Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A Biblia írók laposnak gondolt...

A Biblia írók laposnak gondolták a Földet? "Ezek után láték négy angyalt állani a földnek négy szegletén, a földnek négy szelét tartva, hogy szél ne fújjon a földre, se a tengerre, se semmi élőfára. " Jelenések könyve 7/1

Figyelt kérdés
Mégis a Bibliában ír a Föld teremtéséről akkor, hogy lehet az, hogy annyit nem tudnak, hogy a Föld gömbölyű?

2016. dec. 24. 14:50
1 2 3 4 5 6 7
 31/61 anonim ***** válasza:

Vidiripinek:


Kerülöd a választ, úgy látom. Az Ószövetség még egyértelműen úgy beszél az új világról, mint ahol házasság, gyerekek stb. lesznek. Teljesen földies életet képzel el, és még csak örök életet sem ígér. Az Újszövetség már bőven módosított ezen: nem lesz Nap, nem lesznek éjszakák, a Mennyország lejön a Földre, a Föld maga is Mennyország lesz, Isten pedig velünk lakik majd. Nem lesz házasság pl., tehát gyerek sem, és örökké fogunk élni.


Szóval te hogyan egyezteted össze a kettőt? Mert én így: az Ószövetség új világról alkotott földies elképzelései az akkori embereknek íródott, hogy még az egyszerű birkapásztorok is megértsék: sokáig élünk (de azért nem örökké), jókat eszünk, nem kell félni az állatoktól, stb... Vagyis az új világ sokkal jobb lesz, mint az akkori, ez a lényege, a teológiai mondanivaló, nem pedig az, hogy minden szószerint így is lesz. Merthogy például öregedéstől, haláltól nem kellesz ott tartanunk, ez viágosan benne van az Újszövetségben.

2016. dec. 27. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/61 anonim ***** válasza:

imakommandósnak:


"Jézus biztosan gömbölyű Földről tanitott"


Hát ez elég gyengécske érv volt, tudod egy nap éjszakából és nappalból áll :)


De amit szp hozott ez ellen, az jóval ütősebb:


"Majd felvitte őt egy magas hegyre, és megmutatta neki egy szempillantás alatt a földkerekség minden országát," (Lk 4,5)


A történet feltételezi, hogy egy magas hegyről látható a földkerekség minden országa. Tehát a földkerekség nem gömbölyűség, hanem egy nem is olyan nagy korongság."

2016. dec. 27. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/61 szp72 ***** válasza:

@ Igazad van! Elnézésedet kérem!


Ezt jól teszed. Elnézem neked.


@ Az az én emberi megnyilvánulásom volt. Lehet hogy elhamarkodott, de az biztos hogy nem isteni sugalmazás vagy ilyesmi miatt!


Ha valaki a biztos tudása és tévedhetetlensége igényével végérvényesen ítélkezik, akkor tévedése esetén végleges ítéletet kap. Ha azonban a tévedés lehetőségével visszavonásra nyitottan ítélkezik, akkor azt beszámítják neki, így igazságosan nem kap végleges ítéletet, de az ítélet az ítélet, s amit te adsz az neked is jár.


@ Ácsi, ácsi! Lassíts egy kicsit. milyen tételek miatt is? Ugyan is te többesszámmal írsz. De én csak egy dolog alapján gondolom ezt. Szóval tedd már meg hogy felsorolod!


Nekem legalábbis az jött le, hogy ha bármit kétségbe vonok az őstörténetben, hogy nem szó szerint értendő, akkor semmi közöm Istenhez, a Bibliához, a hithez.


@ A hit és tudomány között jelenleg valóban feszültség van."

@ Na ezen én nevettem jót! :D :D


Örülök, hogy jót szórakozol, bár nem értem, hogy ez mitől olyan vicces.


@ Itt megint csak állj meg! Kevered a dolgokat.


Hát mindenesetre nem csak a hatnapos teremtésről vitatkoztunk, hanem másról is. Jó, akkor beszéljünk csak erről.


@ Előbb lett teremtve a Föld mint a Nap!


A mai természettudományos ismereteink birtokában ez nem valószínű. A történet ugyanis egy olyan világot ír le, amely hasonló más ókori népek elképzeléséhez. Egy lapos földet, amely fölött egy szilárd boltozat van, s a boltozaton vannak a csillagok. A boltozat felett vannak a felső vizek, a felső vizek felett pedig az Isten.


Egy ilyet:


[link]


Persze Istennek semmi sem lehetetlen és minden elképzelhető. Lehet Isten kezdetben egy lapos földet teremtett, majd gondolt egyet és átalakította gömbölyűre csak erről már nem számol be Biblia. Mindent ki lehet találni. A leglogikusabb, a legvalószínűbb azonban az, hogy a bibliai világkép nem felel meg a valóságnak.


