Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Az akváriumi növények alsó...

Az akváriumi növények alsó levelei lyukacsosak, bebarnulnak, szürke szőrszerű alga képződik rajtuk amitől nem tudok megszabadulni, mit tehetek?

Figyelt kérdés
120l mollis akvárium, heti 2x tápozok, szerdánként 17ml-t, szombatonként 30l vízcserénél 2,5ml/10l-t. A világítás LED, napi 11 óra 8-tól 19-ig. Gyakran a nagyon algás vagy tönkrement leveleket, esetleg egész növényeket ki szoktam venni, a friss hajtásaik mindig tiszták és szép zöldek, a hét végére viszont újra algás lesz. Két hét után siralmasan néz ki és nem tudom letisztítani. A vízteszt eredménye is rendben van. Két hetente aljzatporszívózok vízcserekor. A legtöbb növényem kifejezetten algaellenes, gyorsan növő.
2021. jan. 16. 09:50
 1/6 Tevenyereggyarto ***** válasza:

Kicsit pontosabb infók kellenének mint például ,hogy konkrétan mivel tápozol (márka/típus? mikro? Makro?), milyen a fényed értékei (hány watt vagy inkább lumen mert LED, milyen színhőmérséklet stb), milyen a szűrés, hány hal van (illetve csak molly van?), milyen növények, low tech? Hight tech? stb.


Így előljáróban annyit ,hogy kicsit rendszertelen a tápozás és talán sokáig világítasz.

Tápozásnál jobb lenne napokra lebontva adagolni, azt is úgy ,hogy a gyári ajánlás felével kezdesz s ha hiánytünetek lépnek fel akkor emelsz, ha többlet akkor visszább veszel persze mindig csak keveset. Ha nincs nagyon alultelepítve (bár nem hiszem ,hogy 120 literben mollikkal alul lenne telepítve) akkor általában elég egy kálium+mikroelemes táp.

Világításnál meg nem tudom ,hogy a növényeid igényelnek-e 11 órát, általában elég 8 is, esetleg kicsit több ha úgy van.

Karbantartásról annyit ,hogy ekkora akváriumba mehet heti 1x 15-30% vízcsere, ekkor mehet talajporszívózás is.


Ezeket ajánlom (többek közt az algák típusát s kiváltó okait is megtalálod):

[link] , [link] , [link] , [link]

2021. jan. 16. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 Tevenyereggyarto ***** válasza:

A karbantartásos rész visszaszívom. Újraolvasva úgy látom azt írod ,hogy szombatonként van vízcsere, azaz hetente.

Akkor inkább a víztesztre kérdeznék rá mert például a papírcsíkosak viszonylag pontatlanok, a cseppegtetősek sokkal pontosabban. Szóval pontosan milyen van s mit mutat?

2021. jan. 16. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

A tápom JBL Pro Flora Ferropol, egy alap tápszer, az előírt mennyiség rajta vízcserekor 10ml/40l és heti pótlás 10ml/80l, én efölött vagyok egy picivel, mert így mindig is jobban nőttek a növények. Az akváriumban Molli és neonhal van, meg kb 40db red cherry garnéla, de kimondottan nincs tömeg, az ivadékokat kiveszem. A vízhőmérséklet 23°C, tesztcsíkkal a pH 6,8, vízkeménység 10 körüli de pontatlan, NO2 0mg/l, NO3 10mg/l. Enni TetraMin chipset és fagyasztott szúnyoglárvát kapnak, ritkán granulátumot előtte beáztatva egy órát. A szűrés egy JBL CristalProfi külső szűrő, közepes sodrást csinál, a befolyó ág jobb fent van elől, a vízfelszín felé irányítva 30 fokban, a szívócső jobb lent és belül. Az etetőnyílás nyitva, a szellőzés miatt.

Köszönöm a linkeket, áttanulmányozom!

