Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Levegőztetés nélkül lehet...

Levegőztetés nélkül lehet garnélákat tartani?

Figyelt kérdés

Van egy 8 literes nano akváriumom, egy darab sziámi harcoshallal. A hal jellegéből adódóan nincs levegőztetésem, a medence kb. 28 fokon van tartva, heti 60%-os vízcsere + víz előkezelés (tetra aqua safe) jellemző. 3 kis/közepes méretű növény van beültetve (egy közepes anubias, egy fűféle és egy vízikehely), szóval ennél a méretnél erősen növényesnek mondanám az akváriumot.


Egyrészt: elfér a hal mellé egy 2-3 fős garnéla csapat? Legfőképp "takarítani", algát és lehulló eleséget megenni szeretném őket (természetesen etetném külön is).


Másrészt: a vízcsere mellett elég nekik a növények által megtermelt oxigén?


Természetesen a legigénytelenebb fajtákban (pl. Red cherry?) gondolkozom.


Köszönöm!



2020. szept. 23. 20:45
1 2
 1/14 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

Ugye csak trollkodsz ? Mert ha nem akkor:

-nem, ebben nem tartható garnéla, hal meg főleg nem. Kezdjük ott ,hogy törvény szerint is 30 liter a minimum gerincesnek (ami a gyakorlatban egy 40 literes akvát jelent), garnélázni is kb ekkorába ajánlott

-gondolom szűrő nincs, az egy dolog ,hogy labirintkopoltyúsként nem pusztul bele ha pang a víz de szűrés kell neki

-a heti 60% túl sok egyszerre, megviseli

-igaz hogy a növények termelnek oxigént, de éjszaka ők is azt használják


Lehetne még ezt azt hozzáfűzni de erős a gyanúm ,hogy most jönni fog a tipikus “már x ideje így van s semmi baja/ nem ez volt a kérdés/ máshol kötekedj/ haverom is így tartja” stb reakciók.

2020. szept. 23. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%
Nem írtad el? Biztos hogy 8 literes és nem 80?
2020. szept. 23. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:

Gondolom te vagy az az arc, aki az összes hasonló kérdés után beböfögi ugyanezt az egyenválaszt.


Nem, nem trollkodok. Egy literes befőttes üvegből szabadítottam meg nemrég a halat, és azt hiszem, messze jobb körülményeket kap nálam, egy beültetett, melegített medencében mint eddig, vagy mint amit a kereskedésben kapna, ahol kis műanyag dobozokban tartják őket. Sajnálatos, de jelenlegi kapacitásaimban ennyit tudok neki adni, hiába szeretnék én is 40 litert.


Utolsó két kommentedet köszönöm, azokat tartom annyira konstruktívnak, hogy hasznosítsam a tartalmukat.

2020. szept. 23. 21:29
 4/14 A kérdező kommentje:
#2 nem, sajnos nem. :(
2020. szept. 23. 21:30
 5/14 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

Igen, jobb dolga van nálad mint egy befőttesüvegben, de attól ,hogy lehetne rosszabb az nem azt jelenti ,hogy nálad minden jó. Szép dolog ,hogy megmentetted, dicsérendő de hosszútávon nem jó neki 8 literben, a fogalmazásodból úgy veszem ki ,hogy ezzel te is tisztában vagy.

Ha nem lenne a hal akkor azt mondanám ,hogy talán! 2 red cherryt megpróbálhatsz, de nekik is jobb lenne 20 litertől tartani. Ekkkorába állatot rakni max egy-két fotózás erejéig raknék s nem tovább.

2020. szept. 23. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:

Így van, ezzel tisztában vagyok. 10 éve nagy akváriummal és tenyészettel is rendelkeztem. Sajnos jelen helyzetben anyagilag és helyileg ennyi, amit erre az egy darab halra rá tudok áldozni, nem én hoztam el a kereskedésből, hogy erre a sorsra jusson. Viszont örömteli, hogy kiszínesedett, és úszkál, így azt hiszem, egy lépést megtettünk pozitív irányba. :)


A garnélákat is olyan szempontból nézem, mint amik bizonyos takarítgató funkcióik révén hasznosak lehetnek az akváriumnak.