Akkor a Biblia hazudik? Szerintem nem, csak nem természettudományos igazságok kinyilatkoztatására íródott, hanem a régiek világképéhez igazodva fogalmaz meg teológiai igazságokat.


Ha szerinted ez istentelenség, vállalom. De remélhetőleg nem te leszel a bírám.

2016. dec. 27. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/61 szp72 ***** válasza:

@ "Jézus biztosan gömbölyű Földről tanitott"


Az érdekes kérdés, hogy Jézus, mint ember tudatába volt-e, hogy a Föld gömbölyű. Nyilván mint embernek nem kellett mindent tudnia, csecsemőként például még beszélni se volt képes.


Jézus megkísértésekor, amikor a Sátán egy magas hegyen megmutatja a világ minden országát, nyilván egy látomás. A valóságban ugyanis nincs ilyen hegy. Mindenesetre aki egy magas hegyről látni véli a világ minden országát az nem egy gömbölyű földet lát.


"A látomás, amelyet fekvőhelyemen láttam, ez volt: Láttam egy fát a föld közepén; nagyon magas volt. A fa csak nőtt és erősödött; olyan magas lett, hogy az égig ért, és még a föld széléről is látni lehetett." (Dán 4,7-8)


Aki ilyet ír, nem gömbölyű Földben gondolkodik.


A világvégéről szóló meglehetősen homályos jövendölésében említett nappal és éjszaka szerintem nem bizonyítja, hogy tudatában volt a gömbölyűségnek és az időeltolódásnak. De ha tudatában volt is, tanítani akkor se tanította, ez a kérdés egyáltalán nem foglalkoztatta.


Amikor Jézus föl megy a mennybe, szerintem akkor már biztosan tudta, hogy Isten úgymond nem odafent van, Isten nincs alávetve a térnek. Megtehette volna, hogy egyszerűen eltűnik, ahogy többször meg is tette. Felhők felé emelkedésével a tanítványai világképéhez igazodik, így mutatva meg nekik, hogy ő az Istenhez megy.

2016. dec. 27. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/61 anonim ***** válasza:

Vidiripi


Istvan35!


"Kerülöd a választ, úgy látom.2


Igazából nem foglalkoztam ezzel a kérdéssel. 1 Korinthus 2:9



szp72!


"Nekem legalábbis az jött le, hogy ha bármit kétségbe vonok az őstörténetben, hogy nem szó szerint értendő, akkor semmi közöm Istenhez, a Bibliához, a hithez."


Pedig bemásoltam neked a kritikus részeket s még így sem esett le. Sajnálom. Nem tudom hogy mit tehetnék még!


"Örülök, hogy jót szórakozol, bár nem értem, hogy ez mitől olyan vicces."


Azt írod feszültség. Nem feszültség van hanem éles határ a két tábor között. Persze van egy szűk réteg aki valamiféle átmenetet képez de nem ők a többség!


"Hát mindenesetre nem csak a hatnapos teremtésről vitatkoztunk, hanem másról is. Jó, akkor beszéljünk csak erről."


Nézd felőlem keverheted a dolgokat. De ha a szövegösszefüggést nézed akkor bizony rengeteg dolgot figyelmen kívül hagysz. S ebben az esetben aszem nincs miről beszélnünk. Ha nem vagy képes figyelembe venni azt a mondatomat amiben írom hogy teremtéstörténet és NEM a bűnbeesés akkor én mit tehetnék. Bocs nekem ennyire futja a magyar nyelvtan szerit. Szövegértés csak ezt tudom írni neked. Talán fejlesztened kellene vagy figyelmesebben olvasni. Nem tudom!


"A mai természettudományos ismereteink birtokában ez nem valószínű."


Tehát jobban hiszel az emberi tudománynak mit a Bibliának? Igen vagy nem? (csak az egyszerűség kedvéért)


"A történet ugyanis egy olyan világot ír le, amely hasonló más ókori népek elképzeléséhez. Egy lapos földet, amely fölött egy szilárd boltozat van, s a boltozaton vannak a csillagok. A boltozat felett vannak a felső vizek, a felső vizek felett pedig az Isten."


Mindig idekevered a lapos Földet. De teljesen irreleváns hogy milyen alakú a Föld! Semmit nem befolyásol abban hogy a Föld vagy a Nap volt előbb teremtve. Nincs összefüggés az alakja és a sorrend között. Tehát felejtsd már el ezt.

Sokan azt mondják hogy azért nonszensz hogy előbb lett a Föld mint a Nap mert akkor nem lett volna fény!


"Ha szerinted ez istentelenség, vállalom."


