Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szoptatás » Miért indul be később a...

Miért indul be később a tejleadó reflex?

Figyelt kérdés
2009. nov. 6. 10:36
1 2
 1/15 A kérdező kommentje:
úgy értem eddig fél ahogy cicire tettem gyorsan beindult,de mostanában egyre tovább tart ez a folyamat...
2009. nov. 6. 10:37
 2/15 anonim ***** válasza:
100%
Segíteni nem tudok sajnos, mert nekem is ugyanez a problémám. Az én kisfiam 4 hónapos, és kb 2-3 hete van ez. Amikor szopizik akkor is később indul be, és van hogy a mellszívóra pedig egyáltalán nem :(( és én szoktam egyszer fejni este 11 óra körül, és van hogy már nem tudok. és amikor szopik akkor is van, hogy csak egyszer indul be, nem tart soká, és kész :(( Én is nagyon szeretném tudni, hogy mitől van ez. (az elején még csöpögött is belőle)
2009. nov. 6. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
100%
Sajnálom, hogy én sem válaszadó leszek, hanem kérdező. Nálam ez egy pár napja van (2 hós baba). Ugyan többször be tudja indítani a babám, de elég hosszas időbe tellik neki. Kíváncsi lennék az okra...
2009. nov. 6. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:
semmi gond....nekem 4 hónapos múlt a babám,az a rossz,hogy elég türelmetlen,mert eddig biztos hozzá szokott a "gyors"kajához,most meg egy kissé meg kell dolgoznia érte.
2009. nov. 6. 15:19
 5/15 anonim ***** válasza:
100%

Én azt figyeltem meg hogy amikor odafigyeltem hogy mit eszek (diéta-próba) akkor lett ez, és talán kevesebb tej is. Azóta nem próbálkozok.

Olyat meg olvastam hogy 4 hónapos kor körül a szervezet igyekszik leválasztani a babát, na nem tudom ebben mi az igazság.

5 h. anyuka

2009. nov. 6. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 xStefix ***** válasza:
97%

Több oka lehet: egyrészt beáll/t a termelés egyensúlya, mostmár nincs szükség gyorsan és nagy mennyiségű anyatejre, mint az elején. (A természet / az anyau szervezet így biztosítja túl a baba életbenmaradását az első hetekben.) A hormonműködés fixálódik, bejáratódnak a tejcsatornák, kialakul a szoptatás rendszere. Tulképp a testünk megnyugszik, tudatosítja, hogy mostmár ügyesen szoptatunk.

A stressz minden időben hátrányosan hat a tejleadásra. Az oxitocin (tejleadó hormon) legoptimálisabban nyugodt, relaxált állapotban működik; pl. csókolózás vagy szeretkezés közben is. ;) Én lassan 2 éve szoptatok, de a mai napig, ha a szokottnál idegesebb vagyok, lassabban indul meg a tej. 22-es csapdája, de ha a leadás késésén aggódunk, akkor valószínűleg később is fog megindulni a tej..

A nagyobb babák (főleg az általatok is írt 4-6 hónapos korosztály) már nem szopik olyan intenzíven, mohón, mint a kisebbek, hiszen megtanulták, hogy a tej előbb-utóbb úgyis meg fog indulni. Tehát a szervezetnek sem kell rohamléptekben leadni a tejet. Vagy épp ellenkezőleg, nagyon is rácuppannak a babák, mert gyorsan túl akarnak lenni a szopin, hogy utána játszhassanak, de mivel a leadó reflex már később jön, pár slukk után türelmetlenek lesznek és elfordulnak a melltől vagy elsírják magukat. {Szerintem ez utóbbi miatt mondhatta azt valaki (hozzá nem értő), hogy a szervezet 4 hósan el akarná választani a babát, ahogy az előző hsz-ben írták. Rettenet butaság!} Ebben az életkorban fontos változások zajlanak a babák életében, így szopási viselkedésében is. Ha az anyuka rugalmas tud maradni és igyekszik alkalmazkodni a baba néha drasztikus szopási igényeihez, akkor mindent megtett azért, hogy a baba könnyebben vegye ezt az időszakot és a szopás továbbra is megmaradjon.

