Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Van kérdésetek a gyermeketek...

Van kérdésetek a gyermeketek beszédfejlődésével kapcsolatban?

Figyelt kérdés
Logopédus vagyok, jelenleg itthoni üzemmódban 14 hónapos kisfiammal. Ha tudok segíteni, szívesen válaszolok a kisgyermekek beszédfejlődésével, beszédhibákkal kapcsolatos kérdésekre. (Esténként tudok feljönni)

2011. máj. 13. 14:53
❮❮ ... 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... ❯❯
 171/410 A kérdező kommentje:

Nem lehet megmondani, hogy mikorra választja teljesen külön a két nyelvet. Ismerőseim 3-4 éves gyerekeinél is előfordul még, hogy magyar szövegbe angol szót csempésznek, ha valami úgy jut előbb eszükbe, pedig ott két szülő van, és az egyik csak magyarul, a másik csak angolul beszél hozzájuk.

Már írtam ezt egy hasonló helyzetben lévő anyukának, de neked is csak azt tudom ajánlani, hogy valami jelzéssel próbáld tudatosítani a gyermekben, hogy most a "másik" nyelven beszéltek. Lehet ez egy kendő, amit felveszel, ha angolul szólalsz meg, vagy bármi egyéb, ami mindig kéznél van. Az ideális az volna, ha beépítenéd a napirendbe, és mindig ugyanakkor, pl. a délutáni alvás után csevegnétek angolul. Ezek talán segítenék a kicsit, hogy különválassza a két nyelvet.

2011. dec. 3. 22:37
 172/410 anonim ***** válasza:
Köszönöm. Akkor koncentrálunk majd a reggelekre, délutáni alvás után többet van a nagyszülőkkel mert dolgoznom kell. De este megint én vagyok vele. Azért az rettentően aranyos tud lenni amikor két kis figurát beszéltet, teljesen magátől és ilyesmi a párbeszéd: szia, hát te ki vagy? én vagyok a green turtle és on my back van egy pack, itt ni, látod béka? te nem is vagy frog :-)
2011. dec. 3. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 173/410 A kérdező kommentje:
:)Látod, ennek is megvan a maga szépsége. :)
2011. dec. 4. 04:35
 174/410 anonim ***** válasza:

Akkor én is kérdeznék. Bár én nem aggódom, inkább csak kíváncsi vagyok.

Szintén 26 hónapos a fiam. Igazán 16 hónapos korától figyelem a beszédfejlődését, azóta vezetek naplót róla. Akkor még csak annyit mondott, hogy Apa, ogo (autó), cic, és atta (tátá). Ezek folyamatosan bővülnek, bár elég sajátos "szókincse" van, ami kb. 40 szavas. Az autó megmaradt ogo-nak, vagy pl. a madár, a bábá... Kb. 20 állatot utánoz.


Mesekönyvben megmutatja a dolgokat (pl. van egy traktoros könyve, azt már legalább 100szor elolvastuk és minden apró részletet meg tud mutatni, hol vannak a gépek, melyik micsoda, milyen állatok vannak rajta - kérdezem, hol ez az állat, megmutatja, mit csinál a bácsi - alma (almát szed a fáról)), felismeri a színeket, tudja, minek hol a helye.


Mozgásfejlődése: 2,5 hónaposan már hasra fordult, a kúszást 2 napig csinálta, azt is hátrafelé, mászni 5,5 hónaposan kezdett, 6 hónaposan ült fel először hasizomból,7,5 hónaposan állt fel, 2 hét múlva már oldalazva lépegetett, igazán elindulni minden segítség nélkül (a székeket használta járássegítőnek, azt tologatta) 1 éves kora után kezdett, mikor már bejárta a lakást.

Mindent megért és megérteti magát. 20 hónapos korától nappalra, 23 hónapos korától éjjelre is teljesen szobatiszta.


Pár napja iszonyú halandzsázásba kezdett, be sem áll a szája, dumál-dumál, de semmi értelme nincs. Pl. szaladgál és kiabál, hogy tüjááá. De ezt utána mondja evés közben, játék közben, szóval egész nap ezt hajtogatja, de nincs konkrét dolog, amire mondja. Nagyon édes.


