Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Miért nehéz elfogadni a...

Miért nehéz elfogadni a vallásosak számára azt a rendkívül valószínű tényt, hogy Isten nem létezik?

Figyelt kérdés
2010. jan. 14. 17:26
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯
 41/194 anonim ***** válasza:
82%

I. A józan ember mit tart igaznak?

A józan ember azt tartja igaznak,

1. amit magától tud,

2. amit másnak hisz.


1. Magunktól tudhatunk valamit, vagy külsőleg, vagy belsőleg. Külsőleg az öt érzékünkkel, belsőleg az eszünkkel. Külsőleg: az öt érzék: a látás, hallás, szaglás, ízlelés és tapintás. Amit tehát látok vagy hallok vagy szagolok vagy ízlelek vagy tapintok, azt igaznak tartom.

Belsőleg az ésszel. Például: ha látom, hogy a kémény füstölög, tudom, hogy tűz van a kályhában. Nem látom ugyan magát a tűzet, de látom a füstöt, és eszem azt mondja: a füstnek kell, hogy oka legyen, és ez az ok a tűz.

A következtetés tehát az, hogy egy igazságból az ész megismer egy másik igazságot azon szabály alapján, hogy semmi sincs elegendő ok nélkül.


2. Másnak hiszünk, ha az megbízható. Megbízható csak az, aki nem hazudik és nem szokott tévedni. Föltétlenül megbízható az, akiről lehetetlenség föltételeznünk, hogy hazudik vagy téved.


Ha valaki azt mondja: „Csak azt hiszem (tartom igaznak), amit látok, ez felületes beszéd. Az ilyent efféle kérdésekkel kell észretéríteni. Láttad már Amerikát? Nem. – Akkor szerinted nincs Amerika. Láttad már az eszedet? Nem. – Akkor szerinted nincs eszed.


II. Isten léte


Istent szemünkkel nem látjuk, de tudunk rá eszünkkel következtetni. Következtethetünk a látható dolgokból, még pedig, amint azok vannak és amint azok erednek. Amint vannak, rendet és célszerűséget veszünk rajtuk észre.


A rendből így következtetünk. Rend van fent, az égboltozaton és lent a földön. Ebből eszünk azt következteti: Ahol rend van, ott rendezőnek is kell lennie. Már pedig a világon csodálatos rend van. Tehát csodálatos rendezőnek is kell lennie. És ezt a csodálatos rendezőt nevezzük mi Istennek.


A célszerűségből így következtetünk. A természetben mindenütt célszerűséget látunk, tapasztalunk. (Például a lónak patája van, mert terhet kell húznia, míg az embernek finoman tagolt keze, mert neki finomabb munkát kell végeznie.) Ahol viszont célszerűség van, ott kell valakinek lennie, aki ezt a célszerűséget kigondolta és létrehozta. Már pedig a világon bámulatos célszerűség van. Tehát kell valakinek lennie, aki ezt eszével oly bölcsen kigondolta és hatalmával létrehozta. És ezt a valakit Istennek hívjuk.


Az eredetből így következtetünk. Minden élet másból ered. Így például a fa magból ered, a mag meg a fából. Vagy az egyiknek vagy a másiknak kellett elsőnek lennie, de ez az első nem lehetett a másikból, mert akkor nem volna első. Kell tehát valakinek lennie, aki ezt az elsőt létrehozta. És ezt a valakit Istennek hívjuk. Éppen így vagyunk a tyúkkal és a tojással is. És végre az emberekkel is. Az első emberpár nem lehetett más emberekből, mert akkor nem volnának elsők. Kellett tehát valakinek lennie, aki teremtette az első embereket. Vagyis az első életet teremtenie kellett olyan valakinek, aki az életet szükségszerűen önmagától öröktől fogva bírja. És ezt a valakit Istennek hívjuk.


Hogy ez a következtetés helyes, azt mutatja a közmegegyezés. Az összes népek megegyeznek abban, hogy van Isten. Egész nép sohasem volt, most sincs, hogy legfelső lényt el ne ismerne, akit Isten gyanánt imád. Tévedtek abban, hogy milyen az Isten, de hogy van Isten, azt minden nép elismeri. Csak egyes emberek vannak, akik azt mondják, hogy nincs Isten. De ezt csak szájukkal mondják, mert ha betegek, vagy valami baj éri őket, mindjárt felsóhajtanak: „Jaj, Istenem!” És éppen az istentagadók káromkodnak legtöbbet. Miért káromolják Istent, ha nincs?

