Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Elvileg az ember anatómiájához...

Elvileg az ember anatómiájához melyik alvási pozíciónak mik az előnyei és a hátrányai?

Figyelt kérdés
Vagy nemcsak anatómiailag, hanem ami még szempont lehet, akár bennszülötteket megnézve.

2023. jún. 24. 12:07
1 2 3 4 5
 31/48 anonim ***** válasza:

Valahogy karban kell tartanom az agyamat.


Én biztosító tűvel nem probalkoznék. Tapszalat alapján írom ezt.


Viszont azt is figyelembe venném, hogy mekkorák a lyukak és milyen vastagak a necc háló szálai, tehát rendesen lehet-e látni viselésekor. Lehet, hogy hatásosabb a szúnyogok ellen egy direkt ellenük készített termék.


"Szerintem lecsökkent a szúnyoginvázió. Lehet, hogy gyérítettek, nem néztem utána." - Lehet, hogy gyérítették, nem tudom. Viszont szárazság idején csökken a számuk, az elmúlt 2-3 hétben pedig nem sok eső volt (úgy országosan - nálam legalábbis alig-alig). Eső után pedig hemzsegni szoktak a szúnyogok, mint ahogy az elmúlt napokban tapasztalom is.


savas - áhááá! Gyarapodtam ismerettel.


Láttam már többször is (de aránylag kevésszer) domborútalpú cipőt, de nem volt még rajtam.


Azt nem tudom, hogy maga a zöldbolt benne van-e ilyenben, de az oldalukon rengeteg olvasmány van. Anno sokat olvasgattam, de már évek óta úgy érzem, hogy eltelítődtem az ilyen témákkal.


Jogos volt a következtetésed a támadó kutyák elől való menekülést illetően. Az olvasott dolgokat gyakran kiegészítjük, összerakjuk. Nekem kellett volna máshogy fogalmaznom, én hibáztam.


"Nem látom költségesebbnek amúgy, mint egy paprikasprayt elhasználni" - Igen, valószínű, hogy nem költségesebb, viszont a paprika spray mindig jó, ha az embernél van, mert egy bevadult (és jóllakott) kutyát a nem a legízesebb falatokkal nem valószínű, hogy békére tudsz bírni. (Gondolom nem 50 fokos frissen sült húsdarabokat vittél, amit talán mi emberek is megennénk miután már tele vagyunk / jól laktunk.)


"Amúgy léteznek nyugdíjas kirándulócsoportok, minden hétvégén mennek, és olyan tempóban és távot, amit bizony sok fiatalabb nem bírna." - Valóban! El is feledkeztem róluk, bár látni nem láttam egyet se, csak hallani hallottam róluk.


Szikár - Ez egy esztétikusabb szó. Más valakire, aki hozzám hasonló alkatú, használnám ezt a szót, hogy esetlegesen ne sértődjön meg. Magamat viszont nem sértem ezáltal.


"A túra után a padon hallott, majd hosszasan tárgyalt mondat szerintem az "ami nem öl meg, az megerősít"-hez hasonló." - Hasonló (noha én nem szeretem ezt a mondatot), de nem ugyanazt jelenti. És szerintem - bár ez az én egyéni érzésem - meglehetősen elcsépelt ez az elterjedt mondat.


"gondolom, a mondat túrázásra, sporttevékenységekre vonatkozik inkább....." - Igen.


"Szabadnak érzed ezt a világot.....relatíve még sokaknak szabad, a korosztályodban kevesen érzékelik az igencsak vészjósló tendenciákat." - Amit írtam, azt kizárólag a hobbikra értettem és kizárólag Magyarországra. Ebben viszont nem tudsz megcáfolni, mert bárki bármilyen hobbi tevékenységeket űzhet mindenféle megszorítás nélkül (legfeljebb a költségeit értelmezheti az ember átvitten megszorításnak), leszámítva a múltbéli covid-intézkedéseket. Vagy éppen az oltottsági igazolványra gondoltál? Az teljesen a figyelmemen kívül maradt.


