Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Két azonos átmérőjű Alumínium...

Két azonos átmérőjű Alumínium és Vas golyó melyik száll meszebb?

Figyelt kérdés

Ha vizszintes (vagy akár hajítás) irányba,ugyanazon az uton és sebbeséggel lőjük ki?

(nem kell feltétlenül vas és al, csak ugyanaz az átmérőjű golyo ahol az egyik nehezebb mint a msik melyik száll messzebb ugyanazon az erővel?



2012. febr. 6. 17:11
1 2 3 4 5 6
 21/58 anonim ***** válasza:

"de mivel ez a két test esetén megegyezik, így jelenlétét elhagyhatjuk. "


Ez meg miféle gondolkodás? Ha a két erő egyenlő, akkor egyszerűen elhagyjuk? Gratulálok!


De tudod, mit? Végezz el egy kísérletet:


Vegyél két kb azonos tömegű testet, amiknek eltér a sűrűssége (mondjuk vas és műanyag), és egy kád vízben lökd el őket egyforma sebességgel. Melyik fog messzebbre jutni szerinted?

2012. febr. 6. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/58 anonim ***** válasza:

Erre a "de mivel megegyezik, elhagyjuk"-ra is elvégezhetsz egy kísérletet:


Állj ki az ablakba a 10. emeleten egy veled egyforma súlyú barátoddal együtt, és ugorjatok ki. Mivel a barátodra és a rád ható gravitációs erő egyenlő, elhagyhatod, tehát nem fogtok leesni.

2012. febr. 6. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/58 Silber ***** válasza:
Ki beszélt itt egyforma tömegről? Senki. Egyforma geometriáról, egyforma átmérőről volt szó. Így a közegellenállási erők megegyeznek, ergó lehúzhatók.
2012. febr. 6. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/58 anonim ***** válasza:
Ezt a példát se értetted, mindegy. Végezd el a fürdőkádas kísérletet, és utána jelentkezz.
2012. febr. 6. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/58 anonim ***** válasza:

"Így a közegellenállási erők megegyeznek, ergó lehúzhatók."


Lehúzhatók akkor lennének, ha ugyanannak az egyenletnek a két oldalán állnak. De nem ott állnak.

2012. febr. 6. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/58 Silber ***** válasza:

Nem kellene ennyire alacsony szintre degradálni a másikat, ez a butaság jele (már elnézést)...

Vegyük mégegyszer sorba, de többet nem fogom forszírozni a témát.

Amit tudunk:

- A két test sűrűsége eltérő, de térfogatuk és alakjuk (így az áramlási felszínük) azonos

- Ugyanazon sűrűségű közegben haladnak

Ebből az következik, hogy Fk (közegellenállási erő) azonos

- Kezdősebességük megegyezik

Így több dolgot is leszűrhetünk. Jól mondod, a sebességet a gyorsulás szabja meg (s=s0+v0t+1/2at^2), a gyorsulást pedig a rá ható erő (F=m*a). Viszont ezzel az egésszel nem kell foglalkoznunk, hisz a kérdező megadta, hogy a kezdősebességek (v0) megegyeznek.

Az elhajítás után a test nem fog tovább gyorsulni, hisz a gyorsítóerő (amit a kar fejt ki).

És itt látom, hogy hol beszéltünk el egymás mellett. Egyikünk konstansnak vette a hajítás sebességét a pályán, míg a másik kontraktált az egész pályára (ez az én ill. a te verziód).

Itt van az eltérés kettőnk közt. Ebből valóban kijön a negatív erővektor miatti negatív gyorsulás, amely anyagi minőségtől, kezdősebességtől és a repülési időtől függ, de hogy ezt figyelembe kell-e venni az mind-mind ezek függvénye.

2012. febr. 6. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/58 anonim ***** válasza:

Ott a probléma, hogy a két golyó tömege nem azonos.



A következők a hibásak:


"s=s0+v0t+1/2at^2"


Ez csak állandó gyorsulás esetén igaz. Itt a gyorsulás nem állandó, mert a közegellenállási erő a sebességtől függ. De most ennek nincs nagy jelentősége, a jelentősége annak van, hogy megértsd: a repülés során is hat vízszintes irányú erő: a közegellenállási erő. És ezt figyelembe is kell venni, mert erről szól a feladat.


"Viszont ezzel az egésszel nem kell foglalkoznunk, hisz a kérdező megadta, hogy a kezdősebességek (v0) megegyeznek"


Ez logikailag teljesen érthetetlen, nincs kapcsolat a két dolog között, de majd a végén rátérek.


"Az elhajítás után a test nem fog tovább gyorsulni, hisz a gyorsítóerő (amit a kar fejt ki)."


Lassulni viszont fog a közegellenállás miatt.


"Egyikünk konstansnak vette a hajítás sebességét a pályán, míg a másik kontraktált az egész pályára (ez az én ill. a te verziód)."


Nem tudom, mit értesz "kontraktáláson", de én sem vettem állandónak a sebességet, sőt.