2009. nov. 6. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 xStefix ***** válasza:
92%
Még annyit az előzőmhöz, hogy a szopizás félbehagyásának másik gyakori oka a fogzás miatti fájdalom.
2009. nov. 6. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
88%

A tejleadó reflex



A tejleadó reflex megléte szükséges ahhoz, hogy a termelődött tej kikerülhessen a mellből, vagyis a szoptatás vagy a fejés csak akkor tud hatékony lenni, ha jelentkezik ez a reflex.

A tejleadó reflex kiváltódása során oxitocin szabadul föl a szervezetben, ami a tejtermelő sejteket körülvevő simaizmokat összehúzódásra készteti, ezáltal a tej a tejjáratokba ürül. Sok anyuka ezt furcsa, bizsergő érzésként éli meg, mások csak arról veszik észre, hogy kiváltódott, hogy pl. a nemszoptató mellből is elkezd szivárogni a tejcsi, illetve hogy a baba nagy kortyokban kezdi nyelni a tejet. Mivel az oxitocin méhösszehúzó hatású, a szülés utáni napokban szoptatások alatt a méhtevékenység fölerősödik.

A tejleadó reflexet a bimbót és a bimbóudvart szoptatás/fejés közben érő inger váltja ki, de kiváltódhat pl. kisbabánk sírásának hangjára, a baba látványára, de akár gondolatára, az etetési idő közeledtére is. Egy szoptatás alatt többször is jelentkezhet a reflex. Kiváltódásához szükséges egyfajta ellazult lelkiállapot, ez magyarázza, hogy sokan sosem tudnak fejni, bár akár évekig sikeresen szoptatnak: fejésre egyszerűen nem váltódik ki a reflex, hiába lenne tej. Stressz, fájdalom, görcsös állapot hatására a reflex késhet vagy teljesen el is maradhat. Ez az oka annak, hogy zaklatottabb időkben pl. ünnepek, utazások, költözés, rokonlátogatás idején néha azt tapasztalja az édesanya, hogy a baba éhen maradt. Ha úgy érezzük, hogy késik a reflex, a C-fogással segíthetünk rajta. Súlyos esetben az orrnyálkahártyára jutatott oxitocinnal lehet előidézni a reflexet. Sokaknak segít, ha ilyenkor nem a fejésre/szoptatásra figyelnek, hanem pl. beszélgetnek, tévét néznek, olvasnak. Beválhat egy jó meleg zuhany vagy a mellre helyezett meleg borogatás is.

Vannak olyan édesanyák, akik a kezdeti időben a tejeadó reflex megjelenését nagyon fájdalmasnak élik meg, esetleg kifejezetten rosszul lesznek, pl. hányingerük lesz tőle. Ez valóban elég kellemetlen állapot, azonban a hetek múlásával többnyire egyre csökken az ilyen reakciók hevessége, és végül megszűnik.

Az oxitocin fölszabadulása egyébként csökkenti a mama vérnyomását, szorongásszintjét, álmosító hatással bír, és nagy szerepet játszik a kötődés és a gondozó magatartás kialakulásában.

2009. nov. 7. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
88%

C-fogás


Mi is ez a sokat emlegetett C-fogás, és mire jó?


C-fogásnál megfogjuk a mellet a bimbóudvar mögött úgy, hogy fölül van a hüvelykujjunk, alul a mutatóujjunk, és határozottan összenyomjuk, mint egy gumilabdát, majd nyomva tartjuk. Erősen kell csinálni, de fájnia nem szabad, akkor nem jó. Ha megfelelően csináltuk, akkor pár másodpercen belül érezhető a tejleadó reflex beindulása.

A fogás sikerrel alakalmazható a tejleadó reflex késése vagy elmaradása esetén akár fejés, akár szoptatás közben. Hasznos lehet akkor is, ha pici újszülöttünk folyton bealszik a cicin még mielőtt eleget evett volna, ekkor láthatjuk, hogy újra elkezd mozogni a baba szája, újra nyelni kezd. Más esetekben is jól jöhet, ha úgy tűnik, hogy a baba nem eszik eleget: ezzel a módszerrel ugyanis mind a tej összmennyisége, mind annak zsírtartalma növelhető.

2009. nov. 7. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:
hogyan növelhető ezzel a módszerrel a tejmennyiség?időközönként alkalmazni kell,nem csak szopik alkalmával?
2009. nov. 9. 15:21
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!