Sajnos a világításomról nem tudok sokat, az akváriumhoz kaptam és nincs rajta konkrétan semmi adat.. Emiatt le is akarom cserélni, mert nem tudok vele számolni, de erre jelenleg nincs meg az anyagi hátterem. Van viszont türelmem kivárni, mit tesz 11 helyett 9 óra világítás, ha Ön szerint érdemes(ebb) ebben az irányban keresni a gondot.

2021. jan. 16. 11:18
 4/6 Tevenyereggyarto ***** válasza:

Nyugodtan tegezzél ;)


“A tápom JBL Pro Flora Ferropol, egy alap tápszer”


Rákerestem, ha jól látom akkor ez egy kálium+microelemes táp. Az jó. Mivel nem látom ,hogy mennyi s milyen növényed van ezért azt tudom tanácsolni ,hogy lépj be facebookon a “Növényes Akvaristák Közössége” és a “LowTech Akvakertész Közösség” csoportokba, ott szakszerűen segítenek belőni a tápozást is. Így annyit tudok mondani ,hogy napokra lebontva adagold, ne egyszerre. Illetve esetleg csökkentsd kicsit az adagot, a lényeg ,hogy annyi táp menjen amitől a növényeknek nem lesz hiánytünetük és nem marad felesleg az algáknak.


“Az akváriumban Molli és neonhal van, meg kb 40db red cherry garnéla”


Nem szerencsés neonokat s mollikat együtt tartani mert előbbinek ~23 fok körül ideális, mollinak meg 26 körül. Akkor már inkább vörös neon, de annak meg lágyabb víz kell mint a mollinak. Ha már mollis akva akkor a neonokat inkább ajándékozd el.


“A szűrés egy JBL CristalProfi külső szűrő”


Ez eddig jó, de pontosan melyik? Mert sok van s nem mindegy. Az a jó ha a gyári ajánlás alsó határa annyi vagy nagyobb mint az akva mérete, pl: ha egy szűrő ajánlása 60-120 liter akkor az ~60 litert visz.


“Köszönöm a linkeket, áttanulmányozom!”


Egyrészt nagyon szívesen. Másrészt vannak alga-útmutatók is, ott ki tudod keresni ,hogy pontosan milyen algád van s mi váltja ki.


“Sajnos a világításomról nem tudok sokat, az akváriumhoz kaptam és nincs rajta konkrétan semmi adat”


Ha gyári világítás akkor szinte boritékolható ,hogy gyenge. Erre utal többek közt az is ha a növények alsó levelei gyengülnek el először (nem kapnak fényt de a felsők viszonylag igen, ezért alulról felkopaszodnak). Nem tudom így segít-e ha visszább veszel, minden esetre ne ugorj ilyen hirtelent. Ha mostanig 11 óra volt akkor max 10,5-10 órára csökkentsd s figyeld 1-2 hétig a növények reakcióit.


A világítás cserélését én is ajánlom, biztos jobban jársz. Szerintem max egy közepes fényerő legyen, ez w/l-ben (watt osztva liter) 0,4-0,5 w/l, ugyan ez lumenben 20-40 lm/l. Tehát 120 literre kb 60 watt s olyan 3600 lumen körül van. LED-ek esetében a lumen a mérvadó, fénycsöveknél lehet wattban is számolni. Színhőmérsékletre kb 6.000-6.500 kelvin legyen.

2021. jan. 16. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Skid05 ***** válasza:

Mióta vannak ezek a tünetek? A ledes armatúra eddigi teljes működése alatt uez volt tapasztalható?


A fényerő ismerete nélkül érdemi tápozási tanácsot nem lehet adni, a kémiai energia diktálja az iramot a növényzetnek, a tápozást alapvetően meghatározva.


Ha szettben került megvételre az üveg, akkor a szett neve (eheim, juwel, etc) támpont lehet a fényforrás paramétereinek kiderítéséhez.

2021. jan. 16. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Rengeteg tápot adsz. Ha 10ml/40l akkor vízcserekor már ne adj plusz adagot.Én naponta max 3ml-t adnék.

Jelenleg sokat tápozol a gyenge fényhez, ezért jönnek az algák

A szűrőd pontosan milyen fajta?

2021. jan. 16. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!