Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Helyes szó az, hogy "evvel"?...

Helyes szó az, hogy "evvel"? "Ezzel" helyett

Figyelt kérdés
2012. dec. 7. 23:38
1 2 3
 11/24 anonim ***** válasza:
85%

@ 9:


"Ki állította, hogy nem helyes?"


Így, szó szerint senki. DE:


1. Az egyeske szerint: "kerülni kéne a használatát, mert a taplóság benyomását kelti."


2. Döncike szerint: "Ha valaki 'evvel'-t használ, azzal levon vagy 15-öt az IQjából."


3. HalkHogen szerint: "Helyes, de nem valami választékos. Inkább kerüld."


--> Az első kettő azt sugallja, hogy nem helyes; ill. mindhármat mondhatjuk "ráutaló magatartásnak". :D


Pedig:

a.) Nyelvtan órákon meg kellett volna tanulni, hogy mindkét változat helyes és használatos; nem a taplóságon és nem az IQ-n múlik, de még csak nem is választékosabb az egyik, mint a másik.


b.) Többször kitárgyalták már ezt a kérdéskört itt, a GYK-n is; csak tájékozódni kellett volna egy kicsit.


4. Vajon kik nullázták le az 5. sz. alatti válaszomat, amelyben egy régebbi hasonló kérdés linkjét másoltam be?

Biztosan a Lepontozó Manó volt a társaival...


5. A 8. sz. alatti válaszom - a két linkkel - jelenleg 51 %-on áll. Nem is értem, miért. :D


6. Anyagi és büntetőjogi felelősségem tudatában kijelenteném, hogy én az azzal és az ezzel alakokat használom; de most annyira megh.lyítettek, hogy őszintén szólva fogalmam sincs. Lehet, hogy mindkettőt. Majd a napokban megpróbálok odafigyelni. :D


7. Idő közben összegyűjtöttem még 4 db linket azoknak, akiknek esetleg az előző 3 nem volt elég meggyőző az azokban olvasható szabályzat és Wikipédia ellenére sem:


http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__helyesiras__226356..


http://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__nyelvek__..


http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__helyesiras__113085..


http://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__nyelvek__..


Több már nincs, úgyhogy aki ezek után sem hiszi, az járjon utána saját maga. :D


Jó éjt mindenkinek. :)

2012. dec. 8. 00:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 anonim ***** válasza:
44%

Arcátlanul csúsztatsz, kedves Berta...


"Az egyeske szerint: "kerülni kéne a használatát, mert a taplóság benyomását kelti." "


"Az első kettő azt sugallja, hogy nem helyes; ill. mindhármat mondhatjuk "ráutaló magatartásnak". :D "


Az egyeske mondatának direkt lehagytad az elejét. Így hangzott egészében:


"Hivatalosan helyes, de kerülni kéne a használatát, mert a taplóság benyomását kelti."


Tehát szó sincs sugallásról, mert explicite ott van a mondatban, hogy hivatalosan helyes.

Te mégis kiragadtad a kontextusából, ezáltal meghamisítottad. Érdekes érvelési technika.

2012. dec. 8. 00:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 anonim ***** válasza:
68%

Nevezheted, aminek akarod; de direkt azért hagytam le az elejét, mert szerintem nem az a lényeg. Nekem abban a mondatban ott ordít a DE és az azt követő rész; azaz kb. így néz ki a mondat:

"Hivatalosan helyes, DE KERÜLNI KELLENE A HASZNÁLATÁT, MERT A TAPLÓSÁG BENYOMÁSÁT KELTI."

Lefordítva magyarról magyarra: "A h.lye szabályzatok szerint rendben van, de normális ember pont lesz...., miket irkálnak össze-vissza."


Konzervatívként sajnos elég sokszor tapasztalok hasonló hozzáállást a neológok (és az igénytelen nyelvhasználók) részéről; talán ez is befolyásol. De ha a válaszoló nem azt akarta kifejezni, ami nekem átjött, akkor elnézést kérek.

2012. dec. 8. 01:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 anonim ***** válasza:
100%
Helyes az evvel és az avval forma, hiába nem tetszik sokaknak. Valaki meg úgy véli, hogy a galuska helyett a "parasztok" használják a nokedli szót, a burgonya helyett meg a "bunkók" a krumplit. (És miközben bunkózzák, tanulatlanozzák, parasztozzák a másikat, tucatszámra követik el a helyesírási és nyelvhelyességi hibákat.)
2012. dec. 8. 02:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 anonim ***** válasza:
73%
Én még nem is hallottam olyanról, aki hétköznapi beszéd közben használta volna a galuska és a burgonya szót :D
2012. dec. 8. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 anonim ***** válasza:
80%
Akkor az ismerőseid mind somlói nokedlit esznek? :P
2012. dec. 8. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 anonim ***** válasza:
70%
(…ami valójában Somlay-galuska lenne. Vö. Gordon Blue.)
2012. dec. 8. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 HalkHogen ***** válasza:

Aki teljesen normális hangvételű (és helyes!) válaszok adóit az első mondatában "okoskáknak" gúnyolja, annak - nem tudok mit tenni ellene; balgaság tán(...) - egyszerűen lenyűgöz a másokkal szembeni szellemi fölénye.


És "kéne" szó nincs! Minden elismerésem...

2012. dec. 8. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 beglerbég ***** válasza:
61%

Berta azt szerette volna kifejezni, hogy nem eleg valamit allitani, be is kell bizonyitani. Az elso, a harmadik hozzaszolo es HalkHogen tokeletesen demonstralta a lingvicizmust. (A tajekozatlanabbak kedveert: nyelvi rasszizmust.)

...Mert legyen egy ember barmi; orvos, ugyved, mernok. Segitsen barkinek... Feleljen meg barmely vizsgan, de ha "evvel"-t mond "ezzel" helyett, maris ervenytelen a szaktudasa/taplo paraszt allatja... Hmmm... Mit mondjak? Logikus, nem? -.-"


Picinyt ironikus, hogy a nyelvmuveles altal hivatalosan elfogadott allaspontot, pont a nyelvmuveles harapja farba. :D


U.I.: "És "kéne" szó nincs! Minden elismerésem..."

Let es nemlet eleg erdekes allitas egy nyelvvel kapcsolatban. Kene...kene...kene... Az emberek hasznaljak, jelentese is van. Jarnak a fogaskerekek a buksimban *tak-tak-tak-tak-tak*. Kerlek magyarazd el, hogy nem lehet az, ami van? :)

2012. dec. 8. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 anonim ***** válasza:
71%

@ 17:


" Vö. Gordon Blue"


Mármint a Cordon Bleu-re gondoltál, igaz? ;)

(Francia kifejezés, a jelentése: kék szalag.)


A Somlay-galuskáról tudnál valami megbízható forrást adni? Nem találtam semmit a Google-lal. :(

Előre is köszönöm. :)

2012. dec. 8. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!