Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mi lett volna a Magyar királys...

Mi lett volna a Magyar királyság további sorsa ha a mohácsi csata után nem hal meg II. Lajos?

Figyelt kérdés

2015. júl. 5. 17:46
1 2 3
 11/27 anonim ***** válasza:
100%
Azért nem támadtak, mert a hadsereg az politikai adu volt, a törökkel való tárgyalásban is, és a belpolitikában is (Szapolyainak addig volt esélye, hogy megválasztják királlyá, amíg övé volt a legütőképesebb sereg az országban). Viszont Szapolyai tudta azt is, hogy ez a sereg azonban még így is, hogy a legütőképesebb magyar sereg - a sörökkel szemben nagyon gyenge, így ha szembeszáll a törökkel, elveszti a serget, és vele a politikai ütőkártyáját is. Ez az ütőkártya pedig nagyon fontos volt, mert csak így volt esélye, hogy királlyá választják, hogy Ferdinánddal szemben eredményesen tud fellépni, és hogy a török tárgyalópartnernek tekintse.
2015. júl. 7. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/27 anonim ***** válasza:
A másik ok pedig, hogy mivel Szapolyai erdélyi vajda volt, az erdélyi sereggel elsősorban Erdélyt kellett védenie. Mohács után Buda elveszett, gyakorlatilag nem volt esély megvédeni. Ez most olyan, hogy a szlavón vajda és az erdélyi vajda is felmehetett volna Budára, hogy megvédje, de akkor az ő seregük is elveszik, és az egész ország védtelenné válik. Így viszont a megmaradt sereggel még Erdélyt és Szlavóniát tudták védeni, tehát katonai szempontból nem volt értelme egy olyan erővel szemben, mint a török, beáldozni a még megmaradt seregeket is. Ha csatlakozni tudtak volna a királyi fősereghez még Mohács előtt, akkor lett volna értelme a védelemnek, de így csak felesleges véráldozattal járt volna Budát megvédeni, és tovább gyengítette volna Magyarország katonai védekezőképességét. Ez volt a katonai indoka, hogy miért nem szálltak harcba.
2015. júl. 7. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/27 anonim ***** válasza:
59%
Ha Lajos életben marad, Szulejmánnak esze ágában se lett volna leigázni az országot, csak átjáróháznak, és seregei jóltartására használta volna. Sokkal inkább elképzelhető, hogy Magyarországtól (hasonlóan a tatárokhoz) hűbéresküt csikar ki, hisz neki elsősorban Bécsre fájt a a foga.
2015. júl. 9. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/27 anonim ***** válasza:

Hűbéresküt biztos nem csikart volna ki, mert a hűbériség egy nyugat-európára jellemző társadalomszervezési forma volt a középkorban :D Bocsi a szőrszálhasogatásért, de amire gondolsz, hogy vazallus állammá tette volna.


Egyébként a választott magyar királyt hűségesküre is kötelezte, már írtam, hogy Szapolyainak is le kellett előtte térdelnie a mohácsi síkon és kezet kellett neki csókolnia. Szulejmán az országot Mohács után a magáénak tekintette, fegyverrel szerzett területnek gondolta (egyébként az összes vazallus államot magáénak tekintette). A török szemszögéből mindegy volt, hogy egy állam vazallus állam vagy az Oszmán Birodalom törzsterülete: az ő gondolkodásmódjuk szerint ígyis-úgyis a szultán területe. Tehát ha Lajos életben marad, neki is meg kellett volna hódolnia. Hogy hosszú távon mi lett volna, ha nincsenek a Habsburgok, ezt soha nem tudjuk meg. Lehet, hogy megmaradt volna az egész ország vazallus államnak, lehet, hogy egy idő múlva elfoglalta volna a török. Annyi biztos, hogy a magyarok nem nyugodtak volna bele az alávetettségbe, és biztos fegyveresen védekeztek volna továbbra is. Ebből pedig sokminden következik...

2015. júl. 9. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/27 Halaszgabor válasza:
Ha azt megnézzük a térképen, hogy az Oszmán birodalom a magyarnál körülbelül tízszer nagyobb, akkor nem csodálkozhatunk, hogy ezt a török birodalmat nem tudtuk egyedül visszaszorítani Mohácsnál. Az 1500-as években ugyanis megnyílt egy új világ (Amerika), nagyon sok uralkodó erre akarta rátenni a kezét, de folytak belső viták is Európában (pl:Spanyol és Angol király között), így nem számíthattunk erősítésre egyetlen birodalomtól sem. A Habsburgokra voltunk utalva, ellátták a Magyar Királyságot pénzzel, így lehetett fegyverünk, így tudtunk helyt állni a végsőkig. Sajnos a Magyar Királyság igen nehéz helyzetbe került. A jövő problémáit már nem csak a törökök, hanem a Habsburgok is jelentették. Sajnos, ez szerintem elkerülhetetlen volt még akkor is, ha II.Lajos életben marad.
2015. júl. 17. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/27 anonim ***** válasza:

Véleményem a vitaindító kérdésről.

II. Lajos nem a csatában halt meg, hanem utána. Halálának körülményei gyanúsak. Előbb-utóbb így-is úgy-is megölte volna egy Habsburg-párti orgyilkos (vagy Zápolya-párti) - mindegy.

