Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kamaszok » Minek a problémája az, hogy...

Minek a problémája az, hogy ha a kamaszok (15-16 évesek) képtelenek elolvasni az iskolai kötelező drámákat?

Figyelt kérdés
Hallottam osztálytársaimtól, hogy azért nem olvasták el az Antigonét és a Tartufföt, mert nem értették a nyelvezetét. Nem értették, hogy mit olvasnak. Ez az ő hibájuk? Én személy szerint lazán elolvastam mindkettőt, nem hiszem, hogy érthetetlen lenne a szövegük. És most nem arra gondolok, hogy nem értik meg, hogy miről szólnak ezek a művek, hanem el se tudják olvasni

2022. dec. 20. 19:07
1 2 3
 1/28 anonim ***** válasza:
95%

Én is olvastam mindkettőt, de valóban régiesek pláne az Antigoné, úgy rémlik ott nekem is volt olyan rész amit többször futottam át hogy megértsem a szitut. A nevek meg a családi viszonyok amúgy is elég bonyolultak a görög mitológiában.

Nem értem az utolsó mondatod, hiszen pont hogy az ellenkezője igaz. Nyilván el tudják olvasni a betűket, max nem értik meg miről szól.

Most mondthatnám, hogy a rossz magyar oktatás problémája, de ez csak félig-meddig igaz, mivel ezek azért valóban nehezebb szövegek, meg a színmű mint műfaj sokaknak nehezebben olvasható. Semmi bajuk nem lesz, ha csak a tartalmukat ismerik meg. Vannak ezeknél sokkal jobb, olvasmányosabb kötelezők, amikre azt mondom, hogy kár kihagyni, de ezek pont nem azok.

Nyilván neked is van tárgy amiben béna vagy. Az kinek a hibája?

2022. dec. 20. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 anonim ***** válasza:
91%

Elsősorban ezt valószínűleg azért mondták, mert nem erőlködtek túlságosan. 16 éves lányként tudom mit beszélek, nálunk is sokan nem olvasták el (én sem, ennek ellenére kitűnő vagyok, szóval semmit nem számít), és azt mondták, hogy nehéz a nyelvezete, és lehetetlen elolvasni. Egyszerűbb ezt mondani, mint beismerni, hogy igen, nem olvastam el, mert nem érdekel. Nem vagyok büszke rá én sem, hogy nem olvastam el, de legalább bevallottam.


(Ennek ellenére sokat olvasok, szóval nem vagyok műveletlen hülye, de a kötelezőket sose vette be a gyomrom, és fel fogok nőni így is.)

2022. dec. 20. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/28 anonim ***** válasza:
34%
Őszintén szólva, amikor könyvértékeléseket olvasok és azt kifogásolják, hogy régies a nyelvezet, én nem is szoktam érteni, hogy miről beszélnek. Nekem soha nem tűnik fel az ilyesmi, tökéletesen érthető minden. Az a baj, hogy a mai tinik egy egyszerű szöveg értelmezésére is képtelenek, hiszen a többségük funkcionális analfabéta. Tudod, minek régies a nyelvezete, és nehezen érthető? Az Ómagyar Mária-siralomnak.
2022. dec. 20. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/28 anonim ***** válasza:
87%

Ha újra 15-16 éves lennék, én egyik kötelezőt se olvasnám el.


Amúgy a közoktatás hibája az, hogy úgy nyomnak a gyerek kezébe valami 1000 éves szart, hogy azt se tudja szegény, hogy eszik-e vagy isszák. Én pl szinte végeztem a gimivel, mire ősszeállt bennem, hogy A kőszívű ember fiai nem a késő középkorban játszódik, ahogy azt 6.-os korom óta hittem. Elolvastam teljeesen, végigszenvedtem egy nyarat miatta, mert indokolatlanul hosszú, de magamtól soha az életben nem jöttem volna rá, hogy az 1848–49-es forradalom idejében játszódik.

2022. dec. 20. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/28 anonim ***** válasza:
95%

3


Az hogy neked mi érthető, s mi nem, az a te személyes dolgod. Mást ne becsmérelj ezzel.


Nekem például már egy külön listám van azokról a szavakról, amiket én simán használok a mindennapokban, de a barátom nem érti őket, pedig szinte azonos korúak vagyunk, s csak egy fél országgal lakik arrébb.


Vagy van egy másik példám is: unokatesóm egyik gyereke most 14 éves, a testvére 3-4 évvel fiatalabb. Az idősebb még tudja, hogy mi az a "réce", a kisebb már nem. Én 21 vagyok, de már az én generációm se használja. Tudjuk mi az, mert az öregektől hallottuk, de nem használjuk. S itt még viszonylag kis időkülönbség és földrajzi helyzeti különbség van, nem mint a kötelezők többségénél.

2022. dec. 20. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/28 anonim ***** válasza:
92%
Azért azzal ne haknizzon már senki, hogy neki fel sem tűnik a különbség egy Antigoné meg mondjuk egy modernebb Karinthy között nyelvezetben 😀 Nyilván ettől még lehet érteni mindkettőt, szerintem nem is az a bajuk, hogy nem értik. Szimplán az egyik olvasmányos az Azért azzal ne haknizzon már senki, hogy neki fel sem tűnik a különbség egy Antigoné meg mondjuk egy modernebb Karinthy között nyelvezetben 😀 Nyilván ettől még lehet érteni mindkettőty szerintem nem is az a bajuk, hogy nem értik. Szimplán unalmas. is, a másik nem annyira
2022. dec. 20. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/28 anonim ***** válasza:
94%
Bocs, az előzőt véletlen küldte el. Szóval amit az utolsó mondatban akartam, hogy az egyik olvasmányos, a másik nem. Aki nem alapból ilyen irodalmár beállítottságú, az nem fog egy nem olvasmányos művet elolvasni.
2022. dec. 20. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/28 anonim ***** válasza:
92%
Hát én rengeteget olvasok gyerek korom óta, de a kötelezők közül talán 3 csúszott le. 🤷 Ami nem tetszik azt nem tudom elolvasni. Nekem az olvasás élvezet és nem szenvedni akarok egy olyan könyvel ami nem tetszik.
2022. dec. 20. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/28 A kérdező kommentje:
Jó, bevallom, az Antigoné talán erős példa, de hogy a Tartuffe-ben mi a régiesen olvashatatlan nyelvezet, nem értem.
2022. dec. 20. 20:06
 10/28 anonim ***** válasza:
96%
Olvastam mindkettőt. Viszont nekem magával a kötelező olvasmányokkal van bajom. Attól hogy a gyereket kötelezzük arra, hogy már pedig görög tragédiát fogsz olvasni és punktum, a gyerek nem fogja megszeretni az olvasást, sőt. Gyerekkorom óta rengeteget olvasok, most, felnőttként pedig még annál is többet, de a kötelezők közül jó néhányat nem bírtam elolvasni. A Légy jó mindhalálig viszi a pálmát, a a felénél feladtam. Nem feltétlenül a régies nyelvezettel van baj az ilyen olvasmányokat illetően. Hosszúak, vontatottak, unalmasak. A színdarabokat egyébként nem szeretem különösebben én sem, mert nincs történetvezetés csak párbeszédek, jelenetek. Akinek nem jó a képzelőtehetsége, az nem feltétlenül fogja tudni összerakni a sztorit.
2022. dec. 20. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!