Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Apán elhunytát követően az...

Apán elhunytát követően az apai rész a négy gyerek között egyformán lett elosztva a hagyatékin, a négy gyerek között. Közben az anyánk lemondott az örökségéről az egyik lánya javára. Ez mit jelent? A temetés költségeit kinek kell majd állni?

Figyelt kérdés
Erről a lemondásról a testvérek nem kaptak iratokat, anyánk semmire már nem emlékezik, arra sem hogy mit írt alá. Anyánk akire lemondott, teljesen kiforgatta vagyonából anyánkat, már szociális otthonba van anyánk, a nyugdíja nem elég az otthon havi költségeire, ezért aki kiforgatta anyánkat a vagyonából, az most felszólította a többi testvéreit, hogy a hiányzó összegek megfizetéseiben minden hónapban kötelesek megtéríteni.Ezzel a testvérek nem értenek egyet. Ha esetleg anyánk megtalálna halni, annak a temetési költségeit kinek kell majd állni?Anyánk a gyermekeivel közölte korábban már, hogy ha Ő meg hal a férje mellé temessék el. Attól félünk a többi testvér, hogy ezt nem fogja betartani az akinek szerintünk a temetést kell majd intéznie fizetnie, attól félünk hogy elhamvasztatja majd anyánkat, mert az jelentősen olcsóbb összegbe kerül.Mit mond ez esetben a törvény? Volt már valakinek ilyen, vagy ehhez hasonló ügye?
nov. 26. 14:21
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
93%

Na várjál. Anyád miféle örökségéről mondott le az egyik gyereke javára? A fele házat ráíratta az egyik gyerek nevére? Miként? Ajándékozási szerződéssel? Öröklési szerződéssel? Eltartási szerződéssel?

Kicsit zavaros az ügy; próbáld érthetőbben összefoglalni.

nov. 26. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
10%
1-es! Ez ugy szokott lenni. Hogy az özvegy / az életben maradt házastárs örökli az öregség / hagyaték 50%-át azaz a felét. És a hagyaték / örökség másik felét / 50%-át az összes gyerek! És erről az ökrös részről lemondott az özvegy, az egyik lánya javára. Szóval teljesen érthető. A temetés költségeit kinek kell majd állni? Az örökösöknek!
nov. 26. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
43%

2-es, ez odáig oké, hogy megörökölte az özvegy az 50%-ot. Lemondani már nem tudott róla - azt csak az örökhagyó életében lehet -, csak visszautasíthatta a hagyatéki tárgyaláson. Ilyenformán ő kiesett az öröklési rangsorból és NEM, nem mondhatja meg, hogy kié legyen az ő öröksége. Ilyenkor életbe lép a törvényes öröklési rend és az özvegy örökségét is 1/4-1/4 arányban kapták volna meg a testvérek.

Itt valami más suttyóság történt. Feltehetőleg még az apa életében. Mert ha a hagyatéki tárgyalás után - azaz akkor, ha a 4 testvér bejegyzésre került a tulajdoni lapon, és létrejött az osztatlan közös tulajdon -,akkor bármiféle történésről (ajándékozás, eltartás, eladás) minden tulajdonos értesítést kap a Földhivataltól.


Esetleg osztályos egyezség született a hagyatékin, de arról is tudnia kell a kérdezőnek.

nov. 26. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
86%

A 2-es amit írt, az eleve nem helyes. Alapesetben a házastárs a vagyonból egy gyerekrésznyit örököl, négy gyerek esetén ötfelé megy az örökség, ez alól kivétel a közösen lakott ingatlan, abból az özvegy nem örököl, hanem ehelyett élete végéig tartó haszonélvezeti jogot kap.

Amire a 2-es gondol, az az, hogy a közös vagyon fele eleve a hátramaradott fél tulajdona, csaka másik fele képezi az örökség tárgyát.

Mivel a legtöbb esetben közös vagyon csak a lakás/ház, ezért a fele az özvegyé, a másik felére meg haszonévezeti joga lesz. A haszonélvezeti jogról nem tud lemondani senki javára.

Itt szerintem félreértés van, az egyik testvér feltehetöen az anya tulajdonjogát kapta meg, nem az örökségböl kapott, mivel ebben az esetben az anya nem örököl.

nov. 26. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
76%

4, nem a teljes vagyonból örököl gyermekrészt, közösen lakott ingatlanból nem, azon csak haszonélvezete lesz.

Hagyatéki akkor van, ha valaki elhunyt, ez eleve kizárja a lemondást, azt ugyanis még az örökhsgyó életében, vele kötött szerződéssel lehet.

Hagyatékin visszautasítani lehet, de akkor más lép a helyébe, itt a négy gyerek együtt.

Osztályos egyezséget lehet kötni.

nov. 26. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
83%

5-ös: PONT AZT ÍRTAM, hogy a feleség a közösen lakott ingatlanból nem örököl, hanem haszonélvezeti jogot kap.

A kérdezö említette, hogy meghalt az apa, az után VOLT hagyatéki tárgyalás. A lemondást is ö hozta fel, azóta többen - ÉN IS - írtuk, hogy ilyen nem lehetséges.

nov. 26. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
78%
A testvér hiába szólít fel, ő nem kötelezhet titeket semmire. Esetleg hivatalból szülőtartás címen fizettetnek veletek fejenként 5-10 ezret, attól függően, mennyi hiányzik az otthon díjából. Hagyaték ezek szerint nem lesz, a temetést is egyenlő arányban kell fizetnetek. Ha az ajándékozás óta nem telt el tíz év mire anyátok meghal, perelhettek kötelesrészért.
nov. 26. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
26%
Ha lemondott róla, akkor jogilag abba nem szólhat bele senki.
nov. 26. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 A kérdező kommentje:
1 nek. Apánk elhunyta után volt hagyatéki az apai örökség az rendben. De hogy anyánk a tesónkkal, milyen papírt írtak, vagy iratattak ügyvéddel azt mi a többi tesó nem tudja , ebből mi nem kaptunk. Tény, hogy anyánk házát eladta a tesónk aki gondját viselte és viseli most is anyánkat, aki most hogy anyánkat szeretetotthonba helyeztette el, követelőzik a költségek egyenlő arányú viselésére. De amikor eladta anyánk házát annak a teljes bevételét egyedül az övé lett. Én úgy tudom, ha egy családi házban élő szülő egyik tagja meghal, akkor a hagyatéki az örökséget rendezi fele házra az özvegy holtig tartó haszonélvezettel, a hátramaradt gyerekei örökösök a ház felére az apai részre örökösök lettek.Nem tudjuk milyen papír hogyan készült arról hogy a testvérünk eltudta adni anyánk részét, és az egész családi házat, ezzel a többi testvért kisemmizte a vagyonból, és most még Ő követelődzik. Mit lehetne tenni ez ügyben. Mert a testvér az szóba nem áll velünk, anyánk meg semmire nem emlékszik. Anyánkkal tartsuk a kapcsolatot rendszeresen látogatjuk az otthonba, ellenbe az a gyereke aki eladta a házat az ritkán ugyan de el megy hozzá látogatni.
nov. 27. 07:56
 10/18 anonim ***** válasza:
89%
Azt a házat adta el amiből ti tulajdonjogot örököltetek? Akkor az az adásvétel semmis. Írjatok neki hivatalos levelet amiben felszólítjátok, hogy tájékoztasson benneteket az általa elkövetett bűncselekményről mielőtt rendőrségi feljelentést tesztek.
nov. 27. 08:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!