Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Mi a jelenlegi szabályozás...

Mi a jelenlegi szabályozás PhD képzés bemeneti követelményeit illetően?

Figyelt kérdés
Úgy értem, 2024-ben elvileg már a BA/MA diplomákhoz nem kell kötelezően nyelvvizsga. De eddig az volt, hogy ha valaki tovább akar menni doktorira, akkor felvételnél kell egy középfokú, végzésnél pedig még egy. Most akkor ez is változni fog, vagy marad, így aki tovább lépne, igazából semmiféle könnyebbséget nem tapasztal az egész variálásból?

2023. jún. 25. 06:30
1 2 3
 11/28 anonim ***** válasza:
79%

#11: mert ugye nincs értelme bármivel is foglalkozni, ha nincs piaci értéke...


De k*rva szegény világképed van.

2023. jún. 25. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/28 anonim ***** válasza:
15%

Igen, én vagyok szegényes világképű, amiért azt írom, hogy nem éri meg két évig nettó 140et keresni, két évig nettó 180at, csak hogy utána ugyanolyan semmitérő tudásod és képzettséged legyen a munkaerőpiacon mint eddig.


De ti szeretitek a fiolozófiát meg az udmurt nyelvelméletet. Értem, én kérek elnézést amiért szerintem 25évesen ez egy szar karrierdöntés :D

2023. jún. 25. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/28 anonim ***** válasza:
13%
A gazdag világképedből fizeted a 140ből a 150es albit, vagy koliban laksz 30 éves korodig?
2023. jún. 25. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/28 anonim ***** válasza:
85%

#13-#14: hol olvasol arról, hogy a kérdező miből tartja majd fenn magát? Doktori iskolát munka mellett is lehet végezni.


Egyébként miért válaszolsz nekem, ha ezzel nem keresel egy fillért sem? Munkaerőpiaci szempontból irracionális a viselkedésed.

2023. jún. 25. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/28 A kérdező kommentje:
Ez tovabbra is az en dontesem, nem igazan hat meg, hogy szerinted nincs ertelme. Es ha engem erdekel? Es ha a munkaeropiaci erteket meg lesz@rom? Es ha nem alberletben elek? Es ha van mas beveteli forrasom? Es ha nem 25 eves vagyok? Mit zavarnak ezek teged? Erdemben hozza tudtal tenni a kerdeshez? Nekem ugy tunik, hogy nem, szoval ne pocsekold itt az idodet.
2023. jún. 25. 10:08
 16/28 anonim ***** válasza:
82%

A #9 voltam, s két dolgot tennék még hozzá:


1. A #10 hozzászólásodra reagálva: én nem tudok olyan doktori iskoláról az országban, ahol az előre meghatározott keretszámot nem tudták volna minden évben feltölteni. Ez ugyanis nem tömegképzés, a keretszámok doktori iskolánként tipkusan 10 és 20 közöttiek. Így aztán egyáltalán nem érdekeltek az egyetemek abban, hogy enyhítsenek a bejutási követelményeken. Lesz elég hallgatójuk így is. Már csak azért is, mert évről évre egyre több az olyan diák, aki már a középiskola végére nyelvvizsgával rendelkezik.


