Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ki tudná ezt megmagyarázni?

Ki tudná ezt megmagyarázni?

Figyelt kérdés

Ezt a példát a 21-Las Vegas ostroma című filmben láttam,és azóta sem értem...

Egyetemen,tanár és diák közötti párbeszéd:

Tegyük fel,hogy van 3 ajtó.Az egyik mögött nyeremény,a másik kettő mögött semmi.Választunk,pl az 1-es ajtót.Az esélye,hogy eltalálom a nyereményt,33,3%.A tanár kinyitja a 3-as ajtót,ott nincs semmi.Maradt 2 ajtó.Megkérdezi a diákot,hogy változtat-e,vagy marad az 1-es ajtónál.A diák marad.Ekkor megkérdezi a diákot,hogy most mennyi az esélye,hogy eltalálja.A diák felel,66,6%.Mert hozzávette a változót.A tanár bólint,hogy helyes!És ez az amit nem értek..Hiszen csak 2 ajtó maradt,és akkor miért nem 50%?


2009. aug. 27. 18:17
1 2 3 4
 11/31 anonim ***** válasza:
28%
Csak akkor lenne 66%, ha még nem lenne kinyitva egy ajtó sem. Atóól még, hogy egyet kinyitsz, az így eltűnt 33 % nem száll át a másikra, amit nem választottunk, hanem eloszlik. És így valóban 50 %. Ez csak egy trükk, amivel arra ösztönözzék a buta embereket, hogy a másikat válaszzák. De amúgy nem kell elhinni! Egyszerű trükk butáknak :)
2010. jan. 18. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/31 anonim ***** válasza:
51%

Ostoba vagy, maradj csöndben. Pontosan, hogy rászáll, egész pontosan összpontosul benne.

Leírom kétféleképpen:

1) Annak az esélye, hogy a nem választottak között az egyik 2/3. Ezek után ha a nem választottak közül az egyikről megtudjuk, hogy 0 az esély hogy ott legyen, akkor egészen nyílvánvaló, hogy a maradék nem választottra hagyományozódik a 2/3.


2) Képzeljük el ugyanezt csak nem 3, hanem 100 ajtóval. Kiválasztunk egyet, 1/100 az esélye, hogy abban lesz. Ezután kinyitnak 98 ajtót a nem választottak közül, amik mögött nincs. Vajon ez után érdemes váltani?

2010. jan. 18. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/31 anonim ***** válasza:
43%

Ostoba vagyok? Szerintem ne személyeskedjünk!

Nem váltanék. Te igen? Minden esetben HA MÁR KI VANNAK NYITVA, akkor 2 lehetséges ajtó esetén 50% az esély. Hiába nyitottál ki egy ajtót, ahol nincs, amíg nem nyitod ki, akkor is meg van rá az esély, hogy ott van. Csak mikor kinyitod, akkor már tudjuk, hogy nincs ott.. Maradjunk ennyiben!

2010. jan. 19. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/31 anonim ***** válasza:
43%

De hogy te is értsd:

3 ajtó esetén:

Választom az egyes ajtót. Annak az esélye, hogy az 1-esben vagy a 2-esben van, 66% az esélye. Erre kinyitják a 2-est, nincs benne! Akkor arra már 0, hogy ottvan, így az enyémben 66% eséllyel van valami? Hát nem! Bármelyik oldalról nézhetjük ezt, de ez egy egyszerű megtévesztés! Vehetsz 100 ajtót is, ez egyszerű trükk! Épp mivel párosítod! Ha tanultál volna valószínűségszámítást, tudnád, hogy ez a legalapvetőbb hiba!

2010. jan. 19. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/31 anonim ***** válasza:
51%

Én tanultam valószínűségszámítást (ellentétben veled, vagy csak messzire kerülted a kurzust és orális szex felajánlásával tudtál átmenni), de akkor leírom ahogy az ovisoknak kéne.

