Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Mi a véleményetek a predestiná...

Mi a véleményetek a predestinációról?

Figyelt kérdés
2011. jún. 9. 22:55
1 2 3 4
 21/32 anonim ***** válasza:

egy kis kiegészítés még, ha nem gond. :)


szóval ha nem lenne meg az a bizonyos szabad akarat, szabad döntéshozatal, választási lehetőség, akkor bizony nem tudnánk magunkról, hogy létezünk, vagyis nem lenne meg az "én" érzet...de arról pedig tudjuk, hogy megvan...:)


üdv

26/F

LastOne.Left

2011. jún. 10. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/32 anonim ***** válasza:

"Igen tudja, ahogyan te is tudhatod egy ismerősöd jövőbeli döntését, és szerintem volt már rá példa az életedben...kérdés, hogy szabadon döntött e az egyén, mert te tudtad azt előre? :) "


Ez így nem igaz, nem jó a példád. Nem lehetek 100%-ig biztos benne, csak retrospektíve tudom megmondani, hogy igazam volt, vagy sem. (pl. Egy engem ismerő ember, ha megkérdezné, hogy gyalogosan átfutok-e a piros lámpán mondjuk 2 hónap múlva, akkor azt mondaná, hogy nem. De ezt nem tudhatná biztosra( még ha 100%ig ismer is, hiszen még én sem tudom), hiszen volt már olyan, hogy megtettem.


Akkor azt mondod, hogy Isten tudja előre az összes döntésemet(még azokat is, melyeket meg sem hoztam)?

Akkor ellenben tényleg nincs szabad akarat.

Hiszen

1.

Isten tévedhetetlen

2.

Őszerinte egy bizonyos dolgot így fogunk csinálni a jövőben(hiszen tudja a döntésedet, még mielőtt meghoznád).

Konklúzió:

Ezt a döntésünket csak az őáltala gondolt módon hozhatjuk meg, hiszen amennyiben ez nem így történik, akkor sérül az egyes számú kitétel.

Ha pedig ezt az egész életre vetítjük,(tekintettel arra, hogy minden jövőbeli döntésünket ismeri már most), akkor az életünk ténylegesen előre "be van huzalozva", mivel nem dönthetünk másképp, mint ahogy azt Isten előre látta(1. kitétel).

2011. jún. 10. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/32 anonim ***** válasza:

kedves utolsó. :)


én azt kérdeztem tőled, hogy volt e már olyan neked, hogy jövőre vonatkozóan tudtál előre valamit, valamely ismerősöd döntése kapcsán...és attól függetlenül, hogy te ezt tudtad, ő szabadon döntött e. :)


"Ha pedig ezt az egész életre vetítjük,(tekintettel arra, hogy minden jövőbeli döntésünket ismeri már most), akkor az életünk ténylegesen előre "be van huzalozva", mivel nem dönthetünk másképp, mint ahogy azt Isten előre látta(1. kitétel)."


Az a helyzet, hogy pont önmagadat cáfolod meg, és most ezt nem bántásból, de te is átugrasz, vagy éppen félreértesz egy nagyon fontos momentumot...akkor nem lenne szabad az a bizonyos akarat, hogy a mondatod így nézne ki:


"Ha pedig ezt az egész életre vetítjük,(tekintettel arra, hogy minden jövőbeli döntésünket ismeri már most), akkor az életünk ténylegesen előre "be van huzalozva", mivel nem dönthetünk másképp, mint ahogy azt Isten előre AKARTA(1. kitétel)."


hatalmas nagy különbség van a kettő közt...és az utóbbival igaz a kitételed. De elárulom neked, annak "ellenére", hogy Isten látja előre minden döntésedet, azt is látja előre, hogy választhatsz, de az, hogy te így vagy úgy választasz, az nem azt jelenti, hogy nem választhattál volna másképp...:)


Egyébként ne tévesszen meg az idő illúziója, s nem feledkezz meg arról, hogy Istenben minden egyszerre megvan, vagyis teljes, így nem változik, szóval nála úgymond nincs események egymásutánisága...az nálunk van...így múlt és jövő emberi szemnek megjelenő dolog...:)


