Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Két azonos átmérőjű Alumínium...

Két azonos átmérőjű Alumínium és Vas golyó melyik száll meszebb?

Figyelt kérdés

Ha vizszintes (vagy akár hajítás) irányba,ugyanazon az uton és sebbeséggel lőjük ki?

(nem kell feltétlenül vas és al, csak ugyanaz az átmérőjű golyo ahol az egyik nehezebb mint a msik melyik száll messzebb ugyanazon az erővel?



2012. febr. 6. 17:11
1 2 3 4 5 6
 11/58 anonim ***** válasza:

Nem kell fizikus zseni, csak el kell olvasni a kiírást:


Ha azonos a kezdősebességük, akkor a vasgolyó száll messzebb. Ennek az az oka, hogy nagyobb mozgási energiát kapott. De itt kikötés volt, hogy a kilövés SEBESSÉGE legyen ugyanakkora, azaz pl. 5 m/s. Az egy másik kérdés, hogy a vasgolyót 5 m/s sebességre felgyorsítani sokkal nehezebb, azaz a kilövő eszköztől több energiát követel.


Ellenben ha a gyorsítás távja és erje ugyanakkora, akkor a vasgolyó kezdősebessége sokkal kisebb lesz, és a két golyó egyforma távolságra száll. Ekkor ugyanis a kezdeti energia mindkét golyónál ugyanakkora, és ha eltekintünk attól, hogy a közegellenállás nagyobb sebességnél nem lineárisan nő (a gyorsabbat jobban lassítja), meg még pár apróságtól, akkor a két golyó azonos ponton veszti el a mozgási energiáját, csak nem egyszerre érnek oda.

2012. febr. 6. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/58 Silber ***** válasza:

[link]

Változtassátok a tömeget.

2012. febr. 6. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/58 anonim ***** válasza:

Te se nagyon hallottál még Newton 2. törvényéről igaz? F=m*a.


Ha F azonos, de m nem azonos, akkor "a" se lesz azonos, igaz?

2012. febr. 6. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/58 Silber ***** válasza:
63%
Összekevered az erőt a sebességgel.
2012. febr. 6. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/58 anonim ***** válasza:

"Ellenben ha a gyorsítás távja és erje ugyanakkora, akkor a vasgolyó kezdősebessége sokkal kisebb lesz, és a két golyó egyforma távolságra száll."


Erre azért nem vennék mérget. Ilyenkor azért meg kéne oldani a differenciálegyenletet, hogy erre választ kapjunk.Pusztán az energia azért nem használható, mert a közegellenállás nem koznervatív erő, és a munkája nagyon is függ a sebességtől.

2012. febr. 6. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/58 anonim ***** válasza:

"Összekevered az erőt a sebességgel."


Figyelj, Silber, hallgass már el, olyan sötét vagy, mint a föld.


Nem keverek össze semmit, hanem te nem értesz még annyit se, hogy a sebességet a gyorsulás határozza meg. A belinkelt trükkfilmednek meg semmi köze az egészhez, mert abban nem szerepel közegellenállás.

2012. febr. 6. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/58 Silber ***** válasza:

A közegellenállást a test geometriája határozza meg, az áramlástan írja le. Nem kapcsolódik a test tömegéhez, így kikérem magamnak a "buta mint a föld" és hasonló jelzőket, én sem bántottam senkit és még mindíg nyugodt hangbenben beszélek. A közegellenállási erőhöz egyetlen sűrűségparaméter kapcsolódik, az pedig az a fluid közegé, amelyben halad.

[link]

2012. febr. 6. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/58 anonim ***** válasza:

A közegellenállást valóban nem befolyásolja a tömeg, de a test mozgását annál inkább, az F=ma képleten keresztül.


Nem sem sértegetnélek, ha nem nyomatnád itt ilyen magabiztosan a hülyeséget, és nem lennél ennyire betonfejű. Mert ha akarnád, megértenéd, csak neked eszedben sincs elgondolkodni, mit ír a másik, csak hajtod a magadét.


Még egyszer elmondom, hátha most:


A közegellenállási erő mindkét test esetében azonos. Tehát a könnyebb test gyorsulása (pontosabban jelen esetben lassulása) nagyobb lesz (a=F/m)


A két test kezdősebessége azonos, tehát a könnyebb test vízszintes irányú sebessége hamarabb fog nullára csökkenni, mint a nehezebb testé. Vagyis a nehezebb test átlagsebessége nagyobb lesz/hosszabb ideig lesz vízszintes sebessége. Tehát messzebbre repül.

2012. febr. 6. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/58 Silber ***** válasza:

És visszatérve: a kérdésben azonos kezdősebesség szerepelt, így eltér a testekre ható erő. A közegellenállás a geometriától függ (és kezdősebesség valamint a közeg paramétere), de mivel ez a két test esetén megegyezik, így jelenlétét elhagyhatjuk.

A ferde hajítás távolságának becslésére használt képlet az alábbi:

R=v(0)/g*sin(2a), ahol R a távolság, v(0) a kezdősebesség, a pedig a hajítás kezdőirányának a potenciálfelszínnel bezárt szöge.

Nem szerepel benne a tömeg.

2012. febr. 6. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/58 anonim ***** válasza:
Egyébként még azt is hozzá lehetne tenni, hogy ha valóban golyókról van szó, akkor a kisebb sűrűségű golyónak nagyobbnak kell lennie (azonos tömeg esetén). Tehát még a rá ható közegellenállás is nagyobb, már csak emiatt is kisebb távolságra jut. De a helyes eredményhez még ezt sem kell figyelembe venni (a két test profilja lehet ugyanakkora)
2012. febr. 6. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!