Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Az első hazugság a Bibliában...

Godaime kérdése:

Az első hazugság a Bibliában Istené. Miért hallgatnál egy hazudós istenre?

Figyelt kérdés

"De a jó és gonosz tudásának fájáról, arról ne egyél; mert amely napon ejéndel arról, bizony meghalsz."


Mint tudjuk a sztori szerint Ádám és Éva evett a fáról, mégsem haltak meg azon a napon. Miért hazudna egy mindenható és mindentudó Isten?


2021. okt. 13. 18:51
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯
 21/139 anonim ***** válasza:
0%

... mert amely napon ejéndel arról, bizony meghalsz (majd később)


Itt nincs hogy azonnal.


Pl. ha gyerekemnek mondom, ha leejted, ki fogsz kapni vagy bünti lesz. De nem rögtön, hanem valamikor pl. egy hét múlva...

2021. okt. 13. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/139 anonim ***** válasza:
85%

"Itt nincs hogy azonnal."

Persze hogy nincs, még mindig az van ott, hogy amely napon. Ami egy elég konkrét időhatározó.

Ha azt mondom neked, hogy amelyik nap találkozunk, visszafizetem neked a korábban adott kölcsönt, mire gondolnál? Hogy aznap adom oda a pénzt, vagy hogy ezzel azt üzentem hogy talán pár évtized múlva megkapod?

2021. okt. 13. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/139 szp72 ***** válasza:
73%

@ "mert amely napon eszel róla, biztosan meghalsz." (Ter 2,17)


Természetesen nincs itt semmi hazugság csak egy kis félreértés. Az eredeti héber szöveg ugyanis itt egy speciális igealakot használ a bizonyosság kifejezésére, tehát valójában nem azt akarja mondani, hogy az evés napján halnak meg, hanem hogy az evés napján lesz biztos, hogy meg kell halniuk. S valóban a történet szerint azon a napon esnek el az életfájától, vagyis az örök életüket s nem az életüket veszítik el "azon a napon". Amely napon eszel róla halandó leszel - így lehetne félreértés mentesen fordítani, a szerző azonban nem írhatta így, mert a héber nyelv az ilyen -andó,-endő beálló melléknévi igenevet nem ismeri.


Manapság már nem sűrűn beszélünk így, de azért előfordulhat:

Amely napon rászoksz a kábítószerre, biztosan tönkre megy az életed.

Amely napon lesz állásod biztosan lesz elegendő pénzed.

2021. okt. 13. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/139 A kérdező kommentje:
Ezzel csak az a baj, hogy ez is egy másodlagos fordítás illetve kétféleképpen lehet értelmezni. De azért szép próbálkozás.
2021. okt. 13. 22:52
 25/139 anonim ***** válasza:
79%

Először is, a történet fiktív, nem történt meg. Ez gondolom eddig is nyilvánvaló volt. Ezt a szentírási szakaszt viszont még a fundamentalista hívők sem szó szerint veszik.


A magam részéről nem tartom elfogadhatónak azt a hívő magyarázatot, ami úgy valahogy úgy magyarázza ezt a szakaszt, hogy a halál állapotába kerülnek, mert ezt el lehetett volna mondani szó szerint is. Mivel komoly dologról van szó, ezért nem igazán tartom reálisnak a ködösítést. Még akkor sem, ha Ádámék értették, miről van szó.


Nem hazudott az Isten, hanem arról van szó, hogy inkább meggondolata magát (ezt majd mindjárt kifejtem!), de ha keresztény módon szeretném magyarázni akkor ezt mondanám: megkegyelmezett nekik.


Bezzeg a kígyónak nem kegyelmezett meg, ami egyrészt azért komolytalan, mert a későbbi zsidó és ősi keresztény hagyomány szerint a kígyó Sátánnal azonos, ami talán úgy értendő, hogy felhasználta a kígyót. Ebben az esetben igazságtalanság történt szerintem, hiszen a kígyó maga is áldozat, erre még büntetést is kap.😬 De talán az egy mitologikus kígyó lehetett, úgy vélem, a szerző nem gondolt kifejezetten Sátánra, mivel lehet, nem is volt benne a zsidó teológiában, amikor a történetet írták.


Na, de kissé elkalandoztam... 😄


Szóval visszatérve az eredeti kérdésre:


JHVH a Biblia során többször is meggondolata már magát

- amikor megbánta, hogy embert teremtett

- amikor Ninivére kimondota az ítéletet, majd visszvonta (Jónás könyve).


Én úgy gondolom, itt is erről van szó.


Üdv, egy agnosztikus

2021. okt. 13. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/139 anonim ***** válasza:
76%

Még valami:


JHVH Ezékiás király esetében is úgy tűnik, hogy meggondolata magát (Ézsaiás könyve 38,1-5).

2021. okt. 13. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/139 anonim ***** válasza:
76%
*kimondta az ítéletet
2021. okt. 13. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/139 anonim ***** válasza:
92%
Ez is fura, mert ha elore tudja, hogy meg fogja gondolni magat, akkor miert is akarna megis ugy tenni, hogy aztan meggondolja magat es megse tegyen ugy? Ez tok zavaros igy nekem.
2021. okt. 13. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/139 Darkmoon80 ***** válasza:
90%
Ezzel csupán ott van a gond, hogyha meggondolja magát, akkor ez annyit jelent, hogy az első gondolata (terve/cselekedete) nem volt tökéletes, hiszen javításra/kiigazításra/változtatásra volt szükség, ami egyértelműen nem lehetséges egy tökéletes és mindenható entitás esetében, hiszen neki minden elsőre tökéletesen sikerül szükségszerűen.
2021. okt. 13. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/139 szp72 ***** válasza:
5%

A történet nyilvánvalóan jelképes, a szerző pedig aligha akart Isten szájába hazugságot adni. Éntőlem persze mindenki úgy érti, ahogy akarja, de itt pusztán csak egy nyelvészeti nehézség van, egy sajátos bizonyosságot jelentő héber igealakkal, amit sokféle módon lehet fordítani. Amely napon eszel róla, biztos lehetsz, hogy meghalsz, persze nem azonnal. A bizonyosság van azon annapon nem a meghalás.


Ma is beszélünk így, ennek belátására szerintem nem kell sok ész: Amely napon megjelenik a pestis a városban biztos lesz a pusztulása, persze nem ugyanazon a napon.

2021. okt. 14. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!