Nem erről beszéltem. Te értettél félre. Te nem vetted figyelembe azt az összefüggést amire írtam a szavaimat. S ez alapján gondolod azt amit. Pedig te érted félre. S mindezt úgy hogy én később kifejtem mire is gondolok. Ennek ellenére te továbbra is ezen lovagolsz. Illetve azon amire én nem is utaltam. Leírtam hogy mit tartok istentelenségnek! Na mindegy!


U.i.: Kissé keményebben fogok fogalmazni hátha így felfogod. Akadj le a lapos Föld elméletről meg az ókori ember világképéről. S koncentrálj csak és kizárólag a teremtés történetre a lapos föld elképzelése nélkül. S így olvasd el amit írtam. De tényleg! Szigorúan tilos a lapos földet bele keverni. Mert én nem arra célzok! Érted akadj le róla, felejtsd el! (remélem menni fog) Ügyes vagy, ha nagyon akarod sikerülni fog!

2016. dec. 27. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/61 imakommandós ***** válasza:
István35 legalább Te mint keresztény tisztában lehetnél vele, hogy Jézus itt a titkon való eljöveteléről beszél, amikor elragadja az övéit. "felvétetik" Ez pedig más szöveggel félnél egyértelműen olvasható hogy egy szempillantásban fog történni. Mégis mivel a Föld gömbölyű, lesz akit az ágyában éjjel fog elérmi, valakit meg a mezőn nappal. Szomorú, hogy ennyi belátása nincs egy Bibliaforgató embernek.
2016. dec. 27. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/61 imakommandós ***** válasza:
***szövegrèsznél
2016. dec. 27. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/61 anonim ***** válasza:

imakommandósnak:


Itt a végítélet napjáról beszél, ami a Máté 24-ben van még részletesebben leírva.


Joel 2,10; 3,4; 4,15

"Színe előtt megremeg a föld, megrendülnek az egek, a nap és a hold elsötétedik, a csillagok elvesztik fényüket. (...) A nap elsötétedik, a hold vérré változik, mielőtt eljön az Úr nagy és rettenetes napja. (...) Elsötétedik a nap és a hold, a csillagok elvesztik fényüket.


Márk 13,24

"Azokban a napokban, amikor a gyötrelmek véget érnek, a Nap elsötétedik, a Hold nem ad világosságot"


Mt 24,29

"Mindjárt e gyötrelmes napok után a Nap elhomályosul, a Hold nem világít, a csillagok lehullanak az égről, és az egek erői megrendülnek."


Könnyen lehet, hogy Jézus úgy értette, hogy amikor eljön, nem lesz nap, ami világítson, hanem éjszakai sötétség lesz. Ugye nem azt mondja, hogy azon a nappalon, hanem azon a napon, ami jelenthet éjszakát is.


Másrészt pedig az is lehetséges, hogy nem akarta egyértelművé tenni, hogy ez az időpont nappal lesz, s ezért mondta az éjszakát, hogy bizony jöhet akkor is. De persze könnyen lehet, hogy neked van igazad, és Jézus tényleg tudta, hogy gömbölyű a Föld. Mindenesetre ha tudta, akkor sem foglalkozott azzal, hogy ezt tanítsa. A Jelenések 7,1-ben pedig már vitathatatlanul lapos földről van szó, a 'gónia' ugyanis éppen sehogy sem jelenthet égtájat:


[link]


[link]


Kb. sehol nem írnak ilyen jelentésről. De nem is csoda, mert az égtájra teljesen más szó van a görögben: [link]


Szóval légyszíves ne tereld a témát, mert a kérdés ez: "A Biblia írók laposnak gondolták a Földet?"


A válasz pedig, hogy alapvetően igen. Ahhoz már kell egy enyhe vallási fanatizmus, hogy valaki ezt ne lássa be. Ott van az Ézsaiás könyve, ahol a Föld kerekségéről beszél, ami sehogy sem lehet gömb. Ha egy akkori ember kiment a szabadba, pontosan azt látta, hogy egy kör alakú lapos felszínen áll, amin hegyek, mélyedések stb. vannak, és amit egy félgömb alakú égi búra fed be, ezért van kereknek említve a Föld, és nem azért, mert a gömb is kerek... Ha minden irányból valami kereknek látszik, akkor arra azt mondjuk, hogy gömb, vagy golyó és nem azt, hogy kerek (tán már az óvoda alsó tagozatban sem kérdés ez). És milyen érdekes, a Biblia is egyértelműen gömbről ír ott, ahol gömbről is beszél (2Mózes 16,14; 1Királyok 7,17; 1Királyok 7,19). Vagyis erre már volt akkor is külön szavuk.


