Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Igaz, hogy a tudományok meg...

Igaz, hogy a tudományok meg fogják dönteni teljesen a kereszténységet, az iszlámot, a zsidó vallást, a hinduizmust, a buddhizmust stb.?

Figyelt kérdés

Olvastam az interneten.


De nem értem, hogy akkor miért vannak olyan tudósok természettudományos és társadalomtudományos területeken is, akik ezeket követik... Erdélyi Ágostonnak is volt egy csomó videója erről. Meg Dawkins is mondott hasonlót.


Akkor a vallásos tudósok miért nem tagadják meg a hitüket? Hogy lehet fizikus, kémikus, matematikus, történész, filozófus stb., ha közben vallásgyakorló?



2023. szept. 28. 00:26
❮❮ ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ❯❯
 91/101 A kérdező kommentje:

#89.

Hitt benne. Kijelentette rettenetesen világosan, hogy elutasítja az ateizmust, ahogy az antropomorf, meg a személlyel rendelkező isteneket is. Kimondta, hogy HISZ Spinoza panteisztikus Istenében.


Egy rakat tudós volt hívő. Nem értem, milyen alapon jössz te az Ő tudásuk megkérdőjelezéséhez. Maimonidész, Kopernikusz, Newton, Schrödinger, Heisenberg, Einstein, Lematrie, Gregor Mendel stb. stb. Jogod ugyanis nincs hozzá morális szempontból, amíg nem teszel le hozzájuk hasonló mennyiségű és milyenségű dolgot az asztalra és nem cáfolod meg a tudományosságukat vagy éppen a hitüket. Mind-mind olyan nevek, akik annyira elemi dolgokat fedeztek fel és olyan nagyot alkottak a tudományok területén, hogy a mai napig tanítják a neveiket talán már általános iskolában is, de gimnáziumban már biztosan. Ja, bocsánat. A kedvencem az antiteista csoportok borítóképe, amin ott pózol telibe többek között Newton is.


A vallások ma már nem keresnek tudományos kérdésekre választ, így nem is érinti őket a hit. Miféle életszemléletről beszélsz? A tudomány objektív és nincs életszemlélete. A vallás szubjektív és hit alapú. A vallás és a vallásfilozófia nem természeti dolgokkal foglalkozik. Mindezekre nincs bizonyíték, ezért hihetsz vagy nem hihetsz bennük. A tudomány ezzel szemben a kézzel fogható, mérhető stb. dolgokat vizsgálja, amelyekről tudásunk van vagy amiről tudás szerezhető.


#90.

De, válaszoltam. NEM, nem sejteni lehet, hanem amennyire a tudomány tud biztosat állítani (hisz minden megdönthető) meghatározható, hogy kik által íródott, hogy és hol keletkezett. Irodalomtudomány, filológia stb. Eleve valószínűtlen, hogy valaki direkt írt volna hülyeségeket az ókorban, illetve a középkorban a vallás témakörében. Akkoriban ez rettenetesen komoly volt és nem volt viccelődés ilyen téren. Meglehetősen jól tudjuk egy szöveg keletkezését rekonstruálni.


A helyes kérdés az lenne: "Honnan tudod, hogy igaza volt ezeknek a szerzőknek?". - Hiszem és nem tudom.

2023. okt. 5. 18:30
 92/101 Darkmoon80 ***** válasza:
91%

"Egy rakat tudós volt hívő."

ÉS? Ez mit bizonyít?



"Nem értem, milyen alapon jössz te az Ő tudásuk megkérdőjelezéséhez. "

Nem is ez történt, a tudásukat senki sem kérdőjelezte meg, de melyikük bizonyította a saját területén, hogy van Isten, lélek, mennyország???



"Jogod ugyanis nincs hozzá morális szempontból, amíg nem teszel le hozzájuk hasonló mennyiségű és milyenségű dolgot az asztalra ...


Kicsit el vagy tévedve! Ugye nem ismerős, pedig jó lenne tudnod róla!

[link]



"...és nem cáfolod meg a tudományosságukat vagy éppen a hitüket. "

[link]

Talán inkább nekik kellett volna BIZONYÍTANI a hitüket (a tudományos munkájukat bizonyították, és nincs is szándék annak a megkérdőjelzésére).