"minél kevesebb digitális eszközt használni" - Úgy tudom, hogy Oroszországban az volt a covid intézkedések legelején, hogy senki sem hagyhatta el a lakhelyét engedély nélkül (még a legközelebbi boltig se). Az engedélyt elektronikusan kellett kérelmezni. Azoknak az idősöknek, akiknek nem volt okostelefonjuk, kaptak egyet, és megmutatták, hogy hogyan kell kezelni. Így tehát mindenkire rá volt kényszerítve az elektronikus eszköz használata. Ez alapján pedig az idézett szöveggel nem lehet elérni semmit se. Folytatom:

"eléggé fontos a készpénz megtartása" - Szintén a covid intézkedések idején jelentősen lecsökkent a készpénz használata Magyarországon. A kényszerintézkedések ellen nem tud semmit se tenni az (ebből a szempontból) átlagember. Nem gondolom, hogy a felülbírálhatatlan döntések ellen bármi érdemlegeset tudnának tenni az átlagemberek. Lehet, hogy bőven megéri a legbefolyásosabb érdekköröknek a készpénzt használniuk pénzmosás miatt. Lehet, hogy egyik gazdag embernek ez az érdeke, másnak az ellekezője. Nem tudom, de ebbe nem is akarok belemenni.


"nem értem, miért írtad, hogy nem jön a fekete kocsi elvinni, ha valaki nem úgy szól és tesz, ahogy fentebb elvárnák. Csak két példát írok: Bogdán Lászlót kiiktatták a földi életből, egy tolnai falut virágoztatott fel, és rengeteg értelmes terve volt.... aztán Bátor Nyilas kálváriája.... Igaziból nem lettek lecserélve, számonkérve a vezető pozíciójúak...." - Az átlagemberekre értettem, akik nem mozgatnak meg se nagyobb, se kisebb tömegeket a látásukkal, mármint ami a befolyással / pénzzel bíró érdekköröket akadályozná. Az átlagemberekkel Jelenleg* nem törődnek. A két említett ember történetét nem ismerem, de tudom, hogy folynak ilyen dolgok Magyarországon is, de ők ebből a szempontból már bizonyos emberekre (vagy a vagyonukra) nézve potenciálisan veszélyesek. Azért cselekednek az ilyen emberekkel úgy, ahogyan.

*Persze, az elektronika által valószínűleg mindent elraktároznak, amit csak lehet. A mesterséges intelligencia által pedig megbélyegezhetik, beskatulyázhatják az embereket olyan módon, hogy: veszélyes, nem veszélyes, mennyire veszélyes, mit tett, mit "gondolt" (mármint mit írt le) stb.


Az átlag ember nem sokat tud tenni, legfeljebb felháborodva megtárgyalja másokkal a kellemetlen, elnyomó valóságot. De, ha az ember nem sokaknak beszéli el, akkor őt Jelenleg! nem érik kellemetlen dolgok. Aki rongáló tüntető vagy hackertámadást indít bizonyos érdekkörök ellen és elkapják, az viselje annak a következményeit. Az erőszak erőszakot szül és lehetőleg tetézve kapja adják vissza.


Kínára és a vészjósló jelekre nem reagálok, mert nem az volt a téma, de nem is akarok belemenni.


Jól látom, hogy jobban félsz (és többet foglalkozol) a digitális kontrol kérdésével, mint az annál veszélyesebb haláltól való félelemmel? Ez nem felcserélt fontossági sorrend? Mert a halál bármikor érhet, vagy nem így van?


"de a hőmérséklet fel szokott ébreszteni, (vagy az, hogy most erősen besütött a majdnem telehold)" - Függöny nincs vagy nem tudsz feltenni?

Én sapkát húzok a szememre. Nem 100%-os (az orr ugye kitüremkedik és emiatt rés keletkezik, ahol beszökik némi fény), és nem is kényelmes (ugyanis nyom), hiszen nem erre találták ki. Lehet kapni szemellenzőt vagy nem tudom, hogy mi a neve, amit alváshoz lehet használni. Az a bajom vele, hogy a gumírozását nagyon el kell találni. De ennél a tömeggyártott termékeknél nem árulják különböző fejméretekre, hanem csak egy fajta van. Persze valószínűleg sok cég gyárt ilyet, tehát lehet, hogy lehet találni megfelelő fejméretűt, vagy esetleg házilag megoldani.


