Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mit gondoltok a "visszhang-elm...

Mit gondoltok a "visszhang-elméletről", mint a Nagypapa-paradoxon lehetséges megoldása lehet?

Figyelt kérdés

Angol nyelvű oldalon olvastam az úgynevezett "echo-theory"-ról, ami a múltba való időutazásnál egy lehetséges válasz lehet a Nagypapa-paradoxonra.


Az elmélet szerint, ha visszamész az időben és megölöd a nagyapádat, akkor eltűnsz, majd úgy fog alakulni a történelem, hogy sosem születsz meg. Viszont attól még, hogy sosem születtél meg, attól még ugyanúgy megjelenik az időt utazó verziód a múltban, biztosítja, hogy ne szüless meg, majd eltűnik. Sosem születsz meg és csak pár órára létezel a múltban, hogy saját nemlétedet biztosítsd, mint valami fantom. Ez a múltban megjelenő verziót a "visszhangod", innen kapta az elmélet a nevét.



2016. okt. 27. 17:57
1 2 3
 11/24 Vree ***** válasza:

AZ a baj, hogy ezek egyike sem "elmélet" (de szeretik sokan ezt a szót, de az igazi fizikai elmélet az valamivel bonyolultabb dolog), hanem sci-fi ötlet.

Millióképpen meg lehet tenni, hogy azt mondod, hogy mától a fizikai törvények nem érvényesek, hanem ez meg ez a kitalált szabály lesz érvényes. Ez nem teljesítmény vagy eredmény, még csak nem is nehéz.


Nyilván a fenti ötlet is ugyanúgy egy durva megsértése az ismert törvényeknek: anyagot kreál a semmiből, majd küld a semmibe, még a kazualitást sem tartja fenn. Nem old meg semmit, csak még több szabálysértést kreál. (Amúgy meg nyilván a bizonyíték kell rá, az a döntő.)


De figyelj, jó, közelítsük meg sci-fi író aggyal.


Először is, ha már egy visszhang önállóan létezik, függetlenedve, akkor bármi lehet és bármit megtehet. Bárhol bárkit eliminálhat egy visszhang, aki lehet bárhány éves önmaga, leszármazottja, őse...Sőt ki mondja, hogy paradoxonok játszanak csak? Bárki bárkit.

Nagyapa meghalhat bármikor bárki keze által, a gyilkos pedig ahogy jött úgy eltűnik.

Ilyen elszabadult visszhangok (runaway echo) kísértik az idővonalat. Tom Hawkins, az Időőrjárat ügynökének feladata, hogy kiiktassa ezeket.

De mi történik, amikor Hawkins saját hullámával kerül összetűzésbe? (csattanó: a visszhangot szándékosan hozza létre a film végén, hogy megakadályozzon egy bűntényt, de a film elejéről már tudjuk, hogy nem fog sikerülni

Egész estés, magyarul beszélő, élőszereplős, a legdivatosabb ifjú hálivúdi modellek szereplésével. 2017 karácsonyára várható.

2016. okt. 28. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 anonim ***** válasza:
Azért van némi különbség elmélet, hipotézis és fikció között. Szerintem egy ilyen kérdés a másodikba simán belefér, amit te írtál az meg a harmadik, de az biztos, hogy egyik sem elmélet.
2016. okt. 28. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 anonim ***** válasza:

"És persze lehet, hogy tényleg lehetetlen az időutazás.

De EGYIKRE sincs bizonyíték."


Amikor én föltettem, hogy lehet-e visszafelé utazni az időben, azt mondta mindenki, hogy nem ehet. Csak előre, de azt éppen most is csinálod. Termodinamikában nem is tudom hogy nevezik azt, amit vissza már nem lehet csinálni. Nincs az a folyamat, ami segítségével te ugyanúgy visszacsináld, ahogy eredetileg volt. Na így van az idővel is. Ami elmúlt, nincs az a dolog, amivel te vissza tudnál oda utazni. Ha meg egy közönséges paradoxonra az emberiség nem találja a megfejtést, akkor nincs is neki.

2016. okt. 28. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 Mojjo ***** válasza:
90%

"Amikor én föltettem, hogy lehet-e visszafelé utazni az időben, azt mondta mindenki, hogy nem ehet."


