Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Bettám farkát felsértette egy...

Bettám farkát felsértette egy dísz, nem jön helyre. Hogy segíthetnék rajta?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Az a helyzet, hogy a bettámnak körülbelül egy hónapja vásároltam egy kis rakéta díszt, ami bujkálóként is szolgál. Nettó 37 literben van, szűrővel, fűtővel, tetővel, gömbmohákkal és anubias növénnyel meg hát műdíszekkel, mivel szeretem őket. Eddig három panda páncélossal volt együtt, de továbbadtam már őket 100 literes medencébe egyik barátomnak. Szóval megvettem a kis díszt, beraktam átöblítés után, másnap azt vettem észre, hogy az egyik pandának kicsit beszakadozott a felső uszonya. Azt hittem a bettám csinálta, de sose volt még agresszív mozdulata feléjük, bár mégis ez tűnt a legvalószínűbbnek. Őket továbbadtam. Elmentünk nyaralni pár napra. Mikor visszajöttem azt láttam,hogy szegénykémnek többfelé van szakadva a farka. Kis gondolkodás után megnéztem a rakétát belülről és picit élesebbnek láttam, és ez az egyetlen ami feltéphette. Több hónapja megvan a bettám és sose volt ilyen baj, csak miután ezt a díszt megvettem...természetesen rögtön kivettem, és már körülbelül két hete nincs benne az akváriumban, a farka viszont egyáltalán nem jobb. Hogy segíthetnék neki, vagy egyáltalán lehet ezzel kezdeni valamit?

Minden választ köszönök!



2020. aug. 29. 12:05
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
87%
Amíg be nem gyógyul a seb naponta többször cseréld és fertőtlenítik a vizet. Ennél többet szerintem nem tudsz tenni.
2020. aug. 29. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

Esetleg ha visszatennéd a díszt, nézd meg, hogy le tudod-e csiszolni a problémás részt.

Köszi amúgy ezt a kérdést, most rendezek be majd pont bettának egy akváriumot, még csak összeszedegetem a cuccokat bele, de én is átbogarászom azokat, amik bele kerülnek.

2020. aug. 29. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 Tevenyereggyarto ***** válasza:
95%

Biztos ,hogy az sértette meg és nem uszonyrothadása vagy valami hasonlója van ?

Ha biztos akkor a legtöbb amit tehetsz ,hogy minél stresszmentesebb környezetet biztosítasz neki (ajánlom ,hogy szerezz be úszó illetve lebegő növényeket mint békalencse, kagylótutaj stb) illetve fertőtlenítheted valamilyen általános fertőtlenítőszerrel (pl: metilinkék, malahitzöld stb) egy külön akváriumban.

2020. aug. 29. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Köszi szépen a gyors válaszokat! Lehet uszonyrothadása van, de nem olyan, mint ami fertőzésből van...bár lehet mostmár az is van neki. Tegnap még megvolt az a része az uszonyának, ami mára már nincs, konkrétan a farka közepén nincs meg...sajnos megeszi a kisebb postakürt csigáimat is, úgyhogy szorulása van tőle, és ugrál a vízből. Lejjebb vittem neki a vizet, hogy ne tudja nagyon megsérteni magát, de egyre rosszabb..
2020. aug. 29. 13:03
 5/12 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%
Ha szorulása van akkor ne etess pár napig (akár egy hétig se) aztán csak 2 naponta egy keveset utána is csak fokozatosan állj vissza a napi 1x etetésre. Heti 6 nap etetés fagyasztott vagy élő kajával, 1 nap koplalónap. A vize legyen 27-28 fokos. A csigákat pedig próbáld kiszedni ,hogy ne egye meg és sűrűsítsd az aljnövényzetet is ,hogy kevesebbet találjon meg.
2020. aug. 29. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
Rendben, köszönöm! Visszaírok majd ide, ha van változás.
2020. aug. 29. 13:10
 7/12 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%
Bár nem írtad ,hogy eddig ,hogy csináltad de sűrűn a vízcseréket. Mehet heti 2x vagy akár 3x 15-30% is. Sőt, ekkora akváriumban alapból kell heti 2x vízcsere.
2020. aug. 29. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

Fertőtlenítés: seb fertőtlenítésre untig elég a metilénkékes fürdető. Akváriumvíz valami piklibe, bele a metilénkék, bele a hal jónéhány percre. Nem kell túlaggódni, a metilénkéket nehéz túladagolni. Viszont a szűrőbacikra halálos, szóval az akváriumba beleborítani nem kéne.

Jó vízminőség mellett magától is gyógyul a seb.


"Tegnap még megvolt az a része az uszonyának, ami mára már nincs, konkrétan a farka közepén nincs meg..."

Akkor legyen kéznél egy Sera Baktopur vagy valami hasonló, uszonyrothadásra. Készülj fel, ez is taccsra vágja a szűrést.


VISZONT:

Uszonyharapás. Két ilyen bettám is volt. Hosszú uszonyú halaknál fordul elő. Onnan lehet megismerni, hogy hirtelen tűnnek el darabok a hal uszonyából, általában szép, sima felülettel. Vagy lefüleled, amikor éppen harapja. [link] Lehet mögötte stressz, unalom, túltengő vadászösztön vagy túl nehéz uszony.

Leírás alapján túl kevés a víz tetejét elérő / lebegő növényed, ezt érdemes lenne pótolnod. Természetüknél fogva szeretnek a vízfelszín közelében tartózkodni.

2020. aug. 29. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Kedves utolsó, köszi a választ!

Nem hinném hogy harapná magának, sose volt erre példa, sőt az uszonya nálam kezdett el helyrejönni, amikor hozzám került és hónapokig rendben volt. Viszont megyek is és veszek metilénkéket azonnal. Köszönöm!

2020. aug. 29. 16:20
 10/12 anonim ***** válasza:
100%

Úgy fertőtleníts (napi 1-2 alkalommal) ahogy a 8-as írja, külön, ne az akváriumot!


Egyébként nagyon erős a gyanúm, hogy valami komolyabb dolog van a háttérben.

Sima mechanikai sérülés egész jól gyógyul ha jó kondiban van. (Jó étrend, jó vízminőség, stresszmentes környezet)

Az, hogy még csak nem is stagnál, de egyre rosszabb, nagyon rosszat sejtet.

A vízből való kiugrálást se föltétlenül írnám a szorulás számlájára, ugrálni leginkább rossz vízminőség miatt szoktak.


Milyen szűrőd van?

Jól beért szivacsa van? Tele van baktérium trutyival?

Nem csinál túl nagy áramlást? Megtöröd valahogy az áramlást?


Ha eddig evett, akkor most ne etess jó pár napig.

2020. aug. 29. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!