Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Elítélendő, hogy helyesírás-tr...

GomalFace kérdése:

Elítélendő, hogy helyesírás-troll vagyok?

Figyelt kérdés

Járom az utcákat és apróhirdetéseket javítok piros tollal. Szerintetek ez egy elítélendő tevékenység?

És még valami: jól írtam, hogy helyesírás-troll? Ez az egy szó, amiben nem vagyok biztos.


2012. jan. 14. 14:31
1 2 3 4 5
 1/46 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem vicces.

Kár, hogy nincs sok ilyen.


Amennyire én tudom a többszörösen összetett szavakat hat szótagig egybe kell írni, afölött pedig kötőjellel tagolni.

A helyesírástroll nálam öt szótag.


A magyar helyesírás szabályai 138. pontja:

“A két egyszerű közszóból alakult összetételeket egybeírjuk”: akadályelhárítás, táplálékkiegészítő, katasztrófavédelem. A szabálypont folytatása szerint “A kettőnél több szóból alakult (úgynevezett többszörös) összetételeket általában ugyanúgy egybeírjuk, mint a kéttagúakat” hat szótagig. Pl.: testsúlykontroll, fogínyvédelem, állóképességteszt.

“A hat szótagnál hosszabb többszörös összetételeket azonban már többnyire kötőjellel tagoljuk a két fő összetételi tag határán”, pl.: telefon-előfizetési díj, közvélemény-kutatás, kézilabda-bajnokság, idegennyelv-ismeret, vízvezeték-szerelő, autóbusz-vezető, minőség-ellenőrzés.

2012. jan. 14. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/46 anonim ***** válasza:
55%
grammar nazi? :D
2012. jan. 14. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/46 A kérdező kommentje:
Köszi szépen :)
2012. jan. 14. 15:17
 4/46 A kérdező kommentje:
Igen, grammar nazi, de az nekem olyan radikálisnak hangzik :D
2012. jan. 14. 15:21
 5/46 AmneZia ***** válasza:
78%

Biztosan jó szórakozás ez (gyanítom, van is dolgod rengeteg), de azért a magad helyesírására is ügyelj jobban. Összetett mondatok tagmondatai közé illik vesszőt tenni: "Járom az utcákat, és apróhirdetéseket javítok piros tollal."


Aztán vetheted az első követ.

2012. jan. 14. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/46 anonim ***** válasza:
100%

Lelki rokonok vagyunk, bár én még nem jutottam el addig, hogy ilyesmit javítsak. Eddig a legkomolyabb akcióm az volt, hogy az IKEA egyik (szokás szerint) borzalmas helyesírású feliratát kijavítottam a bejáratnál elvehető ceruzával.


Amúgy szerintem a helyesírás-troll esetében nem hibás a kötőjeles forma, mert alkalmi szóösszetétel.

2012. jan. 14. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/46 anonim ***** válasza:
69%

Én ahhoz nem értek, hogy elítélendő-e vagy sem. Részemről azt vallom, hogy bárhogy is írsz le valamit, az helyes, legfeljebb mást jelent, mint amire gondoltál. Szerencsére emberek vagyunk, az agyunk igen összetett, így képesek vagyunk "kitalálni", hogy mire gondolt a másik. Még ha ksibeb hábakit is vet. Erre amúgy is szükség van, mert a nyelvünk egy csomó esetben nem egyértelmű, és néha nem is tudjuk pontosan kifejezni azt, amire gondolunk.


Néhány példa:

Mindenki ismeri azt a szabályt, hogy a "matektanár" egy szó. De mi van, ha különírjuk? Semmi, csak akkor már nem azt fejezi ki, hogy "valaki, aki matematikát tanít", hanem "egy különös, matematikusokhoz hasonló személy, aki tanít".

Vagy ha valaki leírja, hogy "gömbölyű fekete gyöngyszem", és kifelejti a vesszőt a gyöngyszem jelzői közül, akkor amit leírt az a "gömbölyű fekete" színű gyöngyszemre utal. Ugyan itt helytelennek tűnik, de a költők olyan összetett dolgok leírására szoktak ilyen eszközt használni. Például a hajnal hangulatának egyik leírásában: "Egy kirakatban lila dalra kelt \\ Egy nyakkendő;". Ha belegondolsz nem jelent semmit. Lila dal? Ez beszívott... De a legtöbb emberben, aki csak olvassa és nem gondol bele mélyebben, kivált egy hangulatot, és megsejtenek valamit abból, hogy mire gondolt a költő. (Ezek az emberek szeretik nagyon az irodalmat, és utálják a matekot. Én nem tartozom közéjük.)

Meg egy kis Tücsök és bogár, mert a helyesírási hibák arra vannak, hogy mosolyogjunk rajtuk. (Újságban megjelentek!)

"Az új Mercedes-Benz kisheregépkocsi nagyobb."

"9.00 Közvetítés a parlament öléséről."

"Megfékezezett prostitúció"

"Új, 42 m^2-es fél nercbunda előnyös áron eladó."

"...2 hetes hegyvidéki üdülési csoportot szervez 510 éves gyerekek részére."

"Forgalmas lakókocsi kemping betegség miatt eladó."


Szóval lehet, hogy jobb poén nem kijavítani, hanem megpróbálni úgy értelmezni, ahogyan oda van írva...

2012. jan. 14. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/46 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem egyáltalán nem elítélendő tevékenység, és tudomásom szerint jogszabály sem tiltja. Ha nincs jobb dolgod, akkor miért ne tennél így? A hasznossága viszont - szerintem - eléggé bizonytalan, mert nem biztos, hogy a hirdető látni fogja a javítást...


Sokkal hatékonyabb lenne, ha például egyes üzletek belső vagy közterületre kihelyezett reklámtábláin javítanád piros _filccel_ a helyesírási hibákat, mint pl. "árú", "kiárúsítás", "%-al", "1-et fizet, 2-őt kap" stb.

De nem biztatlak erre, mivel ha egy üzlettulajdonos esetleg rajtakapna, valószínűleg nem a legszebb szavakat kiabálná rád; továbbá elképzelhetőnek tartom, hogy mivel a tábla magántulajdon, így ez a cselekmény rongálásnak minősül. :(

Meg kellene kérdezni egy ügyvédet. :)


Személyes tapasztalatom: 9 évig éltem egy tízemeletes társasházban; közel másfél évig volt egy olyan közös képviselő, akinek a modorával és a helyesírásával is súlyos problémák voltak. Utóbbiakat én magam is piros tollal javítottam a falra vagy a liftbe kiragasztott hirdetményein. :)

Már nem emlékszem a pontos hibaszámokra, de az biztos, hogy a "rekordja" tízen felül volt egyetlen oldalon.


Üdv. :)

2012. jan. 15. 02:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/46 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat :)

Amúgy a reklámok kijavítására már én is gondoltam, de nem voltam biztos benne, a tábla magántulajdon volta miatt.

Kösz a tanácsot, meg is kérdezek egy ügyvédet :)

2012. jan. 15. 07:24
 10/46 anonim ***** válasza:
100%

Akkor szervezzünk kommandót - a kérdező, Berta Wooster és jómagam. Nyakunkba vesszük a várost, és kíméletlenül leszámolunk a helyesírási hibákkal.

:->

2012. jan. 15. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!