Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Abbahagyjam ezt az egyetemet?

Abbahagyjam ezt az egyetemet?

Figyelt kérdés

A lényeg: elkezdtem még anno egy egyetemi szakot, de jobb meggyőződésem ellenére tettem. Akkoriban elég furán gondolkoztam, meg magam alatt is voltam, de a szüleim állandóan azt mondogatták, hogy VALAMIT találjak ki. Hát ezt találtam ki.


Az első évben szerettem, aztán elég hamar megbántam, most már teljesen elegem van belőle. Egy KICSIT SEM érdekel, és csak mostanában érzem úgy, hogy már kifelé jövök a folyamatos szorongásból és depresszióból. Egyszerűen nem fogtam fel, milyen fontos az, hogy meglegyen az érdeklődés, és most csak szenvedek ezzel a szarral, mert nem érdekel. Azért nem kezdtem olyat, amit érdekel, mert nem volt önbizalmam. Amúgy meg átlag fölötti képességű tanuló vagyok, versenyeket is nyertem, csak valahogy bepánikoltam, meg valamiért tele vagyok lelki gondokkal, komplexusokkal, és dacára az intelligenciámnak mindig nagyon alulvállalom magamat, pedig akármi lehetne belőlem.


Második éve gyűröm ezt, és most érzem azt, hogy nincs értelme valamit csak azért csinálni, mert elkezdtem, akárhol is tartok benne. Ha egyszerűen nem szeretem és ennyi stresszt okoz, akkor kár folytatni szerintem. Ti mit gondoltok?



(NEM fogom leírni, melyik szak, mert az alapján könnyen beazonosítható lennék)


2015. febr. 8. 18:38
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
25%
Szerintem folytasd,mert ha már elkezdted ne hagyd abba,ugyanis időpocséklás lenne,végezd el az egyetemet,és utánna válasz kedvedre valót,de lehet hogy az egész egy agyi viselkedés,és ez természetes.
2015. febr. 8. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:

Az a legnagyobb probléma, hogy túl sokat foglalkozol magaddal.

Ha még nem tanultad meg, akkor leírom: arra kell építeni ami már megvan.

Ha folyamatosan újra akarsz kezdeni megdöglesz...


Folytasd az egyetemet, amit elkezdtél! (egy a veszprémi Pannon Egyetemen végzett kémikus tanácsa).

2015. febr. 8. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
Szerintem keress fel egy pszichológust.
2015. febr. 8. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 Vree ***** válasza:
49%

Próbáltál esetleg munkát vállalni (akár egy egyetemi évet kihagyni - úgy tudom, fél-1 év megszakításra van lehetőség)?

Általában a Pizza Hut mosogatói karrier réme elég szokott lenni, hogy az ember csak átnyomja magát a vizsgákon, akkor is ha utálja. :D

Amúgy a stabil munka (és a vele járó megbecsülés) plusz az első 5számjegyű fizetési csekk elég szokott lenni, hogy helyrerakja az ember önbecsülését és a motivációt. :D


Megmondom őszintén, amíg az ember fiatal és/vagy nincs állásban, addig úgy érzi magát mint a sz#r, és ebben a legkevésbé azok segítik, akiknek kellene (család, tanárok...) Amint fizetése van, akkor meg ő lesz a félisten.


Én nem ajánlanám az iskola feladását, ha:

1. nem vagy biztos benne, hogy miután váltasz, a másik iskolát nem adod fel ugyanúgy (ha sziklaszilárd célod lenne, akkor talán, de így...?)

2.nem vagy biztos benne, hogy attól, hogy a sulit utálod, a melót is utálni fogod-e.

A magyar oktatás sokszor vacak (sokszor? többnyire.), de ha van a zsebedben egy papír, az sok ajtót megnyit előtted. VALAMIVEL muszáj bizonyítanod, hogy van valamiféle előzetes ismereted, amivel hozzá tudsz szagolni ahhoz, amire felvesznek. Még ha a diplomádnak semmi köze sincs a munkához, amire pályázol, akkor is csak önmagában az, hogy valamit végig tudtál szenvedni, bizonyítványt ad, ami súllyal esik latba. Munkavégzésre alkalmatlan, motiválatlan/depressziós embert nyilván senki nem akar alkalmazni, VALAMIVEL bizonyítani jó az alkalmasságot.


