Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Igaz, hogy a tudományok meg...

Igaz, hogy a tudományok meg fogják dönteni teljesen a kereszténységet, az iszlámot, a zsidó vallást, a hinduizmust, a buddhizmust stb.?

Figyelt kérdés

Olvastam az interneten.


De nem értem, hogy akkor miért vannak olyan tudósok természettudományos és társadalomtudományos területeken is, akik ezeket követik... Erdélyi Ágostonnak is volt egy csomó videója erről. Meg Dawkins is mondott hasonlót.


Akkor a vallásos tudósok miért nem tagadják meg a hitüket? Hogy lehet fizikus, kémikus, matematikus, történész, filozófus stb., ha közben vallásgyakorló?



2023. szept. 28. 00:26
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯
 41/101 anonim ***** válasza:
82%
A tudós is lehet hívő. A kettő sehol nem zárja ki egymást. A munkájában a tudományos módszertant alkalmazza, míg a magánéletében abban hihet amiben akar.
2023. szept. 29. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/101 A kérdező kommentje:

#39.

Az igazság, mint fogalom. Sok mindenre dobálod ezt a szót, de egészen biztosan nem tudod meghatározni úgy, hogy az mindent lefedjen. Egy állítás lehet csak igaz? Milyen egy igaz ember? Bármit is mondasz visszakérdezhetek és megdől a definíciód.


Nem tudja megállapítani, hogy mit jelent a szép. Jelzőket aggathatsz rá, de megint visszakérdezhetek. Arányos... Akkor az absztrakt alkotások nem szépek? Természetes? Hah...


Boldogság... Mi a boldogság? Mit jelent a boldogság? Ez egy érzés? Egy állapot? Amivel nem a társadalomnak ártok az jó? Akkor csak a törvénysértő emberek erkölcstelenek? Nevetséges. NEM lehet megmondani, hogy mi a helyes és mi a helytelen. A filozófia már az ókori civilizációk óta foglalkozik vele napjainkig, ne mondja már senki, hogy ő tudja a frankót! Ne mondja senki, hogy tudja a frankót, ha a filozófia keletkezése óta nem tudja egy filozófus sem, max. azt állítja, hogy tudja (ez nyilvánvaló, amikor ellentmondásokat látunk más-más filozófusok gondolataiban).


Fun fact, hogy a pszichológia egy rakat elméletet, elvet, gyakorlatot vallásokból vett át. Különösen a buddhizmusból, a hinduizmusból, egyes ábrahámi hagyományokból és görög filozófusok elveiből (ideértve Püthagoraszt aki egyszerre volt teológus és filozófus és egy vallási mozgalmat indított el kora vallásában).


Mi az élet értelme? Egyes csöppet sem filozofikus alkatok rávágják, hogy az örömök gyűjtése. Neki lehet. De nekem egyáltalán nem. Nincs kedvem függni semmilyen élvezettől vagy örömtől.


Finnország vagy Norvégia nem jól működő társadalmak? Vallásosabbak, mint mi vagyunk... XD Ezzel most nem akartam semmire sem utalni, csak tényt közöltem.


Elég gond, ha szerinted azonos a főáramú vallásosság vagy hit a tagjait elnyomó szektákkal, meg az áltudományos kuruzslással... Einstein egyszer vendégségben volt, ahol egy másik személy tett egy ilyen kijelentést. Erre a vendéglátó leállította, mivel vendégük hívő. Ezt nem akarta elhinni, ezért rákérdezett. Erre Einstein elmondta azt, amit a Gondolkodó Ateisták nem szeretnek idézni, miszerint hisz egy nem személyes erőben, aki a világot irányító törvényeket mozgatja. Einstein leginkább panteista volt, bár ez sem teljesen igaz hisz agnosztikus és deista vonásai is voltak.


Amúgy Einstein sem tudta bebizonyítani, hogy létezik Spinoza Istene/erője/irányítója. Hitte, ahogy azt mondta is. Mégis remek tudós volt.

