Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Windows és Linux?

Windows és Linux?

Figyelt kérdés

Sokszor olvasom, hogy egyesek csak Windowst használnak, mások a Linuxot istenítik. Részemről Windows, de kipróbáltam a Linuxot is.


Nem értem, miért erőltetik a Linux rendszereket, amikor kb. irodai alkalmazásokhoz és zene/videó/internetre elég csak, amit tud. Aki nem ért a gépekhez, az kb. az első problémáig döcög el, aki játszik, annak kevés, aki komolyabban dolgozik a géppel, szintén nem jó, akkor miért várják, hogy a Linux egyszer majd elterjedjen?


Nekem olyan fapadosnak tűnt minden próbálkozáskor, és a VGA-drivernél mindig meghalt a dolog. Nyomtatót nem próbáltam, de nem hiszem, hogy valami nagy hardvertámogatása lenne.


Ti próbáltátok már a Linuxot? Tapasztalatok?



2016. jan. 1. 21:33
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯
 11/105 anonim ***** válasza:
100%

Te el sem olvasod amiket írnak, mi? Nem nehezebb, hanem könnyebb, és a játékokon kívül szinte mindenre jobban alkalmas, mint a windows. Egyáltalán nem kevesebb területen terjedt el, éppen azt írták többen is. (Ami azt illeti, az internetes szerverek 90%-is linux (LAMP), ha nem lenne linux nem írogatnál most ide)


A parancssor pedig egyáltalán nem szenvedés, gyorsabb és hatékonyabb benne sor feladat, egyes feladatok pedig szinte megoldhatatlanok nélküle. (megnézném egy windowsos hogy keres ki mondjuk egy 70 Gb-os tömörített szövegfájlból azokat a sorokat, amikben benne van a "googlebot" szó, pl. Még programot sem talál ami megnyitja, parancssorban meg simán ki zgrepeled...)


A linuxos közösség a legaktívabb és tudásában jóval nagyobb, mint amit eddig láttam, nézd meg akár az ubuntuforums-ot akár az arch linux fórumát. Ha egy wines gond van, 1 jó válaszra jut 30 béluka, aki ajánlgatja a tutiszuper repai malware progikat, mert csak azt ismeri, sokkal hígabb az egész.


(Amúgy nekem is flamebait-nek tűnik, ennyire nem lehet valaki korlátolt...)

2016. jan. 2. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/105 anonim ***** válasza:
100%

ma 12:49

Képzeld el, hogy nagyon sok ember meg nem játszik a gépeken. Nagyon-nagyon sokan nem játszanak. Csak mivel te a gamerpistike közösség tagja vagy ezért van egy olyan torz világképed a számítógép használókról, hogy a többségük játszik. Nem, nem játszik.

Képzeld az emberek többsége a következőkre használja a gépet:

- net: facebook, böngészés, email, online zene- és videólejátszás

- office, ez adott akár már online is van MS office ingyen, de a libre is tökéletesen használható.

És mivel a gépigény kisebb ezért jobban is működik a dolog.


Ennek a rétegnek pont jobb lenne a linux, mint a win. Csak eleve azt ismerik, mert mindenhol azt tolják az arcukba a linuxról még nem is hallott a nagy részük.

Sokkal kisebb a gépigénye, mint a winnek. Nem tudom pontosan, hogy az új winganyéknak :) (sok a fos benne az biztos) mekkora tárhely kell az alap telepítéshez (valami 20GB rémlik), de a linuxnak fele sőt akár harmad annyi hely is elég. Ezek miatt egy jóval olcsóbb gépen is sokkal jobban fut, mint a win.

Sokkal jobban témázható és testreszabható.


Ami meg a parancssort illeti egy valamire való rendszergazda winen is a azt használja.


Szóval összegezve ha nem gamerpistike valaki és nem kell neki valami spéci program, akkor a linux sokkal jobb választás.

Olcsóbb gyengébb gépen is jobban fut és nem kell fosni a vírusoktól.

2016. jan. 2. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/105 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező,csak a kedvedért,itt van pár általam készített videó,melyen ugyanaz a játék windowson és linuxon,egymás mellett mutatva,egy videón :


https://www.youtube.com/watch?v=68_4--LQHmA


https://www.youtube.com/watch?v=JzTiqGyDWkI


https://www.youtube.com/watch?v=AIQVPYQ0d08


Ezeken kívül még rengeteg van,ami fut linuxon.