De más tippeket is szívesen elfogadok, hogy hogyan lehetne javítani a helyzeten

2020. szept. 23. 22:03
 7/14 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

“A garnélákat is olyan szempontból nézem, mint amik bizonyos takarítgató funkcióik révén hasznosak lehetnek az akváriumnak.”


Hát, takarítani takarítanak olyan értelemben ,hogy eszegetnek az algákból és feleszik a halkaját ott ahol a halak nem férnek oda, na meg megehetik a bomló növényi részeket. De igazából normál esetben ezekből (alga, plusz halkaja, bomló növényzet) nem kellene akkora mennyiség felgyűljön ,hogy az gondot okozzon, pláne 8 literben. Na meg ők ugyan úgy ürítenek tehát terhelik a vizet. Ilyen kis akvában meg nagyon könnyen borul az egyensúly. Szerintem nagyon meggondolandó lenne további állatok bevonása.


A helyzet javításához: gondolom élő vagy fagyasztott kaját adsz neki. A heti 1x 60% helyett jobb lenne többször keveset, mondjuk heti 2x vagy 3x 15-20%. Legyen fedett az akva ha esetleg most nem az. Mivel nagyon kicsi az akvárium így egy akasztós szűrő kellene, az nem foglalna helyet. Csak egyszeri költség s ha jól választottál akkor sokat segít a helyzeten. Eddig jó ,hogy megjött a színe de mint már mondtam és azt te is tudod ez könnyen a visszájára fordulhat. Esetleg nincs a közeledben valaki aki vállalná nagyobb helyen a halat ? Körbenézhetsz facebook csoportokban is, egy próbát megér.

Most beugrott egy régebbi kérdés ahol valaki hasonló körülményeket biztosított csak épp 10 literben és azt kérdezgette ,hogy mi baja a halnak pedig már fél éve jól van (asszem fél év volt).

2020. szept. 23. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 Zöldfülű Törpe ***** válasza:
100%

"Gondolom te vagy az az arc, aki az összes hasonló kérdés után beböfögi ugyanezt az egyenválaszt."


Hát nem.

Általában türelmesebb, de sajnos sok hasonló kérdésbe lehet belefutni, mondhatni hétről hétre van egy-kettő...

Első gondolatom nekem is az volt, hogy trollkodás az egész, hiszen kiérződik valamennyi alaptudás az írásodból. Ezért felmerül a kérdés, hogy "Hogy lehet belefutni ekkora hibába, te jóságos ég!?"


Végülis valóban dícséretes dolog, hogy meg szeretted volna menteni azt a szegény halat. De valójában az lenne az igazi segítség neki, ha egy neki megfelelő medencében élhetne. És akkor még garnélák is mehetnének mellé, de nem a red cherry, mert azok kicsik.


Egyébként Tgyártó ezt szokta mindig "beböfögni":


"Olvasgatni:


[link] , [link] , [link] , [link] "

2020. szept. 23. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
100%
Én 20 literben tartok pár rc garnélát, de halat nem tennék bele.
2020. szept. 24. 06:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:

Tudtok esetleg segíteni, hogy hol vannak jelenleg akvarista fórumok? Írtad a facebookot, beléptem több csopiba is, nagyrészt halottak. Akvarista.hu ugyanez, régen az volt a kiindulási alap. A környéki állatboltok közül a színvonalasak mind megszűntek, kezd az lenni a benyomásom, hogy már nem sokan űzik ezt a hobbit.


Más: ilyen akasztós szűrőre tudtok linkelni példát esetleg?


Köszönöm!

2020. szept. 24. 08:53
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!