Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Diploma nyelvvizsga nélkül?...

Diploma nyelvvizsga nélkül? Támogatod-e?

Figyelt kérdés

[link]

[link]


2011. dec. 9. 18:59
1 2 3 4 5 6 7 8
 31/77 anonim ***** válasza:
38%

a szükséges nyelvtudást követeljék meg, és annak megléte legyen követelmény a diplomához - ehhez nem feltétlenül a nyelvvizsga a legmegfelelőbb ellenőrzési és számonkérési módszer, de a lecseréléséről csak akkor lehet beszélni, ha helyette bejön más (lehet felőlem, hogy MSc-re kötelezően legyen nyelvből felvételi, vagy legyenek kötelező idegennyelvű kurzusok, szakmai gyakorlatok, vagy pl. sok szak esetén simán menne az is, hogy szakdolgozatot angol kelljen beadni). Ha megvan az alternatíva, akkor lehet beszélni a nyelvvizsga-követelmény eltörléséről. Addig max olyanról, hogy legyen több lehetőség az egyetemi nyelvtanulásra, meg legyen a szkséges nyelvvizsga ingyenes.


Általában két ellenérv szokott feljönni a nyelvtudás ellen, amik itt is feljöttek. Az egyik az, hogy hát nem mindig kell, ha beéred "gyengébb" munkával, akkor simán lehet, hogy nem kell.

Ezzel két gond van. Az első az, hogy ez gyakorlatilag szinte az összes egyetemen tanított tantárgyra igaz, hogy simán lehet, hogy életedben nem lesz rá szükséged, sőt, a többségére szinte tuti, hogy nem lesz. Csak ugye nem tudni, hogy melyikek lesznek azok, amikre szükséged lesz. És ott sincs olyan, hogy én mondjuk csak makró gazdasággal akarok foglalkozni, hadd ne kelljen megtanulnom a mikrót is, mert az egyetemi képzés célja, hogy átfogó ismeretekkel rendelkező szakembereket képezzen, akik a szakmájukon belül bármilyen állásra alkalmasak, meg van hozzá a szükséges alapjuk - nincs külön olyan egyetemi képzés, hogy mondjuk csak kisvárosi könyvelőket képezzünk, akiknek biztos nem kell teszem azt külföldi ügyefelekkel meg nemzetközi ügyekkel foglalkozniuk, meg külön olyan, akik mondjuk nemzetközi multihoz mennek, hanem pénzügy és számvitel szak van, ahol olyan embereket képeznek, akik (elméletileg mindkettőre alkalmasak.

És ezért csomó dolgot megtanítanak, ami a szakmai felkészültséghez hozzátartozik - aztán azt már a későbbi állásod határozza meg, hogy éppen mire lesz ezekből szükséged. És a nyelvtudás ugyanúgy hozzátartozik ehhez a szakmai felkészültséghez, mint bármi, amit egyetemen tanítanak.

A másik dolog, hogy azért, hogy te elvégezzél valamilyen szakot, az állam fizet nem is keveset, tehát belédfektet nem kevés pénzt - abban a reményben, hogy te majd szakmai képzettségednek megfelelően tudsz elhelyezkedni, így megtérül a befektetés. Innentől kezdve pedig jogos elvárás az állam részéről, hogy ha már belédfektettek egy csomó pénzt, akkor cserébe a végeredmény egy piacképes dolog legyen, amivel valóban van esélyed elhelyezkedni - ahhoz pedig nagyon gyakran feltétel a megfelelő nyelvtudás.


A másik gyakran előjövő ellenérv meg az, hogy de minek kell ez XY szakosnak, pl. itt mérnöknek. MOst amellett, ami már fentebb volt, hogy arra, hogy el is tudjál vele helyezkedni (és onnantól kezdve, hogy a képzésedet részben vagy egészben az állam pénzén kapod, ez már nem a te személyes problémád, hanem közügy valamilyen szinten), emellett a legtöbb szakon valóban szükséges a nyelvtudás - szakirodalom mindenhova kell, az pedig rendre nem magyarul van, ha konferenciák általában külföldön vannak, a publikálás szintén nem magyarul megy, ha bármi miatt fel kell venni a kapcsolatot külföldi emberkékkel, akkor az mégis valami külföldi barbár nyelven megy...