2023. szept. 29. 15:06
 43/101 A kérdező kommentje:

#38.

Ezt kitől olvastad?


Miért akarsz természeti törvényeket alkalmazni spirituális fogalmakra? Hogy függ össze a lélek az energiamegmaradással? Melyik tudós állított ilyet? Semelyik.

2023. szept. 29. 15:10
 44/101 A kérdező kommentje:

#38.

Akkor a hívő tudósok tudása egy kupac sz@talicskát sem ér, mert nem ismerik az energiamegmaradást?

2023. szept. 29. 15:11
 45/101 ...Laci ***** válasza:
0%

Kár, hogy sokan próbálják szétválasztani a tudományt és a vallást egymástól. Pedig mindkettő az emberi életet hivatott boldogabbá tenni.

A vallás főként arra ad válaszol, hogy miért élünk, mi az élet célja, van-e Isten, túlvilági élet? Erkölcsi kérdésekre keresi a választ. A tudomány pedig azt boncolgatja, hogyan ismerhető meg a természet világa, a világűr, az elemi részecskék, az emberi test, hogy tudunk magas életszínvonalat teremteni.

A vallások az ember belső boldogságát, a tudományok a külső boldogságot kutatják.


Mindkettőnek vannak azonban gyenge pontjai. A vallás jelenlegi formáiban sokszor dogmatikus, nincsenek világos teológiai válaszaik, nem mindig hitelesek a képviselői, felekezeti megosztottság jellemző rá.

A tudományokból hiányoznak az erkölcsi magyarázatok, túlspecializáltak lettek, hajlamosak elveszni a részletekben, a tudományos társterületek között nem működik jól a kommunikáció. ( Ez utóbbi hasonlít a vallási széttagoltságra.)


A vallásnak és a tudománynak keresni kell a közös együttműködési területeket, nagyobb alázattal kell fordulniuk egymás felé, kölcsönösen elismerni egymás értékeit. Csak így lehet békés, boldog jövőt elképzelni. Persze minden rajtunk, embereken múlik.

2023. szept. 29. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/101 anonim ***** válasza:
82%

"Sok mindenre dobálod ezt a szót, de egészen biztosan nem tudod meghatározni úgy, hogy az mindent lefedjen."


A szavak jelentése a szövegkörnyezettel változhat. Így a szövegkörnyezethez specifikusan kell a definíciót is megadni.

Bár nem egészen értem ennek mi köze is van itt bármihez.



"Nem tudja megállapítani, hogy mit jelent a szép. Jelzőket aggathatsz rá, de megint visszakérdezhetek. Arányos... Akkor az absztrakt alkotások nem szépek? Természetes? Hah..."

Olvastad te amit én írtam, vagy csak megcímzel egy választ és utána oda okádsz egy rakás értelmetlenséget?


"Elég gond, ha szerinted azonos a főáramú vallásosság vagy hit a tagjait elnyomó szektákkal, meg az áltudományos kuruzslással... "

Ilyet nem is írtam. De úgy veszem észre téged nem zavar és nem is nagyon érdekel, hogy én mit írtam.

2023. szept. 29. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/101 anonim ***** válasza:
92%

"Hogy függ össze a lélek az energiamegmaradással?"

Nagyon egyszerűen: ugye arról van szó, hogy valami a VILÁGUNKON KÍVÜLRŐL irányít téged. Erről szól a lélek.

Ez meg azért nem működik, mert akkor mérni tudnánk az energiaáramlást a testükből a semmi felé és vissza.

Elemi fizika.

Ezt egyrészt azért nem írják külön le a tudósok, mert tényleg elemi dolog, gimnázium is elég hozzá. Másrészt meg buta, képzetlen hívők elkezdenek vitatkozni vele, és tönkretehetik a tudós karrierjét - gyakorlatilag a semmiért, annyira elemi dolog ez.

2023. szept. 29. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/101 A kérdező kommentje:

#47.

"Nagyon egyszerűen: ugye arról van szó, hogy valami a VILÁGUNKON KÍVÜLRŐL irányít téged. Erről szól a lélek."


