Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Óvodai beszoktatás. Nem...

Óvodai beszoktatás. Nem jutunk egyről a kettőre. Javaslatok?

Figyelt kérdés

Kislányom múlt hónapban töltötte a 3-at, szeptembertől kezdi az ovit.

Itt úgy működik, hogy nyáron az összevont csoportokban történik a beszoktatás, hogy szeptemberben, mikor megkezdődik a nevelési év, már ne kelljen ezzel "húzni az időt". Naponta 2-3 órát kell eltöltenie ott a gyereknek.


A probléma a következő: lányom minden reggel jókedvűen indul velem az oviba, még azt is tűri, mikor otthagyom, ellenben (az óvónők elmondása szerint), amint kihúzom a lábam,hisztériázni kezd, veri magát a földhöz. Múltkor egy óra múlva hívtak, hogy menjek érte, mert már lilul a feje a hisztitől. Amint visszamegyek, elkezd mosolyogni, és leül a többi gyerekkel játszani, nem akar hazajönni! Ez már két hete így megy, semmi változás, csak annyi, hogy két hisztiroham között néha hajlandó 10-15 percet eljátszani a többi gyerkőccel. Aztán újra rázendít...


Ez normális? Állítólag csak az én lányom csinálja ezt így két hét után, a többi beszoktatós csöppség már "meg sem nyikkan". Próbáltam már vele beszélgetni erről, Apa is próbált már beszélni vele, mindig mondja, hogy "jó, nem fogok sírni".

Fog ez a helyzet javulni? Aggaszt, hogy csak ő van így "lemaradva" a többi beszoktatós gyerektől :(


2011. aug. 6. 08:45
1 2 3
 11/27 anonim ***** válasza:

Mivel a te gyereked bocs"problémás",beszélj a vezetö òvónövel és kérj rá engedélyt!

Ne hagy annyiban!

2011. aug. 6. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/27 A kérdező kommentje:
Vezető óvónő válasza: majd hozzászokok. BOCS...
2011. aug. 6. 09:16
 13/27 anonim ***** válasza:

Fel megy a pumpám ha ezt olvasom!

Micsoda disznóság.Még a folyosón sem ülhetsz?

2011. aug. 6. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/27 anonim ***** válasza:

Figyi nem kell leskelődni .. felesleges ha a gyereked jó kedűen megy és jó kedvűen jön az oviból. Az ,hogy ott hisztizik és nem tud mit kezdeni vle az óvónő az az ő bajuk. próbáld te is így felfogni.. a kislányod jó kedéllyel kösöznt el tőled és rád csukták a kaput csukd rájuk te is.. ne hogy ám már az ovi gonját te old meg!


Nehéz tudom.. de akkor is így kell.


Nekem a kisebbik fiam bölcsiben és a játszón is tavaly pl úgy ismerkedett,hogy löködte a kissebeket. A játszón én próbáltam ezt kezelni. aztán a bölcsiben meg feltünt, ohgy nem mnoják a gondozónők, ohgy anyuka csináljon a gyerkkel valamit, mert lökdösödik... . eltelt 1 hónap és rákérdetztem a gondozónőtől: aző válasza csak ennyi volt igen előfordul.. de ez legyen az ő gondjuk. Ha nagyon eldurvul úgy is szólnak.

Eltelt 1 év és sem a játszón sem közösségben nem csinálja. miért ,mert a gondozói is tudták kezelni az ottani szituációt és én is itthon. Nem halmozták rám aszt amihez semmi közöm.

2011. aug. 6. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/27 anonim ***** válasza:
0%

Megszoksz vagy megszöksz.

Szerintem nem érett még az óvódára, közösségi nevelésre.

Én elvinném pszichológushoz, kérnék még egy év GYES_T és otthon maradnék vele. Én biztos megszöknék.

Vagy hagyod és majd lesz valami, vagy tönkreteszik teljesen a lányod vagy beszoktok.

Egyébként magánvélemény de nem fog beszokni, hanem minden harmadik nap beteg lesz és soha nem fog járni iskolába sem.

Barátnőm kisfia már 6 éves és mai napig nem jár oviba, illetve két nap igen és aztán két hétig beteg. És nem találják az okát, mitől lehet. Már kivették az orrmanduláját, már tubus van a fülében, nem éri víz a fülét és semmit nem használ.


Viszont ha most kiveszed, nem erőlteted, akkor jővőre lehet már nem lesz semmi gond, mert megérik rá.

Az ovinak pont az a lényege, hogy idegen környezetben, idegenek közt boldoguljon a gyerek. Ha te ott ülsz annak semmi értelme. Az annyi, mintha játszótérre vinnéd.