"Nem értem, hogy ha alváskor az emberi szervezet az izmait is ellazítja, akkor oldaltfekvésben ebből a négy ízületből kettő legalább terhelés alatt lesz, pedig alváskor az ízületeknek a (majdnem) tehermentesség a jó" - Szerintem nem létezett még olyan ember a Földön, aki levegőben aludt volna. (Jó, az űrhajósok lebegve alszanak...) Alváskor valamilyen szinten (akárhogy is fekszik az ember) terhelődik a szervezet, de ez ugye nem olyan terhelés, ami miatt nem lehetne aludni vagy a szervezet ne tudna regenerálódni, hiszen teljesen természetes ez az alvásmód.

Ha nem érzed, hogy fáj, akkor regenerálódik.

Időskorban (nem az életkort, hanem a szervezet állapotát kell ezalatt érteni) jelentősen lelassul a regenerálódás folyamata. Ha rendszerint apró fájdalmakat okozol a szervezeted bármely részének, azzal (további - sérülés esetében) mikro sérüléseket okozol, tehát ami már visszaépült, annak egy részét lerombolod. Hasonlattal élve: Olyan ez, mintha elkezdenek építeni egy házat és egyszer azt mondod, hogy építsék, máskor pedig azt mondod, hogy szedjenek le belőle néhány téglát, majd megint később az mondod, hogy rakják vissza és folytassák az építkezést. Van, amikor nem tudunk tenni az ellen, hogy ne okozzunk fájdalmat a már sérült testrészeken, máskor pedig tudatos döntést hozunk, mert muszáj vagy azt fontosabbnakn látjuk (akár jogosan, akár nem jogosan). De azért kellene kerülni a legapróbb fájdalmakat is sérülés esetében.

2023. aug. 6. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/48 A kérdező kommentje:

Mindig tudsz olyanokat írni, amire nem gondoltam, vagy amit nem tudtam. Azonban én itt érzem a határaimat arra vonatkozóan, hogy publikus felületre kitegyem magam.


Alváskor oldalfekvésben az alul levő csípőízületre és vállízületre kb. 8 órán keresztül jónéhány kg súly (tömeg:)) nehezedik. Hátonfekve nincs egy kg sem a csípő- és vállízületre nehezedő súly. Ezért gondolom, hogy sokszorta nehezebb (sokszorta tovább tarthat?) előbbi helyzetben regenerálódniuk az ízületeknek, mint utóbbiban. Logikusabb lenne számomra ezek alapján, ha az ember a hátonfekvést választaná leggyakrabban ösztönösen.

2023. aug. 8. 11:55
 33/48 anonim ***** válasza:
Kérdező - háton fekvésnél az ember belei nyomódnak jobban, főleg a túlsúlyos embereknél. A súlyos sérülteket is oldalhelyzetbe fordítják be az elsősegélynyújtáskor, hogy amíg kijön a mentő, addig "stabilizált" állapotban legyen. A kedvelt fekvési pozíció testalkatfüggő, de az embernek semmiképpen sem jó hosszabb ideig egy pozícióban feküdni, ezért alvás közben forgolódunk.
2023. aug. 8. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/48 anonim ***** válasza:

Nem gondolom, hogy olyan témákat érintettem, amik a magánéletbe belemennek. Több, mint 9,5 millió ember él Magyarországon (noha közülük vannak külföldiek is). Hasonlóságok léteznek és véletlen egybeesések is vannak, anonim is vagy. Igaz, sok témát érintettünk, ami alapján lehet, hogy egy közeli ismerősöd felismerne. Legyen úgy, ahogy írtad.