Annál a nagyon kevés szaknál meg, amik annyira hungarikumok, hogy a szakirodalom magyarul van, ahol nincs külföldi konferencia meg semmi külfdöldi kapcsolat - na ezek azok, amiknek a piaci értékük alapból alacsony, hiszen általában nem tartozik hozzájuk, vagy csak nagyon kevés olyan álláshely van, amihez kimondottan az a diploma kell, szóval ott meg még inkább elvárható, hogy legalább nyelvtudással erősítse az elhelyezkedési esélyeit, ha már a diplomája önmagában nem igazán teszi.


Pl. amin teljesen ledöbbentem, hogy itt egy mérnök jött azzal, hogy minek kell neki nyelvtudás. Ember, szerinted a szakirodalom mégis milyen nyelven van? Szerinted azok a gépek, amikkel esetlegesen dolgozni fogsz, inkább magyar vagy inkább külföldi gyártmány? És ennek megfelelően szerinted a dokumentációja milyen nyelven lesz? Vagy hiba esetén a gyárral milyen nyelven kell felvenni a kapcsolatot?...Ha már csak valamit le kell programozni (mérnökként előfordulhat..), akkor szerinted milyen nyelven fogsz te tutorialokat találni az adott programozási nyelvhez?

2011. dec. 9. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/77 anonim ***** válasza:
58%

Nem támogatom. Egy diplomásnak a minimum, hogy beszéljen néhány nyelvet, vagy legalább a szakterülete nyelvét. Ami nem a magyar lesz, az tuti.

Jónéhány évfolyamtársamtól hallottam már, hogy mégis hogy képzelik, hogy feladnak angol nyelvű könyveket. Nem értem. Az ilyenek mi a frásznak mennek egyetemre? Soha nem lesz belőlük más, csak bunkó szakmunkás, akik lejáratják a diploma értékét. Miért nem mennek el inkább asztalosnak?


Külön vicces ez a vesszőparipa, miszerint az iskolában nem lehet nyelvet tanulni. Mert rosszul tanítják. Egy nagy frászt tanítják rosszul. Csak a gyerek inkább pofázik órán ahelyett, hogy figyelne, az anyagot meg nem tanulja meg. De persze könnyebb a tanárt szidni. Egy mai diáknak az anyagiak sem jelentenek hátrányt, ha emelt szintű érettségit tesz, megkapja a nyelvvizsgát is ingyen és bérmentve.

Jahogy tanulni nem menő? De akkor meg minek megy egyetemre??

2011. dec. 9. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/77 anonim ***** válasza:
76%

Nekem három diplomám van (jogász, történelem tanár, könyvtáros). Nyelvvizsgám egy középfokú német van plussz valamilyen papírom latinból. Nyelvtudásom viszont tökéletes zéró!

Ha a nyelvtudás valóban számítana az életben való boldoguláskor, akkor én éhen halnék. Persze biztosan van olyan réteg, ahol számít (gondolok Budapestre és a multi vállalatok felső vezetésére, bizonyos szakmákra). De általánosan nem igaz az, hogy a nyelvtudás sokat hozzátesz a szakmai előremenetelhez és sikerességhez.


Egyetértek azzal is, aki a diplomásokat és az értelmiséget megkülönbözteti. A kettő tényleg egyre messzebb kerül egymástól. (De szerintem sohasem volt egy a két fogalom). Emlékszem még gólyaként a jogi egyetemen a legelső díszes felvonuláskor (amikor egyetemi polgárrá fogadtak), a rektor (Bihari Mihály) beszéde arról szólt, hogy mostantól mi is az értelmiséghez tartozunk etc... Körbenéztem magunkon és magamban jót röhögtem ezen a megállapításon...

2011. dec. 10. 06:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/77 anonim ***** válasza:
21%

Támogatom, de csak bizonyos feltételekkel.

Pl nappali tagozaton 25 év alatt szükségesnek tartom.