2010. jan. 15. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/194 anonim ***** válasza:
60%

Nagymellényű ateistáknak ajánlom ezt elolvasásra:


[link]

2010. jan. 15. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/194 anonim ***** válasza:
15%
Belenéztem, de az értelmi szint még az átlag Jehovatanú térítőszennylapokét is nehezen üti meg. Ezzel most nem mutattál nagy dolgot...
2010. jan. 15. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/194 anonim ***** válasza:
83%

A kérdezőnek ajánlom, hogy számolja ki annak a valószínűségét, hogy Isten létezik, meg annak, hogy nem létezik. Csak mert lehet kötözködni a valószínűséggel, de milyen racionális alapon mered állítani, hogy egyiknek nagyobb a valószínűsége, mint a másiknak? Én tudom! Mert a gyíkagyú gyökerek képtelenek átgondolni az őket körülvevő világot, hallottak ezt azt matematika órán, de meg is maradt a hallomás szintjén. Elárulom, ezt a vg-et nem tudod kiszámolni, sem az ellentett esemény vg-ét.

Viszont ha a tényeket nézed, akkor nálad milliószor intelligensebb emberek hittek már az Istenben, és ha én nem is fogadom ezt el 100%-osan, nem agymosottazom le őket. Nézd meg a világot, amiben felnőttél és amiben élsz, ha már eddig egyszer nem vetted erre a fáradtságot. Tiltakozol egy olyan kultúra ellen, aminek magad is a szerves része vagy, csak túl sötét és agymosott ahhoz, hogy észrevedd. Miért nem eszel embert? Miért temetjük el a halottakat? Miért nem lehet egyszerre 20 feleségünk? Miért nem kap jutalmat az, aki erős és ölni tud? Miért nem dobjuk a Dunába a fogyatékos csecsemőket?

Azért, mert a keresztény kultúra nem halott, hanem él, és ha nem is olvastad a Bibliát, a tanításai, a tanulságai és az Ő értékrendje alapján élsz. Egy cseppet kellett volna csak kinézned az agymosott fejedből egyéb kultúrák irányába, és magadtól is rájöttél volna. Csak, hogy tudd, azok az általad "agymosottnak" minősített emberek sokkal teljesebben és jobban látják a világot, mind fizikai, kémiai szinten is, mint te. Szerintem fogd be a szád mindörökre, amíg nem tudsz legalább toleranciát tanúsítani a nálad nyilvánvalóan okosabb, és intelligensebb emberek iránt. Te is olyan vagy, mint előző rendszerünk hihetetlenül okos és mindenttudó, másokat elítélő munkásvezető rétege.

2010. jan. 16. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/194 anonim ***** válasza:
0%

Ez egy demagóg rizsa, amit itt előadtál. A példák, amiket felhoztál, nem azért nem léteznek a mai társadalomban, mert a kereszténység azt mondja, hanem azért, mert a társadalom fent sem maradhatna, ha léteznének.


Ha egy autós sem tartaná be a kreszt, akkor hamarosan nem lenne autó az úton, mert már kiirtották volna egymást a gyorshajtók, elsőbbséget nem megadók, stb.


Szabályok, törvények mindig, mindenhol voltak, teljesen függetlenül a vallástól.


Sőt, mondok jobbat: a római jog, ami manapság a nagy részét képezi minden ország jogrendszerének, már akkor kialakult, amikor Európában a kereszténységről azt sem tudták, hogy eszik vagy isszák.


Szóval amiket leírtál, nonszensz baromságok.

2010. jan. 16. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/194 anonim válasza:
55%
Próbáld meg elolvasni :KOvich István,Túléltem a halálomat cimű könyvét.
2010. jan. 16. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/194 Vikcy válasza:
85%

Én nem tartom magam vallásosnak, de eltudom fogadni azt, hogy a hívők ebben hisznek. Igaz nem értem őket, de ők is ugyanolyan emberek és a vallástól eltekintve nekik is lehet hasonló gondolkodásmódjuk, mint nekünk nemvallásosaknak. Nekem sosem volt konfliktusom velük, mert egyszerűen nem beszélek velük erről a témáról, mert mindkettőnknek igaza van. Mert mindenki a saját igazát vallja. Például az én legjobb barátnőm vallásos. Sülve-főve együtt vagyunk és még egyszer sem volt vitatéma köztünk a vallás. Néha én kérdeztem dolgokat a vallással kapcsolatban tőle, mert érdekelt, hogy ők hogyan vélekednek bizonyos dolgokról. De sosem cáfoltam meg. Pedig én (nem akarok senkit megsérteni) a Bibliában sem hiszek, hiszen azt is emberek írták. Ugyanolyan emberek, amilyenek mi is vagyunk. Semmiben sem voltak mások. Akkor mégis mitől lehet ebben annyira hinni. Hiszen akkor én is nekiállhatnék, írnék a saját vallásommal kapcsolatos könyvet, összegyűjtenék pár embert, akik hasonló gondolkozásmódúak és megalapítanánk a saját vallásunkat, és ha jól csináljuk, akkor az is fent maradhatna több ezer évig.