2. Hogy egy kicsit rávilágítsak az angol nyelvtudásról a #9 hozzászólásomban írottakra, mondok egy példát. Mondjuk beiratkozol a doktori iskolába, s rögtön az elején az egyik oktatótól kapsz egy feladatot, hogy írj egy 5000 szó terjedelmű kritikai összefoglaló beadandó tanulmányt arról, hogy a tudomány jelenlegi helyzetében hogyan vélekedik X kérdésről. Bemész tehát a könyvtárba, s rákeresel egy adatbázisban kulcsszó alapján a témában az utóbbi 10 évben megjelent könyvekre, tudományos cikkekre és konferencia-anyagokra. Találsz mondjuk 25 cikket, amelyek átlagosan 20 oldalasak. Ez összesen 500 oldal, ami együttvéve egy vaskos könyvnek felel meg. S garantálom, hogy legalább a 90%-uk angolul lesz. Na most ha nem tudsz szótár nélkül angol nyelvű szakcikkeket elolvasni, akkor mit csinálsz? Elkezdesz szótárazgatni? Úgy jó, ha egy cikket el tudsz olvasni egy vagy két nap alatt. Még szótár nélkül olvasva is komoly szellemi kihívás és rengeteg idő ekkora anyag feldolgozása és szintetizálása. S ez csak egyetlen feladat lesz a sok közül, egyetlen oktatótól. S akkor arról még nem is beszéltem, hogy nemzetközi szaklapokban kell majd publikálnod a fokozat megszerzéséhez. Angol tudás nélkül teljesen esélytelen vagy egy doktori iskolában, hidd el. Én őszintén szólva nem is középfokú, hanem felsőfokú angol tudást várnék el már a belépéskor, mert nem tartom etikusnak, hogy felvesznek embereket, akik a megfelelő nyelvtudás hiánya miatt garantáltan kínlódni fognak. Angolul tudni kell, méghozzá jól. Nincs más út.

2023. jún. 25. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/28 anonim ***** válasza:
86%
Középfokú nyelvtudást kérnek, a fentieket kiegészíteném azzal, hogy ez azonban igen karcsú amikor pl egy nemzetközi konferencián kell előadnod angolul. Rém kínos szokott lenni, hiába tudományosan megalapozott a kutatás, ha képtelen értelmesen, felsőfokú nyelvtudással összefoglalni.
2023. jún. 25. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/28 anonim ***** válasza:
11%

Kérdező, ha ennyire vered magad, hagyd a PhD-t inkább. Még egy ilyen semmit sem érő szak is kulturáltabb hozzáállást érdemel.


"mert ugye nincs értelme bármivel is foglalkozni, ha nincs piaci értéke..."


Nincs. Csak a monetizálható tudás a tudás. Tetszik vagy sem, kultúrából és műveltségből nincs pénz. Csak az ér valamit, amiből pènz van. Tudod papolhatsz itt, csak a nap végén az van, hogy meg is kell élni valamiből.


Egyébként meg kicsit sem furcsa, hogy a 4-es es 11-es válaszom hirtelen mennyien lepontozták, miközben se előttem, se utánam nincs ennyi reagálás, ez mégcsak véletlenül sem annak a jele, hogy valaki több kamuaccról lepontoz, amiért leszóltam a semmit se érő végzettséget xd

2023. jún. 25. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/28 A kérdező kommentje:

18-as, azt nem rted meg, hogy ez a TE szemléleted:"Csak az ér valamit, amiből pènz van." A saját szemléleted ráhúzod egy témára, ez még hagyján, nevezzük véleménynek. De utána nekiállsz kötekedni, hogy miért nem vagyok, vagyunk hajlandóak azt és úgy gondolni, ahogy te.

Ha nem érted meg, az sem baj, csak fogadd el: engem nem érdekel, hogy ez financiálisan megtérül-e vagy sem. Sejtem, hogy nehéz ezt felfognod, de próbáld meg. Most is meg tudok élni valamiből, nem a megélhetésért vagy a későbbi több fizetésért gondolkodtam a doktorin, tehát ennél jobban nem tudom neked már átadni, mint hogy tökéletesen hidegen hagy, hogy pénzre váltható-e (és sok pénzre) az a tudás, amit itt szereznék, mert nem ez a cél, nem ez motivál. Én kíváncsi vagyok. Én érdeklődő vagyok. Amiből most élek, az meglesz a 4 év doktiri alatt is (plusz ösztöndíj, máris több pénzem van), meg utána is, szóval fogadd már el végre, hogy "akárhogy papolsz is", ez nálam sosem lesz szempont.


