Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Katolikusok - szobrok?

Katolikusok - szobrok?

Figyelt kérdés

Bocsánat, de nem értem!

Olvasta a magyarázatot, hogy nem a szobrot, hanem a mögötte.....

De a bennszülött aki leborul a totemoszlopa előtt - ő sem az oszlopot imádja, hanem az oszlop által megtestesített ősök szellemét, természet szellemt....

Az egyik esetben nem az - a másik esetben az.

Számomra a két esete teljesen egyforma!

Vagy mindkettő az, vagy egyik sem



2013. febr. 4. 16:15
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
64%

Én nem ismerem annyira a bennszülötteket, hogy megítéljem, hogy ő most csak a totem előtt borul le, vagy ami mögötte van. De még ha csak a totemoszlopot imádja, akkor sem akkora bűn, mintha egy keresztény imád egy szobrot, mert a természeti népek nem ismerik Isten parancsait erről, tehát ők nem tudják, hogy ez bálványimádás.

Viszont nem kell a bennszülöttek közé menni, ma is köztünk van az a jelenség, hogy bizonyos talizmánoknak, köveknek, medáloknak vagy szimbólumoknak varázserőt tulajdonítunk. Szerintem ez is kimeríti a bálványimádás fogalmát.

2013. febr. 4. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 Molnár Sándorné ***** válasza:
51%

T.Kérdező!

Bármennyire is hangoztatják a katolikus vallásban lévők, hogy ők nem a képeket szobrokat imádják, csak "tisztelik" azokat. Ez nem igaz. Mivel a tisztelet és imádat között nagyon nagy a különbség. De nézzük meg mit mond a Biblia erről a témáról:

A Zsoltárok 115:1-8-ig tartó versei ezt irják: "Nem nékünk Uram, nem nékünk, hanem a te nevednek adj dicsőséget, a te kegyelmedért és hivésgedért. Miért mondanák a pogányok: Hol van hát az ő istenük? Pedig a mi Istenünk az égben van, és amit akar, azt mind megcselekszi. Azoknak bálványa ezüst és arany, emberi kezek munkája. Szájuk van, de nem szólanak, szemeik vannak de nem látnak. Füleik vannak de nem hallanak, orruk van de nem szabolnak. Kezeik vannak de nem tapintanak, lábaik vannak de nem járnak, nem szólanak az ő torkukkal. Hasonlók legyenek azokhoz készitőik, és mindazok, akik biznak bennük!"

Az Ésaiás 46:5-7 verse ezt irja: "Kihez hasonlittok engem, és kivel tesztek egyenlővé? És kivel vettek egybe, hogy hasonlók volnánk? Kitöltik az aranyat az erszényből, és ezüstöt mérnek a mértékkel, és ötvöst fogadnak hogy abból istent csináljon, meghajolnak, leborulnak előtte. Vállukra veszik azt és hordozzák, majd állványára helyezik és veszteg áll, helyéről meg nem mozdul, ha kiáltasz is hozzá, hem felel, nyomoruságodból nem szabadit meg." A Cselekedetek 17:29,30 verse pedig ezt irja: "Mivelhogy azért az Istennek nemzetsége vagyunk, nem kell azt gondolnunk, hogy aranyhoz, vagy ezüsthöz, vagfy kőhöz, emberi mesterség és kitalálás faragványához hasonlatos az Istenség. E tudatlanság idejét azért elnézi az Isten, mostan parancsoloja az embereknek, mindenkinek mindenütt, hogy megtérjenek".

Ennél világosabb nem is lehet a Biblia hozzáállása a "bálványimádás" témájához.

Ha megfigyelted, megemliti, hogy a vállukra veszik és hordozzák... akár a körmeneteken is amikor a szobrokat kiviszik a templomból, és körbehordozzák.

Nem letérdelnek a szobrok előtt, nem csókolgassák őket? Nem imádkoznak hozzájuk? Pedig a Biblia világosan megmondja: "Egyetlen közbenjáró van Isten és ember között, a Krisztus Jézus". Senki más.

Tehát akárhogy csürik-csavarják azt, hogy ők nem imádják, mégis azt teszik. Mert a "tisztelet" az nem igy nyilvánul meg.

Ha kérdésed van, szivesen válaszolok. Üdvözlettel: Judit!

2013. febr. 4. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
45%

Ezen logika alapján Jákob is bálványimádó volt, amikor szent oszlopokat emelt az Úr tiszteletére.

Bálványokat csak hamis istenek tiszteletére lehet emelni.