Azt nem szeretem, amikor keresztény emberek próbálják az emberre ráerőltetni a vallásukat, és nem bírják megérteni, hogy ez engem nem érdekel, nem tudok benne hinni. Ha én békén tudom őket hagyni, akkor ezt ugyanúgy elvárnám tőlük is. Én megpróbálom senkire sem ráerőltetni a saját meggyőződésemet.


Azoknak az embereknek, akik elítélik a vallásosakat, üzenem, hogy először nézzenek szét magukban. Mennyivel jobb emberek ők, mint a vallásosak? Azokat sem szeretem, akik a vallásosakat próbálják lebeszélni a vallásukról. Milyen jogon? Jó lenne, ha az emberek tudnának békében egymás mellett élni. Ha én nem hiszek abban, amiben a társam, akkor nem foglalkozom vele. Attól még lehet jó ember. Ez nem csak a nemvallásosaknak szól.


A 21:03-es szépen leírta a dolgokat, de nem kötözködésből lenne egy kérdésem. Ha mindent kellett valakinek (vallásosak szerint Istennek) teremtenie, akkor Istent is meg kellett valakinek teremtenie nem?

Én úgy gondolom, hogy nincs felettünk semmilyen külső erő, hanem az van, ami körülöttünk van. A természet, amit nagyban pusztítunk, és ha a természetet istennek vesszük akkor istent pusztítunk.


Istenről úgy vélekedem, hogy az emberek találták ki maguknak, hogy legyen kihez fohászkodni, ha valami nem jól sikerült, akkor legyen kire hivatkozni, hogy ahogy valaki már előttem írta "Isten útjai kifürkészhetetlenek".

És még azt sem értem, hogy ha van Isten és jó, akkor miért van annyi ártatlan szenvedő ember a Földön. Erre azt kapom válaszul, hogy nekik bűnhődniük kell valami miatt. De könyörgöm az a csecsemő, aki születése pillanatától szenved, az milyen bűnt követett el? Mivel az előző életben való hit nem a keresztény valláshoz kötődik, kérdem én mikor tudott volna bűnt elkövetni?


Remélem senkit sem bántottam meg, nem ez volt a célom. Nagyon szeretném az ellentéteket csillapítani a két tábor között, de sajnos ehhez kevés vagyok. Remélem, hogy akik ezt elolvassák, majd megpróbálnak más szemmel nézni a másikra. Mindent el lehet fogadni és ehhez nem kell ahhoz a dologhoz tartozni.

17/L

2010. jan. 16. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/194 anonim ***** válasza:
100%

üdv!

én hiszek Istenben, hiszek Krisztus áldozatában, és abban, hogy Ő él, és engem megváltott. vallásom szerint református vagyok, de igazából nem tartom olyan fontosnak.. a vallást emberek találtál ki, egy rendszert, hogy fel tudják fogni hogy miről is van szó... dehát az ember esendő, és sok baromságot "belefőzött ebbe a levesbe".. szóval én inkább vagyok keresztyén a szó szoros értelmében.. (jelentése Krisztuskövető)

néha irigylem az ateistákat... hinni a semmiben, és abba, hogy a halállal mindennek vége, elég merész dolog (és nagy hitre utal)... és elkeserítő, reménytelen. egész életben keresni valamit, amire élete végéig nem talál választ... azt az űrt nem tudja kitölteni, ami ott tátong az életén.

Istenben hinni remény. Istenbe hinni szabadság. Istenben hinni béke. Istenben hinni boldogság. nehéz élet, de gyönyörű, és végtelen:)

ha el tudod hinni, hogy minden magától működik, és véletlenszerűen, hát hajrá.. nem szivesen lennék a helyedben... mert ez olyan, mintha azt mondanád, hogy ha egy óra dobozába belehajigálod az elketrészeket, és megrázod, és egy működő órád lesz..

2010. jan. 16. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/194 anonim ***** válasza:
100%

kedves kérdező!

mi van ha nincs igazad?

2010. jan. 16. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 50/194 Plaga ***** válasza:
0%
A kedves kérdezőnek nyilvánvalóan nincs igaza, mert itt az Isten, itt vagyok :D Amúgy Isten nem létezik, csak az ember az "gyermek". Kell valamiben hinnie, hogy nyugodtan élhessen. Korlátoznia kell önmagát, mert minden ember szörnyeteg
2010. jan. 16. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!