Nyilván az lenne az ideális élet, ha mindenki olyan munkahelyekről/iskolákból hozná a tapasztalatot, amit mellette élvez is. De ha- hogy is mondjam...- ha ÖNMAGADDAL van elsősorban a problémád, és nem feltétlenül ezzel az iskolával, és ha már félútig megcsináltad, akkor megpróbálnám befejezni így vagy úgy.

Aztán kifelé jövet gyufát vethetsz az épületre, és soha nem kell visszanézned.


Van valami ötlet, hogy mi a depresszió/szorongás oka? Ha az, hogy félsz, hogy a jövőd bizonytalan/borzalmas, meg mert nem kezelnek a helyeden, csak mert fiatal és másoktól függő vagy, az nem fog helyrejönni, amíg önellátó nem vagy. (ui: Nem ismerem a helyzetedet. Lehet, hogy teljesen mellélövök és te vagy Rockefeller saját villával meg 3 állással.)

Ha valóban krónikus a depresszió (mirigyi alapú), arra is lehet gyógyszereket szedni. De egy kis szxr érzés gyerek-és fiatalkorban 'normális'. (Nagy "meglepetés": ha a világ azt érezteti veled, hogy szxr vagy/önállótlan vagy, akkor úgy is fogod érezni. Ez nem depresszió, hanem a normális reakció.)

2015. febr. 8. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 A kérdező kommentje:

Az a helyzet, hogy ennek a diplomának a neve nagyon jól cseng ugyan, viszont igazából amit ad, az semmi. Semmi olyat nem tanulunk, amit ne lehetne megnézni 5 perc alatt a wikipédián. Túl elnagyoltnak, túl komolytalannak érzem az egészet.


Amikor ezt választottam, abban a szakaszban voltam, amikor nagyon lebecsültem magamat. Olvastam egyszer erről egy nagyszerű cikket, ami pontosan leírja ezt az állapotot. Most rákerestem, ez az:



[link]



A lényeg a 10. oldal jobb oldali hasábjának középső bekezdésénél kezdődik. Itt leírja, hogy a sok területen kimagasló diákoknál gyakran fellép egyfajta krónikus döntésképtelenség, amikor a túl sok lehetséges irány közül nem tudják kiválasztani a lehető legjobbat és szorongani kezdenek emiatt (overchoice syndrome). Ez oda vezet, magyarázza a cikk, hogy akár valami teljesen érdeklődésüktől eltérő dolgot választanak és azzal indokolják, hogy ez a választás "praktikus" meg "biztonságos" (vagyis biztosan el tudják végezni, akármire is jutnak közben). Nálam pontosan ez történt. Szinte borzongtam, mikor olvastam, olyan pontosan leírta az én esetemet. Mindig is az volt a célom, hogy sokoldalúan képzett legyek, egyfajta polihisztor, akinek rálátása van mindenre, még arra is, ami nem túl kellemes, de mindenesetre hasznos. Csakhogy közben azt vettem észre, hogy ez olyan érzés számomra, mintha szembeköpném magamat. Ugyanis ehhez egyszerűen nincs elég idő, túl rövid az élet ahhoz, hogy folyamatosan az előkészületeken dolgozzunk. Nálam ez megy, már régóta.


