Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Külső szűröbe meddig maradhat...

Zöldfülű Törpe kérdése:

Külső szűröbe meddig maradhat az aktív szén?

Figyelt kérdés

"Úgy olvastam ki kell venni egy idő után."


Nem az én kérdésem, privátban kaptam.

Volt már szó róla, de mindig valamilyen más kérdéshez kapcsolódóan.

Úgy gondolom, hogy másnak is hasznára válhat.



2020. szept. 11. 13:12
 1/5 A kérdező kommentje:

Az aktív szén alapvetően méregtelenítő hatása miatt hasznos nemcsak az akvarisztikában.

Gondolj csak bele, ha gyomorrontásod, hasmenésed van, akkor is széntablettát (is) vehetsz be.

Megköti a méreganyagokatugyanúgy, mint a gyógyszer-hatóanyagokat.


OFF: ebből következik, hogy tartósan és nagy mennyiségben nem szabad szedni, ha valamilyen gyógyszert szedsz.


Az akvarisztikában gyógyszer/írtószer használatát követően, a gyógyszer-/írtószermaradványok eltávolítására használjuk.


Illetve használják még (és ezt most kérdezem, mert én sem vagyok biztos benne) hogy ammónia mérgezés gyanújakor is jó lehet? Persze csak tűzoltásra...

2020. szept. 11. 13:22
 2/5 A kérdező kommentje:

Ja, és a kérdésre még nem is válaszoltam:

A szűrőbe (mindegy hogy külső vagy belső) alapvetően nem kell aktív szén.

Amit olvastál, hogy egy idő után ki kell venni, az azért van, mert telítődik, kimerül.

2020. szept. 11. 13:24
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Csak laboratóriumi mérésekkel meghatározható, hogy mikor merül ki az adszorbciós kapacitása, de az is eltérő lehet egyes anyagokra nézve. Amúgy meg maradni bármeddig maradhat, legfeljebb nem adszorbeál. Elvileg minden olyan állati eredetű anyagot, bomlásterméket megköt, amit a növények nem tudnak hasznosítani és a szűrőben levő baktériumok is csak lassan tudnak lebontani (húgysav, hormonok stb.).
2020. szept. 11. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 Salx Narval ***** válasza:
100%
Kis iróniával azt mondanám, hogy addig amíg hazaviszed a szűrőt a boltból.:D Természetesen ezzel nem az aktív szén szűrőkapacitását akarom aláásni de egy biológiai szűrőben semmi keresnivalója nincs. Konkrét szűrőanyagnak csak speciális körülmények között használjuk mint pl olyan biotóp környezet ahol a víz lágysága és savassága miatt a nitrifikáció nem működik rendesen, vagy esetleg növénytelen akváriumoknál rásegítő kémiai szűrőként de itt is érdemes külön szűrőben v azon kívül használni mert a bontóbacik ellen dolgozik egy szűk térben. Használjuk még gyógyszermaradványok és festékanyagok eltávolítására belógatva, v erre a célra fenntartott belső szűrővel. Sajnos azt nem lehet meghatározni, hogy mikor telítődött, ez a szennyezettség függvénye, gyógyszertől szinte közvetlen a használat után, ezért érdemes előtte pár részleges vízcserét csinálni és csak az esetleges maradékot kiszűrni vele. Én az enyémet ( bambusszén) 2 havonta cserélem, ill 2 alkalommal még kisütöm mielőtt alkalmatlanná nyilvánítom kémiai szűrésre ( innentől már csak biológiai szűrésre használható esetleg). Hogy honnan tudom, hogy telítődött, hát sehonnan ez olyan megérzés féle.:D Olyan ez mint a vízcsere nem lenne muszáj hetente csinálnom de látom a halakon, hogy virgoncabbak kicsit ezt vélem az aktívszén cseréjekor is. Szóval nem akkor cserélek vizet és aktívszenet amikor már indokolt.:D
2020. szept. 12. 05:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Salx Narval ***** válasza:
100%
Bocs azt elfelejtettem leírni, hogy hogyan tudod ellenőrizni a hatékonyságát. Egy liter vízhez adsz egy kevés tőzegkivonatot, hogy szép barna legyen és beleteszed a szenet, ha még rendesen dolgozik hamar kitisztítja, ha ehhez pár óra kell akkor már ki kellene sütni, v cserélni. Nyilván ez sem tudományos eljárás de egy kémia közepessel ennyit sikerült elérnem.:D
2020. szept. 12. 06:04
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!