Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Használtautó vásárlástól el...

Használtautó vásárlástól el lehet állni utólag?

Figyelt kérdés

Vásároltam tegnap egy 20+ éves kocsit. Látszólag külsőre a korának megfelelő, de megkímélt állapotban. Tudom, hogy csodák nincsenek, számítottam rá, hogy kell rá költeni hirtelen még valamennyit mondjuk egy százast. Az eladó azt állította nem régen volt szervizelve, rozsda mentes, az üzletet megkötöttük, a kocsit kifizettem, elhoztam.

Ma jött a feketeleves, nem ment át a műszakin, rettenetes állapotban van, szét van rohadva, rozsdásodva, erősen folyik az olaj, a tengelyeket javítani kellene, az egyik majd kiszakad egyéb más bajok mellett. Többe kerülne a javítás mint amennyiért vettem. Elállhatok a vételtől? Mi ennek a menete? Az eladót hívtam, mondtam mit akarok. Azt mondta beszél xy-nal és visszahív. Ha esetleg nem akarja vissza venni, mit tudok tenni? Jelen állapotában nem tudom forgalomba helyeztetni és nincs is rá fél millióm, hogy megcsináltassam. Ha lenne, annyival drágább autót vettem volna. Teljesen bukta ez így nekem.



febr. 20. 15:10
1 2 3 4 5
 11/45 krwkco ***** válasza:
35%

A használt autó eladója is köteles szavatosságot vállalni. Ha az eladó magánszemély, akkor a vevőnek kell bizonyítani, hogy a hiba már a vételkor fennállt. Ami az egy nappal későbbi vizsgáztatás eredménye alapján nem nehéz.

Eléggé nyilvánvaló az is, hogy a vevő nem tudott az autó olyan gazdaságosan nem javítható hibáiról, ami miatt az autó nem alkalmas a közlekedésre, nem vizsgáztatható.

Szerintem sürgősen írj egy tértivevényes levelet az eladónak, mellékelve a műszaki eredményének a másolatát, és szólítsd fel az autó visszavételéra és a vételár visszaadására.

Megírhatod, azt is, hogy a következő lépésed közjegyzői fizetési meghagyás lesz (az csak néhány ezer forint illetékű) és ha arra sem fizet, akkor bírósági per.

Pl. [link]

vagy

Ptk. 6:159. § [Kellékszavatossági jogok]

febr. 20. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/45 anonim ***** válasza:
100%

Tök jó az amit linkelt a #11-es, abban le van írva a lényeg:


"A vevő a megvásárolni kívánt gépjárművet megtekintheti, megvizsgálhatja. Ezzel a lehetőséggel érdemes élni, mivel ennek elmaradása esetén is, azokra a hibákra, amelyeket a vevő kellően gondos, észszerű megtekintés mellett felismerhetett volna (ezek az ún. nyílt hibák), úgy kell tekinteni, mint amelyeket elfogadott és az autót ezek ismeretében vette meg."


Az erőteljes olajfolyást egy laikus észre tudja venni, ha alánéztél volna biztos vagyok benne, hogy te is észrevetted volna a rozsdafoltokat, ezek már intő jelek lettek volna. Nem tudom mennyiért vetted, de ha egész olcsó volt az ugyan ilyen típusokhoz képest, már akkor is gyanakodni kellett volna, hogy ez túl szépen hangzik.

Meg lehet próbálni jogi útra vinni az ügyet, de nem hiszem, hogy az általad leírt hibákra rá lehetne húzni a "rejtett hiba" kifejezést, mert kellő körültekintéssel észre lehetett volna venni.

