Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Volt már egzisztenciális...

Volt már egzisztenciális válságotok? Mi a megoldás, csak szerintem nem szabadna léteznünk? El vagyok keseredve.

Figyelt kérdés
Éljük mindennapjainkat mintha minden renden lenne, anélkül hogy megkérdőjeleznénk, pedig valójában senki nem tudja mi a fenét keresünk itt (hol is egyáltalán?). A tudomány állása szerint gyakorlatilag önmagukat replikáló minták vagyunk a létezésben. A tudat evolúciós folyamatok során kialakult melléktermék. Szabad akarat nincs, senki nem maga dönti el hogy megszülessen, tehetetlenek vagyunk beragadva egyfajta szimulációban. Van ellenben szenvedés, háborúk, éhezés. Az állatok élve falják fel egymást a túlélésért folytatott harcban. Az élet kialakulásának oka a természet törvényeiből ered, az univerzum entrópiáját növeli (a mi szemszögünkből értelmetlen ok...). Vak és értelem nélküli, Lovecrafti isten ez. A legtöbben nem látják, mennyire abszurd, egy értelmetlen tragédia az emberiség szemszögéből ez az egész, mert az evolúció feltett az emberekre egyfajta rózsaszín szemüveget.

2023. ápr. 29. 00:19
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:
49%

Kérdező - tudod te, hogy a normális eszű emberek mit értenek az "egzisztenciális válság" fogalma alatt?


Például azt, hogy nincs mit enni, nincs hol csendben, nyugalomban és biztonságban aludni, nincs orvosi kezelés a könnyen gyógyítható, de kezelés nélkül életveszélyes betegségre, stb.


Szép idő van kint, lassan már fűteni se kell - tehát fogjál bele valamilyen hasznos tevékenységbe, ne a gyakori tárhelyét terheld a nihilista sirámaiddal - értem?

2023. máj. 1. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 anonim ***** válasza:
100%
Volt-e egzisztenciális válságom? Egy kezem nem is elég összeszámolni. Édesanyám az egyetemi éveim alatt, Édesapám a végzésemkor halt meg. Nagyon megviselt mind a kettő szerettem elvesztése. Apám halálával ráadásul rám maradtak a szövetkezeti lakásnak a törlesztő részletei, melyek néhány év alatt 3%-ról 33%-ra emelkedtek. Hó végén már csak kruplira és zsíros kenyérre futotta. A rendszerváltozás utáni néhány év eufóriájából az józanított ki, hogy az 5 ezer forintos havi fizetésemből már csak 1 db 3 ezer forintos szakkönyvet tudtam megvenni szakmai fejlődésemhez. De akkor még kevesebbet kellett volna enni. Akkor még nem volt jó a szakmai internet. Vállalkozni kezdtem. A főállás mellett. Kiváló üzlettársam lett. Sikeres üzeleteket építettünk. De nem is ártott, hogy megtanultam pénzt keresni, mert házasságom gyermektelen első 5 éve után lombikbébizni kezdtünk. Akkor még csak az első hármat finanszírozta au OEP. Egy sarokház árát elköltöttük a Kaáliban egészségügyi szolgáltatásra és hormon injekciókra. De minden válságban tudtam, hogy kemény küzdelemmel ki lehet lábalni belőle. Nem tespedhetek sem önsajnálatba, sem senkit nem okolhatok miatta. Fokozatosan buddhista lettem. A szabad akaratról az a véleményem, hogy mindig van más lehetőség. És azok között te magad válogatsz. Nyilván a megszületésed nem a te akaratod. De ez nem is a te kompetenciád. Ne akarj olyan dolgokba beleszólni, ami nem rajtad múlik. Hálás vagyok a sorsnak, hogy időben szembetalálkoztam Assissi Szent Ferenc intelmével: Uram, adj türelmet és alázatot, hogy el tudjam fogadni mindazt, amit megváltoztatni nem lehet. Adj nekem bátorságot, hogy meg tudjam változtatni mindazt, amit lehet! És adj bölcsességet, hogy mindig meg tudjam különböztetni az egyiket, a másiktól!
2023. máj. 1. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 anonim ***** válasza:
100%
Na és mi ezzel a baj? Nekem az a felfogásom, hogy egyszerűen próbálom élvezni az életemet és kész. Ha ezen kattogsz akkor jobb lesz valami? Nincs nagyon sok opciód, vagy azt mondod, hogy game over és nem érdekel ez az egész téged, vagy megpróbálod valamilyen módon élvezni az életedet.
2023. máj. 2. 00:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 anonim ***** válasza:
100%
Ez inkább ilyen intellektualizáls depressziónak tűnik. Az intellektualizálás azt jelenti, hogy az ember fél megfogalmazni, hogy saját konkrét életében mi a baja, fájdalma, ezért valami óriási, távoli dolog hibáján jajong. Én pl. az evolúciót szidtam a pszichológusomnak, pedig valójában (megoldhatatlannak tűnő) párkapcsolati problémáim voltak míg ezt el nem magyarázta.
2023. máj. 2. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 Pombe ***** válasza:
100%

#Kérdező: "mert az evolúció feltett az emberekre egyfajta rózsaszín szemüveget."