Mi a szobrokon, képeken keresztül csak az Úrhoz akarunk közeledni, senki máshoz. A frigyládán is, amit Isten parancsára készítenek, arany kerubok vannak, szóval nem tudom mi miért ne ábrázolhatnánk angyalokat, Jézust vagy Máriát. Sőt az írás is ábrázolás, hiszen a képírásból fejlődött ki mindenféle írás. Szóval a Biblia is ábrázolás, Isten szavának ábrázolása. Tehát akár a Biblia tiszteletét is hívhatnánk bálványimádásnak. Mert nem hiszem, hogy van keresztény ember, aki a Bibliáját használná az asztal stabilizálására, az asztalláb alá rakva, mondván ez úgyis csak egy tárgy. Persze a Biblia is csak egy tárgy, de mégis mivel szent nekünk az üzenet, amit hordoz, a hordozó tárgynak is megadjuk a tiszteletet.

A mi szobraink és képeink csak olyanok, mint amikor az ember elutazik és visz magával egy képet a gyerekiről. Nem azért viszi, mert a képet szereti, hanem csak emlékeztetőnek, hogy emlékeztesse őt azokra, akiket szeret.

2013. febr. 4. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
41%

"Nem letérdelnek a szobrok előtt, nem csókolgassák őket?"


Először is a mondat így lenne helyes: Nem térdelnek-e le a szobrok előtt, és nem csókolgatják-e őket? Legalább tanulj meg magyarul, he már ezen a nyelven kárhoztatsz másokat.

Azt gondolom azoknak, aki eleve nem rosszindulattal és mások megítélésének szándékával közelednek a témához, azoknak nyilvánvaló, hogy a csók és az ima nem a szobornak szól. Amikor valaki egy szentimentális pillanatban csókot nyom a szerelméről őrzött fotóra, a csók nem a fotónak szól, egyértelmű. Persze, aki eleve a bálványimádás másokra bizonyításának szándékával ír, azt úgysem fogom meggyőzni. Isten komoly hatalmat adhatott a kezedbe, kedves Judit, hogy jobban tudod, mi a szívünk szándéka, mint mi magunk.

2013. febr. 4. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
65%

Ne csinálj magadnak faragott képet, és semmi hasonlót azokhoz, amelyek fenn az égben, vagy amelyek alant a földön, vagy amelyek a vizekben a föld alatt vannak.


2 Mózes 20:4

2013. febr. 4. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 A kérdező kommentje:

ok.

nem bálvány imádás, de akkor a bennszülötteké sem.

Övéké is csak egy kép az Istenükről.

Szerintük az övéké az igazi.

Akkor senki nem bálványimádó!


Kérlek, ha valakivel nem értesz egyet - ne degradáld le.

Köszönöm

2013. febr. 4. 17:41
 7/21 anonim ***** válasza:
78%

Mivel katolikusokat szólítottál meg, és többnyire protestánsok válaszoltak, ezért:


[link]

[link]

[link]


A bennszülött egy nem létező istent imád, vagy olyasvalakit, aki istennek adja ki magát, de nem az. Egy hamis istent szolgál, ezt fejezi ki a bálvány szó.

2013. febr. 4. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
59%

Kedves kérdező, senkit nem degradáltam le, csak felhívtam a figyelmét a súlyos nyelvtani hibáira. Ő bálványimádónak nevezett minden katolikust, érdekes, hogy ez szerinted csak egy vélemény, és még véletlenül sem degradáló, ugye.


A benszülött bálványimádó bibliai nézőpontból, ha nem a bibliai Istennek építi az említett oszlopot. A keresztények szerint csak a bibliai Isten az egyetlen létező, igaz Isten. Szóval teljesen értelmetlen a logikád.

Ha nem vagy keresztény, akkor neked senki sem bálványimádó, mert a bálványimádás tiltása bibliai parancs.

2013. febr. 4. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 titak ***** válasza:
56%

Ha szó szerint vesszük a tízparancsolatot akkor bizony minden katolikus hívő (hitük szerint) a pokol tüzén fog elégni.


Tízparancsolat/2 (eredeti? fordításban)

"Ne készíts magadnak szobrot, sem semmiféle (kép)mást (arról/azokról,) ami(k) az egekben van(nak) fent,

se ami(k) a földön van(nak) lent, se ami(k) a vizekben van(nak) a föld alatt.

Ne borulj le nekik és ne engedd, hogy szolgálatukra kényszeríttess, mert én, az Örökkévaló, a te Istened, féltékeny Isten vagyok aki meglátogatja az apák vétkét a fiakon harmad- és negyedízig, azokon, akik gyűlölnek engem – de kegyelmet cselekszem ezerízig az engem szeretőknek és azoknak, akik megtartják parancsolataimat."

(És milyen jó az Isten, hisz apáink vétkét (csak!!!!!!) "negyedízig" bosszulja.)


".....

Megbűnhődte már e nép

A múltat s jövendőt!" ????

2013. febr. 4. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 A kérdező kommentje:

Ha jól értem az egész lényege, hogy keresztény legyen?


Ha pl egy másik keresztény felekezet elkezd szobrokat állítgatni és hasonlóan letérdelnek elé és ...

Elnevezik szt Júdásnak,szt habakuknak ...

Akkor ők sem lennének bálványimádók?

2013. febr. 4. 19:04
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!