16-osnak: értem, amit írsz, próbálom átfogalmazni a korábbi gondolataimat. Tehát attól, hogy egy mondjuk 18 éves érettségiző bebiflázta a nyelvvizsga témaköröket, majd a vizsgán átment az untig gyakorolt teszteken és a szóbelin is megvolt az összes idétlen szituációs játék meg beszélgetés olyan témákban, mint hogy elromlott a mosógép, hívd ki a szerelőt, vagy írj egy reklamáló levelet egy termékkel kapcsolatban és kérd vissza a pénzt, vagy hogy beszélj a környezetvédelem fontosságáról stb., tehát attól, hogy ezekért aztán kap egy B2-es nyelvvizsa-bizonyítványt, ő még ugyanúgy meg fog szenvedni egy szakcikkel mondjuk a "feminizmus megjelenése a korai modern angol regényben" vagy valami még spécibb témában. De lehet ez társadalomtudomány vagy történelemtudomány is, tökmindegy. A nyelvvizsga nem egyenlő a nyelvtudással, hanem annak bizonyítványa, hogy valaki szorgalmasan magolt, és van egy hétköznapi életre ráhúzható alap szókincse. De ez nem szakmai szókincs, nem tudományos szókincs.

És ha ilyen szempontból nézzük, akkor tökéletesen mindegy, hogy van-e papírja vagy nincs, és mivel a diplomaszerzéshez már eltörölték, mert vagy rájöttek, hogy tök felesleges, vagy ki tudja, milyen okok vezérelték őket, így akár doktori bemeneti követelményként is elhagyható, mert nem releváns. Helyette sokkal ésszerűbb és célravezetőbb lenne egy tanegység ami az adott doktori képzés szakmai nyelvét veszi elő idegen nyelven, jellemzően angolul.

Egyébként ezzel a kötelező angollal se értek egyet, nemrég nézegettem doktoranduszok komplex vizsgáinak prezentációit, simán van köztük olasz nyelvű kutatási téma, amihez főleg olasz szakirodalmat használt az illető, bár tény, hogy nem árt persze, ha kapiskál némi angolt, de nem errefelé orientálódik elsősorban. Vagyis a nyelvtudás (szakmai főleg) akkor indokolt és szükséges, ha a témád megkívánja, ha külföldi konferenciákon akarsz előadni. De ha magyar sajátosságú a téma, akkor az teljesen végigvihető többynire magyarul is, itthoni konferenciákkal és publikációkkal, ha meg mégis le akarsz fordítani egy cikket (sajátot) magyarról angolra, utána úgyis át kell nézetni anyanylvi lektorral, hogy ne maradjon benne semmi ordas nagy hülyeség, szóval nem látom olyan tragikusan teljesíthetetlennek a dolgot.

Igen, persze, ha ezen múlik, akkor magolok és összehozok egy B2-t, eddig nem tettem mert hát minek, nem volt követelmény mostanában, csak felesleges időpocsékolásnak érzem, mert adott területen nem leszek vele előrébb, cserébe kiadok egy rakás pénzt valami nyelvvizsgaközpontnak, és lehet, hogy még meg is vágnak párszor, hogy újra kiadjam, mert nekik ez az üzlet. (Olyan ez, mint az autós iskola meg a forgalmi vizsga. Előbb-utóbb úgyis mindenki átmegy, addig is szorgosan perkálja a jelentkezési díjakat.)

2023. jún. 25. 22:55
 20/28 anonim ***** válasza:
17%

Hiába magyaráhol fél oldalon keresztül, nekem semmit se kell bizonygatnod, értettem, van lóvé, nyomják alád, megvagy vele, elhiszem. Mai vilàgban mondjuk lehet, hogy holnaptól már nincs lóvéd, holnaptól változik minden, mindegy, ez se az én dolgom, ez a része tárgytalan részemről.


Viszont 4 évet elcseszni egy semmit sem érő PhD-ra sztem akkor is baromság, na mindegy. Ezt a tudást felesleges kutatgatások, kötelező előadástartás, publikációk és stb nélkül hobbiból is meg tudnád szerezni. Részemről be is van fejezve a téma. Ennyi.

2023. jún. 26. 06:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!