Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Etikai dilemma, mit tegyek?

Etikai dilemma, mit tegyek?

Figyelt kérdés

Volt nálunk a munkahelyen karácsonyi húzás.

Tudni kell rólam, hogy ha nem is vagyok kifejezettem materialista, nagyon szkeptikus vagyok általában, a new age-es sületlenségekkel meg a világból ki lehet kergetni, üldözöm tűzzel-vassal.

Érdekel a csillagászat, erről sokat beszélek, abszolút tudományos szemszögből, de persze laikusként.

Nos amit én kaptam: egy könyv a Holdról. Ez a könyv az okkultizmus szemszögéből “vizsgálja” a Holdat, de ilyen üreges Hold, Hold-űrhajó, Hold mesterséges eredete meg egyéb hajmeresztő fantazmagóriákkal van tele.

Szóval. Tegnap rákerestem a könyvre, és kiderült, viszonylag jó áron el tudnám adni. De akkor terjesztem a hülyeséget a világban, és megfertőzöm mások elméjét ezzel a sok badarsággal.

Ja és ezzel adták át: nem vagyok jó ajándékozó, remélem ebből tudsz épülni….

Hát agyilag leépülni legfeljebb, gondoltam, miután hazafelé beleolvastam.

Szóval a kérdés az, hogy mit tegyek.



dec. 20. 15:05
1 2 3 4 5 6 7 8 9
 71/90 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező! Szerintem itt nem az a lényeg, hogy az adott könyvnek mi a tartalma. Az emberek többsége (átlag, normális, nem normális, művelt, nem művelt) nem agyalja túl azt a problémát, hogy kapott ajándékba egy olyan könyvet, ami neki nem tetszik. Ráadásul olyan valakitől, aki nem igazán számít. Ha morális problémái vannak a könyvvel, egyértelműen nem adja el, na bumm, nem nagy veszteség.

Amit én itt látok, a válaszaidból nekem az jött le, hogy nagyon határozottan kiállsz magadért de mégis bizonytalan vagy és döntésképtelen. Vadidegen emberekre bízod a döntést, de mégis felháborodsz azon, ha van véleményük, pedig te kérdezted őket. Ezzel a stratégiával egyértelműen felhergelsz mindenkit, mivel itt van egy ambivalens helyzet, akinek ennyire határozott és magabiztos véleménye van a világról, akkor az miért is kéri ki a szegény pórnép véleményét egy olyan piszlicsáré problémában, ami egy átlag embernek nem okoz agyalnivalót.

Vagy nagyon unatkozol és nincs kivel vitatkoznod a magánéletben vagy nagyon nagy bajok vannak az egóval. Mindegy, ez a te gondod.

Én kívánok neked nagyon jó agyalgatást így ünnepek előtt, gondolatébresztőnek pedig azt mondanám, nem a könyvvel van a gond, hanem a hozzáállásoddal, gondolkodj el rajta.

dec. 22. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 72/90 A kérdező kommentje:

Nem azon háborodtam fel, hogy van véleményük, hanem azon, hogy egyszerűen akárhogy leírtam, nem sikerült megérteni a kérdést, és agresszíven meg személyeskedve nekem támadt egy ember. Oké, én is személyeskedtem egy idő után, ezt elismerem.

Amit mondtam, nem egy “vélemény” a világról (már ami a könyv tartalmát illeti). Ez egy olyan kérdés, amiben nem vélemények vannak, hanem tények. De még ha van is vélemény, akkor azt nem így kell közölni. Ha visszaolvasod, sokan írtak és sok mindent. Egy emberrel alakult ki szóváltás. Tény, hogy nem kellett volna belemennem, mert egyértelmű, hogy hazabeszélt. A többiekkel nem kötözködtem, akik pl azt írták, hogy sz@rjam le, vagyis remélem nem írtam olyat ami kötözködés, ha mégis, akkor igazad van, nem kellett volna.

Inkább egy érdekes etikai kérdés ez számomra, nyilván nem a gyakori alapján hozok döntést. Hogy piszlicsáré-e ez az ügy, az nyilván megítélés kérdése. Szerintem nem piszlicsáré egyetlen etikai probléma se.

Természetesen a való életben is megkérdeztem többektől (család, barátok, körmös). Néhányukkal érdekes beszélgetések lettek ebből.

Nekem kicsit az is fura, hogy egy átlagembernek ez nem okoz agyalnivalót. Mert ebben benne van az, hogy nem okoz nekik agyalnivalót, hogy hogyan hatnak a világra. Miért nem? Mert van más gondjuk? Mert van életük? Ezek nekem is vannak, mégis szoktam morális kérdéseken gondolkodni. Egyáltalán nem mindegy, hogy terjed-e a hülyeség a világban. Tudom, egy könyv kicsi dolog. De a semminél több.

