Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Van kérdésetek a gyermeketek...

Van kérdésetek a gyermeketek beszédfejlődésével kapcsolatban?

Figyelt kérdés
Logopédus vagyok, jelenleg itthoni üzemmódban 14 hónapos kisfiammal. Ha tudok segíteni, szívesen válaszolok a kisgyermekek beszédfejlődésével, beszédhibákkal kapcsolatos kérdésekre. (Esténként tudok feljönni)

2011. máj. 13. 14:53
❮❮ ... 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ... ❯❯
 251/410 A kérdező kommentje:

Szia!


Persze, hogy lehet, azért emeltem ki újra a kérdést. :)


Minden más hangja megvan a kisfiadnak? Főleg a l, j a kérdéses, mert ha azokat rendben tudja képezni, elvileg elég hosszú lehet a nyelvfék (azt még megnézhetnéd, hogy nem szív-alakú-e a nyelve vége, mert a rövid nyelvféket a nyelv-végi bevágás szokta kísérni). Ha ezek rendben vannak, akkor csak időt kell még adnod neki, semmiképp se erőltesd, ne tudatosítsd benne, hogy nem jól ejti azt a hangot.

A szájpad magassága mást befolyásolna, nem a r hangot, az biztosan nem gond.

Van még ideje, nincs elkésve négy évesen.


Üdv.


Adri

2012. jan. 17. 10:05
 252/410 anonim ***** válasza:

Szia!

Köszönöm szépen :) Igen, az l, j rendben van, korábban inkább az s volt problémás, de már egy ideje azt is szépen ejti. A nyelvfékét 9 hónapos korában műtötték, elvileg pont ezért, hogy később szépen tudjon beszélni. A nyelve nem szív alakú (bár most neten gyorsan kerestem róla képet, hogy lássam, milyen az, de most láttam, tuti nem ilyen).

Akkor most megnyugodtam, remélem ez is csak idő kérdése :) Azért voltam bizonytalan leginkább, mert apukámnak is van logopédus végzettsége, csak hát ő sosem dolgozott ebben a szakmában, na és ő említette párszor, hogy szerinte már tudnia kéne mondani az r-t is, de persze könnyen meglehet, hogy ő tévedett :)

Kijavítani nem szoktam, bár ő nagyon dühös tud lenni, a félreértem, amit mond.

Még egyszer nagyon köszi :)

2012. jan. 17. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 253/410 A kérdező kommentje:

Szívesen. :)

Amikor nem szervi oka van, csak egyszerűen visszamaradt még egy hang, akkor nagycsoportos korban veszi majd fel logopédus terápiába, ha szükséges.

Addigra biztosan bepörgeti magától.

Szóval tényleg semmi ok aggodalomra. (ha tudnád, hányan örülnének, ha 4 évesen csak egy hangja hiányozna a gyerkőcüknek!)

2012. jan. 17. 21:58
 254/410 anonim ***** válasza:
Szia! Kisfiam, Ábel, márciusban lesz 3 éves. Még nem beszél folyamatosan. Kívülállók nem igazán értik, mit mond. Mi itthon nagyrészt megértjük. A környezetem a fülembe tette a bogarat, hogy a gyereket fejlesztésre kéne küldeni, mert már jobban kéne beszélnie. Szavakat tanulgat napi szinten, egyre gyakrabban mondja utánunk a szavakat. Vannak szavai, melyeket tisztán ejt, de nagyon sokat nem. A mondatai úgy néznek ki, hogy például: "Hovász?" (Hová mész?), "Japa!" (Jön apa!), "Apa elment."(ezt szépen mondja), "Bucsi!" (Bocs!), és még sorolhatnám. Egyre okosabb, ezt látom. Most kezdte igazán közvetlen utánunk ismételni a szavakat. És eddig a mondókákat, verseket is utálta, most már jobban elfogadja őket. A meséket is meghallgatja, ha rövidek, mint pld. a Boribon mesék, de leginkább még képekről beszélgetünk Most kezdett el rákérdezni a képek alapján a dolgok neveire is. Azért írom ezeket, mert másoknál 2 éves gyerekeknél mesélnek ilyenekről az anyukák, nálunk csak most kezdődik mindez el. Egy fejlesztő hölggyel beszéltem, aki TSMT-t ajánlott a fiamnak, és én ettől csak még jobban megijedtem. Tényleg probléma lenne vele? Túl lassan fejlődik? Aggódjak, vagy megnyugodhatok? Vigyem fejlesztésre valahová? Köszönöm előre is a tanácsodat. Luca
2012. jan. 18. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 255/410 A kérdező kommentje:

Kedves Luca!


