Kezdőoldal » Otthon » Kert » Érdemes még manapság csereszny...

Érdemes még manapság cseresznyefát ültetni?

Figyelt kérdés

Szeretnék ültetni cseresznyefát, de annyi betegség van már, hogy félek, idő előtt elhalna az egész fa.

Egyébként Hedelfingeni óriásra gondoltam.


2023. aug. 8. 09:26
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
Cseresznyét nem, nekem 7 cseresznyefám volt, mindegyik megdöglött. Igaz, nem permeteztem, metszettem soha csak leszedtem a termését.
2023. aug. 8. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:

10.

Mindenben egyetértek veled.

Csak pl. megüt a guta, hogy pl. a szilvám az érés előtt -amint bekékül- le is potyog. A fán ami van az még kőkemény.

Egy csomó munka, metszés permetezés öntözés stb..., miközben a piacom már 300-ért utánad dobják.

Majd ezt is megfenyegetem. :)

2023. aug. 8. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:

#12 Igen, tökéletesen értelek.

Most nálunk is sok a kár, sárgabarack meg ringló egy szem se lett, a szilvánk hasonló, mint a tied. Viszont évek óta nem volt olyan finom a málna, mint most az egyik bokron és rengeteg fügénk meg paradicsomunk lesz. Próbálok ennek örülni. :)

2023. aug. 8. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:

óóóó...micsoda boldogság volt, amikor megvettem a Szomolyai fekete cseresznye-csemetét..ez tíz éve volt. Termett, ahogy kell, korán feketedett, nem volt kukacos(sem)..

...aztán az idén valami történt..az a kevés ami termett, az kukacosodott, nem volt íze, és ami soha nem volt, madarak kezdték pusztítani a maradékot...még galamb is..



A másik gyönyörű fám egy Germesdorfi...ez is termett rendesen, kukac sehol(eleinte)..aztán egyre jobban pirosodott, felébredtek a kukacok is, és a sok eső hatására majd minden szem repedni kezdett, de nehogymár örüljek, az összes megrohadt...


Megmutattam a láncfűrészt, erre a fa olyan szépen fejlődött, hogy haladékot kapott.


A permetezések szart sem érnek...az óriási almákat termő nyári fontos termett rendesen, de mindegyik szemben laktak kukacok, és némelyik rohadt is..a fa gyönyörű, ez is kapott haladékot..

Szilva egy szem sem termett, a ringló mind megrohadt...a körték dettó.


A ribizli, egres, málna ami szép, a sárgabarack bármelyik fajtája kivétel nélkül megrohadt.

2023. aug. 8. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:
Sajnos a millió virág akkor nyitott, amikor zuhogott az eső, és nem jártak a méhecskék. ÉS hűvös is volt. Nem csodálom, hogy csak úgy két kilónyi az, amit ki tudott nevelni. De az finom volt. Sajnos növekedés közben egy-két jégeső is megcincálta, úgyhogy amelyik cseresznye nem levelek alatt bújkált, az nagyon megsérült, és gombás fertőzést kapott. Ez az év nem jött be cseresznye szempontjából.
2023. aug. 8. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:

Akkor érdemes bármit is ültetni, ha hajlandó vagy vele foglalkozni. És megtanulni, hogy mit kell vele foglalkozni. Ha csak annyi az elképzelésed, hogy elülteted, aztán minden évben csak annyit törődsz vele, hogy lerabolod a termést, akkor nagy valószínűséggel (bár nem biztosan) csalódás fog érni.

Ha évente rászánsz másfél-két órát egy fára (felnőtt, termő korában), akkor viszont sok örömed lesz benne. Metszeni kell minden tavasszal (félóra), és permetezni évente kétszer virágzáskor, valamint 2 alkalommal rovarok ellen, esetleg egyszer még gomba ellen (10-10 perc). És gyommentesen tartani az alját. Mást én nem is szoktam vele csinálni, csak szüretelni, és eladni azt a 30-50 kiló termést, ami a két közepes cseresznyefámon terem, és mi nem használjuk fel.

De a munka mind szakértelmet kíván. A metszés is, permetezés is. Viszont mindent meg lehet tanulni netről vagy hozzáértő ismerőstől, ha hajlandó vagy tanulni.

A fákat permetezni nem úgy kell, hogy mikor eszedbe jut, rászórsz valamit. Hanem amikor valami konkrét dolog ellen meg akarod védeni, akkor permetezed a megfelelő szerrel. Nem sokszor, hanem jókor.

Cseresznyelégy ellen se csak úgy valamikor tavasszal kell, hogy majd az elég lesz egész évre. Hanem érés előtt 2 héttel kap egy Spilant, az első szemek érésekor meg valami 3 napos kontakt szert. Idén talán 10 kukacos szemet találtam. (A cseresznyelégy összességében, petéből való kikelésétől a szem elhagyásáig, maximum két hetet tölt a cseresznyében. Tehát sokkal előbb permetezni nem érdemes.)

Így van ez minden rovarral és betegséggel, hogy a megfelelő időben, megfelelő szerrel kell permetezni, ha eredményt akarunk elérni. Ha hülyeséget csinálunk (vagy éppen semmit se csinálunk), akkor nem a fa a bűnös, hanem mi.

Nekem eddig idén semmilyen gyümölcsben nem lett említésre méltó kár, pedig sok fajtát leszedtem már.

A cseresznyének nem nagyon van veszélyes betegsége. Van néhány szuperérzékeny fajta, de hát ha utánaolvasol, akkor ilyent nem veszel.

Azt tudod, ugye, kérdező, hogy a legtöbb cseresznye nem önporzós? Kell porzópartner. Van ugyan pár önporzós fajta, de azok állítólag csak közepes minőséget teremnek.

A Hedelfingenit felejtsd el. Az csak nagy, de ízetlen. Germersdorfit ültess, az a legjobb ízű, ropogós, nagy és szép. És a kevéssé érzékeny fajták közé tartozik. Plusz mellé valami porzót keress. Vagy ha csak egynek van helyed, csináld azt, mint én szoktam: oltok az adott fára porzófajtát. Két kisebb oldalágra.

2023. aug. 8. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!