Amíg nem állnak elő valami kézzel fogható dologgal, amiről lehet vitatkozni, addig nincs mit cáfolni.

Jelenleg az állás: Ő hiszi, én nem hiszem. És mivel a hitre nincs bizonyíték ezért ez ha tetszik ha nem, ez 1:1.



"A tudomány objektív és nincs életszemlélete."

A tudományra alapozott élet azonban már magával hoz egy életszemléletet, mely elutasítja a bizonyítatlan állításokat. Ezt hívják ateizmusnak: Nem hiszem el, hogy létezik Isten, hiába mondogatják a hívők...


"A vallás szubjektív és hit alapú."

Tök jó, épp ezért mindenki tartsa meg magának. Ez az Ő (!!!!) hite, és senki másé!


""Honnan tudod, hogy igaza volt ezeknek a szerzőknek?". - Hiszem és nem tudom."

Tehát , lásd mint fent: tartsd meg a személyes hitedet magadnak, és ne tegyél róla olyan kijelenéseket, melyek a szubjektív hitedet objektív igazságként tálalják.

2023. okt. 5. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 93/101 A kérdező kommentje:

#92.

Semmit nem bizonyít. Mivel nélkülözte a hívő gondolataiban a tudományos módszertant, ezért magánvélemény. Ahogy az ateizmus is. Nem is a hit igazának bizonyítása végett említettem.


Ugyanakkor azt bizonyítja, hogy valahogy mégiscsak megfér a hit és a tudomány egymás mellett, ha már a tudomány ilyen jelentős képviselői, illetve a tudomány fejlődéséhez ilyen jelentős mértékben hozzájáruló személyek közül sokan maguk is vallásosak voltak. Nem azért, mert elnyomták volna őket egyébként (Newton például kimondottan egy olyan teológiai rendszert követett, ami nem volt túlságosan nyerő sem a római katolikusoknál, sem a protestánsoknál és bár Nagy-Britanniában mellékes, de a keleti keresztényeknél sem), nem is csak nagyon régen (sokan a felsoroltak közül 20. századiak és a modern tudomány radikális, ugrásszerű fejlődésének korszakában tevékenykedtek és járultak hozzá az innovációkhoz, felfedezésekhez, mára szinte legjobban alátámasztott elméletekhez erősen), hanem tényleg a hit valamilyen fajtáját gyakorolták. Arra is utal, hogy a kettő nem ellentétes egymással, legalábbis amennyiben ilyen jelentős tudósoknak sikerült mindenféle erőszak nélkül a kettőt összeegyeztetni. Szerintem ők azért eléggé a tudomány által átitatva élték az életüket...


Senki nem állította, hogy bizonyították volna. Ugyanakkor azt állították, hogy a tudomány és a hit ellentétesek.


Az én életemben speciel eléggé jelen van a történettudomány, a fizika, a filozófia és a matematika. Elfogadom a tudományos tényeket, illetve a tudomány által legjobban alátámasztott elméleteket, ugyanakkor hívő vagyok. A TUDOMÁNY SOHA NEM FOGJA ALÁTÁMASZTANI, SEM MEGCÁFOLNI A MATÉRIÁN TÚLI DOLGOK LÉTEZÉSÉT. Ezt egy ateista ismerősöm mondta.

2023. okt. 5. 21:43
 94/101 A kérdező kommentje:
A tudománnyal az valóbban ellentétes, ha én elfogadok valamit tényként, amit nem lehet bizonyítani. Az áltudományok erre épülnek. Halál komoly fejjel csettintget a TV-ben a távgyógyító, és ezt ő egy legitim, alternatív vagy akár a hagyományos orvoslásnál még jobb módszernek tartja. Ugyanakkor a hit nem a tényként történő elfogadásból fakad, hanem a hitből, ahogy a neve is mutatja.
2023. okt. 5. 21:47
 95/101 Darkmoon80 ***** válasza:
89%

"A tudománnyal az valóbban ellentétes, ha én elfogadok valamit tényként, amit nem lehet bizonyítani....

