Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Ez az Egyistenhit (Monoteizmus...

Ez az Egyistenhit (Monoteizmus) definíciója?

Figyelt kérdés

Hit egyetlen isteni személyben, kizárólagosan Őt imádni, szolgálni, és hozzá imádkozni, azzal a hittel, és meggyőződéssel, hogy ez a személy, egyedülálló, és egyedi lényegében, tulajdonságaiban, és cselekedeteiben, azaz semmiben nem hasonlít a teremtményeire, és semmilyen átfedés nincs közöttük, és hogy ez a személy, sem lényegében, sem tulajdonságaiban, sem cselekedeteiben, fel nem osztható, sem elméletileg, sem átvitt értelemben, sem fizikálisan, azaz térben, és időben, és hinni, hogy ebből a személyből csak egy létezik.


Ha szerinted ez az egyistenhit definíciója, akkor a szentháromságot ellentétesnek látod ezzel szemben?

(Mert én igen)


Ha szerinted nem ez az Egyistenhit definíciója, akkor az ami fent olvasható, minek neveznéd?

"Abszolút-egyistenhit" pl?

És mit írnál az Egyistenhit definíciójának?

(Én ezt nevezem egyistenhitnek, mert így egy és oszthatatlan Istenről beszélünk, aki egyedül kiérdemli az imádatot. Mert ugye, ha osztható, akkor már nem egy, és ha hasonlatos a teremtményeire, tehát van átfedés bizonyos tulajdonságokban, akkor megint csak nem egy)


2011. jan. 1. 01:11
❮❮ ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ❯❯
 91/122 A kérdező kommentje:

Ugyan azokat a kérdéseket teszed fel megint... én meg még egyszer nem fogok válaszolni rá!


Olvass vissza! Válaszaimat logikusnak, és helyesnek találom. Ha te nem, akkor könyveld el, hogy igazad van, és hagyd a témát! Ha több kell, akkor találkozhatunk.

2011. jan. 30. 10:04
 92/122 anonim ***** válasza:

ha jól vettem ki, a kérdező nem tudja elhinni Allahról, hogy nincsen szüksége a semmiből alkotásra, amikor Önmagából is megteheti, és elkülöníti Allahot attól, ami megjelenik, csak az nem esik le neki, hogy ezzel korlátozza saját Istenét és megtagadja az egységet a létezésben, vagyis az önzetlen, feltétel nélküli szeretet elvét...Vajon erre Allah tanítja, vagy az iszlám tanok? :)


üdv

26/F

LastOne.Left

2011. jan. 30. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 93/122 Srapnel ***** válasza:

Nézd csak, ezt te írtad:


"Ha már csak elméletben lehetséges az oszthatóság, térben, vagy átvitt értelemben, akkor az már nem lehet oszthatatlan, vagyis nem valósul meg a monoteizmus."


Ezzel egyet is értek. Már csak két dolgot nem fogadsz el ezután:


1. Ha bárminek van tulajdonsága, akkor máris felosztható a rendszer "bármire" és "tulajdonságra", valamint van egy harmadik szereplő, a "tulajdonlás". Olyan annyira így van ez, hogy még a mondatban is különböző mondattani elemet képeznek, ráadásul megkülönböztethetők, mert a "Tulajdonságnak van bármije" mondatot meg tudod különböztetni a "Bárminek van tulajdonsága" mondattól. Sőt, fogalmilag te magad is különbséget teszel közöttük, különben miről beszélnél?


2. Ha valaminek nincs semmilyen tulajdonsága, akkor abból a valamiből szigorúan csak egy darab van. Ha ugyanis több lenne, akkor a többes mivoltukat csak tulajdonságaik alapján tudnánk eldönteni, ami ugye nincs nekik. Ezért a tulajdonság nélküli, ezért oszthatatlan entitásból egyetlen egy van.


3. Mivel a "semmi" és az üres halmaz is tulajdonság nélküli és tulajdonság nélküli objektumból egy van, ezért ezek mind azonosak. Ha van egy entitásod, amit istennek tartasz és nincs tulajdonsága, akkor ez az isten azonos a semmivel, az üres halmazzal.

2011. jan. 30. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 94/122 A kérdező kommentje:

Nézz utána!