Mivel M.o. a törökök európai terjeszkedésnek fő irányába esett, és adott volt a törökök óriási fölénye, a Habsburgok túlméretezett birodalma, Fr.o. fő ellenséggel, a kettős királyság és az ország 3 részre szakadása csak egy pár évvel késett volna.


Alkérdés: Ha Zápolya részt vett volna a csatában, akkor Szulejmán emberei fölismerték volna a holttestét, és rájöttek volna, hogy nem maradt magyar fegyveres erő. Nem alakult volna ki a török hódoltsági terület lassú pusztító terjeszkedése, majd kétszáz éven át, hanem M.o. egy csapásra a Török birodalom része lett volna, mint Bulgária. Sokkal kisebb lett volna a magyarság embervesztesége, hiszen nem lett volna 200 évig hadszíntér M.o.

2015. szept. 11. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/27 anonim válasza:
Elég valószínű, hogy Lajos újabb csatát vívott volna a törökkel miután a csehországi seregek és a erdélyi seregek teljes egészében megmaradtak, mert nem érkeztek meg időben Mohácsra. Szerintem az újabb csatára valahol a Balaton alatt kerülhetett volna sor, mivel a megmaradt horvátországi sereg és a csehországi sereg itt tudott volna a leggyorsabban egyesülni, Szapolyai seregének meg még át kellett volna kelni a Dunán. Azt szerintem biztos nem várták volna meg a magyarok, hogy Budáig feljöjjenek az oszmánok.
2016. jan. 6. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/27 anonim ***** válasza:

#15. Az 1500-as években az angolok még nem nagyon rúgtak labdába Amerika terén, csak itt-ott létesítettek kolóniát Észak-Amerikában, de ezek nagyon esetlegesek, rövid életűek voltak. Dél-Amerikát pedig a spanyolok és a portugálok gyarmatosították, igazából ez a két hatalom volt a fő gyarmatosító ekkor még, és a világot is egymás között osztották fel (lásd pl. tordesillesi szerződés).

De abban igazad van, hogy az európai hatalmak nem igazán szóltak bele a magyar ügyekbe ekkor, mert el voltak foglalva egymással. A legfontosabb konfliktus ugye V. Károly és I. Ferenc között volt, amibe közvetve-közvetlenül majdnem az összes európai állam bele volt rángatva, szóval a magyar kérdés eléggé perifériára került (még Rómában is). Csak akkor döbbentek meg, amikor vesztettünk Mohácsnál, illetve amikor 1541-ben elesett Buda.


#16 - az, hogy Magyarország három részre szakadt, nem ilyen egyszerű dolog volt, tehát nemcsak azon múlott, hogy Szapolyai részt vett volna-e a csatában vagy sem. Igazából a töröknek nem volt ereje az egész országot megszállni, ezért is hozták létre a vazallus Erdélyt. De ezt a gyakorlatot máshol is folytatták, pl. a Krímben vagy a román vajdaságokban. Ezeket sem volt erejük a birodalomba olvasztani, így vazallus országokat hoztak itt létre (vagy kényszerítettek függőségbe). De ez a dolog soktényezős probléma, nem csak annyi, hogy Szapolyai János mit csinált 1526-ban.


#17. Ez az a kérdés, amit nem tudunk meg soha... Bár azt látni kell, hogy nem az volt a legnagyobb baj (katonai szempontból!!!), hogy a király meghalt, hiszen a király egyébként sem sok katonai ismerettel rendelkezett, a sereget nem ő irányította. A probléma az volt, hogy a fővezérek nagy része, illetve a bárók nagy része meghalt a csatában szintén, így Magyarország olyan volt, mint a lefejezett kígyó. Nemcsak a király veszett el, hanem a hadvezetés java is. Úgyhogy korántsem biztos, hogy ha épp a király életben maradt volna, akkor csak ez miatt képesek lettünk volna hatékony katonai ellenállásra. Szerintem nem.

2016. jan. 7. 02:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/27 anonim válasza:
Száz százalék, hogy ha a király életben marad akkor hatékonyabb katonai ellenállásra kerülhetett volna sor, mivel egy 35000 fős sereg (10000 fős csehországi, 5000 fős horvátországi és 20000 fős erdélyi sereg) már eleve adott volt az országon belül csak nem volt aki egyesítse. És a csatavesztés hírére Európában már felfigyeltek főleg a németek és osztrákok. Nagyobb eséllyel jött volna külföldi segítség mint a csatát megelőzően. Nem szabad megfeledkezni arról, hogy Lajos felesége Mária Ferdinánd király testvére volt.
2016. jan. 7. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/27 anonim ***** válasza:

A Táncos II. Lajos cseh seregei akkor sem értek volna valamit a nyomasztó török túlerővel szemben, ha idejében odaértek volna Mohácsra. Hát még egymagukban, röhögnöm kell!

Lajcsika hadvezéri képességein szintén.

Isten áldja meg Zápolya János zsenialitását, hogy elkerülte a megsemmisülést Szulejmán szultántól! Legalább Erdélyben biztosította a magyar kultúra, a magyar nyelv, a magyar állam túlélését. Sőt nem csak ott, hiszen Szulejmán szultán óvatoskodni kezdett, mivel nem találkozott haderejével Mohácsnál ás Budánál.

2016. jan. 9. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!