Igen, amit 33-as ír: A forgolódási inger jelzi, hogy pozíciót kell váltani. Ha nem változtatasz pozíciót amikor kéri a szervezeted, akkor túlterhelődik az adott testrész, ami károsodással jár. Tehát figyelj a tested jelzéseire.

Ha itt is fáj, ott is fáj, amott is fáj, akkor valószínűleg egyik fekvés pozíció sem lesz kényelmes, ezért gyakorta kell pozíciót váltani, ami kialvatlansággal fog járni, mert noha tudat alatt is forgolódunk, de mint írtad - és mint én is megtapasztaltam - sokszor ébredünk fel arra hogy át kell fordulni. Anno tudatosan figyeltem magamat és az esetek egy nagy részében pontosan ugyanabban a pozícióban ébredtem fel, mint amiben elaludtam. Lehet, hogy alvás közben többször is átfordultam, majd visszafordultam ébredésre az elalvási pozícióba. Nem tudom, nem tudom alátámasztani, sem nem cáfolni, de az érdekes, hogy gyakran a kezeim is pontosan ugyanabban a pozícióban (mellkasonon) voltak ébredéskor.

Amit az ember meg tud tenni, azt tegye meg a kialvatlanság és a fájdalom elkerülése végett. Gyakran kenegesd a sérült testrészeket gyógynövényes krémekkel.

Van, amikor nem olyan nagy kiterjedésű vagy nem olyan helyen van a sérülés, és lehet olyan pozíciót találni oldalfekvésben (a fájó oldalon feküdve), ami nem fájdalmas. Akkor lehet úgy aludni. Találd meg, tapasztald ki. Ha fáj, akkor válts pozíciót, mert, ha nem teszed, akkor "tégla levételt" (előző levelem) csinálsz. Ebben az esetben pedig úgy van, amint írod (idézlek egy kis módosítással): 'sokszorta nehezebb (sokszorta tovább tarthat) regenerálódniuk az ízületeknek'.

A párnának is jelentős szerepe van abban, hogy milyen pozíciót választunk. Figyelgesd, érzed.

2023. aug. 8. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/48 A kérdező kommentje:

Hátonfekvésben a belek nyomódnak, nem tudtam. Aki viszont nem túlsúlyos, annak nem nyomja, gondolom. Az első válaszolónak mintha hátonfekvésben nem nyomódna a hasa, mert akkor neki kruttyog a hasa, mint írta, hason viszont nem. Akkor bizonyára ő sem túlsúlyos.

Kicsit utánaolvastam a felfekvésnek, mi az valójában, azt írják 2-3 nap alatt is kialakulhat akár. Az nagyon kevés. Akkor bizonyára a forgolódással a szervezet ezt már jóelőre kiküszöböli. Akkor tényleg ez lehet a legfőbb oka a forgolódásnak. (Felfekvéssel ne volt dolgom szerencsére) Viszont ennek kapcsán felmerül, egy 8-10 órás ülőmunkával az ember milyen felfekvést megelőző állapotba hozza magát rendszeresen ugyanott, ugyanazon szöveteiben.


Ezek az ízületépítő módszerek mindenképp jók, még ha most nekem nem is fáj ízületem, (a kemény fekhelytől szerintem normális, hogy megfájdul, mert kicsi felületen ugyanaz a súly nagyobb nyomást jelent, lehet, hogy nem is az ízület fájdult meg, hanem a szövet?) bár tudom, hogy annyira nem erős valamelyik ízületem, azaz korlátozottabban terhelhető. Az éjszakai regenerációt a napi ízületi használódás természetes éjszakai visszaállására írtam (pl. ízületi folyadék mennyisége csökken napi terhelésre, éjszaka visszatöltődik).

Szóval azért lehet, hogy egy előzetes ízületmegerősítés nem ártana, hogy a futáshoz jó ízületekkel kezdjek neki, kisebb úgy a sérülésveszély is. Gyógynövényes krémből nekem csak természetes összetevőjű fekete nadálytő van csak, nem tudom, ebből 1-2 hetes kúra javíthat-e.


