Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Elvileg az ember anatómiájához...

Elvileg az ember anatómiájához melyik alvási pozíciónak mik az előnyei és a hátrányai?

Figyelt kérdés
Vagy nemcsak anatómiailag, hanem ami még szempont lehet, akár bennszülötteket megnézve.

2023. jún. 24. 12:07
1 2 3 4 5
 1/48 anonim ***** válasza:
100%
Nem tudom pontosan mire gondolsz, de én azt vettem észre, hogy ha háton fekszem, akkor kruttyog a hasam, ha hason fekszem, akkor meg csendben van.
2023. jún. 24. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/48 anonim ***** válasza:
100%

Az ember többször átfordul alvás közben, mert különben fájdalmai lesznek.


Persze puha matracon nagyon sokáig kibírja háton fekve - ez a magatehetetlen betegeknél nagyon fontos, de ott is óvintézkedéseket kell eszközölni a felfekvéses sérülések megelőzésére.

2023. jún. 24. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/48 A kérdező kommentje:

Na ez az, hogy valami ízület (váll, vagy más) mindig elkezd fájni, vagy kényelmetlen, hogy át kell fordulni. Most akkor nem nálam van a gond? Viszont rengeteg fontos funkció az emberi testben annyira jól meg van konstruálva, az alvásfunkció meg mintha kivétel lenne, legalábbis mintha kimaradt volna, hogy milyen pozícióban optimális aludni.

Régebben végigaludtam az éjszakát, utóbbi időkben többször felébredek, mert át kell fordulni.

2023. jún. 24. 21:01
 4/48 anonim ***** válasza:
100%

Lehet hogy ez a korral jár. Én is egyre kevesebbet alszom, és azt sem olyan mélyen már, mint régebben.

Meg idősebb korban az ízületek sem a régiek már, azok is hamarabb bejeleznek, elmacskásodnak.

2023. jún. 25. 02:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/48 anonim ***** válasza:
100%

"Régebben végigaludtam az éjszakát, utóbbi időkben többször felébredek, mert át kell fordulni." - Na várjál! Akkor rossz kérdést tettél fel! Valójában nem a tervezettséggel van a gondod, hanem azzal, hogy tudatosan át kell fordulnod. De felteszem a kérdést, hogy biztos, hogy csak az átfordulás miatt kelsz fel? Nem kell-e wc-re menni? Nem-e a meleg vagy hideg miatt vagy túl magas páratartalom miatt?

Ahogy 4-es írja lehet porc.


Én a legvéznábbak és a legalultápláltabbak közé tartozok (sokszor éhezek - sokszor!). Megfigyeltem, hogy régen amikor fizikai munkát végeztem, akkor 1x se kellett felkeljek (de maximum egyszer). Azt is megtapasztaltam és megfigyeltem, hogyha nem mozgok (eleget (ezalatt értsd azt, hogyha úgy 30 percnél többet nem mozgok az egész nap alatt (az erre érkező megjegyzésekre nem fogok reagálni))), akkor egyrészt rendkívül nehezen tudok elaludni, másrészt fáradtnak érzem a lábam (Igen! A nem mozgástól fáradtnak érzem a lábamat (és a testem többi részét is)), harmadrészt sokszor felkelek akár wc-zni, akár csupán megfordulás végett.

Továbbá megfigyeltem, hogy amikor fizikai munkát végeztem, akkor hallottam a szívem lüktetését (és meleget éreztem az egész éjjel), pedig nem hajtottam a fejemet a szívmhez és fonendoszkóp sem volt rajtam alvás közben, amivel a szívem hangját hallgattam volna. Ezt a fizikai munka által keletkezett megerősödött vérnyomás okozza. Amikor pedig nem végeztem fizikai munkát, akkor a szívem éjszaka sem pumpál bele elegendő vért. A vér pedig az oxigént, a tápanyagokat és a hőt (ezért is éreztem meleget azokon az éjszakákon, amikor fizikai munkát végeztem előtte) szállítja a sejtekhez, izmokhoz. Az izmoknak pedig regenerálódásra van szükségük (ezért marad a tudatos tervezettségből kifolyólag magasabb a vérnyomás éjszaka). Azért éreztem tehát magamat elfáradtnak amikor nem mozogtam, mert a szívem nem pumpált elegendő mennyiségű oxigént a testembe (láb, derék, vállak). És mivel nem pumpál elegendő mennyiségű oxigént, ezért az ellenálló képességem is lecsökken és ezért kell sokszor megfordulnom. - mint a mai (tegnapi) napon is.

