Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Igaz, hogy a tudományok meg...

Igaz, hogy a tudományok meg fogják dönteni teljesen a kereszténységet, az iszlámot, a zsidó vallást, a hinduizmust, a buddhizmust stb.?

Figyelt kérdés

Olvastam az interneten.


De nem értem, hogy akkor miért vannak olyan tudósok természettudományos és társadalomtudományos területeken is, akik ezeket követik... Erdélyi Ágostonnak is volt egy csomó videója erről. Meg Dawkins is mondott hasonlót.


Akkor a vallásos tudósok miért nem tagadják meg a hitüket? Hogy lehet fizikus, kémikus, matematikus, történész, filozófus stb., ha közben vallásgyakorló?



2023. szept. 28. 00:26
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯
 21/101 anonim ***** válasza:
9%
A tudomány soha nem fogja tudni megcáfolni Isten létezését, tehát nem. Legfeljebb a diktatúra tud megdönteni vallásokat.
2023. szept. 28. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/101 A kérdező kommentje:

#8.

Miért lenne alapelv elfogadni, hogy Ádám és Éva egyenes emberként az Édenkertben szó szerint bűnbe estek?


Másrészt természetfeletti jelenségekkel hogy foglalkozhatna a természettudomány vagy ami még nevetségesebb, a társadalomtudomány? Ez olyan, mint a lélek létezése.

2023. szept. 28. 13:56
 23/101 A kérdező kommentje:

Hogy dönthetné meg a tudomány a vallást, ha a kettő nem azonos kérdésekre akar választ találni? - Hogy a másik oldal érveit is hangoztassam. A tudomány soha nem fog választ keresni vagy találni olyan kérdésekre, mint a lélek létezése, a halál utáni lét, Isten vagy istenek létezése stb. Soha nem fog ilyet alátámasztani vagy cáfolni.


Akkor mégis hogy dönthetné meg?


Ahogy itt egy válaszoló is írta: régen valóbban foglaltak állást tudományos kérdésekben is a vallások és kisebb csoportok (leginkább Amerikában) a mai napig is. De a főáramú vallások ezt ma hol teszik? Én még speciel a pápát, dalai lámát stb. még nem csillagászati kérdésekről beszélni, max. elismerni a tudósok megállapításait, ezt az ő területüknek meghagyva. A nem betű szerinti értelmezése bizonyos szövegeknek ráadásul nem is egy modern, újkori dolog, amivel a középkori, meg ókori elavultságokat akarták áttuszkolni a modern világba, hanem több ezer éve létező dolog. Indiában már 3000 évvel ezelőtt kutatták a védikus irodalmat, többek között filozófiai és irodalomtudományos szemmel és már ekkor sem gondolta úgy egy hindu tudós sem, hogy Siva fizikai valójában trónol a Kalash-hegyen és a hajából folyik az Indus... Még a rítusokat sem értelmezték minden esetben szó szerint. Nyugaton meg ott van Szt. Ágoston, az arab tudósok, Maimonidész meg sokan másik, akik már ekkor nem fogadták el a betű szerinti teremtés értelmezését például.


- Csak hogy elmondjam a túloldal érveit is.

2023. szept. 28. 14:09
 24/101 anonim ***** válasza:
73%

"Ahogy itt egy válaszoló is írta: régen valóbban foglaltak állást tudományos kérdésekben is a vallások és kisebb csoportok (leginkább Amerikában) a mai napig is. De a főáramú vallások ezt ma hol teszik?"

Hát izé... hol is... beülsz egy misére, egymillió forintot teszek rá, hogy tényként fogod hallani úgy a paptól, mint a hívektől, hogy egy bizonyos illető három nappal a halála után feltámadt. Teljes ellentétben azzal, ami a tudomány álláspontja az emberi életről és annak befejezéséről.

2023. szept. 28. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/101 anonim ***** válasza:
63%

"ha nem léteznek, küldöttei sem voltak"

Mármint: AZ az isten nem létezik, akit a Biblia leír és a keresztények hisznek. Valamilyen másféle isten lehet ott.


" A tudomány soha nem fog választ keresni "

Általánosságban valóban nem... de a vallás adott állításait tudja cáfolni.


Ha meg valamit nem szó szerint veszünk, ott akármi is kijöhet.

De szerintem semmit nem ér az, ha ELŐSZÖR a tudomány megfejti a valós dolgokat, MAJD utána a vallás a fejére csap, hogy "Á, én is pont így gondoltam, nézd csak, már több ezer éve le van írva szimbolikusan!"

Ez simán csalás.

2023. szept. 28. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/101 anonim ***** válasza:
85%

Talán a tudományos módszertan az, ami ellehetetleníti a vallásokat.

A természettudományokban semmit nem kell elhinni, mindent bizonyítani kell, akárcsak a matematikában. Nem véletlenül volt a középkor egy szakaszában a matematika tanítása betiltva a Sorbone-on, a gyanakvó papok a hit ellenségét látták a matematika bizonyításaiban, amely hovatovább oda vezethet, hogy hitbéli kérdésekben is bizonyítékot igényelnek az emberek a kijelentések elfogadásához és én pontosan így vagyok ezzel, csak úgy bemondásra elhinni bármit, a Biblia kijelentéseit - na nem, ez nekem nem megy...

Tessék bizonyítani mondjuk a lélek létezését, vagy az angyalokét, az ördögét, vagy hogy létezik a Mennyország.

Istennel ugyanez a helyzet, amíg nincs semmi bizonyítva a Biblia szavaiból, addig érvénytelen kijelentéseknek tekintem őket, mert annyi nekem nem elég, hogy a Biblia kijelenti magáról, hogy azért igaz amit benne leírtak, mert annak az istennek a sugalmazására íródott, amelyről belőle szerzünk tudomást és ezért kell elhinni.