Kocsonyáról (legeltetett állatból készített) is úgy tudom, ízületerősítő, és még ehelyett állítólag hatásosabb, jobban felszívódik az állatok porcából készített hidrolizált kollagénpeptid por, egy tasakkal van nekem, amiből rendszertelenül fogyasztok, de lehet, naponta kéne. Azt olvastam, először sétálást érdemes rendszeresíteni mezítlábasan, csak utána lassanként kezdeni futni, mert nagyon megterheli a talpat, mivel egy csomó kis izmot nem használ az ember cipőben... Azon is gondolkodtam, hogy a másik lehetőség először cipőben hozzáedződni x km-hez, utána váltani mezítlábasra, azonban nekem az első tűnik a jobb verziónak, viszont sokkal lassabb, és csak apróbb előrelépések sikerélményére van lehetőség...

Meg az ízületet mindennapi mozgatása is építi (vagy karbantartja), fontos, hogy használatban legyen, ami az általad többször említett jótékony vérkeringést is elősegíti.


A párnának olyan szerepe van, hogy ha oldalt fekszem, ösztönösen a kezemet rakom a fejem alá, vagy tudatosan a párnát tömörítem puffosra. És valóban az átfordulásnál ez is probléma, hogy igazítani kell(ene) a párnán. A természeti népeknek eredetileg nincs is párnájuk (sem), meg az állatoknak sincs....

2023. aug. 10. 11:03
 36/48 anonim ***** válasza:

"lehet, hogy nem is az ízület fájdult meg, hanem a szövet?" - Nem tudom, ehhez már nem értek.


"bár tudom, hogy annyira nem erős valamelyik ízületem, azaz korlátozottabban terhelhető." - Futáshoz erősen igénybe vételi izületekre gondolsz? Valamint a 8-10 óra ülőmunka is rád érvényes vagy azt csak úgy mellékesen írtad?


"Kocsonyáról (legeltetett állatból készített) is úgy tudom, ízületerősítő" - Én is így tudom.


"állítólag hatásosabb, jobban felszívódik az állatok porcából készített hidrolizált kollagénpeptid por" - Finomabbra van őrölve, ezért jelentősen nagyobb felületen tud érintkezni a vízzel, és ezáltal hamarabb kész is van. Bár lehet, hogyha elegendő időt adunk a durvára őröltnek, akkor az is kellőképpen megszívja magát vízzel. Talán a por / durva szemek nagysága számít az emésztés során is. Ugye ételeknél azt mondják a gyereknek, hogy "Jól rágd meg!", hogy jobban emészthető legyen.


"nem tudom, ebből 1-2 hetes kúra javíthat-e." - Mivel több, mint a 0, ezért javíthat. De nem ismerem az állapotodat. Ha korlátozottan terhelhető az egyik (futás szempontjából kritikus) ízleted, akkor ez az idő nem lesz elegendő a teljes regenerálódáshoz - különösen, ha mellette napi 8-10 órát ülsz. Legalább is a megszokott módszereket használva nem lesz elegendő. Magasnyomású oxigénkamrára pedig valószínűleg nincs pénzed és nem gondolom, hogy ki akarsz adni tízezre(ke)t 1 alkalomra.


"Azt olvastam, először sétálást érdemes rendszeresíteni mezítlábasan, csak utána lassanként kezdeni futni, mert nagyon megterheli a talpat, mivel egy csomó kis izmot nem használ az ember cipőben..." - Ha sokáig nem terhelted (például sérülés miatt) a lábadat, akkor mindenképpen lassan kell visszaszokni, de mint írtad korábban, hogy a szabadban tevékenykedsz, így ezt kevésbé tartom valószínűnek.

Mezítláb szeretnél futni vagy cipőben? Arra edzjed? magadat, amilyen formában szeretnél majd futni. Fokozatos terheléssel edzhetőek az ízületek és elkerülhetőek a sérüések. Amikor valaki több hónapos kómából ébred fel, akkor nem engedik ki a szabadba, hogy menjen sétáljon órákat, mert el fog esni, meg fog sérülni, be fog dagadni a bokája. Fokozatosan terheltetik. Mind a terhelés időtartama, mind pedig a terhelés nagysága fokozatos.

