltermelés), általában nem gond, ha pl. az egyikből ő eszik, a másikat meg teljesen lefejed, ha akarod. Ilyenkor még várhatóan lesz elég tej a következő szopira is. Később viszont, ahogy közeledik egymáshoz a kereslet-kínálat, már "ügyesebben" kellhet fejni, hogy ne álljon elő átmeneti tejhiány a fejés miatt. (De pont ezért, hosszabb távon már nem szoktunk fejni, hacsak nem létszükséglet.)


Mivel az első hetekben még túltermelés van, ha nem fejsz, azzal elméletileg pont azt segíted, hogy a tested minél hamarabb ráálljon a nektek szükséges tejmennyiség termelésére. (Ha fejsz, akkor sincs gond, csak akkor picit csúszhat ez az idő.)


Szóval láthatod, sokféle leosztás létezik, de mindig az adott igényeknek, körülményeknek megfelelőt kell megtalálni. Bátran próbálkozz így-úgy, hogy megtaláld a nektek megfelelőt.

2011. nov. 28. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
Húú, nagyon-nagyon köszönöm a válaszokat!
2011. nov. 28. 14:14
 7/13 anonim ***** válasza:

4. vagyok, gondolom a pótlás miatt lettem lepontozva.

Az első babámnál én is ideges voltam, nehogy adjanak neki bármit a csecsemősök, mert éjszakára leadtam hogy a többiek tudjanak aludni a szobában, akik szintén leadták a babát. És reggel gyanúsan nyugodt alvásban találtam, pedig előző nap is csak fél órákat aludt, másfél-2 óra szopi után, állandóan éhes volt.

Úgyhogy biztosan adtak neki enni, de nem bántam végül mert lelkesen szopizott tovább, egész 2. nap. 3. nap meg jött a tej. Vizet ajánlották a kórházban hogy adjak, és én adtam, legalább nem száradt ki annyira, tartotta a súlyát. Ez a lemosott védőréteg elég divatos érv mostanában, de a 2 gyereken makkegészséges, és nem hinném hogy ártott nekik pár korty steril víz...


Másodiknál ezekből okulva nem álltam ellen nagyon, mikor a csecsemős a 2. nap du javasolta hogy adjunk neki egy kis kaját, mert 1,5 óra cicizések után is csak 10 percet aludt, és kérte újra. Őt nem adtam le éjszakára, így én is csak ezeket a 10 perceket aludtam 2. napja....


Ne értsetek félre, ritka megszállottan ciciztetek, a kórházban 10 perc szünetek voltak, annyit voltak cicin amennyit bírtak, azaz egész nap. Lehet hogy ezzel más baba el is van, lehet hogy van különbség hogy kinél mennyi az előtej. az enyémek éheztek. Talán ne legyünk annyira levakultak, hogy minden áron visszautasítunk 10-20 ml tápszert, ami esetleg semmi hatással nincs a jól szopó gyerekre, csak alszunk végre egyet... És szigorúan csak tejbelövellésig. Én is csak a 2.-nál mertem ezt megcsinálni, épp azért írom le mert nem árt ha tudjátok hogy ilyen is van. Még ha nem is vagyok divatos :)

2011. nov. 29. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

Szia


Én csak zöld kezet nyomtam,mindenkinek azt szoktam adni, aki veszi a fáradtságot és próbál segíteni nekem, akár mit is ír.

2011. nov. 29. 22:18
 9/13 xStefix ***** válasza:
47%
Szerintem pedig felesleges, ha nem létszükséglet. Márpedig azt eldönteni, mikor van rá valóban szükség, nem olyan könnyű, sem egy kezdő anyukának, de még az eüsöknek sem... Ezért kellene mondjuk minden kórházba szoptatási tanácsadó. :S
2011. nov. 30. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

Az én lányom anno tápszert nem kapott, csak cukros vizet.

De én már azért is mérges voltam, mert egy olyan üvegből adták azt is neki, amiből szívni se kellett folyt a szájába. Na ezek után ő persze nem volt hajlandó megdolgozni a tejért.

Aztán sok erőfeszítés követően is csak egy-két kortyot szívott ki, aztán nem küzdött vele tovább.

Gondoltam, ha azt akarom, hoyg ennek ellenére anyatejet akpjon, és legyen tejem akkor nincs mit tenni, elkezdtem fejni, és megkapta cumisüvegből.

Így sikerült végül saját magamnak felszaporítani a tejet, ami így elég is volt egy darabig, de aztán persze pótolni kellett már, de összességében így 2,5 hónapig tudtam anyatejet adni a lányomnak.


Délután 4-kor szültem, utána aludtam egy órát és akár hozhatták is volna a babámat. Nem hozták, mondván az eslő éjszaka kötelező megfigyelés alatt zajllik, aludjak majd reggel hozzák.

Még az is oké lett volna, ha legalább akkor behozzák éjjel amikor felkel és éhes. De nem hozták -megjegyzem én meg nem is aludtam semmit mert nem tudtam csak rá gondolni.

2011. nov. 30. 12:55
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!