2011. aug. 6. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/27 anonim ***** válasza:

Én azt mondom, hogyha mostanában már ritkábban szólnak, hogy menj érte hamarabb, mert hisztizik és reggel jókedvű meg délután is, mesél otthon, várja hogy menjen, akkor nincs veszve minden.

Talán én is úgy gondolom, hogy az óvónőknek kell jobban kezelni a helyzetet. Ha elmaradnak a szólások, és még mindig jókedvű a kicsi reggel és délután, akkor mond meg az óvónőknek, hogy elkezdesz dolgozni és nem igazán tudsz jönni egyből. Jobb ha megszokják. De mondom mindezt az mellett hogy a kicsi kárára sem megy.

Amúgy meg mi az hogy a többi meg sem nyikkan? Milyen szó ez tőlük? Na mindegy. Nekem ez nem tetszett.

Szerintem tehát nincs lemaradva a többitől. Neki több idő kell. Lehet később fogja fel, hogy hoppá anya elment, hogy is tudnám felforgatni a dolgokat. nem tudjhatjuk mi jár a kis fejében. Adj még neki egy két hetet. Inkább kettőt. Ha addigra az óvónők is abbahagyják ezeket a beszédeiket akkor meg fog oldódni. Mondjuk arra számíts, hogy sosincs olyan hogy minden jó. mert vannak időszakok amikor előjönnek majd egyebek. Hogy nem akar menni, vagy épp már ott kezd el hozzád bújni és nem akar bemenni a csoportba. Vagy épp hogy haza nem akar jönni, míg más ha meglátja a szülőjét szalad oda, ő meg nem akar jönni. Egyik sem jó. Vannak fordulatok. De ez most reméljük megoldódik! Kitartás!!!!!

2011. aug. 6. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/27 anonim ***** válasza:
Ja és még annyi jutott eszembe, hogy beszélgess sokat a kicsivel otthon ezekről a dolgokról. Illetve hasonló helyzetekről, kérdezz az óvónénikről, a gyerekekről. Néha máshonnan megközelítve a dolgokat, néha konkrétan erről a hisztiről. Mindig mond el neki, hogy ott az óvónénik azért vannak, hogy vigyázzanak a gyerekekre amíg anya, apa dolgozik. Adnak nekik enni, inni, elaltatják őket. stb. És vedd könnyedén, mosolyogva és természetesnek. bár néha nekem nehéz volt ez. Lehet kibeszéli magából valahogy és utána már könnyebben kezeli a dolgokat, ha rádöbben bent egy két óra múlva hogy nem vagy ott.
2011. aug. 6. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/27 anonim ***** válasza:

Ha egy mód van rá, váltsatok óvodát. Ez az egész légkör nem gyerekközpontú. Pedig az óvodának annak kéne lennie. Eleve ostobaság a nyári összevont csoportban beszoktatni. Szeptembertől mit akarnak csinálni, hogy annyira nem érnek rá? Az egész évben ovis nagyobbakat is megviseli az összevonás (más óvónő, másik terem, változó gyerektársaság) egy alig három éves persze hogy nem bírja. Ma játszott Ferivel meg Julival, holnap ők nem jönnek, mert elutaznak nyaralni. Ezen a héten Erika néni, jövő héten Gabi néni, szeptembertől meg megint más? A hisztiző gyerek hideg vizes mosdatása meg végképp felháborító. Még jó, hogy nem verték meg. Szerintem akkor sem a gyerekért aggódtak, ő legfeljebb bereked, de a felnőtteket nagyon idegesíthette a sírás.

És a beszoktatás nem lóverseny! Arról szól, hogy a gyerek nagyobb trauma nélkül élje meg a szülőről történő leválást. Ki gyorsabban, ki lassabban. Nem az óvónők és nem is a szülők dolgát hivatott egyszerűsíteni, csakis a gyerek érdekében történik az egész procedúra. De ebben az oviban úgy tűnik, az a jó gyerek, aki nem okoz problémát, szép kocka módjára berakható a többi kocka közé.

Arról nem is beszélve, hogy jogod van ott ülni a folyosón, ha akarsz. Ha úgy látod, hogy a gyerekedet ez megnyugtatja, légy erőszakos. Egy ilyen kicsi nem feltétlen tudja megmondani, mi a baja, miért sír, de hogy nem jókedvében csinálja, az biztos. Ha hisztinek nevezik a sírását, azzal is arra utalnak, hogy "nincs neked semmi bajod, csak minket akarsz idegesíteni" Pedig baja van, és nincs rá más eszköze, hogy kifejezze. Könnyen lehet, hogy a "meg sem nyikkanók" között is kétségbe van esve némelyik, de annyira szorong, hogy még sírni sem fog. Pláne miután végignézte, mi történt a lányoddal.