Huh... mi van ezzel a rózsaszín szemüveggel???? Amíg nem fogalmazta meg a tudomány az evolúció elvét, addig... addig mindenki látta, hogy mennyire értelmetlen az élete??? Vagy, mi va'? :)


#12: "Volt-e egzisztenciális válságom? Egy kezem nem is elég összeszámolni."


Ez igazán sajnálatos, mégis észre kellene venned (bár nem egyszerű), hogy a saját sorsodból levezetett filozófiád nem biztos, hogy a globalitást tükrözi. Sajnos nincs arra érzékszerved, hogy észrevedd azokat, akik jól érzik magukat a bőrükben. Így abba se tudsz belegondolni, hogy az ilyenek sosem fognak veled egyetérteni (max. csak együttérezni), mert belőlük meg az az érzékszerv hiányzik, amit benned a keserűség kifejlesztett.


Viszont ha rengetegen nem arra jutnak, amire te, akkor tényleg állíthatod ezt magabiztosan?: "A legtöbben nem látják, mennyire abszurd, egy értelmetlen tragédia az emberiség szemszögéből ez az egész"


És ha azért nem látják, mert tényleg nincs mit látniuk?


Az ember esetében milyen lehetőségekre mutattál rá a "NEM(!) értelmetlen" létezésre? - ugyanis a megoldásra nem tértél ki, ami nélkül viszont sokkal inkább a te állásfoglalásod az, ami egy üresjáratba tett "fecsegés" - már bocs!


Az embereket megteremtő Isten ad értelmet az ember létezésének? Aligha. Mivel Istent senki nem teremtette, így az ő létezése válik oktalanná és értelmetlenné, hiszen ő is csak úgy magában és önmagáért van. A problémát ezzel csak továbbgögettük válaszadás helyett. Valójában sosem fogsz tudni eljutni egy olyan "felső" szintre, aminél mondhatnád, hogy na kérem, itt a létezés értelmét önmagában a létezés magyarázza. Ergo, olyanon keseregsz, ami sosem volt, megfogalmazhatatlan, és csak arra jó, hogy szépen csengő intellektuális álproblémákat lehessen vele legyártani.


Szóval azzal semmi gond, ha kipanaszkodod magad, de közben kicsit próbálj meg örülni más örömének is, és ne tekintsd feladatodnak a mosolyt eltörlését. Ha ez ügyben fogsz tudni előre lépni, talán végül még halványan értelmét is fogod látni a létezésnek... ha rájössz, hogy az nem csak rólad szól.

2023. máj. 2. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 Pombe ***** válasza:
48%
Ah... bocsi #12 - valamiért összetévesztettelek a @Kérdezővel... :/
2023. máj. 2. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 NTBS ***** válasza:
Volt. Dolgozol.
2023. máj. 2. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 anonim ***** válasza:
87%
Kérdezõ, ha egy kivülálló célt keresel az élethez, akkor ott a vallás/hit/stb. De onnan is ugyanide fogsz eljutni. Az ember célteremtõ.
2023. máj. 17. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 anonim ***** válasza:
100%

Amennyi rettenet van a természeten, annyi csoda is. Ez engem pl. lenyűgöz. Milyen hihetetlen szépség árad egy madárból, vagy milyen hihetetlenül komplex egy szöcske páncélja, felépítése.

Az élet, ja kegyetlen is, mégis egy csoda - még ha tudományosan is le tudjuk írni a létrejöttét nagyjából - tehát egy őrjítő nagyszerű dolog, hogy mi élőlények itt vagyunk a végtelen űrben. Óriási dolog. Mondom ezt depresszióval küzdő függőként...

Aztán vannak nyomasztó dolgok, meg vannak feladatok, nem csak a számlák befizetése, hanem pl. amiről Fisher ír a Kapitalista realizmusban, vagy Macy: A környezeti kétségbeesés feldolgozásában, vagy Gyulai: a fenntarthatóság kapcsán...

keress valamit, ami szenvedélyesen érdekel, és töltsd azzal az idődet.

2023. aug. 21. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 anonim ***** válasza:

"@7 ez nagyon remélem csak szarkazmus, és nem gondolod komolyan :D"

Hát, ha nem vetted vón észre, a többiek pont ugyanezt írták le, csak tucatszor nagyobb terjedelemben. :D

2023. aug. 22. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!