Szakmámban (szociális terület)nagyon sokan levelező képzésben idősebb korban szereznek diplomát, nekik eltörölném. Egy családgondozónak, családterapeutának, vagy egy örökbefogadással foglalkozó szakembernek nem tartom szükségesnek. A megfelelő fizetési kategóriába való besoroláshoz ugye kézbe kell lenni a diplomának, amit nyvizsga nélkül nem adnak ki, így nagyon sokan a lovári nyelvet válaszották könnyedsége miatt, nem hiszem hogy ezt valaha is hasznosítani tudnák. Bizonyos szakmáknál viszont alapvető a nyelvismeret. Szerintem ezt kellene kategorizálniuk. Sőt, ugye a hírekben az áll, hogy a főiskolától, egyetemtől fog függeni, kvázi egy-két embertől.....

2011. dec. 10. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/77 anonim ***** válasza:
15%

"De azt elfelejtitek, hogy aki diplomás, az még nem értelmiségi. Ma már mindenhez kell diploma. Most egy közlekedési mérnöknek, egy építésznek, egy polgármesteri hivatali ügyintézőnek, egy jogásznak, egy katonatisztnek, egy tanítónőnek, egy óvónőnek stb. minek a nyelvtudás?"


Na ezen felhúztam magam. Mi az, hogy a mérnök nem értelmiségi? Meg a tanár? Kikérem a teljes mérnöktársadalom nevében.

2011. dec. 10. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/77 anonim ***** válasza:
67%

igen támogatom


ne keverjük a kettőt

lehet attól még valaki jó szakember, mert nincs nyelvizsgapapírja


nyelvet meg megtanulja maga, úgyis megkerülhetetlen, de nem kötném a diplomához

mindeniki elég felnőtt, hogy eldöntse, szüksége van e nyelvtudásra vagy sem

arról nem beszélve hogy nem a fecnitől tud valaki egy nyelvet

2011. dec. 10. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/77 anonim ***** válasza:
81%

Érdekes feltétel. Én sem támogatnám, hanem magát a rendszert megváltoztatnám. Én informatikus szakon fogok végezni programozóként. Volt már szoftverfejlesztő állásom, amit a tanulmányaim miatt hagytam abba. Volt olyan kollégám, akinek volt felsőfokú(Igen felsőfokú és nem közép), de a programfejlesztés során egy objektumot nem tudott létrehozni, ami a programozásban már alapvető dolog az objektum orientált szemlélet. Nem vagy értelmesebb ember ha nyelvizsgád van. Nekem az angol tudásom szakmai szintem megvan, sok angol szakkönyvet rágtam már át, de pl a mindennapi dolgokról pl a történelmi nevezetességekről nem tudnék beszélni angolul.


A probléma nem a nyelvizsga, hanem annak a rendszere. Ha külföldi fejlesztőkkel beszélsz, azokkal szakmai dolgokról fogsz beszélni és nem az asztrológiáról(ami pl most egy szóbeli vizsgán volt a téma).


Ha valakinek nincs nyelvizsgája, abban az oktatási rendszer a hibás, mivel ha egy szakmában kell az angol nyelv, akkor az is legyen benne a tanrendben kötelező tantárgyként, amiből vizsgát kell tenni így a diplomát már nyelvvizsgával csatolva kapod meg. Ha ezt esetleg ingyen is szerzi meg, de legalább van egy értékes munkaerő, aki nagyobb hozamot hoz későbbiekben, így Orbán úrnak még több SuberB-je lenne.


Mellesleg, tök mindegy ha középfokúd vagy semmid, ha nincs lehetőséged használni. Nem attól fogsz jobban angolul, hogy középfokúd van, hanem ha te azt rendszeresen használod is. Ehhez meg elég az alapszint is, és majd fejlődsz benne későbbiekben.


A probléma itt nem a vizsga letétele sok embernél, hanem az annak kifizetése, ami irdatlan nagy összeg, pláne ha egy szakmai vizsgáról beszélünk.


Itt megint kilyukadt a téma egy kötekedő témára, ahol az iskolázatlan ember hülyézi megint az iskolázott embereket, mert rájött, hogy ha ő sem csavarogja meg piálja szét fejét tizenéves korában, akkor ő is meg tudta volna csinálni, de ő inkább az alkoholt választotta.

2011. dec. 10. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/77 anonim ***** válasza:
85%

Én elsősorban anya vagyok,feleség. Munka mellett határoztam el, hogy lépnem kell valamerre, ezért levelezőn kezdtem a tanulmányaimat,minden jól megy jövőre végézem, mint szociális munkás. Most készülök az államvizsgára. Nyelvvizsgám nincs. 15 éve tanultam nyelvet silány feltételek mellett utoljára. Annak idején még nem kellett nyelvből érettségizni, nem voltak színvonalas nyelvórák, sem felzárkóztatók.

