Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Van kérdésetek a gyermeketek...

Van kérdésetek a gyermeketek beszédfejlődésével kapcsolatban?

Figyelt kérdés
Logopédus vagyok, jelenleg itthoni üzemmódban 14 hónapos kisfiammal. Ha tudok segíteni, szívesen válaszolok a kisgyermekek beszédfejlődésével, beszédhibákkal kapcsolatos kérdésekre. (Esténként tudok feljönni)

2011. máj. 13. 14:53
❮❮ ... 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 ... ❯❯
 231/410 A kérdező kommentje:

A 2,5 éves kislány anyukájának:


5 éves koráig semmiképp sem kell beavatkozni, sem felhívni rá a figyelmét.

Utána sem mindegy, hogy miért képzi interdentálisan (nyelv a fogak közé dugva) a réshangokat. Hiányos fogazat esetén természetesen nem tud zárat képzeni a fogaival, és a nyelv odaszorításával próbál valami hasonló hangot kiadni (ovisoknál, kisiskolásoknál a fogváltás időszakában rendkívül gyakori jelenség), ami többnyire elmúlik, amit zárni tudja a fogsorát. Ha rossz szokásként működik, az logopédiai terápia keretében könnyen megoldható (6 éves kor körül szoktunk foglalkozni vele, ha más gond nincs), de lehet genetikai oka is: állkapocs, vagy fogsorzáródási rendellenesség, ami persze örökölhető is, de ha ilyen gond lenne, az egyrészt feltűnő, másrészt a gyerekorvos, és a védőnő már biztosan kiszúrta volna.

2012. jan. 7. 22:20
 232/410 anonim ***** válasza:

Kedves logopédus!


Kisfiam 5,5 éves hiperaktív.


A kislányom 15 hónapos és már őt is felmérettem gyógypedagógussal,aki gyanúsnak ítélte ,hogy nem nagyon figyel ha szólítjuk (figyelemzavaros ő is ?),itthon ha néha többedszerre is,de mindig odafordul,ha szólítom .

A hallását vizsgálták,azt írták,hogy 20-25 decibellnél gyönyörűen fordul és épp a hallása.


A gyógypedagógus azt mondta,hogy le van maradva a beszédben ,mert csak azt mondja még ,hogy " ( A-na )" ,de ezt nem csak az én megszólításomra,hanem mindenkinek,ha valamit mondani szeretne,akkor így szól.

Mutogat,ha valamit szeretne,sőt már dúdol is és közben lassan ringatja magát,nagyon szereti a zenét.


Valóban gyanús,hogy 15 hónaposan csupán így fejezi ki magát ,le van maradva a beszédfejlődése ?


Válaszodat előre is köszönöm !

2012. jan. 7. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 233/410 A kérdező kommentje:

A 3 éves kisfiú anyukájának:


A cs és ty hangokat lehet rövid nyelvfékkel is képezni, az nem attól van.

A rövid nyelvfék azokat a hangokat érinti, amihez a felső fogsor mögé kell felemelni a nyelvet: j, l, r, n, t, d

Ha annyira fel tudja emelni, hogy az l hangja is tiszta, akkor én először egy logopédusnak mutatnám majd meg, mielőtt sebészhez szaladnék. Sok esetben ilyenkor célzott nyelvgyakorlatokkal lehet annyit nyújtani a nyelvféken, hogy az r is beperdüljön. Ehhez mindenképp személyesen kell látnia őt egy szakembernek, hogy megnézze, mennyire mozgékony a nyelve, és lát-e erre esélyt. 3 évesen még sok kisgyerek nem alkalmas rá, hogy megkezdjék vele a gyakorlatokat, az is lehet, hogy megnézik csak most, és azt mondják majd, hogy menjetek vissza egy év múlva.

Azért lenne mégis fontos mielőbb megnézetni, mert ha a kolléganő a látottak alapján sebészeti beavatkozást javasol, akkor azt mielőbb meg kéne ejteni.

2012. jan. 7. 22:29
 234/410 A kérdező kommentje:

A 15 hónapos kislány anyukájának:

Szerintem nem. 2 éves kora előtt nincs megkésve a beszédfejlődés megindulása. Lányoknál gyakori, hogy 1 évesen már több szavuk is van, de azért ez nem kötelező mindenki számára. :) Emiatt ne aggódj.

2012. jan. 7. 22:34
 235/410 anonim ***** válasza:

Szia!

Kislányom 2 éves múlt. Az egyik (egyébként irtó kedves) bölcsis nénije olyan szinten raccsol, hogy az "r" hangjai nem is hallatszanak, valami "h" hangot hallat helyette, vagy nem is tudom mit.

Azt vettük észre, hogy a lányunk egy ideje ropogtatja-berregteti az "r" hangot.