A következőt próbáld megérteni:


Mindkét testre hat a közegellenállás, ebben megállapodtunk. Az első pillanatban ez a közegellenállási erő ráadásul egyenlő is mindkét testre, hiszen azonos a felületük, alakjuk és kezdősebességük.


DE mivel a tömegük különböző, ez az azonos erő a két testet különböző mértékben lassítja. Ez az a pont, amit valamiért nem akarsz figyelembe venni, nem is tudom, miért. Ugyanakkora lassítóerő hat egy kisebb és egy nagyobb tömegű testre. Ezen kell elgondolkodnod, hogy mit okoz ez az erő a két testen, lesz-e különbség a mozgásukban, ha az egyiknek a lassulása kisebb, a másiknak nagyobb.


Hogyne lenne: a nagyobb tömegű test KEVÉSBÉ fog lassulni, a kisebb tömegű test pedig hamarabb veszti el a kezdeti sebességét (most végig vízszintes irányú sebességekről van szó).


Tehát a nagyobb testnek muszáj messzebbre jutnia ugyanannyi idő alatt.


Nem tudom már tényleg érthetőbben elmagyarázni. És tényleg javaslom, végezd el a kísérletet egy kád vízben, mert ott sokkal jobban fog látszani a közegellenállás szerepe.


Vagy még egyszerűbb kísérlet: Gyűrj össze két egyforma A4-es lapot galacsinná, de az egyikbe előbb tegyel, aprópénzt (mondjuk 8-10 darab 20-ast vagy 100-ast). Aztán dobd el őket egyszerre, azonos sebességgel. Itt még nem fog gondot okozni az, hogy a nehezebb test eldobásához több erő kell. De azért elég nagy sebességgel kell eldobni őket. Én megcsináltam, a nehezebb galacsin egyértelműen sokkal messzebbre repült.

2012. febr. 6. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/58 anonim ***** válasza:

Geometriájuk azonos, térfogatuk azonos, kezdősebességük azonos, sűrűségük (fajsúlyuk) nem azonos, tehát a tömegük se azonos.


E(Fe) = 1/2*v²*m (Fe) = 1/2 *v²*V*ρ(Fe)


E(Al) = 1/2*v²*m (Al) = 1/2 *v²*V*ρ(Al)


A vasgolyónak nagyobb lesz a kinetikus energiája.


A fékező erő (légellenállás):


F(D) = 0,5*C*ρ*A*v²


C – a légellenállási tényező

ρ – a levegő sűrűsége

A – a homlokfelület

v – a sebesség nagysága


A repülés közben beálló energia veszteség:


ΔE = ∫Fds = ∫0,5*C*ρ*A*v²ds


Ez nem függ a tömegtől, a geometria és a kezdősebesség mindkét esetben azonos.


Na, most akkor ennek az alapján már kitalálhatjátok a helyes választ.

2012. febr. 7. 01:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/58 anonim ***** válasza:
100%

Nem kell ezt ennyire bonyolítani. Vegyük a két szélső esetet:


1. Legyen a két golyó egy pingponglabda és egy vele azonos méretű vasgolyó. Szerintem teljesen nyilvánvaló, hogy a vasgolyó messzebbre repül.


2. Legyen két teljesen egyforma alakú, tömegű, tehát valóban egyforma golyó. Szerintem mindenki belátja hogy ebben az esetben biztosan egyforma távolságra jut el a két golyó.


Következtetés: Ha az egyik esetben a táv egyforma, és a másik esetben lesz egy 'X(max)' útkülönbség, akkor teljesen logikus a feltételezés, hogy BÁRMELY köztes tömegeltérést nézve LESZ útkülönbség, azaz a nagyobb tömegű golyó messzebbre jut el. Jelöljük a különbséget így: 'X'.


A különbségre biztosan igaz, hogy X(max) > X > 0 értékű lesz!


Azt fontos megjegyezni, hogy a pingponglabdásnál is lehetne szélsőségesebb tömegeltérésű golyópárost találni, de arra feltétlenül igaz, hogy még nagyobb lesz az útkülönbség. Történetesen egy 0 (nulla) tömegű golyó lenne a valódi másik szélsőérték, amit a levegő ellenállásából fakadó erő azonnal megállítana! A pingponglabda csak a szemléletesség kedvéért lett kitalálva.


maci

2012. febr. 7. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/58 anonim ***** válasza:
0%

A válasz igen egyszerű:

-Ha elég kis erővel lőjük ki őket, akkor az alumínium golyó, mivel annak elindításához és gyorsításához kevesebb energiára van szükség. Ha egy csövet képzelünk el, az alumíniumgolyó 1-2 centire is kiugorhat, míg a vasgolyó rögtön a cső végénél csak kipottyan.

-Ha elég nagy erővel lőjük ki őket, akkor a vasgolyótulajdonságai fognak érvényesülni az alumíniumgolyóval szemben.

2012. febr. 11. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!