Mondjuk tiltani a világon semmi nem tiltja. Még a kauzalitás sem (ami mégcsak nem is egy természeti törvény amúgy), csak annyi kell, hogy az időben visszafelé haladó akármi ne tudjon semmilyen kapcsolatba lépni az időben előrefelé haladó anyaggal. Mire is jó tehát ez? Semmire :)


"Termodinamikában nem is tudom hogy nevezik azt, amit vissza már nem lehet csinálni"


Irreverzibilis folyamatoknak.

2016. okt. 28. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 harminezer oxigén ***** válasza:

Hali.


" hogy az időben visszafelé haladó akármi ne tudjon semmilyen kapcsolatba lépni az időben előrefelé haladó anyaggal. Mire is jó tehát ez? Semmire :)"


Azért nem mondanám hogy, semmire, kiváló "turisztikai" lehetőség: "Tekints vissza a múltba!" szlogennel.

2016. okt. 29. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 Mojjo ***** válasza:
90%
@15: ha a normális anyaggal nem érintkezhetnek semmilyen módon, nem használhatóak a múltba visszatekintésre sem.
2016. okt. 29. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 Wadmalac ***** válasza:

#13:

A példákat arra, hogy miért nem lehet, az általunk megszokott idő folyásirányból veszed. Ez sem több, mint a megszokás alapú elutasítás.

És az időutazás nem a jelen időfolyam megfordítását jelenti, itt a normál időmenet reverzibilis-irreverzibilis fogalma értelmét veszti.


Továbbra is fennáll a tény, minden olyan válasz rossz, ami kijelenti, hogy időutazás lehetetlen.

Kivéve, ha "szerintem" kezdetű, mert akkor csak vélemény.


Az időutazás cáfolására az energiamegmaradásos stb. példák sem jók, mert olyan folyamatokat hoznak fel bizonyítékként, melyekre CSAK az ismert, három térdimenziós, egyirányú időfolyású világunkban érvényesek.


Ha létezhet időutazás, ott a fizika alapjaiban eltérő.


De mint írtam, ettől még lehet az időutazás lehetetlen. De jelenleg nincs semmi módon bizonyítva.

És a kauzalitási paradoxonok nem bizonyítékok.

2016. nov. 2. 07:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 Mojjo ***** válasza:

@Wadmalac:

"Továbbra is fennáll a tény, minden olyan válasz rossz, ami kijelenti, hogy időutazás lehetetlen."


Vegyél fel egy Minkowski-diagramot. Rajzold be egy valós tömeggel rendelkező test _összes_ lehetséges világvonalát rajta. (Kis satírozás.) Mit látsz? Igen, azt, hogy időben előre mutatnak. Miért? Nagyon szemléletesen látni fogod, hogy azért, mert az időben visszafelé mutató világvonalak _mindegyike_ olyan lenne, hogy fénysebességnél gyorsabb haladást követelne.


Ez ilyen egyszerű. Nem kell túlbonyolítani.

2016. nov. 2. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 anonim ***** válasza:

Azért jellemző, ahogy a #2-t lepontozták.

Eszerint az emberek fele úgy gondolja, hogy valakinek NEM kell megszületnie és felnőnie ahhoz, hogy felnőtt ember lehessen belőle - vagy pedig csak simán lusta pontozni.


Akár így, akár úgy - a civilizációnk csődje.

2016. nov. 2. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 Wadmalac ***** válasza:

"Vegyél fel egy Minkowski-diagramot. Rajzold be egy valós tömeggel rendelkező test _összes_ lehetséges világvonalát rajta. (Kis satírozás.) Mit látsz? Igen, azt, hogy időben előre mutatnak. Miért? Nagyon szemléletesen látni fogod, hogy azért, mert az időben visszafelé mutató világvonalak _mindegyike_ olyan lenne, hogy fénysebességnél gyorsabb haladást követelne."

Igen. És mindezzel megmaradtál a háromdimenziós terünkön belül. Negyedik térdimenziót nem is feltételezve, magasabbakat meg végképp nem. És ez csak egy része a dolognak.

Ez így kicsit olyan, mint amikor felrajzolod a vasúti sínt és megmutatod, hogy azon a vonat csak a sín mentén tud haladni.


Igen, a mai fizikánk nem lát lehetőséget az időben visszafelé haladásra.

A mai.

2016. nov. 2. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!