"egy csomó kis izmot nem használ az ember cipőben..." - Ezt én is így tudom. Azt gondolom (a hallott és olvasott ismereteim alapján úgy hogy tapasztalatom nincs), hogy futni cipőben és a mezítlábas futás két teljesen különböző dolog. Logika alapján: Cipőben az átlagember jobban terhelhető, mint mezítláb. Viszont mind a mezítlábas futáshoz, mind a cipőben való futáshoz vannak [hmmm, hogy is hívják? Áthidaló izmok? Közös izmok? Nem, egy harmadik megnevezés jutott eszembe, de nem tudom mi az.] olyan izmok, amik mind a kettőhöz kellenek. Így tehát már most tudnád átlagosan edzedi magadat a mezítlábas futáshoz cipőben. Úgy fogalmaztam, hogy figyelmen kívül hagytam az ízületi problémádat! Nyilván akkor kezdd el, amikor már nem kritikus. Régen sokszor voltam futóedzésen egy (gumis) futópályán, ahol rendszerint furcsálltam azt a 100%-ban haszontalan gyors gyalogló sportot?? Mindegy is, de erről eszembe jutott, hogy el lehetne kezdeni lassítottan futni. Minél gyorsabban fut az ember, annál jobban igénybe veszi a szervezetét. Minél lassabban, annál kevésbé. De lehet, hogy mezítlábas sétálással kellene kezdened, majd csak azután (néhány alkalommal később) a lassított futásra váltani.


"és csak apróbb előrelépések sikerélményére van lehetőség..." - :) Legalább elmondhatod majd, hogy lefutottál 100 métert mezítláb. És, hogy ezzel egy képzeletbeli világranglistán az 537 millió 286 ezer 122. helyezett vagy. 1 km-rel már lejjebb kerülsz 400 millió körüli helyezésre és így tovább :)) Nem jó? :)


A mezítlábas futáshoz pedig jól nézd meg a terepet! Nehogy valami megsértése a talpadat és akadályozzon és megszomorítson és el is vegye a kedvedet tőle. Jobb lenne edzeni előtte a talpadat


"Meg az ízületet mindennapi mozgatása is építi (vagy karbantartja), fontos, hogy használatban legyen, ami az általad többször említett jótékony vérkeringést is elősegíti." - Igen. De, ha rád érvényes a napi 8-10 óra ülőmunka, akkor.....nem akarlak elszomorítani, ezért nem folytatom.

A szervezet hamarabb jelez, minthogy gond lenne. Csak igggen figyelj a szervezeted jelzésére!!! Azért írom ilyen erősen ezt a figyelmeztetést, mert a szervezet nem mindig erősen közli az igényeit vagy nem mindig erősen jelzi a fenyegető veszélyt.


"A természeti népeknek eredetileg nincs is párnájuk (sem)" - Sok éve néztem egy tutorial féle videót a magashegyi futásról vagy túrázástról. A mondanivalója az volt, hogyha 5 éves korod óta nem csinálod, akkor ne is kezdd el. Mert annyira nehezen szokik hozzá az ember a lecsökkent légnyomáshoz és kevesebb is a levegő. A természeti népeket - mint már írtam jóval korábban - nem lehet a modern emberhez hasonlítani az életviteléből fakadóan.

Az állatokat pedig végképp nem, hiszen nekik teljesen más a felépítésük. A hangyák a szájukkal viszik az ételt. A testtömegük 10x-esét is elbírják. Mi emberek nemhogy fejjel / nyakkal, de semmilyen testrészünkkel sem tudunk 10x többet felemelni a testsúlyunknál. Kényelmesen, könnyen mozgathatóan még 0,5x annyit se... Valószínűleg nem hangyákra gondoltál, de akkor is...Orrszarvú, pézsmatulok, szarvas, szarvasmarha - ezek a fejükkel küzdenek, óóóriási erőt tudnak a fejükkel kifejteni. Mind állat-ember, mind pedig állat-állat között különbség van a nyakfelépítésben (noha nem értek ehhez). Az érzékeléseik és igényeik is másak. El kell fogadni, hogy emberek vagyunk, azokra vagyunk képesek, amikre. Az állatok is azokra, amikre.