Az én kisfiamnak nagyon sokat jelentett, hogy tudta, hogy ott vagyok. Vagy két hétig üldögéltem az aulában, de megérte. Kicsit csodálkoztak az óvónénik, hogy még mindig nem hagyom ott, de módom volt rá, így alkalmazkodtam az ő ritmusához. Később elmentem bevásárolni, ügyintézni, persze mindig megmondtam a kisfiamnak ott leszek vagy már nem, és mikor jövök. Bevált.

Egyébként azt tudjátok, hogy miért sír, ha sír? Úgy értem mond valamit, téged hív, vagy csak bömböl? Esetleg tud mondani valamit ha délután megkérdezed, miért sírt? Mert ha meg is fogalmazza, hogy azt szeretné hogy legyél ott, akkor tényleg harcold ki a jogaitokat.

Ez nem azt jelenti, hogy nem kell egyedül boldogulnia az oviban, kell majd, ha már ismeri a helyet, a szokásokat és legalább valamennyire biztonságban érzi magát.

De szerintem ebből az óvodából tényleg legjobb lenne elvinni, mert ha a beszoktatáshoz így állnak hozzá, később se várhatsz túl sokat.

2011. aug. 6. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/27 anonim ***** válasza:

Ha a csoportból valakit a barátjának-barátnöjének tekintene talán könnyebb volna.

Próbálj meg egy anyukával pl. a játszótéren találkozni,fagyizni menni.

2011. aug. 7. 07:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/27 anonim ***** válasza:

Aug.6. 19.11 -el nagyon egyet értek. Egy megfelelő, a gyermek érdekeit mindenekelőtt szem előtt tartó beszoktatásnak nem ilyenek a jellemzői. Engem is felháborít, hogy hideg vízzel higgasztják le. Átlag 5 éves korig a gyermek alapvetően érzelmileg a szüleihez kötődik, érzelmi biztonságot elsősorban bennük lát, akármilyen jó is a pedagógus; és ez természetes dolog, életkori sajátosság. Attól még, hogy jól érzi magát a pajtásaival (előre örül, hogy mehet oviba, ott játszik velük amikor épp nem tör fel benne a szülőhiány, stb), attól még fokozatos folyamattal képes csak megbarátkozni az állapottal, hogy van egy intézmény (ovi), ahol napi átlag 8 órában szülei nélkül kell léteznie.


Javaslok én is már most ovi váltást. Lehet érdeklődni az adott óvodai csoport óvodai programjáról (nevelési elveiről, milyen irányba tendál a nevelés).


A helyes beszoktatás jellemzői a következők, nagyjából:

valóban fontos az állandóság az oviban is, ahogyan a bizonyos beíró is jelzi: nyáron szabin váltják egymást a pedagógusok, dadák, és a gyerekek, az nem a legideálisabb időszak erre, bármikor máskor megfelelőbb, pl. szeptemberben. Valóban van jogod ott lenni az intézményben, sőt, a beszoktatás részeként a csoportteremben is bizonyos ideig, de előre egyeztetni kell a pedagógusokkal. Első héten ideális VÉGIG ott lenni a gyerekkel, kb. egy órán át, a másodikon egy órácskára magára hagyni, de ha jónak látja a szülő, ekkor még a folyosón lenni, hogy végső esetben elérhető legyen a pedagóguson keresztül a gyermek számára, "ha minden kötél szakad", a 3. héttől kb. 4 órára ott lehet hagyni egyedül, és csak a 4. héttől lehet 6-8 órára magára hagyni!


A legjobb pedagógus környezetében is tehát rendszeres érzelmi kitörése ("hiszti") lehet a gyermeknek, hangsúlyozom: ez életkori sajátosság 3-4 (5) éves korig! Azonban a pedagógusnak mindent meg kell tennie a gyermek számára nehéz periódus átvészeléséhez. Pl. nem játékot a kezébe nyomva magára hagyni, hogy játszon egyedül, vagy a pajtásokkal, hanem együtt érző figyelemmel a síró gyermek mellett kell lennie (a differenciált nevelési elvnek ez is része!), és vigasztalni, pl. az ölbéli játéknak kiemelt szerepe van ilyen esetben (térden lovagoltatás, höcögtetés, mondókázás, gyengéd érintés!!), a ringatás, lovagoltatás, gyengéd érintés nyugtatólag hat, TERMÉSZETES MÓDON.

2011. aug. 7. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!