üdv

26/F

LastOne.Left

2011. jún. 11. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/32 anonim ***** válasza:

"én azt kérdeztem tőled, hogy volt e már olyan neked, hogy jövőre vonatkozóan tudtál előre valamit, valamely ismerősöd döntése kapcsán...és attól függetlenül, hogy te ezt tudtad, ő szabadon döntött e. :)"


Erre írtam, hogy nem jó a példád. Azért, mert még sosem volt ilyen, és nem is lehet ilyen. Azaz, hogy egy még meg nem hozott döntést előre lássunk. Csak gyaníthatjuk, de teljes bizonyossággal nem tudhatjuk.(lásd a fenti példám)


Ne haragudj, nem látom önmagam cáfolatát a mondataimban.


"Ha pedig ezt az egész életre vetítjük,(tekintettel arra, hogy minden jövőbeli döntésünket ismeri már most), akkor az életünk ténylegesen előre "be van huzalozva", mivel nem dönthetünk másképp, mint ahogy azt Isten előre AKARTA(1. kitétel)."


hatalmas nagy különbség van a kettő közt...és az utóbbival igaz a kitételed. "


Ez ellenben sokkal inkább öncáfolat. Hiszen ugye így semmit nem tehetsz az ő akarata ellenére, akkor amit megteszel, az nincs az nem az akarata ellen való, ugye?

Így pedig még inkább el van határozva az életünk menete.

Ha pedig a felkínált lehetőségek közül mindig csak egyet választhatsz(hiszen az az opció, amit Isten előre látott-és ugye nem tévedhet), az az előre meghatározottság, és a szabad akarat hiánya.

2011. jún. 11. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/32 anonim ***** válasza:

"Ez ellenben sokkal inkább öncáfolat. Hiszen ugye így semmit nem tehetsz az ő akarata ellenére, akkor amit megteszel, az nincs az nem az akarata ellen való, ugye?

Így pedig még inkább el van határozva az életünk menete.

Ha pedig a felkínált lehetőségek közül mindig csak egyet választhatsz(hiszen az az opció, amit Isten előre látott-és ugye nem tévedhet), az az előre meghatározottság, és a szabad akarat hiánya."


Én ne mondtam, hogy a kijavított szövegrész igaz, csak leírtam, hogy lenne igaz a te állításod, de ez nincs így, ha minden emberi egyén döntése Isten önzetlen erkölcsi akarata szerint lenne, akkor mi nem választhatnánk a negatív élét a dolognak...de láthatod, hogy ez nincs így...ezért szabad az akarat. :)


"Erre írtam, hogy nem jó a példád. Azért, mert még sosem volt ilyen, és nem is lehet ilyen. Azaz, hogy egy még meg nem hozott döntést előre lássunk. Csak gyaníthatjuk, de teljes bizonyossággal nem tudhatjuk.(lásd a fenti példám)"


Te gyanítod, Isten tudja jól, mivel 100% ig biztos magában és tudásában...ezért mindentudó és mindenható, ne feledkezz meg erről...:)


ui.: de jó lenne már végre letisztázni, hogy azért mert az Isten látja/tudja előre meg nem hozott döntéseinket, amik ráadásul csak a mi szemszögünkből tűnnek annak, hiszen mi az események egymásutániságát észleljük, így az időt, miért is nem szabad a választási lehetőségünk? Ha vesszük a fáradtságot és két szinten elemezzük, akkor NEM ő dönt helyettünk, hanem mi...ha nem tudnánk választani, nem lennénk "én" ek, mert mindig ugyanaz lenne ebből a szempontból...:P


üdv

26/F

LastOne.Left

2011. jún. 11. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/32 anonim ***** válasza:

Ne haragudj, de kezd ez a vita nevetségessé válni.