(Leellenőrizheted, hogyha nem veszel levegőt, akkor néhány tíz mp-ig ugyanúgy tudsz tevékenykedni, de utána gyengülsz, lassulsz és végül jönne az elsötétedés, elájulás. Ilyen esetben megfulladni nem tud az ember, mert kiold az izom (mert az se kap oxigént a működéshez), amit azért feszítettél meg, hogy ne kapj levegőt, így tehát ismét levegőt fogsz kapni és valamennyi idő múlva magadhoz térsz és megint valamennyi idő és teljesen regenerálódsz. Deeee...nem kell idáig elmenni a leellenőrzésig.)


Megfigyeltem, hogy egyszer bal vállamon, máskor jobb vállamon, harmadszor pedig háton esik jól az alvás. Háton alszom talán a legkevesebbet, ami szerintem megintcsak összefüggésben lehet/van a mozgással és ezáltal a tüdő kapacitásával. Ismertem egy embert, táborféleségben voltunk együtt sok éven át 1-1 hétre és őt az esetek 90-95%-ában háton láttam aludni. Meg is jegyeztem magamnak és rendszerint figyeltem. Megpróbáltam leutánozni, de nem ment.

2023. jún. 25. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/48 A kérdező kommentje:

#4 Tényleg lehetne mondani, hogy a korral jár, viszont a vadállatoknál annyira nem járnak ilyenek a korral, ők ránézésre hasonlóan jó ízületűek idősödve is, ezért inkább azt gondolom, civilizációs ártalom, ha nem jó az ízület.


#5 Az utóbbi hosszabb időszakban egy olyan fekhelyet használok rendszeresen, ami a természeti népekéhez közelebb állhat, lényeg, hogy keményebb, mint a megszokott ágyam, és ezért sokszor felébredek, hogy muszáj alvási pozíciót változtatni, itt eléggé biztos, hogy ezért ébredek fel ( már eléggé kényelmetlen). Előfordul ez ritkábban a puha fekhelyemen is, de ott főleg az, hogy ráfekszem a kezemre és elzsibbad. Bár a puha fekhelyen még át kell kell gondolni, hogy tényleg a kényelmetlenség miatt váltok-e, az nem annyira egyértelmű, csak amíg volt egy vállfájdalmam, az emlékezetes volt, hogy azon a vállon keveset tudtam feküdni, fordulni kellett hamar.

Ez a keményebb fekhely hozta elő a feltett kérdésemet, valóban belekevertem a saját tapasztalatom, ami egy másik kérdés is lehetne, dehát ez is érdekel nyilván, és ennek kapcsán jött elő a feltett kérdés.

Amikor a keményebb fekhelyen alszom, akkor napközben elég sokat mozgok, tehát az elvileg a felébredés ellen dolgozik.

Valamint az is eszembe jutott, hogy tudnak egyes bennszülöttek a földön aludni, amikor az még keményebb. Az ízületnél is nyom idővel a kemény fekhely, nekem azt az ízületemet is, amivel nem volt soha gondom.

Még az is a kérdést idézte elő, hogy nem is olyan rég (a puha fekhelyen, akkor csak az volt) több hétig folyamatosan próbáltam megszokni a háton alvást, (sok szempontból előnyösnek tűnt,) gondoltam idő kérdése, hogy hozzászokjak, de sehogy sem sikerült és nem értem, miért tiltakozik ennyire a szervezetem.

Ez érdekes, én csak ritkán hallom a fülemben a szívverésem.

A levegőnemvételi kísérletet még átgondolom, elvégzem-e magamon :)))

2023. jún. 25. 22:27
 7/48 anonim ***** válasza:
100%

5-ös vagyok.