Egyébként ami viszont szintén érdekes, hogy az egész alapprobléma abból indult ki, hogy valaki nem tartotta tiszteletben a véleményemet (az ajándékozó), aztán mégis azt hozta ki belőle egy ember (nem rád gondolok, hanem arra, akivel összekaptunk), hogy én nem fogadom el a más véleményt. Mint mondtam, a könyv tartalmával kapcsolatban valóban nem fogadok el más véleményt, azzal kapcsolatban, hogy eladjam vagy ne, természetesen igen, de nem mindegy, hogyan tálalják azt.

Igazad van, hogy leginkább az unalom vezérelt, amikor kiírtam ezt a kérdést, nem idegenek véleménye alapján döntök. Akárhogy is, érdekes dolog sült ki belőle.

Tehát a kérdést nem amiatt írtam ki, mert ez alapján hozok majd döntést, hanem csak kíváncsi voltam, hogyan állnak az emberek egy ilyen kérdéshez, nos ez kiderült.

Mindenesetre köszönöm a visszajelzést.

dec. 22. 10:35
 73/90 anonim ***** válasza:

Értem és köszönöm a korrekt választ.

Nekem a te helyedben nem a könyv lenne a probléma, hanem az aki adta.

Mi volt a szándéka?

-magából indult ki azt hitte tetszeni fog

-provokálni akart vele (sikerült?)

-ennyire mellé lőtt félreismerve téged

-felszínes nemtörődöm ember aki nem foglalkozik azzal a másik minek örülne igazán

Nekem ez jelentene problémát, ezen agyalnék. Az etikai kérdés meg egyértelmű, ha nem akarok részt venni az okkultizmus terjesztésében akkor nem teszem, ennyi.

dec. 22. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 74/90 anonim ***** válasza:
Kérdező, ne felejtsd azt el, hogy volt nekünk egy DúróDaraDóránk , aki úgy darálta a könyvet amely nem tetszett neki, mint hamász terroristákat az izraeli hadsereg. Szóval írj rá Dórira, és daráljatok
dec. 22. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 75/90 A kérdező kommentje:
74: szó nincs erről
dec. 22. 12:05
 76/90 anonim ***** válasza:

A tudományos tények is csak elméletek voltak. A tudomány konkrétan az elméletek aktuális (!) kivizsgálása, álláspontja. Kéz a kézben jár az elmélet a tudománnyal, akár tetszik, akár nem.

Van, akiket más variáció foglalkoztat, nem a köztudatban lévő. Te nem vagy rá nyitott, más meg igen. Te szentül hiszel a jelenlegi tudomány álláspontjában, más meg nem. Ez ennyi és nem több. Számomra valahogy sokkal érdekesebb az az ember, aki akár meredekebb elméleteket is boncolgat, mint az, aki azt sem tudja elfogadni, hogy felmerülhetnek kérdőjelek, más nézőpontok is. Márpedig a tudomány is erre épül. Kérdés, hogy miért csinálsz egy téged nem foglalkoztató témájú könyvből etikai kérdést. Ne gyere azzal, hogy fél napig érdekelt csak, mikor tegnapelőtt tetted fel a kérdést és még mindig itt boncolgatjuk a témát. #73-as válaszoló által felhozott dolgokon gondolkozz el.

dec. 22. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 77/90 A kérdező kommentje:
76: ez már valóban fárasztó. Az egyes tények és alapvetések közötti különbség kapcsán fentebb leírtam mindent. Természetesen lehet hinni a lapos földben is, hiszen lehet, csak a jelenlegi álláspont állítja ennek ellenkezőjét. Igazad van, most már érdekel ez a beszélgetés, de nem az eredeti kérdés miatt.
dec. 22. 13:06
 78/90 anonim ***** válasza:
#76 Ne foglalkozz vele, a kérdező azóta kiolvasta a könyvet, írta nekem.
dec. 22. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 79/90 anonim ***** válasza:
Tehát, szerinted egyszer nem lehet bizonyos dolgokat másképp gondolni, megkérdőjelezni, mert a tudomány így meg úgy, utána meg már "természetesen lehet", mert lehet, hogy jelenlegi álláspont állítja csak az ellenkezőjét. Érdekes egy ember vagy te...
dec. 22. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 80/90 anonim ***** válasza:
#78 Hmm, ez igen váratlan fordulat. 😄
dec. 22. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8 9

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!