Ha már egyszer neked a játék minősít egy oprendszert...

2016. jan. 2. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/105 tabaki ***** válasza:
78%

"nehezebben és kevesebb területen használható, mint a Windows"


Mondd, miről beszélsz? Mi a búbánatos, fészkes, fekete fenéről? Nehezebben? Elment a józan eszed?

És mi az, hogy kevesebb területen? Lehet, hogy nem minden Windows-játékot lehet wine alá sederíteni, de ettől nem tűnik el a játék lehetősége a linux palettájáról. Ha leteszed a nagyesküt, készséggel elhiszem, hogy neked ezek már mind megvoltak:

https://www.youtube.com/watch?v=0jaVwwH9oYs

[link]

... de attól, hogy te rájuk untál, még nem keletkezik fekete lyuk a helyükön az univerzumban, bizonyára akad még, aki ezen a „területen” is elpöcög, ha csak ilyen vackok jutnak is neki.

2016. jan. 2. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/105 anonim ***** válasza:
100%
tabaki,hagyd,ennek nem tudod megmagyarázni,hogy te linuxon dolgozol,én meg linuxon készítem a gameplay videókat,egyedüliként magyarországon...
2016. jan. 2. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/105 anonim ***** válasza:
90%

Elég sok ilyen kérdést láttam ezen az oldalon is. Valami új érv esetleg az ezerszer megcáfolt klisék helyett ? :>


Csak néhány mondatra reagálnék , illetve egy kis korrekció a többi hozzászóláshoz:


" Oké, amiket írtok, csak az a baj, hogy sok ember játszik is a gépen, és a Linux pont ott fekszik meg. Lehet mondani, hogy egyebekre tökéletes, de ha ezeket a felhasználókat nem tudja elérni, akkor sosem lesz elterjedt, megmarad pár informatikus játékszerének. "


Ez nettó hazugság. Pár éve jelent meg a Steam Linuxra is , játékoknak már csaknem fele futtatható , ez pedig csak nőni fog továbbra is. Ami még mindig nem megy , azt meg ellehet indítani segédprogrammal.

Másik: Azt gondolod van bármilyen komolyabb összefüggés egy OS tudása és az elterjedtsége között ? :) Hiszen , nyilván köztudott melyik cég tartja kezében a teljes " informatika oktatást " , illetve melyik költ dollármilliárdokat a konkurencia ellehetetlenítésére.

Az emberek 99%-a nem ért a számítástechnikához , ennek számos oka van , de nem ez a lényeg , hanem az , hogy aki nem ért hozzá az nem is fog olyat kipróbálni amit nem tanítottak meg neki az "oktatási" intézményekben.


" A másik meg, hogy hányféle Linux verzió is van? Ezerfele húznak a fejlesztők, nincs egy egységes irányvonal. "


A kérdésed ezen a ponton vált abszolút komolytalanná:) Két elterjedt disztribúció van: Debian és Redhat , a disztrók 90% ezen kettőnek a kópiája (forkja), nagyon csekély eltérések vannak csak amelyek nem befolyásolnak semmit sem. A legismertebb talán az Ubuntu , de az is csak egy Debian alapú rendszer ,nincsenek jelentős különbségek.

Természetesen létezik még Arch , Gentoo , Slackware , Gobo , de ezek nem tartoznak az elterjedt disztrók közé. A legtöbb szoftver ezekre is megvan , a driverek meg az összes disztróra megvannak , mert azokat a kernel támogatja , ami megint csak ugyanaz az összes linuxnál , max verziószámban van különbség.



" nem kell parancssorban szenvedni"


A parancssor sokkal egyszerűbb , de legalább annyival gyorsabb is.



" Ha pedig mégis beleütköznél valamibe, sokkal több ember tud segíteni, míg Linux esetén alig tudsz hova fordulni. "


Végül is...:) Csak a hup.hu (hungarian unix portál),debian fórumok , ubuntu fórum , arch wiki/fórum , de még itt a gyiken is van több linux user - köztük én is - akik tudnak segíteni.