"Én ne mondtam, hogy a kijavított szövegrész igaz, csak leírtam, hogy lenne igaz a te állításod"

És én pontosan az általad "igazzá" tett állításról beszéltem. És arról, hogy ez egy igazi öncáfolat volt.

A fenti mondatodat nehéz értelmezni, habár lehet, néhány szó kimaradt belőle, mivel az első tagmondatban cáfolod az előző hsz-ed, míg a másodikban megerősíted.

Az egésznek vége az, hogy az általad kijavított mondat helyes. Hol találsz hibát az általad/általam írt okfejtésben?


"Te gyanítod, Isten tudja jól, mivel 100% ig biztos magában és tudásában...ezért mindentudó és mindenható, ne feledkezz meg erről...:) "


Na ezt fogjuk meg egy egyszerű példán át. Mondjuk, megkérdem Istent, hogy hogyan fogok meghalni. Erre ő majd mond valamit, mondjuk "idősen elcsúszol majd a jégen, és összetöröd magadat".

Ha ez nem igazolódik be, akkor tévedett, amit ugye nem tud, ezért mindenképpen így kell érjen a vég, teljesen mindegy mit teszek ellene(pl. elköltözöm a Szaharába). Azaz előre elhatározott, mindegy mit teszel.

2011. jún. 12. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/32 anonim ***** válasza:
Erre a biztos választ csak Németh Sándor Úr tudhatja.
2011. jún. 12. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/32 anonim ***** válasza:

16:37.


Nos a helyzet az, hogy vitáról itt nincsen szó...talán nem ezt a kifejezést akartad alkalmazni, hanem inkább beszélgetésről van szó a részemről, mivel én nem akartalak meggyőzni semmiről, csupán leírtam a véleményemet a reakcióidra...:)


Azt hiszem még mindig nem érted...a kiemelt mondatom utolsó felét elolvasva pedig értelmes a kijelentésem...

Te azt állítottad, hogy azért nem szabad az akarat, mert Isten előre LÁTJA/TUDJA...én meg azt írtam, hogy akkor nem lenne szabad az akarat, ha Isten előre így AKARNÁ..de nem akarja így előre, mert ha Isten, mint tökéletesen önzetlen hozzáállású egyed, AKARNÁ a dolgokat helyettünk, akkor ugye csak és kizárólag az erkölcsi jó jöhetne szóba a döntéseinknél...de ez nincsen így, ahogyan te is tapasztalhatod, és pont azért, mert szabad az akarat. :)


A példádból pedig még mindig nem az derül ki, hogy előre elhatározott...hanem az, hogy te szabadon fogsz egy olyan döntést hozni, ami oda vezet, hogy elcsúszol a jégen öregkorodban, és összetöröd magad...nem azért fogsz jégre menni, mert Isten akarja így, hanem azért, mert Te..Ő csupán elmeséli neked a dolgot, mivel tudja és látja előre...;)


üdv

26/F

LastOne.Left

2011. jún. 13. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/32 anonim ***** válasza:
Nem fogalmaztam elég világosan biztos. Az a kérdésem, azzal hogy elmondja nekem ezt az infót, azzal lehetőségem nyílik-e arra, hogy változtassak a dolgon, vagy nem(azaz mindenképp ott ér-e a vég). Hiszen amennyiben nem változtathatok rajta, akkor nekem "ez volt a sorsom", előre meg volt meghatározva, ha pedig változtathatok(pl. sivatagba költözés), akkor pedig nem helyes a jóslat, ami pedig ugye lehetetlen.
2011. jún. 19. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/32 anonim ***** válasza:

A válasz írója 62%-ban hasznos válaszokat ad.

A válasz megírásának időpontja: tegnap 20:22


Az a helyzet, hogy teljesen egyértelműen fogalmaztál...de megfeledkezel arról, hogy Isten által előre meghatározottság a predestináció, ezt a választást pedig még mindig Isten előre látja, de TE határozod meg a jövőbeli döntésedet...és azért nem választasz másképp, mert NEM akarsz...:)


üdv

26/F

LastOne.Left

2011. jún. 20. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!