Utólag mondhatja azt is az eladó, hogy közölte veled ezeket a hibákat, te meg ennek tudatában vetted meg az autót.

febr. 20. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/45 anonim ***** válasza:
51%
#11 Lehet fenyegetőzni, de a szavatosság csak a rejtett hibákra vonatkozik, ebben az esetben nem arról van szó. Ezek olyan hibák, amiket megvételkor lehet látni, ha valaki megnézi. Ha nem nézi meg, akkor vállalja az esetleges javítási költségeket. Szerintem várj egy kicsit kérdező, hogy mit válaszol, telefonon beszélj vele, simán lehetséges, hogy visszaveszi, ha nem direkt vert át. Esetleg élhetsz a műszakiban segítséggel, utána pedig a veszélyes hibákat megcsináltatod, a nem olyan komolyakat pedig elviseled, ennyi. A kérdező még mindig nem válaszolt mennyiért vette az autót, az a sanda gyanús, hogy 2-300.000-es autótól várta el, hogy mindenféle javítás nélkül átmenjen a műszakin.
febr. 20. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/45 A kérdező kommentje:
300ért vettem. 500 volt a keret, 300at szántam kocsira, 200at átírásra, vizsgára, javításra. Mindenképp akartam olaj, vezérműszíj cserét és számoltam vele, hogy esetleg még talának ezt-azt, nem az a baj. Az a baj, hogy ez az autó nem alkalmas a közlekedésre. Idézem mikor kérdeztem mennyi lenne"hát hölgyem, most adjak magának egy fél milliós ajánlatot javításra a 300ezres autóra? " Gittelve van rajta a rozsda a széleken végig, felemelve látszódott mekkora a baj. Igazából csak bánt, hogy egyes embetek miért ilyenek. Hogy tudnak nyugodtan aludni, hogy valakiből kicsalják a kuporgatott kis pénzét.
febr. 20. 19:46
 15/45 anonim ***** válasza:
0%
Milyen autó?
febr. 20. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/45 A kérdező kommentje:
Nem lenne baj ha most hirtelen rá kellene költeni mondjuk 100 ezret, hogy műszakiztatható legyen, utána apránként még valamennyit, hogy teljesen rendben legyen. Az a baj, hogy a 300 ezres autóra 4-500at kellene költeni. Ennek tudatában nem vettem volna meg. Direkt többször kérdeztem, nincs e valami nagyobb gond, idézem"nagyon jó állapotú, ROZSDAMENTES, most volt szervizelve"
febr. 20. 19:50
 17/45 krwkco ***** válasza:
0%

"a vevő kellően gondos, észszerű megtekintés mellett felismerhetett volna"

Ésszerű megtekintés. Ami egy hétköznapi, nem autóhoz értő embertől elvárható. Egy olyan autón, ami nincs felemelve, nem rongálható csavarhúzóval, nem kell, hogy a vevőnek legyen festékvastagság mérője. Ha a motor beindul, az autó megy, kormányozható, érzésre fékezhető, a figyelmeztető lámpák nem égnek, akkor azt az amatőr vevő észszerű gondossággal megvizsgálta.

És ha ezután műszerekkel, berendezésekkel felszerelt szakértők által végzett vizsgálaton kiderül, hogy az autó nem alkalmas a közlekedésre, akkor annak az okai rejtett hibák.

A bíróságok ezt így tekintik. Ha a bíró is befürdött volna egy ilyen vásárlásnál, csak a saját tudására hagyatkozva, akkor meg fogja ítélni a rejtett hibát az átlagvevőnek.

febr. 20. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/45 anonim ***** válasza:
0%
#14 300-ért nincs autó közlekedésre alkalmas állapotban. Főleg nem átnézés nélkül. Ha nagyon értenél hozzá, akkor talán 10 db megnézése után találnál egy műszakira alkalmasat. Régi swiftről van szó egyébként? Jobban jártál volna egy franciával, azok olcsóbbak és általában jobb a korrózió gátlásuk. Ne érezd magad átverve, ennyiért nem tudtál volna sokkal jobbat venni.
febr. 20. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/45 A kérdező kommentje:
Skoda Fábia
febr. 20. 19:52
 20/45 anonim ***** válasza:
51%
#19 Azoknak a motorjuk is sz@r tud lenni, ennél rosszabbul nem lehet autót venni. Amúgy egy autónál 300 ezer ft a megvétel után tuti rámegy, te meg ennyiért vetted az autót, ezt gondold át.
febr. 20. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!