Mu'tazili, és az Ash'ari közti ellentétek! Ha becsületesen keresel, és tudsz angolul, akkor sikerkel fogsz járni!

2011. jan. 30. 11:30
 95/122 anonim ***** válasza:

És magyarul ezt nem lehet kifejezni, nem lehet leírni, csak angolul?


Én tényleg úgy érzem - ahogy fent írta is valaki -, hogy Istenedet azzal korlátozod valójában, hogy azt vallod: önmagából nem teremthet, nem adhat semmiféle tulajdonságot át a teremtményeinek. Miért nem volna erre képes az a személy, aki magát mindenhatónak írja le? Sőt ez még azt sem kell, hogy jelentse, miszerint három isteni személynek kell alkotnia ezt az "egyetlen Istent". Mert ugye a kérdésed is a háromság misztériuma elleni érvelés akart lenni. Csakhogy ennek érdekében nem kell a Mindenhatónak szó szerint "mindenben" oszthatatlannak lennie - szerintem.

2011. jan. 30. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 96/122 A kérdező kommentje:

Isten tud olyan követ teremteni, amit nem tud felemelni?


Ha erre tudod a választ, akkor a saját feltevésedre is tudni fogod.


Segítség:

- Mi a képtelenség? Mondj egy példát!

- A képtelenségre képes az Isten?

- Az hogy nem képes az Isten, az azt jelenti, hogy nem mindenható, vagy azt, hogy az a dolog képtelenség?

2011. jan. 30. 12:53
 97/122 anonim ***** válasza:

"- Az hogy nem képes az Isten, az azt jelenti, hogy nem mindenható, vagy azt, hogy az a dolog képtelenség?"


De mitől lenne képtelenség? Mi köze Isten tulajdonságainak (mert ugye vannak? Kell, hogy legyenek), vagy tulajdonsága oszthatóságának, egy logikai képtelenséghez?

Miért logikai és fizikai képtelenség, hogy a Mindenható Isten saját tulajdonságaiból ad a teremtményeinek. A "tulajdonságok" alatt nem azt kell érteni, hogy fizikailag belénk rakott néhány "lapáttal" ebből is, meg abból is, hanem sokkal inkább az egész emberi szellemet és annak képességeit úgy alkotta meg, hogy az hasonlítson azokra az isteni szellemi képességekre, melyekkel Ő is rendelkezik. Hogyan tudnánk különben hozzá hasonlóvá válni ezekben a dolgokban, hiszen hozzá kell alkalmazkodnunk, rá kell vetni terheinket, ha nem volna hasonló ebben hozzánk?!


Ettől Ő még lényében és működésében teljesen szuverén személy, aki mindenki felett áll!


De a térbeliségről sem válaszoltál nekem...

2011. jan. 30. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 98/122 A kérdező kommentje:

Isten tud olyan követ teremteni, amit nem tud felemelni?


Ha erre tudod a választ, akkor a saját feltevésedre is tudni fogod.


Segítség:

- Mi a képtelenség? Mondj egy példát!

- A képtelenségre képes az Isten?

- Az hogy nem képes az Isten, az azt jelenti, hogy nem mindenható, vagy azt, hogy az a dolog képtelenség?

2011. jan. 30. 14:22
 99/122 anonim ***** válasza:

Mond már meg nekem Őszintén, hogy mivel bizonyítod, hogy a te monoteista definíciód az pontos és egyáltalán mi az alapja?

Miért nem jó az, amit a lexikonokban megtalálsz és a Wikipédiában is olvashatsz, mint meghatározást? Én is ezt vettem alapul.


Ismételgetni ugyanazt nem jó érvelési forma.

2011. jan. 30. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 100/122 A kérdező kommentje:

Még mindig nem érted, hogy ez egyetemi anyag? Ezt tanulni kell, nem lehet csak így megírni részleteiben. A lényeget megírtam. Sajnálom hogy nem tudsz következtetni!

Azért mondom, hogy ha ennyire érdekel, akkor találkozunk, és átvesszük az egyik rövidített könyvet!


De addig is itt van egy másik fórum. Abból talán kiderül számodra még több!


http://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__vallaskri..


http://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__vallaskri..


[link]

2011. jan. 30. 15:54
❮❮ ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ❯❯

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!