A vadállatok ahhoz vannak hozzászokva, hogy túléljék a kemény, zord, kritikus körülményeket. Ők öröklötren is jók. Minden állat másban jó. Láttál már pézsmatulkot (videón, dokumentumfilmben)? Süvít a -20 -30 fok hóval megrakva és ők rendületlenül állnak. Elképesztő! Az elefántról úgy tudom, hogy nem ül le alvás közben, hanem állva alszik. Azt a több tonnát mégis hogy képes egy szervezet megtartani? 0-24-ben kell tartania. Ez is elképesztő! A pézsmatuloknak is 0-24-ben kell túlélnie. Ráadásul olykor még futni is kell az akár fél méteres hóban (csak tudd meg, hogy milyen erőfeszítést igényel a 800kg testsúlya mellett!) a farkas falka elől. Nyilván vannak, akiknek nem jutott elég táplálék a nyáron és ezért nem bírják, meghalnak a hidegben. De alapvetően át tudják vészelni. Láttál már hegyikecskéket? Én is csak videókon, de felettébb elképesztett!! Ők ahhoz vannak hozzászokva, amit látsz, ha youtube-on rákeresel. És nem vakmerően mászkálnak a 70 fokos falakon.


Az emberek ételeiben kétségtelenül tömérdek a szervezet számára nem szükséges (haszontalan) vagy sokkal inkább káros mesterséges adalékanyagok. Ezenkívül az élelmiszerekből szándékosan kivonnak összetevőket, hogy ezzel betegségeket okozzanak és a gyógyszerekből mértéktelen hasznot hajtsanak. A VADállatok ételeit közvetlen módon nem károsítják. A tenyészállatok egy másik téma.


Régebben sok át nem gondolt kijelentést tettem, mint például: az emberek gyengék, pugányok, nem tolerálják a fokhagyma szagát, nem bírnak 1,5 órát ülni vagy állni egyhelyben és még sorolhatnám.

A bennszülöttek úgy születnek, hogy alapjáraton ellenállóbbak (már csak azért is, mert vagy egyáltalán nem esznek minőség hiányos (káros) ételeket vagy minimálisat, ha már a "civilizált" emberekkel kapcsolatba kerültek). Nem úgy megy ez, hogy egyik nap elkezded és néhány nap alatt hozzászoksz.

Igen, az tény, hogy a városi ember el van puhulva, de ez az élete, és megállja a helyét EBBEN a világban, ahol nem kell 10 km-t menni az ételért és vadállatokkal sem kell szembenézni (medve, oroszlán, farkas, vaddisznó anya akinek kicsinyei vannak, kígyó, anakonda stb. stb. stb.). De nyilván nem tudna úgy teljesíteni, mint egy szívós ember, aki a természet sokféleségének rendszeresen ki van téve.

Tessék, ezt kedvelni fogod: [link]


Nem kell erőltetni a megszokást, ha nem megy és, ha sokat hátráltat.


"Amikor a keményebb fekhelyen alszom, akkor napközben elég sokat mozgok, tehát az elvileg a felébredés ellen dolgozik." - Igen, viszont az sem mindegy, hogy mit mozogsz. Kezedet erőlteted vagy inkább a lábadat sétával? Ha többnyire sétálsz, úgy a láb lesz erősebb és a váll (amin fekszel), az nem erősödik (olyan túlzottan érezhető mértékben). Igaz, hogy több vér akkor is fog a vállba pumpálódni, ha inkább sétáltál és a kezedet kevésbé erőlteted. De markáns különbség van akkor, ha a kezedet erőlteted huzamosabb ideig és úgy alszol el.


Azután hallottam a szívverést a fülemben, miután nehéz fizikai munkát végeztem (a kezemmel).


"Valamint az is eszembe jutott, hogy tudnak egyes bennszülöttek a földön aludni, amikor az még keményebb." - Föld és föld között is van különbség! Nem mindegy, hogy egy letaposott földre fekszik az ember vagy oda, ahol falevelek vannak. Az ugyanis puha. Mind a falevél, mind pedig az alatta lévő humusz. Azért puha, mert még nem teljesen korhadt el és ezért levegős. Menj ki egy erdőbe, feküdj le, tapasztald meg, figyeld meg, szedd fel az avart és élvezd a humusz puhaságát (meg jó illata is van neki :) ).


"nem értem, miért tiltakozik ennyire a szervezetem." - Nem ahhoz vagy hozzászokva. Sok mindent én sem értek, de egy biztos: Ha tiltakozik, azt okkal teszi.