Ez kérem érvelési hiba, nagy hanta, de elfogadhatatlan a XXI. században.

Tessék bizonyítani az állításokat!

Mindent!

Különben elfogadhatatlanok.

2023. szept. 28. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/101 A kérdező kommentje:

#24.

Jézus viszont nem volt ember az ő hitük szerint. Csoda. A csoda azért csoda, mert tudományosan lehetetlen megmagyarázni. Voltak ilyenek a modern korban is. A tudomány nem állít semmit Jézusról, azon túl, hogy egy zsidó vándortanító volt, ahogy a lélek létezéséről sem.


Én amúgy személy szerint fizikával, matematikával, filozófiával és történettudománnyal foglalkozom, hívő vagyok, de meghallgatom a másik oldalt is, sőt, kifejezetten érdekel a másik oldal véleménye.

2023. szept. 28. 17:31
 28/101 A kérdező kommentje:

#25.

Elárulnád, hogy a kereszténységnek milyen hittételeit cáfolta a tudomány? Hogy az alapokat felvázoljam: A világot Isten teremtette, de az ember elfordult Istentől saját egójától vezérelve és öntudatára ébredt. Isten viszont nem hagyta bűnben az embereket, hanem elküldte a Messiást, aki megváltotta az embereket, aki Jézus volt.


Azt írtam, hogy hülyeséget állítasz azzal, hogy a keresztény Isten létét elveted, de a zsidó, szamaritánus, a muszlim, esetleg zoroasztriánus Istenét nem, hiszen ugyanaz az egyetlen istenség jelenik meg bennük. Ez nyilvánvalóan az ismeret hiányából fakad ezen vallások terén.


Mit jelent az, hogy nem ér? Azt állítod, hogy átírták ezen szerzők műveit? Ezzel te tagadod meg, de rettenetesen a tudományt, mégpedig az irodalomtudományt, ami semmiféle későbbi betoldásról nem beszélt. Eleve nevetséges "betoldásról" beszélni, ha Szt. Ágoston és Maimonidész külön műveket szenteltek a bibliai szövegmagyarázatoknak, illetve a folyamatos teremtés tanításának.


Nevetséges, amikor azt állítják egyesek, hogy ez pusztán modern beletörődés lenne. Nem a tudománynak "csapunk a fejére", hanem nektek azon embereknek, akik azt hangoztatják, hogy ez valamiféle modern dolog, aminek semmiféle történelmi gyökerei nincsenek. Hát... 3000 éve Indiában már létezett egészen biztosan. Már ha ez "fejen csapás", mivelhogy ezek történelmi tények, aminek ellentmondanak bizonyos állítások.


Olvastál már buddhista tantrákat? A legmagasabb buddhista tantrák között vannak már-már hátborzongató fogadalmak is, melyekben például megfogadom önmagam megölését. Ez az egó megölését jelenti és egyáltalán nem való a vadzsrajána a literalistáknak. Van, ami nekik való (pl. hínajána vagy mahájána), de az nem a vadzsrajána. Az egész tanulmányozásának rettenetesen komoly hagyománya van és soha nem értelmezték szó szerint, mivel eleve hogy nem is szó szerinti szándékkal jegyezték le őket azok a valakik, akik lejegyezték mindezeket.

2023. szept. 28. 17:46
 29/101 anonim ***** válasza:
39%
#26 A tudományos módszertanba az is beletartozik, hogy attól, hogy valaminek a létezése nem bizonyított, még nem jelenthető ki, hogy nem létezik. Akkor jelenthető ki, hogy nem létezik, ha a létezését meg tudjuk cáfolni. Addig legfeljebb azt mondhatod, hogy te nem hiszel benne.
2023. szept. 28. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/101 A kérdező kommentje:

#26.

Akkor mégis a tudósok többsége miért nem volt ateista? Schrödinger, Heisenberg, Newton, Einstein stb. stb. Akkor ők ezek szerint ők nem voltak elég jó szaktekintélyek?


Schrödinger ha jól tudom leginkább a keleti vallásokkal és a panteizmussal szimpatizált, volt, amikor a védikus irodalomra hivatkozott. Heisenberg, ha jól emlékszem a kereszténységgel szimpatizált. Einstein Baruch Spinoza panteista filozófiáját követte és a világot irányító törvények mögött feltételezett egy végső létezőt és azt tisztelte. Többször beszélt elismerően Jézusról, a Buddháról vagy Assisi Szent Ferencről (megjegyzem, ő is eléggé panenteista volt, ha nem is teljesen panteista). Newton mélyen hívő keresztény volt, sőt, teológiai írásai voltak. Ráadásul antitrinitárius volt, tehát nem éppen a legkegyeltebb teológiához tartozott a katolikus, illetve protestáns körökben.


A vallásos ember szerint nem tudományos tény a hite. Azért HIT. A Biblia mit ír Tamásról? Neki már tudása volt, de hite előtte nem volt. A hitet nem kell elfogadni. A hit nem olyan, mint a Föld geoid alakja.


A középkori egyetemek hét szabad művészete megvan amúgy? Astronomia, aritmetica, geometria? Ezek mik? Az algebra szó honnan is ered? Nem a muszlim araboktól?


Milyen alapon követelsz a hitre bizonyítékot? Éppen ez az. A hit a természetfelettiben NEM természettudomány és nem is tudomány.

https://www.youtube.com/watch?v=5u__9bbm6dk

2023. szept. 28. 18:03
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!