Ugyanakkor a hit nem a tényként történő elfogadásból fakad, hanem a hitből, ahogy a neve is mutatja."


Ez így kicsit zavaros, de megpróbálom kibontani. Kicsit átfogalmazva talán világos lesz az értelmezése.


1, A tudományos megállapítások bizonyított tényeken alapulnak.

2, A tudományos állítások a valóságon alapulnak.

3, A tudomány a tények alapján szükség szerint módosítja állításait.


4, A hit kijelentései nem bizonyított tényekre épülnek.

5, A hívő a hitének tárgyát bizonyítékok nélkül is igaznak gondolja.

6, A hívő a hite alapján szelektál a tények kötött, és csak azokat veszi figyelembe, amik beleilleszkednek az előfeltételezésébe.

2023. okt. 6. 06:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 96/101 anonim ***** válasza:
11%

"A hívő a hite alapján szelektál a tények kötött"

Az értelmes hívő nem, hanem ilyenkor elfogadja a tudomány eredményeit. Azt, ami már bizonyítva van.

2023. okt. 6. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 97/101 Darkmoon80 ***** válasza:
89%

Bár így lenne... de ettől egy kicsit bonyolultabb a dolog.


Ugyanis itt jön a képbe az Orwelli kettősgondol.


Ha elég értelmes, akkor valóban elfogadja a tényeket (lévén belátja, hogy megcáfolni azokat nem tudja), de itt MEGÁLL és nem viszi tovább a gondolatot a vallására, vagyis nem vonja le azt a következtetést, mely adódóan a tényekből cáfolná a hitének valamely összetevőjét.


PL. tudja, hogy a szűznemzéskor csak nőnemű utód keletkezhet (mivel hiányzik a Y kromoszóma, ami a hím utód létrejöttéhez feltétlenül kell), ám ezt a tényt nem gondolja tovább, és nem vonja le a következtetést, hogy Jézus születésével kapcsolatban gondok vannak.


[link]

2023. okt. 6. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 98/101 anonim ***** válasza:
91%

Darkmoon az, hogy tudományosan lehetetlen a szűznemzés, különösen úgy, hogy fiú szülessen az ebben az esetben teljesen lényegtelen. A hivő abból indul ki, hogy létezik Isten (keresztények legalábbis). Ez pedig felül írja az olyan tudományosan lehetetlen dolgokat mint a szűz nemzés mivel Isten hatalma ezen felül áll.


Így ha a Bibliában ilyesmi problémát akarunk keresni akkor azokat az eseményeket kéne megvizsgálni amiket utólag is ellenőrizni tudunk. Ilyen talán egy minden földet elárasztó özönvíz.


96

Vannak fehér hollók de ettől mégsem mondjuk, hogy a hollók fehérek lennének.


Persze találkoztam pár olyan emberrel akik elfogadták a tudományos tényeket és logikusan felépített Istenhitük volt de ők nem is abban az Istenben hittek mint általában hanem egy nagyon is eltérő képet alakítottak ki. De ott már kérdéses, hogy mennyire lehet azt a Bibliának nagyon átértelmezett verzióját még kereszténynek nevezni.

2023. okt. 6. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 99/101 Darkmoon80 ***** válasza:
90%

"ha a Bibliában ilyesmi problémát akarunk keresni akkor azokat az eseményeket kéne megvizsgálni amiket utólag is ellenőrizni tudunk. Ilyen talán egy minden földet elárasztó özönvíz."


"A hivő abból indul ki, hogy létezik Isten (keresztények legalábbis). Ez pedig felül írja az olyan tudományosan lehetetlen dolgokat mint a szűz nemzés mivel Isten hatalma ezen felül áll."


Éppen ezért az utólagos ellenőrzés is eleve kudarcra van ítélve, hiszen Isten rendezheti utólag a dolgokat úgy is, hogy például az özönvíznek se maradjon nyoma.

2023. okt. 6. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 100/101 A kérdező kommentje:

#99.