Nem. Ki mondta? Vannak gondok... Ha már kritizálod, akkor miért nem nézel utána részletesen, hogy melyik vallásban mit is jelent? Van egy ausztrál ateista bibliakutató és teológus ismerősöm, aki próbálja részletesen megindokolni, hogy miért nem hisz benne. Na ez az, amitől Erdélyi Ágostonnak kifolyna a szeme. Ez szinte mindig jellemző az "új ateizmusra" és az antiteizmusra. Ezt nem csak én mondom, hanem egy rakat ateista filozófus is. Ha igaz lenne az állításod, akkor a nem-teista, nem istenekről szóló, hanem alulról szerveződő vallásokkal például mi van? Van a helytelen tetteket végrehajtó emberekkel az ábrahámi vallásokban?

A lélek általánosságban az ember belső valója, ami bár a testtel egy egészet alkot a földi létben, valójában elkülöníthető attól, ugyanakkor rendkívül sokértelmű kifejezés, kultúránként és filozófiánként minimálisan eltér, de egy összekötő kapocs van. Miért nem kezded el bújni és tanulmányozni a Védákat, a Bibliát, a Koránt, a buddhista szuttákat/szútrákat? Miért nem kezded el bújni a vallástudósok és vallásfilozófusok műveit? Ha nem, de nem hiszel benne megértem. Ugyanakkor nincs alapod arra, hogy kritikát fogalmazz meg róla, hiszen már az alapvető fogalommeghatározás, a tételmondat sem stimmel.

Kezdetnek talán: [link]

Bár ez rettenetesen felületes.


Mivel nem anyagi való, ezért nem lehet mérni semmivel. Olyan, mint a megvilágosodás a buddhistáknál. Milyen fizikai energiának az áramlását szeretnéd mérni egy spirituális fogalomnál?


Ezek szerint egy gimnáziumot sem bírt volna elvégezni véleményed szerint Schröginger, Heisenberg, Lematrie, Newton stb. stb., mert ők "buta, képzetlen hívők". Még mindig nem írtad le, hogy a világ nagy koponyái közül sokan miért fogadták el mégis... Én nem vettem észre, hogy Dawkins már-már koldulna a "buta, képzetlen hívők" miatt, akik darabokra törték a karierrjét és már az előadótermet kitakarítani sem hívnák meg... XD :-D Egy rakat nyíltan ateista tudós van egyébként, akik nem "új ateisták" és mégsem állítottak még ilyet.

2023. szept. 29. 19:45
 49/101 A kérdező kommentje:
Örömmel látom, hogy az én tudásom is megkérdőjelezed, hisz ezek alapján én sem tudtam volna elvégezni egy gimnáziumot sem. Hát... Elvégeztem, nem is akárhogy és nem is akármelyiket. Már akkor is kimagasló eredményeket értem el a matematika, fizika, történelem, filozófia, a földrajz, az irodalom és nyelvek terén. Ezekkel azóta is foglalkozom aktívan.
2023. szept. 29. 19:48
 50/101 A kérdező kommentje:

Bár én egy kis senki vagyok mindezen emberekhez képest, de azért bánt, hogy elvileg általános iskolai színvonalú tudásom van.


A papoknak egyébként nemcsak gimnáziumi végzettségük van, hanem diplomáik is vannak. Pontosabban: kell lennie diplomájuknak. Ez nincs másként az ókori kereszténység óta. Az egyházi személyek: papok és szerzetesek voltak leginkább a tudás művelői a középkorban. Ők vitték el a latin nyelvet és írást északra és keletre. Ők alapították az első egyetemeket. Volt, hogy még az uralkodó sem tudott írni, ők ellenben szinte kivétel nélkül tudtak. A legutolsó kolostor szerzetesei és a legkisebb falu papjai is tudtak írni és olvasni, míg sok esetben a földesúr, meg a többi nemes sem.

2023. szept. 29. 19:53
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!