Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Melyiket használjátok -...

Melyiket használjátok - "Maga" vagy "Ön"?

Figyelt kérdés
Számomra a "maga" kifejezés kicsit furcsának, műveletlennek hat sok esetben...pl. "na akkor maga hol is végzett"? Mintha itt a magázás funkciója nem a formális tiszteletadás lenne, hanem a távolságtartás. Akkor inkább már azt mondom, hogy Ön. Az nem megtisztelőbben hat? Egyébként sokszor nagyon körülményesnek érzem a magázást, mert vannak dolgok, amiket nem tudok úgy kifejezni, ahogy szeretnék. Ilyenkor jön a "tetszikelés". Hogy lehet ezt kiküszöbölni?
2009. márc. 22. 09:03
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
84%

A magázás és az önözés két különböző viszony. A maga valóban távolságtartóbb.

A magyar nyelv megengedi ha csak ragozol és nem szükséges személyes névmást használnod, tehát "Hol lakik?" és nem kell "maga/ön hol lakik" így a legtöbbször fogalmazni is egyszerűbb és elkerülöd az általad emlitett körülményes fogalmazást.

2009. márc. 22. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
87%
Nem kell ezt túllihegni. Akit tisztelek (és tényleg tisztelem) ott alap az önözés. Akit meg legszivesebben máshol látnék de mégis beszélnem kell vele az startból maga lesz. Ennyi.
2009. márc. 22. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 A kérdező kommentje:
Nem lihegem túl, csak kíváncsi vagyok, hogy ki hogy használja. Nem szeretem senkinek sem azt mondani, hogy "maga", mert ahogy írtátok, számomra is nemkívánatos viszonyt fejez ki és szerintem ezt a másik fél is érzi. Legalábbis én nem szeretem, mikor nekem valaki azt mondja, hogy "maga". Tanárnak pl. sosem mondanék olyat, hogy maga és mivel sokat kell magázódni, így előfordul, hogy nem tudsz egy-egy maga vagy ön nélkül kijönni egy mondatból.
2009. márc. 22. 09:28
 4/21 anonim ***** válasza:
97%

Senkinek nem mondom, hogy "maga".

önözök.

2009. márc. 22. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
96%
Nem magázok, hanem önözök. Ahogy fentebb már írta valaki, számomra is a nem is túlzottan leplezett bunkóság szinonimája a "Maga mit keres itt? Maga jelentkezett az állásra?"-formula. Az egyes férfiak által nőkre használt "magácska" pedig egyszerűen borzasztó szerintem: a nők lenézését érzem ki belőle. Úgyhogy marad az Ön, vagy egyszerűen személytelen szerkezetet használok.
2009. márc. 22. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
73%
Magázok
2009. szept. 26. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 Kankalin ***** válasza:
95%
Ön
2009. szept. 26. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
93%

Többnyire önözök. De volt egyszer egy ismerősöm, akivel magázódtunk, és a "maga" szót használtuk. Aztán barátok lettünk, de néhány évig tovább magázódtunk, a "maga" szóval. Így számomra az "ön" jelent távolságtartást, nem a "maga".


Az "ön" nem csak távolságtartóbb, hanem udvariasabb is. Nem is mondanám egy idegennek, hogy "maga", de a fenti kedves ismerősömnek se mondtam volna, hogy "ön" :)

2009. szept. 26. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:
91%
Én 18 éves vagyok, de olyan iskolába jártam, ahol nem volt divat a tetszikelés, ezért elég hamar szembe kellett néznem ezzel a problémával. Az a rossz, amikor birtokos viszonyt kell használni, nem mondhatom, hogy a tiéd, vagy magáé, vagy öné. VAgy, ha az illető megkérdezi, hogy ki mondta, akkor is elkerülhetetlen ez. Én az önözést nevetségesen hivatalosnak éreztem mindig a tanáraimmal szemben és a többiek se nagyon használták. Én mindig magáztam, de a szüleim mondták mindig, hogy az milyen csúnya. Én mint más generáció ezt már nem érzem. Ahogy a Jó napot után se érzem, hogy bunkóság nem oda tenni a kívánokot. Csak ez amúgy tényleg jogos kérdés mert én se szeretném, ha bunkónak néznének, de amit túl hivatalosnak érzek, azt nem fogom hétköznapi helyzetben használni. Azt lehet csinálni, hogy a stílusból, ahogy mondod, érződjön hogy minek szánod ezt, mert akkor általában a magázást parasztnak gondolók se veszik zokon.
2009. szept. 26. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:
85%

Az attl fugg, ha kozelebbi, akkor magazom, ha tavolabbi szemely, akkor onozes.

32/N

2009. szept. 27. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!