Nem tudom, hogy van-e összefüggés, vagy a lányomnak ez egy ilyen korszaka, és csak játékból csinálja, de kíváncsi lennék, hogy mennyire befolyásolja egy hibásan beszélő gondozó beszéde a beszédfejlődését. Amúgy már mondatokban beszélt, amikor oda került, és már csak egy fél évet lesznek együtt, és itthon nem ezt hallja, a családban mindenki "szabályosan" beszél.

Köszönöm válaszod!

2012. jan. 7. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 236/410 A kérdező kommentje:

Szia!


Elképzelhető, hogy átmenetileg utánozni fogja, de ez elmúlik majd, hiszen az elsődleges beszédpélda a családé. Ne aggódj, nem fog emiatt "kárt" szenvedni a beszédfejlődése. Ha egyetlen rossz beszédpéldának akkora hatása lehetne, akkor egy nagyobb gyerekcsoportban, ahol mindig van pár pösze, soha, senki nem tanulna meg tisztán beszélni :)

2012. jan. 7. 22:56
 237/410 anonim ***** válasza:
Köszönöm, én is azt remélem, hogy hosszú távon ennek nem lesz hatása, inkább most sem tudom eldönteni, hogy mennyire van összefüggés, de talán azért lehet, mert a lányom nevében is van "r", és azt külön hangsúllyal zengi a gondozó néni. :o)
2012. jan. 7. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 238/410 A kérdező kommentje:
Lehet, hogy ez tetszik a kislányodnak, és most jó játéknak tűnik utánozni kicsit, de hamar elmúlik ennek a varázsa majd.
2012. jan. 7. 23:08
 239/410 anonim ***** válasza:

Szia!


Lenne pár kérdésem feléd.


Miért csak 5 éves kortól kell logopédushoz járnia a beszédhibás gyermeknek?

Hamarabb, miért nem érdemes elkezdeni?

A beszédhibás gyermeket felveszik az iskolába?


Egy ismerősön kislánya már 6 éves nagyon beszédhibás, nemrég kezdtek el logopédushoz járni. Változást nem látok rajta, pösze, sok betű helyett mást mond.


Mennyi gyakori a beszédhibás gyerek? Lehet a tv is az oka?


Bocsánat, hogy ilyen kérdésekkel zargatlak, de köszönöm, ha tudsz válaszolni.

2012. jan. 8. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 240/410 A kérdező kommentje:

Üdvözöllek!


Azért az 5 éves kor a vízválasztó, mert addig egyszerűen nem is számít beszédhibának a pöszeség, a beszédfejlődés velejárója.

3-4 éves korban nincs is még olyan fejlett figyelmük, feladattartásuk, feladattudatuk, finommotorikájuk a gyerekeknek, hogy alkalmasak legyenek rá, hogy megtanuljanak pontosan tájékozódni a szájüregükben, meghatározott helyre és formában tenni a nyelvüket, és képezni a kívánt hangokat.

Ilyen kicsikkel akkor foglalkozunk, ha megkésett, vagy akadályozott beszédfejlődésűek (beszédindító, ill. alapozó terápia).

A középső- nagycsoport bőven elegendő az esetek 90%-ában, hogy iskolás korára megfelelően tudják képezni és egymástól elkülöníteni a hangokat a gyerekek.

Ha mégis maradna vissza 1-2 hang (gyengébb a hallási differenciálása, anatómiai, vagy egyéb okokból lassabban lehetett csak vele haladni), 1.-2. osztályban is folytatni szoktuk a terápiát. Felveszik az iskolába természetesen így is.

Az, hogy 1-2 hónap alatt nem tapasztaltál változást egy 6 éves kislánynál, nem csoda. Hosszabb folyamatról van szó, a gyermek adottságaitól és a probléma súlyosságától függ, hogy meddig tart a terápia, de általában 0,5- és 2 év közötti időtartamról beszélünk.

Azzal kapcsolatban, hogy milyen gyakori a pöszeség (bármely hang cseréje, torzítása, vagy hiánya) szinte minden felmérés más eredményt hoz, úgyhogy tulajdonképpen azt kell mondanom, hogy fogalmam sincs. Nekem 10 maximális létszámú óvodai csoportból (össz. kb. 300 gyerek) volt 70-80 gyermekem, akivel foglalkoztam.

Az okok nagyon sokfélék lehetnek, a tévé önmagában biztosan nem tehető felelőssé. Max. úgy, hogy ha nincs megfelelő élő beszédpélda (szituációhoz köthető, interaktív), csak a tévéből nem tanul meg a gyerek beszélni, kitolódhat a beszédfejlődés ideje, és akkor persze tovább tart a pöszeség is.


Üdv.


Adri

2012. jan. 8. 14:21
❮❮ ... 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!