2023. aug. 10. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/48 A kérdező kommentje:

A vállízületem, ami gyenge. Főleg az egyik. A futásnak jól felkészülve nem látom akadályát. Mezítlábas helyett mást kellet volna írnom, mondjuk: mezítlábas futást jól közelítő. Először nekem is fura volt, hogy cikkekben, írásokban mezítlábast írnak, amikor nincsenek is mezítláb általában. Hogy érted, hogy edzeni előtte a talpamat? Nem az maga az edzés? (A séta és a futás.)

Amúgy én magammal versenyzek, magamat kell legyőznöm :) A tegnapi, tegnepelőtti... önmagamhoz kell(ene) jobbnak lennem :)

Volt anno 8-10 órás ülőmunkás időszakom.

A gyerekkor is számít, ahogy írtad, nekem az nem olyan rossz. Emlékszik a szervezet.

Az állatoktól természetesen nem mindent lehet átvenni, ahogy írtad, csak ésszel. Viszont nem értem, kutyák-macskák hogy képesek elnyúlni a kemény betonon, és ott pihenni, vagy aludni akár. És párna nélkül.

2023. aug. 10. 14:51
 38/48 anonim ***** válasza:

"A vállízületem, ami gyenge. Főleg az egyik." - Akkor a futást bármikor elkezdheted.


"Hogy érted, hogy edzeni előtte a talpamat?" - A talp keménységét, ellenállóságát esetleges sérülésre. Mert ugye nem 100%-osan (és ezalatt 100,00%-ot érts) tiszta terepen futnál.

A séta, ha odafigyeléssel csinálod, akkor edzés. A futás az már élesben megy, azt én nem nevezném edzésnek, noha a talp edződik (de ugyanakkor könnyen sérülhet is). Ott nem fogsz minden apró dolgot észre venni; ha füves a terület, akkor azért, ha nem füves, akkor azért.


"A tegnapi, tegnepelőtti... önmagamhoz kell(ene) jobbnak lennem :)" - Akkor megvan! Mérj ki egy távolságot (mondjuk 200 m-t), és minden alkalommal növeld 2 m-rel a távolságot. Így mindig garantáltan sikerélményed lesz! Nem lesz megterhelő még 5 év múlva se sikert elérni. :)

Ismeretet szereztél. Ez tehát az egyike a nulladik lépés(ek)nek. Akkor az 1. lépést kell megtenni: elindulni. De, mint hosszasan elemeztem: társaság hiányában nem könnyű, mert az ember társas lény. Tanulgatom ezt a tényt, számomra (is) újdonság. Sokáig úgy gondoltam, hogy meg vagyok egymagam, de tulajdonképpen akárhonnan is szerzünk információt: itt a gyakorin (= egy másik személy), cikket olvasunk (= megint csak ember írta, vagy ha mesterséges intelligencia, akkor ember programozta), videót nézünk (= ember készítette, ember magyaráz), mindnek az ember az alapja. Senki sem lóghat ki ezen törvényszerűség alól. Ha valaki ki akar lógni, vagy ha a társaság minőségét rontja le, akkor igen megnehezíti az életét. Tanulom, tanulom, nem könnyű elfogadni. Az ember nem mindig tudja önmagát boost-olni (erősen megtolni).


"Viszont nem értem, kutyák-macskák hogy képesek elnyúlni a kemény betonon, és ott pihenni, vagy aludni akár. És párna nélkül." - Lehet, hogy megköszönnék, ha vennél nekik egy-egy pihe-puha ágyat (ha van kutyád vagy macskád). :) De meg is kérdezheted őket. :) Nem tudom, nem ismerem a felépítésüket.