Valahol lehet benne egyfajta büszkeség is, hogy én nem akarok olyan puhány lenni, mint az emberek többsége. Megfigyeltem, hogy nálam jelen volt.


Voltak idők, amikor ki voltam téve a tél hidegének Teljesen. Lényeg: 1,5-2 hetet voltam kitéve a hidegnek (előtte pedig tudatosan edzettem magam, de nem erre készülve). -8 fok lehetett a leghidegebb, na az extrém volt. Utána pedig amikor lett hol lakjak, meg rendesebben is étkeztem...elindultam munkába gyalog és 5 perc múlva le kellett vennem a pulóvert, mert olyan extrém erősen fűtött a testem. Mindez idő alatt másokon Mindenkin legalább pulóver volt, de volt olyan is, hogy kabát volt rajtuk, rajtam pedig póló. Ezt nem büszkeségből tettem, hanem a szervezetemnek ez volt az igénye.

Wim Hof. Keress rá youtube-on, ha érdekel a hideghez való hozzászokás. Mások is foglalkoznak ezzel és én másoktól is néztem videókat, de ő az ismert legelőrehaladottabb ezen a területen.


Ha mindenáron szívós akarsz lenni (büszkeségből?), akkor add fel a jelenlegi életedet és menj oda, ahol ezt nap, mint nap átélheted. Van a bushman-művészetnek (vagy a bushcraft-nak is) egyfajta öröme, de ugyanakkor rengeteg veszéllyel jár, amit a városi ember csak videókból ismer és nem tapasztalatból. A valóságban pedig máshogy érzékel az ember és sokkal több tényező működik közre, mint a videókon látva. Meg a videókon sincsen minden felvéve, aztán meg ki tudja, hogy te vagy más hogyan reagál a természetben történő ismert és ismeretlen dolgokra. Sose hallott állathangok, róka hang, neszek, vaddisznó csorda (erre jönnek vagy nem, mit csináljak? nem olyan egyszerű a valóságban, mint ahogy a videókat látva elképzeljük.......erdőben lakok...).


A tüdőt is lehet edzeni, keress rá, ha érdekel: "Wim Hof breathing method".


Az utóbbi részét a levegővételi kísérletnek én se tapasztaltam meg, de tudom, hogy így működik. Azért én sem szeretek mindennel kísérletezni. :)

2023. jún. 26. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/48 A kérdező kommentje:

A pézsmatulokról csak valami halvány emlékképem volt, úgyhogy beírtam a keresőbe, az elefántról nem tudtam, hogy állva tud aludni :) meglepő. A ló valami lábához tartozó csontját beakasztja, merthogy az izmok pihennek, és ne essen össze. A hegyikecskékre emlékszem, hogy olyan meredek helyeken sétálgatnak, ahol azt hinném, csak lecsúszni lehet.


Az élelmiszerekkel, gyógyszerekkel úgy van, ahogy írod! Szomorú, hogy a rövidtávú profitnak rendelnek alá mindent...


Valamilyen futó bennszülöttekről régebben olvastam, és az maradt meg, hogy egy cég, mint szponzor a saját hiper-szuper futócipőjében akart futóversenyre indítani egy bennszülött futót, de annak valami gondja lett a cipővel hamar, és levette (azt hiszem, még a rajt előtt), mezítláb futotta végig, és megnyerte. Ezt a linkelt cikket nem ismertem, iszonyatosan rengeteg ez a futásmennyiség. Jónéhány kérdést felvet, pl. az elején azt írja, hogy mindennapos, hogy vadelejtés miatt ennyit futnak, aztán hogy állatot alig esznek (végülis a bőrükből-szőrükből pl. meleg takarót is készíthetnek, de általában a bennszülöttek minden egyes állati részt felhasználnak, vagyis megennék, ami ehető szerintem, nem hagynák kárba veszni), aztán írja, hogy ha ritkán állatot esznek, akkor az kecske, csirke vagy hal - ezekért valószínűleg nem kell annyit futni... tehát ezt nem tudtam kibogozni...