És épp ezért nem is igazán az zavar, hogy ez az egyetemi szak mennyire "komoly", meg mennyire lesz hasznos. Nem, megmondom, mi zavar igazán: az, hogy évek óta rettenetesen alacsony az önértékelésem. Egyszer járt itt egy pszichológus ismerős, és ő mondta, hogy a depressziós emberek rendszerint mélyen a képességeiken alul teljesítenek. Nálam is ez van. Középsuliban én voltam az osztály esze, mindenből jól teljesítettem, mentem versenyekre, de valahogy a társasági és magánéletemet nem tudtam szervezni, nem tudtam barátnőt találni, úgy éreztem, soha nem tudtam az igazi önmagamat adni, mindig "féltem élni", és egy idő után nullára csökkent a motivációm. És óriási hibát követtem el azáltal, hogy _nem mentem az érdeklődési köreim után_. Egyszerűen nem hittem magamban és nem tettem érettségit abból a tárgyból, ami a legjobban érdekelt volna, pusztán azért, mert sok munkát kellett volna belefektetni. Rengeteg olyan eset jut eszembe, amikor úgy éreztem, egy feladat személy szerint rám van szabva, és én NEM vállaltam. És ez bánt. És úgy érzem, a képességeim alapján AKÁRMI lehetnék, csak elegendő motiváció, életkedv és befektetett munka kéne. És ezért érzem azt, hogy most tökéletesen elpocsékolom az intelligenciámat és teszem magam tönkre azáltal, hogy szenvedek olyan dolgok tanulásával (?), amik a legkevésbé sem érdekelnek. Nem érzem azt, hogy ha ebből diplomát szerzek, akkor elégedett leszek. Szerintem keserűséget fogok érezni, meg azt, hogy megint gyáva voltam és megint megalkudtam a sorssal. Nem is hiszitek, milyen szar érzés. És tudom, hogy kívülről nincs semmi problémám és minden megadatott nekem és komikusnak tűnik a nyavalygásom, de én ezt véresen komolynak érzem. Saját magam ellensége vagyok (vagy voltam eddig?).



És jártam pszichológushoz és szedek bogyókat, de nem igazán érzem, hogy használna. Az elején láttam értelmét, mert segített felkelni, de most már mintha a szervezetem kifejlesztette volna a toleranciát és minden olyan, mint régiben: rengeteg alvás, állandó energiahiány, nehéz felkelés. A pszichológust se éreztem hatékonynak. Jó szakember, de az a módszer, amit alkalmazott, szerintem ebben az esetben egyszerűen nem volt célravezető.



Az az igazság, hogy azért lehet ezt nehéz elképzelni kívülről, mert józan, egészséges ember valószínűleg soha nem tenne olyasmit, mint én. Képzeljétek el azt, hogy utáljátok mondjuk a jogot (azért azt, mert én pl. utálom), és imádjátok a kémiát, de meggyőzitek magatokat arról, hogy a jog lesz a tuti és arra iratkoztok be. Na, nálam kb. így nézett ki. És minden egyes nap úgy érzem, semmi keresnivalóm ott. Nem mondom, hogy minden rossz benne, mert lehetne rosszabb, nyelveket lehet tanulni, plusz jó a társaság, de mondom, a tehetségem eltékozlásának érzem. És elnézést, ha ez nagyképűen hangzik, de én egyszerűen úgy érzem, hogy nagyon sok potenciál van bennem. Csak nehezen tör utat.

2015. febr. 8. 23:40
 6/19 anonim válasza:

Kérdező, én is küszködtem rövid ideig hasonló gondolatokkal, mint Te.. de hamar tovább léptem és elmondom is neked miért!


Jó magam is széles érdeklődésű, polihisztor típusú vagyok, ez látszik végzettségaimen pl: van művészeti szakmám, vendéglátós stb. és még csomó minden érdekel/érdekelt DE! Amikor arra jutottam, hogy ha belevágok az egyetemre akkor rákell találnom egyfajta irányra. Hangsúlyozom neked, nem konkrét szakmára.. irányra! Én is önfejű hajthatatlan vagyok, szóval külső tanácsot nem fogadok el.. lehet kifogsz nevetni, de én vissza nyúltam a gyerekkoromra.. megkérdezgettem család tagokat is, hogy amikor kicsi voltam a sok dolog közül mi az amit legjobban szerettem .. és nagyon egyértelműen a természet.. továbbá elgondolkoztam azon is, hogy milyen munka területen melóznék a jövőben.. hiszen már volt jópár tapasztalatom, és hidd el, tehetséges emberként nem fogsz gyári szalag munkás munkak körbe vágyni.. szóval tapasztalnod kell. Na mind1 az én story-m annyi, hogy elindultam a "természet" irányában, és nálam most már ez kiforrotta magát, hogy Biológusként tanulok egy speciális területen .. és lelkes vagyok .. élvezem.. kockáztattam de bejött! És eszembe sincs egy jogász izéként ülni az irodába még ha gázsiban jobb is lenne.. leszarom.