Ez a nagyfokú halandzsa megelőzheti a hirtelen beszéd megindulást? Védőnő szerint a korai szobatisztaság is lehet az oka, hogy még nem 2-3 szavas mondatokban beszél, mert ő arra jobban koncentrál.

2011. dec. 4. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 175/410 A kérdező kommentje:

Szia!

Mindkettőre igen a válasz. A védőnőnek is igaza lehet, hogy most más területen fejlődött erőteljesebben és egyszerre mindent nem lehet, meg ez a mostani újítás is lehet az előszele a beszéd intenzívebb fejlődésének.

Nagyon szépen fejlődik a kisfiad, nincs elkésve akkor sem, ha egy időre most ez a halandzsázás állandósul.


Üdv.

Adri

2011. dec. 4. 16:49
 176/410 anonim ***** válasza:

15.17


Még lenne egy kérdésem, most hogy olvastam az előttem szólót, nálunk is van egyetlen egy szó, ami halandzsaszó, annak ellenére hogy nagyon folyékonyan és hihetetlen nagy szókinccsel beszél. Ez úgy hangzik 'bekön' vagy 'bechan'ami nem szó. Ő viszont ezt két dologhoz köti, az egyik amikor nem tudja a válaszat egy kérdésre, a másik amikor nem akarja mondani huncutkodásból. Azt, hogy 'nem tudom' szintén tudja és megfelelően használja. Ennek az egyetlen halandzsaszónak akkor mi lehet a funkciója?

2011. dec. 4. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 177/410 A kérdező kommentje:

Ezt csak a kisfiad tudná megmondani. Vagy még ő sem. :)

Ilyen apró csalafintaságokban mutatkozik meg az egyéniségük, személyiségük. Senki sem tudja megmondani, hogy egy adott gyermeknek miért pont a "gá" az első szótagja, a másik meg miért más hangokkal játszik szívesen. Sokszor jelölnek olyan hangcsoporttal valamit, amit mi felnőttek sehogy sem tudunk az adott tárgyhoz, vagy pl. mozdulathoz kötni, a gyermek mégis határozottan azt a "szót" társítja hozzá. Más területeken is olyan szokásokat vesznek fel, rituálékat találnak ki maguknak, amit nem tőlünk láttak, hanem a sajátjuk, nem kell hát az ilyen megnyilvánulásokon csodálkozni a beszédfejlődésben sem.

Ettől különleges és egyéni.

2011. dec. 4. 20:53
 178/410 anonim ***** válasza:
Köszönöm
2011. dec. 4. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 179/410 anonim ***** válasza:

Kiskoromban nagyon durván beszédhibás voltam. /Raccsoltam + a-san beszéltem nagyon sok esetben nem lehetett érteni amit mondok/

4-5 logopédusnál jártam sikertelenül. Az a-s beszédet már "kinőttem" de még a raccsolás nagyon halatszik. Az egyik problémám ez. A másik meg, hogy van rá példa, hogy beszélek és kivülről mások csak ilyen dünnyögést hallanak jóformán. / vagy nem tudom mit mondjak rá... mindennek hallják csak beszédnek nem hiába erőlködök/ Ez főleg olyankor ha sok ember elé kell kiállnom, és ideges vagyok miatta. /Nem nagyon vagyok hozzászokva és eléggé szokott zavarni ha kikell állnom mások elé/

17/l

2011. dec. 11. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 180/410 anonim ***** válasza:

Kedves Logopédus!

Nagyon rendes tőled, hogy felajánlottad a segítséged. Én csak annyit szeretnék kérdezni, hogy megfelelő-e 13 hónapos kisfiam beszédfejlődése. Kb. két hónapja tudatosan mondja, hogy páá (apa), vauvau, tu (kukucs). De azóta nem mond új dolgokat. Ez így rendben van? :-) Nem régen tette meg az első önálló lépéseit, lehet, hogy most inkább ezzel van elfoglalva?

Köszönöm szépen! CKA

2011. dec. 11. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
❮❮ ... 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!