Amikor a keményebb fekhelyemen alszom, és napközben mozgok, akkor jellemzően a kézzel végzendők kerülnek túlsúlyba. Tényleg volt olyan, hogy aludtam volna, és hallom, hogy valami zene szólhat távolabb, mert a dobszó elhallatszik ideáig. Aztán rájöttem, hogy a szívdobogásomat hallom...

Valami oka lehet valóban, hogy a szervezet tiltakozik, hiszen sokmindent nem tudnak az emberek a saját szervezetükről, annak ellenére, hogy sok a felhalmozott tudás, de még a tévhit is nagyon sok...


Teljesen jó a magyarázatod, hogy a leveles puha föld, a humuszos föld nem kényelmetlen. A levelek puhaságát egyszer véletlenül megtapasztaltam egy szél által összehordott levélhalommal. Fiatalkoromban egyszer-egyszer sátoroztam erdőben, de a laticell mindig kemény volt, pedig a sátorhely alól eltakarítottam az ágakat, esetleg köveket, vagyis elvileg az erdőtalajnak kellene ott lenni. Az utóbbi időben feltűnt, hogy az erdő talaja sem egységes, van, ahol sötét fekete a föld, akár csak kis foltokban is, lehet, hogy ott puhább is, mivel humuszosabb... Viszont még a földön alvó bennszülöttekről régen egy filmben láttam (szerintem a Sivatagi show-ban), hogy alvás közben a fejüket a kezükkel kitámasztják, hogy ne másszanak a hangyák a fülükbe. Így aztán nem tudnék aludni...


Az bizony valóságos túlélés, hogy téli fagynak teljesen kitéve megmaradtál. Ráadásul ennivaló nélkül...


Hideghez való hozzászokás, hát azt az embert rossz nézni, még így nyáron is... Nekem furamód alváshoz még a hűvös szoba sem annyira kellemes, viszont télen szeretek kinn lenni, persze melegen felöltözve, és ha mozgásban maradok, akkor nem fázom. Lehet, megnézem majd ezt a módszert, érdekes lehet. Akkor az ilyen fagyálló emberek nyáron a meleget rosszabbul bírják, vagy az ingadozáshoz pont hogy jobban alkalmazkodnak, vagyis a nyári hőséget is jobban bírják? Mert akkor ezt te megtapasztaltad. Ami utóbbiban aludni szintén nem kellemes.


Ha büszkeség van abban, ami engem vezet, akkor az másfajta büszkeség. A szabadság megtartása, vagy inkább létrehozása (amilyen mértékben lehetséges a szabadság ebben a világban). Egy hely kialakítása, ahol nem kell pl. a fűtésért, ennivalóért aggódni... Azon a helyen használom a keményebb fekhelyet, a héten is ott voltam (netet nem olvastam) (nem a levegőnemvételi kísérlet sikerült túl "jól" ) szóval az élővilágról van már valamennyi megtapasztalásom, az állathangokról, az időjárás viszontagságairól, és az alvás fontosságáról (ott is). Ha kipihent vagyok, sokkal hatékonyabban megy minden.

2023. júl. 1. 16:03
 9/48 anonim ***** válasza:

"Jónéhány kérdést felvet, pl. az elején azt írja, hogy mindennapos, hogy vadelejtés miatt ennyit futnak, aztán hogy állatot alig esznek (végülis a bőrükből-szőrükből pl. meleg takarót is készíthetnek, de általában a bennszülöttek minden egyes állati részt felhasználnak, vagyis megennék, ami ehető szerintem, nem hagynák kárba veszni), aztán írja, hogy ha ritkán állatot esznek, akkor az kecske, csirke vagy hal - ezekért valószínűleg nem kell annyit futni... tehát ezt nem tudtam kibogozni..."

Gondolj arra, hogy lehet, hogy inkább eladja amit vadászik, és a pénzt amit kap érte, sok más dologra tudja költeni.

2023. júl. 1. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/48 A kérdező kommentje:
#9 Azt gondolom, hogy ha már régóta, sok generáció óta mindennapos, hogy ennyi energiát, időt tesznek abba, hogy vadakat elejtsenek, akkor amögött az ő valós szükségletük áll, saját részre hasznosították már a civilizáltak felbukkanása előtt, és ha ezt jelentősen megváltoztatnák, vagyis értékesítenék, akkor az étrendjük is jelentősen megváltozna...
2023. júl. 1. 17:32
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!