Ja és a versek, amiket szp72 hozott, szintén bizonyító erejűek: aki egy magas hegyről látni véli a világ minden országát, az nem egy gömbölyű földet lát.


"A látomás, amelyet fekvőhelyemen láttam, ez volt: Láttam egy fát a föld közepén; nagyon magas volt. A fa csak nőtt és erősödött; olyan magas lett, hogy az égig ért, és még a föld széléről is látni lehetett." (Dán 4,7-8)


Ilyet tényleg csak az ír, aki lapos Földben gondolkodik. Ugyanez van az Újszövetségben, csak a magas fát cseréld ki magas hegyre.

2016. dec. 27. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/61 imakommandós ***** válasza:

István nem vallási fanatizmus kell, hogy a szöveg alapján tudjon valaki gondolkodni, hanem hit. Nem legendás könyv a biblia, hanem élet beszéde. Ott van még a fátyol rajtad azért beszélsz materilaistán. Az Szp72 barátod szintén.

Menj oda Jézushoz, hogy adjon neked új szivet.

Akkor tessék összerakni ezeket a verseket, kb 2 éve irtam egy válaszhoz, de most megint aktuális lett, és sajnos pont keresztények értetlenkednek ebben a témában: 


- Zsolt 103:12 Amilyen távol van a napkelet a napnyugattól, olyan messze veti el tőlünk a mi vétkeinket. 

---> 

- Zsolt 103:17 De az Úr kegyelme öröktől fogva való és örökkévaló az őt félőkön, és az ő igazsága a fiaknak fiain; 


Vagyis ha a kegyelme örökkévaló az őt félőkön, akkor olyan messzire veti a bűneiket tőlük, mint amilyen messze van kelet nyugattól. Ha gömbölyű a Föld, akkor végtelen messze van kelet nyugattól, és örökre kegyelmez, ha pedig lapos és van széle, akkor van mérhető távolság a szélei között, és csak egy ideig tartana a kegyelme.



"Ja és a versek, amiket szp72 hozott, szintén bizonyító erejűek: aki egy magas hegyről látni véli a világ minden országát, az nem egy gömbölyű földet lát."


Ez az érv csak egy olyan része az evangéliumnak amit nem értünk. Ki dönti el, hogy ez a rész emberi tudatlanságból került bele az evangéliumba? (természettudományos tévedés) Ki dönti el, hogy melyik részek isteni eredteűek és melyek tévedések vagy szép költészet? Ha a Bibliára úgy tekintek mint hit táplálékra, akkor találhatok magyarázatot erre a részre, ha pedig úgy tekintek rá mint egy legendára, mesekönyvre, akkor elkezdek szelektálni, hogy ezt mégse Isten diktálta, hanem emberi tévedés, hulladék. Az ókorban a Katolikus egyház az inkvizició által azokat üldözte akik természettudományos módon közelitettek a Bibliához, most meg azokkal van baj, akik elvetik az evolúciót, szó szerint veszik a teremtést, és hívőként állnak hozzá az írásokhoz. Nekem van válaszom, hogy hogyan mutatta meg a sátán egy szempillantásban a Föld összes országát Jézusnak, de az nem bizonyitható, nem logikai úton jöttem rá, hanem intuitiv. Mert szerintem szellemi módon, szellemben mutatta meg neki, nem az érzékszervei útján. Ezen a ponton nem kell tovább menni, és nem kell megpróbálni a szellemi dolgokat természettudományos tudás alapján magyarázgatni. Meg újjabb kérdéseket feltenni.


" Ilyet tényleg csak az ír, aki lapos Földben gondolkodik. Ugyanez van az Újszövetségben, csak a magas fát cseréld ki magas hegyre."


Könyörgöm, egy álomról beszélt Nabukodonozor, akkor miért kellene az álmának természettudományosnak lennie?

Egy álomban miért nem lehetett tényleg akkora az a fa, hogy a Föld túlsó feléről is látható volt?

2016. dec. 28. 01:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/61 imakommandós ***** válasza:

" Jelenések 7,1-ben pedig már vitathatatlanul lapos földről van szó, a 'gónia' ugyanis éppen sehogy sem jelenthet égtájat:"

" Szóval légyszíves ne tereld a témát, mert a kérdés ez:..."


A 4 szeglet "gónia", és a 4 szél "anemosz", is jelenthet égtájat. Sajnálatos, hogy egy online görög szótárból ekkora mellénnyel érvelsz. :)

A Biblia nyelve ógörög. Tölts le bibliatanulmányozó programot. Lehet kapni pc-re és androidra is. A Zsidó Miklós féle ógörög szótár a legmodernebb magyar és angol szótárak alapján készült lektorált szótár.

2016. dec. 28. 01:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!