Induláskor három felállás van: xoo, oxo, oox, ahol o az üres és x a nyertes ajtót jelenti. Teljesen mindegy, melyiket választjuk, így legyen mindig az első, ekkor az állás a három esetben Xoo, Oxo, Oox, nagybetűvel jelölve a választottat. Ezután kinyitnak egy üres ajtót: Xo_, Ox_, O_x, '_'-vel jelölve a nyitott ajtót. Azaz a három lehetséges esetből (amelyek esélye 1/3 egyenként) KETTŐBEN a választás egy üres ajtóra esett. A másikban zártban pedig nyeremény van, ergo megéri váltani. Ha így se érted, feladtam.

2010. jan. 19. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/31 anonim ***** válasza:
51%

"Ha tanultál volna valószínűségszámítást, tudnád, hogy ez a legalapvetőbb hiba"


hát te élsz óriási tévedésben. írd fel a lehetséges eseteket, és meglátod, hogy érdemes váltani!

2010. jan. 19. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/31 anonim ***** válasza:
91%
ahogy én tettem a 2009-08-27 23:31-kor írt válaszomban. az egyértelmű bizonyítása a dolognak.
2010. jan. 19. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/31 anonim ***** válasza:
43%
Elég egyszerűek a megnyilvánulásaid... Ezért nem is veszekszem veled. Amúgy szerinted megéri váltani. Csak ugyanezt felírhatod arra is, hogy mi lett volna, ha eredetileg is azt választod, amire te váltanál. Akkor meg a mostanira éri meg lecserélni... És hagyjuk a személyeskedést és az egyszerű megnyilvánulásokat! Nem hiszem, hogy a bunkóságod valahova is vezetne! Bár ha téged boldoggá tesz...
2010. jan. 20. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/31 anonim ***** válasza:
88%

na jó, akkor bemásolom ide is, hogy láthasd:


1. eset


1. ajtó: üres <--- ezt választjuk először

2. ajtó: üres

3. ajtó: nyeremény


Monty Hall kinyitja a másik kettő közül az üreset, tehát a másodikat. Ha változtatjuk a döntésünket a 3. ajtóra, nyertünk, ha nem, veszítünk.


2. eset


1. ajtó: üres <--- ezt választjuk először

2. ajtó: nyeremény

3. ajtó: üres


Monty Hall kinyitja a másik kettő közül az üreset, tehát a harmadikat. Ha változtatjuk a döntésünket a 2. ajtóra, nyertünk, ha nem, veszítünk.


3. eset


1. ajtó: nyeremény <--- ezt választjuk először

2. ajtó: üres

3. ajtó: üres


Ezután Monty kinyitja valamelyiket a másik kettő közül. Ha változtatunk, veszítünk, ha maradunk, akkor nyerünk.


Az eset ugyanígy játszódna le, ha bármely más ajtót szemelnénk ki, hiszen ugyanezek az esetek lennének, csak más sorrendben. látható tehát, hogy a mindig változtatunk, 3 esetből kétszer nyerünk, és egyszer veszítünk. Míg ha maradunk eredeti választásunknál, három esetből kétszer veszítünk, és egyszer nyerünk. Tehát mindig érdemes változtatni.



Ha ez nem győz meg arról, hogy érdemes váltani, akkor semmi sem. Ez egy korrekt bizonyítás. Ha szerinted nem így van, vezesd le, és elhiszem.

2010. jan. 21. 01:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/31 anonim ***** válasza:
51%

Hallod hagyd, ugyanezt én is leírtam már neki, és nem fogja fel... mert ő tanult valószínűségszámítást, mi meg nem (ahah, persze, csak laza két félévet, de ez speciel középiskolai ismeretekkel is belátható, mivel klasszikus modell, véges lehetőségekkel).


Azt írja, hogy ha eleve azt választod, amire az eredetiben váltanál, akkor meg az eredetit lenne érdemes választani. És igen, ez így igaz, de ezzel nem cáfoltál semmit. Azért választottuk ki mindig az elsőt, mert TELJESEN LÉNYEGTELEN a bizonyítás szempontjából, identikus mindhárom ajtó választása, mivel a három eset lefedi az összes lehetséges kombinációt. Ezt még képes vagy megérteni?

2010. jan. 21. 07:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!