Annyira bírom, amikor egyesek úgy gondolják, hogy minden hívő evolúciótagadó, ősrobbanást tagadó, oltásellenes, meg a rockzenét és a jógát ördöginek tekintő, kötött pulcsis, Bibliával ordibáló és hadonászó, szektás félidióta. A legjobb, amikor jönnek az összemosások, majd számon kérik mondjuk egy katolikuson néhány amerikai neoprotestáns, meg resztoriánus szekta álláspontját.


Elárulom: a teremtéstörténeteket, meg a hasonló világeredetről szóló mítoszokat már Szt. Ágoston és Maimonidész sem értelmezték szó szerint, sőt, szinte eretneknek tekintették, aki ezt tette. Ez nem egy új, a modern felfedezésekhez erőszakolt elképzelés, hanem ókori és középkori gondolkodók sem gondolták így több esetben.


Másrészt te elég szépen felbontottad: a kettőt egyszerre is el lehet fogadni. Aqunioi Szent Tamás neve ismerős? Elég jelentős és nagy filozófus volt, aki erősen befolyásolta a nyugati filozófiát és majdan még a materialista filozófiai irányzatokra is hatott valamilyen téren, akár közvetetten, akár közvetlenül az ő bölcselete. Ő jelentette ki, hogy két igazság van, a hit és a tudás igazsága. Mindkettő más területtel foglalkozik. A kettőt akkor nem lehetne együtt elfogadni, ha a kettő ellentétes lenne. Ma már ilyen nincs.


A keresztények szerint Máriát a Szentlélek termékenyítette meg. Mivel a kereszténység nemcsak szimplán egy istent imád (pl.: monolátria vagy henoteizmus, ahogy az Ahnetatonnál/Ehnatonnál és a korai izraelitáknál is volt), hanem egy korlátlan, örökkévaló, legfelsőbb, mindenható Istent vall, ezért nyilvánvalóan hiszi, hogy képes úgy áldottá tenni egy nőt céljának megfelelően, hogy az ne legyen az ellentétes a szintén saját maga által természettel sem. Nyilván a keresztények úgy hiszik a muszlimokkal, zsidókkal, zoroasztriánusokkal és a hinduk főáramával (Brahman/Ísvara), hogy Isten az, aki megteremtette az egész világot és Ő az, akitől származnak a természet erői is. Assisi Szent Ferenc erre még egy lapáttal rá tett a panenteizmusával. Aztán ebből a számos vallásban megtalálható gyökből származott egyébként Baruch Spinoza természeti teológiája és panteizmusa is, amiben Einstein hitt. Egyébként egyetértek a 98. válaszolóval. Ha a vallásokat cáfolni akarnánk, akkor olyan dolgokat kellene keresni a szentirataikban, amelyeket utólag is lehet ellenőrizni és a bizonyítékok alapján cáfolni.


Márpedig ilyenből meglehetősen kevés van, és amik vannak, azok általában nem is szó szerint értelmezendőek a főáramú vallásosságban, illetve sok esetben már a vallás korai évszázadaiban sem értelmezték szó szerint. A kereszténység továbbá vallja, hogy a Biblia Istentől ihletett, ugyanakkor emberi kéz által írott. Teljesen egyértelmű, hogy mitikus jellemzők is átszövik. A gond akkor lenne, ha a Bibliára úgy tekintene a kereszténység, mint egy szó szerint értelmezendő, Isten által írt műre.


#98.

Amennyire Szt. Ágostont és Maimonidészt is kereszténynek, illetve zsidónak lehet nevezni. Sőt, nagyon fontos filozófusok voltak. Keresztény, aki "Christos követője"/"krisztusi". Zsidó vallású az, aki a zsidó nép/nemzet ősi vallásának és annak tanítóinak (próféták) tanait hiszi és követi. Az etimológia, illetve a jelentés alapján adja magát a definíció. Ugyanakkor ezen szavak pontos kifejtésével, jelentésének magyarázásával már a filozófia és a teológia foglalkozik. Nyilván egy amcsi szektás mást fog levonni ezekről a fogalmakról, mint egy európai vagy ázsiai főáramhoz tartozó ember.

2023. okt. 6. 20:55
❮❮ ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ❯❯

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!