Azt nem írtad, hogy milyen a kisfiad mozgása, mozgáskoordinációja, mennyire érti a hozzá intézetteket, de feltételezem, hogy ezek rendben vannak, különben kiemelted volna.

Ebből kiindulva én azt mondom, nyugodtan hagyj neki még időt, és ne törődj senki okoskodásával. Most kezdett igazán érdeklődni a beszéd iránt, meglátod, rohamosan fog most fejlődni a szókincse.

A fejlesztő pedagógusok általában abból indulnak ki, hogy a foglalkozás senkinek sem árt, ettől nem kell megijedni. Ha szeretnéd, és tudsz rá időt- pénzt áldozni, vidd nyugodtan, de ne tekintsd kötelezőnek, és főleg ne gondold, hogy ha nem viszed, akkor felelőtlen, vagy rossz szülő lennél!


Üdv.


Adri

2012. jan. 20. 21:29
 256/410 anonim ***** válasza:

Köszönöm szépen! :) Jaj de jó, hogy ezt írtad, valahol én is pont ugyanígy gondoltam.

Adok még neki időt, és közben figyelem.


Luca

2012. jan. 20. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 257/410 anonim ***** válasza:
Szia! Szeretném megkérdezni tőled, mint szakembertől, mi a véleményed a mesefilmek nézéséről? Tényleg annyira rossz? Lehet ez oka késői beszédfejlődésnek? Fiam napi másfél órát néz mesét, és imádja őket.
2012. jan. 21. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 258/410 A kérdező kommentje:

Szia!


Konkrétan a beszédfejlődést nem hátráltatják a mesefilmek, csak az, ha nincs megfelelő beszélő környezet, azaz szituációhoz köthető, interaktív kommunikáció. Ha elektromos gyerekmegőrzőnek használja valaki a tévét, keveset foglalkozva a babával, az hátráltatja a beszédfejlődést, arról nem is beszélve, hogy félelmet és feldolgozhatatlan érzelmeket kelt benne a sok erőszak és kevésbé valósághű beszédstílus, gesztikuláció.

Napi fél- egy óra, általad választott, korának megfelelő mese nézésével biztosan nem ártasz semmit, főleg, ha meg is beszélitek a látottakat.


Üdv.

Adri

2012. jan. 22. 22:12
 259/410 anonim ***** válasza:
Nagyon ari vagy ! vannak még jó szándékú emberek köszi szépen!
2012. febr. 14. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 260/410 anonim ***** válasza:

Szia!


Látom, hogy nagyon népszerű a kérdésed, sajnos sok aggódó anyuka ül itt, mégis bízom benne, hogy nekem is tudsz segíteni. 20 hónapos fiam hypotóniával született, a gyógytornának köszönhetően nagyon hamar ügyesedett, 10 hónaposan felállt, lépkedni kezdett, 1 évesen elindult. Nem sokkal ezután már utánozni kezdte az állathangokat, és néhány "szót" is mondott, pl. pápá, kaka, mamma, apa, baba. Aztán sokáig, hónapokig semmi új szó, sőt a korábban már használt szavak közül is sokat elhagyott. például az apát és a pápát is, amit mindennap használunk, tehát nem felejthette el. Most 20 hónapos, mindent megért, elmutogat, elmagyaráz, de összesen az állathangokon kívül, mondjuk ebből sem mondja mindet, szóval összesen kb 5 babaszót használ. Sokan nyugtatnak, hogy fiú és lassabban mondja, meg még nincs is kétéves, engem mégis aggaszt, főként, hogy elhagy korábban használt szavakat, ezt mi okozhatja? Mikor indokolt segítséget kérnünk, és kihez fordulhatunk? Hallásvizsgálaton 3 hónaposan voltunk, mindent rendbe találtak. A gyógytornával elért különbséget látva a kiinduló magatehetetlen állapotunkhoz képest, szeretnék neki minél hamarabb segítséget találni ha szükséges.

Tudom, hogy látatlanban nehéz véleményezni, de nagyon sokat segítene, ha javasolnál nekünk valamit!

Előre is nagyon szépen köszönöm.

2012. febr. 14. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
❮❮ ... 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!