2023. aug. 10. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/48 A kérdező kommentje:

Annyit tudok tenni, hogy nem reszelek bőrt a talpamról, kicsit vastagítja a rajtamaradt hámszövet. Ezen gondolkodtam, hogy egy esetleges éles tárgy a vékony "mezítlábas lábbeli" talpát átszúrja. De itt 2 ellentétes szempont van: minél vastagabb a talp, annál jobban véd üvegszilánk és hasonlók ellen, viszont annál kevésbé olyan, mintha mezítláb lenne az az ember. Szerintem itt a legjobb puha talajt keresni, ami nem füves, ha van is benne éles kis tárgy, az belesüpped a talajba, talán ez tud legkevésbé sérteni, és a civilizálatlanabb útvonalak, ahol talán kevésbé valószínű úton hagyott tárgy.

Ez a távolságnövelés tényleg jó, ha különböző útvonalakat használok, akkor mindegyiket számon kell tartani, merre mentem ott legutóbb. Vagy lehet időt is javítgatni. Nézegettem edzésterveket, de azok a kishíján mezítlábas futásra túl intenzívek, esetleg valamelyiket lehetne jócskán enyhített változatban használni.


Még nem indulhatok, még mindig nem értem el egy megfelelő szintet kinn. Valóban társas lény az ember, de pl. Jézus is elment kora reggel egyedül imádkozni (egy másik ember se volt ott, de nem volt mégsem egyedül :)) Jó, tényleg biztos más, ha van, aki motiválja a sportolót, de ez elég ideális lenne, a Föld pedig nem egy ideális hely.


Lehet, hogy az állatok a melegben direkt választják hűvös betont.

2023. aug. 10. 19:14
 40/48 anonim ***** válasza:

"minél vastagabb a talp, annál jobban véd üvegszilánk és hasonlók ellen, viszont annál kevésbé olyan, mintha mezítláb lenne az az ember." - Igen, logikusnak tűnik, de szerintem a vékony talú (különösen a mezítlábas) cipőket ellenálló anyagból készítik. A különböző anyagoknak különböző az ellenálló képességük, így tehát nem minden esetben helyes a következtetés. Ahhoz viszont én már nem értek, hogy mely anyagok vagy cipők vékonyak, de ugyanakkor ellenállóak.


"puha talajt keresni, ami nem füves, ha van is benne éles kis tárgy, az belesüpped a talajba" - Nem mindig süpped bele a puha talajba az éles (akár mesterséges, akár természeteses) tárgy. A talaj 2.? rétege (a humusz) puha, a teteje nem az: falevelek, száraz kisebb-nagyobb gallyak. A száraz gallyak is rendesen tudnak sérteni. Előtte persze meg lehet tisztítani mondjuk egy 100 m-es szakaszt és futhatsz oda-vissza. Csak majd egy idő után kemény lesz a talaj és új helyet kell nézz. Meg lehet, hogy nem fogod kedvelni, hogy 100 méterenként meg kell fordulni. Akkor legyen 200. :) Tesztelni kell, hogy mennyit bírsz és mi az a táv, amit nem unsz meg oda-vissza megtenni.


Ne edzésterveket nézegess, hanem mérd fel, hogy mit bírsz kényelmesen és fájdalommentesen. Majd azután könnyen kitalálod az útvonal hosszát és a terep nehézségét.


"Még nem indulhatok, még mindig nem értem el egy megfelelő szintet kinn." - Mármint? 500 m-rel is lehet kezdeni. Ha a talp izmainak az állapota kérdéses, akkor azt gondolom, hogy ekkora távot ki kell bírnia mindenféle fájdalom nélkül.


Igen, Jézus nem volt egyedül, mert az imádkozás Isten jelenlétében történik. Az viszont mikor az ember magában gondolkozik és magában beszél, és maga próbálja egyedül megoldani a problémáit, az nem társaság.


Nem tudom, hogy mennyire hűvös a beton. Napszak függő is, mert a nap folyamán felmelegszik és sokáig tartja a meleget (természetesen a meleg időkben). Lehet, hogy míg nem melegszik fel, addig kellemesen hűvös nekik. Ők tudják, őket kell kérdezni :)

2023. aug. 11. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!