Jelenleg 23ezer forint kézhez kapott Gyesem van, amiből fedeznem kellene a nyelvtanfolyamot, ami valljuk be igen tetemes összeg. Saját kútfőböl kizárt hogy valaki lenyelvvizgázzon. Hatalmas összegeket zsebelnek be a nyelviskolák, és a nyelvvizsgát adók (lásd. Rigó u. Szeged).

Nem azzal van a baj, hogy nyelvet kell tanulni, hanem azzal, hogy a nyelvtanulás nincs beépítve az órákba. Mindenki saját maga intézze ahogy tudja. Az az igazságos, hogyha elvárják, teremtsék meg a feltételeket is. Most ha valaki nappalin tanul, vannak nyelv órái is, igenis vizsgázzon le, mert "van ideje" a tanulásra.

Én bevállaltam hogy a családom rovására végigcsinálom a sulit, és még előttem a nyelvvizsga, mert szerintem ez csak porhintés, és nem lesz belőle semmi. Anyagilag visz csődbe, és a környezetemben is vannak olyan emberek, akik éppen ezért nem képesek levizsgázni.

Úgyis mindenki a maga bőrén fogja megtapasztalni a nyelvismeret hiányát, vagy létét. Különböző munkaterületeken más-más elvárások, van aki nem használja, van aki igen. Lesz akit éppen ezért nem vesznek fel egy munkahelyre, lesz ahol ez nem feltétel, de úgy gondolom akkor is fontos egy nyelv ismerete, de nem "erőszak"-ból, ha mégis, akkor alakítsák úgy a rendszert hogy mindenki számára egyenlő eséllyel elérhető legyen.

Megoldás lenne az is, hogy akinek eddig nincs meg, kapna egy olyan kedvezményt, hogyha két éven belül bemutat egy alap C-t akkor kézhez kapja a diplomáját. Lehetne pl korhatár, mert pl egy 20 évestől én is elvárnám hogy legalább egy nyelven beszéljen ha már van egy diplomája.

2011. dec. 10. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/77 anonim ***** válasza:
37%

Bocsánat, nem a témához kapcsolódik, de nem tudom magam tűrtőztetni:

Kedves 23.37-es. A te szüleid biztos nem "bunkó szakmunkások" voltak hogy elindítsanak az életbe, hogy támogassák a tanulmányaidat. Az ilyen "bunkó szakmunkások" teremtik meg majd neked a betevődet.

Sajnos az ilyen diplomás elfogult emberek miatt vannak a szakmunkásoknak fenntartásai. Meg kell fogni faim azt a lapátot, vagy seprűt. Azt is gondolom te profi nyelvész vagy, és az oktatásod is profi volt, gratulálok hozzá, de tudod mindig is voltak egyenlőtlenségek az oktatásban, és ezután is lesznek. Ne feledjük, hogy diplomával is vannak wc pucolók, attól hogy még a kezedben lesz a papír nem biztos hogy állásod is lesz.

Kétdiplomás mérnök barátom nehezen találja meg a hangot a kertészetben (mert más lehetősége pillanatnyilag nincs) egy paradicsomot sem talált aki angol középfokon eltársalogna vele.

2011. dec. 10. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/77 anonim ***** válasza:
89%

A 13:15-ösnek el szeretném mondani, hogy sok nappali tagozaton semmi színvonalat nem képviselnek a nyelvi órák. Az csak egy "Yes, No, Coca Cola, Marlboro" szinttel ér fel, amiből neked középfokúd nem lesz. Ezért neked muszáj diákmeló után nézni. Csak azoktól alig kapsz valamit. A kolesz meg a utazási költséget vagy az albérletet tudod finanszírozni. Ha meg hétköznapokat meg éjszakákat vállalsz be akkor elcsúszol pár félévet.


Jogosan hozták meg a döntést, majd ha elhelyezkedik az illető és az előléptetéshez kell neki, akkor majd leteszi és ki fogja tudni fizetni

2011. dec. 10. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!