Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Elhiszi azt valaki, hogy...

Elhiszi azt valaki, hogy hőségbe forró teát kell inni?

Figyelt kérdés

Teljesen evidens hogy ha valaki fázik, nem hűteni hanem melegedni kell, az hogy ha az embernek melege van, nem tovább kell emelni a hőguta mértékét, hanem hűteni szükséges, ennek ellenére keringenek ilyen urbanlegendek, mint ez. Szerintem az embereket el akarják venni a bizalmát a tudományokba. ?


Ha fáradt vagy, nem még többet kell futkosni, hanem pihenni kell, stb. Én próbáltam hőségbe forró teát inni, de nem volt jó ötlet -.-


2014. nov. 11. 20:28
 101/155 Wadmalac ***** válasza:
31%

"Sokan ugyanis azt gondolják, hogy már azelőtt inniuk kell, hogy a szomjúságérzetük fellépne. "Butaság" - mondja erre a táplálkozástudománnyal foglalkozó kutató, Uwe Knop. A szomjúság a test egyik jelzése, éppen ezzel akarja tudatni velünk, hogy szüksége van vízre. Ott és akkor, amikor a szomjúságot érezzük - nem korábban, és nem is később."


Nos, ez nem feltétlenül igaz.

Annál teljesen jogos lehet, aki megissza azt a napi 2-2,5 liter folyadékot, ami mindenképpen kell (kemény testmozgás esetén persze több).

De rengeteg ember van, aki folyamatosan túl keveset iszik.

A szervezet vízháztartása hihetetlenül rugalmasan tud alkalmazkodni. Aki folyamatosan keveset iszik, annál a kiszáradás egy "normál állapot" lesz. A szervezet kis mennyiségű vizet tartalékol és csak annyit ürít, amennyi pótlódik.

Van a családban példa, egy rokonom ezt annyira megszokta, hogy a napi folyadékbevitele 3 csésze kávé és két csésze (kávéscsésze!) tea. Ez még 1 liter sincs! Szegény úgy is néz ki, mint egy múmia.

Ez viszont a víz-ürítésre alapuló méreganyag-kiválasztásnak állatira nem tesz jót.


De ugyanígy, a több folyadékbevitellel a szervezetet rá lehet szoktatni a magasabb vízháztartásra és ezzel a gyakoribb vízcserére is.

És ekkor TÉNYLEG korábban jelentkezik a szomjúság is, tehát a szervezet igyekszik fenn is tartani ezt a magas bevitelt.

A magas vízháztartásnak meg természetesen előnye a szervezetben a "hígabb" folyadék, így alacsonyabb bomlástermék-koncentráció vérben, sejtekben stb.


Ha valaki túl kevés folyadékot fogyaszt, igenis a szomjúság előtt már innia kell, hogy kialakulhasson a normális folyadékháztartás. Ha az már beállt, akkor tényleg elég a szomjúság jelzésére reagálni.


Persze az is igaz, hogy túlzásba is lehet vinni a folyadékfogyasztást és az is káros, sőt, életveszélyes is lehet.


Első körben mindenkinek tisztában kéne lennie azzal, hogy korához, testsúlyához, fizikai terheléséhez passzolóan mennyi folyadékot kéne innia, aztán kontrollálni, hogy ahhoz képest hogyan áll (nagy valószínűséggel pontosan ezt csak egy dietetikus tudná megmondani, hipochondereken kívül viszont valószínűleg mindenki megelégszik egy körülbelüllel, ami kortól, testsúlytól, terheléstől függően valahol 2,5-4,5 l között billeg). Ha kevés, akkor bizony a megfelelő szint eléréséig néha szomjúság nélkül is inni kell.


A népesség nagy része egyébként túl kevés folyadékra van beállva, ami nem túl egészséges.

Én is tudom magamról, hogy a napi átlag 1,5-2 literemet csak tudatosan lépem túl, ha épp nem felejtem el, illetve ha mondjuk bringázok és akkor már jelzi is a szomj, hogy még több kéne.

Ma például, most, 13:38-kor egy 0,25 l-es energiaitalon és kb. 2,5 dl kávén vagyok túl, ami bűnösen kevés és még vízhajtó is.

Megyek is egy bögre teáért.

Hidegért.


:D

2018. febr. 2. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 102/155 anonim ***** válasza:
58%

Há' a zindexis megmonta'!


[link]

2018. febr. 9. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 103/155 anonim ***** válasza:
49%

Kamu!

A kérdező kipróbálta és nem működik.

2018. febr. 9. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 104/155 anonim ***** válasza:
58%
kérdező, emeld már ki a kérdést!
2018. febr. 9. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 105/155 anonim ***** válasza:
69%
Jobb fórum oldalakon x idő vagy megbeszélés után zárják a kérdést...
2018. febr. 10. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 106/155 anonim ***** válasza:
58%

De ez a kérdés nincs és nem lesz megbeszélve.

A kérdező olyan, mint egy laposföld hívő.

Csak neki lehet igaza.

2018. febr. 10. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 107/155 A kérdező kommentje:

Nincs megerősítve semmilyen tudományos kutatással, hogy kedvező lenne a forró tea hatása az emberre mégis isszuk. Vajon miért?


Talán sztereotípia a tudománnyal szemben?

2018. febr. 27. 17:58
 108/155 anonim ***** válasza:
70%

A sivatagban is letudhülni a tea annyira,hogy kellemesen meleg legyen (tudom mert kiprobáltam) mondjuk a külső hőmérsékletnél hidegebb nem lesz,de az bőven nem forró. Árnyékban meg végképp nem az.

Jólesett,finom volt.


Javaslom,hogy probáld ujjra kevésbé forróval.

2018. febr. 27. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 109/155 Wadmalac ***** válasza:
56%
És főleg, próbáld mentateával. Ugyanis ott azt isszák. És igen, jó.
2018. febr. 28. 07:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 110/155 anonim ***** válasza:
100%

[link]


[link]


#107


Mindkettő 3 kattintásra van a kérdésedre adott válaszok 11. oldalától, csak olvasni kell tudni hozzá - meg persze egy működő egér sem árt.

2018. febr. 28. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!