Remélem tudtam neked segíteni, vissza a gyökerekhez ;)

2015. febr. 9. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 A kérdező kommentje:

Utolsó: igazad van, pontosan ezt érzem én is! Vissza a gyökerekhez! És nagyon hasonló lehetsz, mert még az érdeklődésünk is ugyanaz (biológia). Én is imádom a természetet, mindig az állatokkal voltam elfoglalva, erdőt jártam, akár egyedül is, meg ilyenek.



Igazából az zavar, hogy soha nem vettem elég komolyan a vágyaimat. Mindig azzal foglalkoztam, hogy mások mit gondolnak. Volt egy hobbim régen, ami miatt kicsúfoltak, asszem azóta tart ez. És mindig túlságosan "ésszerű", biztonságos döntéseket hoztam. És ebből van elegem. Úgy érzem, soha nem vállaltam elég kockázatot, ahogy te is mondtad, meg olyan feladatokat, élethelyzeteket, amikkel bizonyíthatnék magam előtt. És közben mennek az éveim. És ilyen hülyeségek miatt nem azt tanulom, amit akarok. Rettegek attól, hogy most visszafordíthatatlanul elcseszem a lehetőségeimet. Le akarom söpörni az egészet és kivételesen megpróbálni élvezni az életet és nem kínozni magamat tovább. Csak ehhez baromi sok minden kéne, pl. az, hogy szerezzek egy emelt érettségit biológiából (az az egyik régi vágyam), arra meg most májusig nem fogok tudni felkészülni szerintem. Akkor viszont megint csúszok egy évet. Mindenesetre az első lépést már megtettem, mert bejárok egy másik egyetemre olyan órákra, amik érdekelnek. Csak nem tudom, hogy ez mennyire lesz kivitelezhető.



Nem tudom, te mikor jöttél rá erre, de érzésem szerint hamarabb, mint én. Én most vagyok 22 éves (hozzátartozik, hogy 20 évesen érettségiztem évvesztesség és 5-évfolyamos gimi miatt), és már most tökre úgy érzem, hogy kifutok az időből. Én is akarok bioszt is tanulni, de ahhoz újjá kéne élesztenem az egész érdeklődésemet, meg emelt biosz előkészítőre járni (idén már nem lehet)... És pont azt érzem, amit te is írtál, hogy belőlem is kiváló kutató lehetne, hiszen az érdeklődésem mindig is megvolt. Én maga voltam gyerekként és vagyok a kíváncsiság, állandóan kérdezgettem, minden tudni akartam és akarok. És rossz érzés, hogy már eddig is mi lehetett volna belőlem, ha nem teszek vargabetűket és kínzom magam ilyen hülyeségekkel. Aki ismer, az mind csodálkozott anno, hogy én nem biológiára vagy hasonlóra mentem, hisz mindig is én voltam az, aki az összes madár meg rovar nevét tudta. Annyira úgy érzem, nem a helyemen vagyok. Csak már olyan régóta a "biztonságos" utat választom mindig... meg akarom törni ezt a mintát!

2015. febr. 9. 00:23
 8/19 anonim válasza:
20-21 éves koromba döntöttem és most 25 vagyok. Szerintem nem csúsztál ki semmiből. Ne vedd bántásnak de döntés képtelenséged szerintem kicsit a jelenlegi jellemedből fakad (ami változni fog). Érdekes de régen én is szorongtam nem csak a szakmai választás miatt, magánéleti stb dolgok.. de tudod mi a furcsa? Mióta én egyenesbe jöttem, teljesen megváltoztam, a régi gimnazista volt osztálytársaim meg se ismernek.. tudod ha az ember kivirul külsőleg és belsőleg és kisugárzásilag is megváltozik, én nem írnálak le, hogy mire Te 25 leszel nem leszel egy kiegyensúlyozott teljesen "normális" ember. És komolyan mondom.. nagyon sokat számít! Na ha te ilyen bogaras, fajismeretes vagy akkor a biosz a te helyed :D Én nem csípem a fajtaxonómiát :DDDD de hát ez már az én hülyeségem.
2015. febr. 9. 00:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim válasza:
Ja és kérdésedre a válaszom: Ha nem egy nagyon versenyképes szakmát tanulsz éppen.. hagyd ott a gcibe!
2015. febr. 9. 00:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
Ha nem érdekel a szakod, akkor sürgősen válts át egy másikra, de mindenképpen szerezz egyetemi diplomát.
2015. febr. 9. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!