" A kérdés az, hogy miért szereti az emberek egy része a Linuxot, annak ellenére, hogy alig elterjedt, nehezebben és kevesebb területen használható, mint a Windows. "


Ugyanazokat az érveket hozod vissza , szerintem inkább próbáld meg a többiek kommentjeit cáfolni , utána az én kommentjeimet és ha sikerül mehetünk tovább:)

2016. jan. 2. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/105 anonim ***** válasza:
100%

Nem a játék, ami itt fontos, és nem is az irodai alkalmazások (bár az MS Office kétségkívül igazi komoly versenytárs nélkül van most is). Egy átlagember vígan elvan Windows nélkül, bármit meg tud oldani, én is csak kizárólag játékra használom, de csak azért, mert pl. egy Fallout4-et, egy Skyrim-et nekem nagyon nehézkes kontrollerrel használni... Ha nem így lenne, vennék egy Xbox-ot és/vagy PS4-et, és jónapot.


A Linux hiányossága a professzionális szoftverek nem léte. Pl. grafikai, DTP szoftverek. Tudom, tudom, vannak jópofa opensource cuccok, de:


- az évtizedes Photoshop/Corel/AutoCAD stb. cuccaimmal mi a fenét kezdjek?

- a "gyártásba" hogy adom le a "hobbi formátumomat"?


De ugyanez áll a kutatásban is. Nagyon sok spéci szoftver, vagy eszközhöz adott szoftver csak Windows-on létezik, és ezeket nem lehet helyettesíteni, nincsenek opensource megoldások (vagy ha vannak, nagyon kezdetlegesek, vagy csak library-k, amihez a programokat neked kellene megírni).


Ezt el lehet mondani az iparra is, csak ott még rosszabb a helyzet, mert bizonyos gépeknek a vezérlőszoftverei még mindig XP-n, vagy akár Windows NT-n futnak, és az ipari PC-ken a legtöbb esetben nem lehetséges frissítgetni, mert semmi nem fog működni, az új verzió meg olyan sokba kerül, hogy egyszerűen nem éri meg váltani.


Nem istenítem én egyébként egyiket sem (OSX-et használok...), de nagyon sokáig volt Linux a PC-men, amíg csak asztali gépem volt, és én teljesen meg voltam vele elégedve. Akkoriban a csúcsjáték, amivel nyomtam az a Starcraft és a Diablo2 volt, azok simán futottak WINE alatt, a Need4Speed-ekre meg ott lapult egy Windows a másik partíción. Az volt a "konzolom" :-)


Egyébként senki nem erőlteti a Linux rendszereket, pedig bőven meg lenne a helye nem csak otthon, hanem azokon a helyeken, ahol a szoftverek licencdíját nekem, meg neked, meg általában az állampolgároknak kell kifizetni (oktatási intézmények, önkormányzatok, és egyéb, közpénzből fizetett helyek). Miért nekem kell kifizetni pl. egy a jegyző Windows-át? :-)

2016. jan. 2. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/105 A kérdező kommentje:

Értem én a válaszaitokat, de csupa olyant írtok, ami az átlagfelhasználókat nem érinti. Mikor fog Marika szervert üzemeltetni, meg Józsi PHP-s honlapot futtatni, erőműveket üzemeltetni, céges hálózatot felügyelni?


Hétköznapi felhasználásról beszélek. Miben könnyebb használni egy Linuxot mint egy Windowst? Mi az előnye a Windows-zal szemben?

2016. jan. 2. 19:01
 19/105 A kérdező kommentje:

Köszönöm a 17:45-ösnek, kb. leírta, amire gondoltam, hogy mért nem terjed jobban a Linux, miért nem lehet komolyabb munkára használni (pl. formátumok).


Ha nagyon erőlködnének, max. egy szinten lenne a két rendszer, de az nem érv, hogy azért jobb a Linux, mert csak, mert az nem Windows. :o)


És végül, miért kéne a Windowst nélkülözni? Miért nem szeretik a Linux-fanok ezt a rendszert? Mi a gond vele?

2016. jan. 2. 19:16
 20/105 anonim ***** válasza:
100%

Amint látom,te semelyik választ nem olvastad el.

Mint említettem,GAMEPLAYEKET csinálok linuxon a youtubera.


hatalmas külömbségek:

alap windows = 30000 ft.

alap linux = 0 ft

windows = vírusok halmaza

linux = 10 év alatt max 2 vírus szerűség

2016. jan. 2. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!