Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Milyen szűrőt ajánlotok kis...

Milyen szűrőt ajánlotok kis akvába?

Figyelt kérdés

Pár napja indítottam egy hivatalosan 45 l-es akvát, ami a vízkiszorítás miatt inkább csak 40 literes befogadású. :)



1) Égetett agyag a talaj, 5 cm vastag átlag.



2) A szűrőm egy sima kis esőztetős, kocka szivacs (mint az Eheim durva szivacsa kb), 330 l/h. Egyesek szerint komolytalan a szivacs, talán kicsi is a gép. (Néztem, hogy azért elég szépen összekapta a koszt, a víz is tisztult.)


Böngésztem a piacot, hogy esetleg mit lehetne helyette, de ebben a 3-4W-os teljesítménnyel nem láttam komyabb dolgokat. Ugyan ez a séma. Szivacs vagy többféle szivacs egymáson (de akkor meg a W magasabb, erősebb a sodrás, ami nem biztos, hogy jó lesz), esetleg perlon, aztán kész.


Akasztósokat néztem még, amibe lehet kerámia töltetet tenni, de azokról olvastam, hogy áramszünet esetén kilöki a vizet, és amikor visszajön az áram, akkor nem biztos, hogy felszívja magát. És gyengéknek is tűnnek, inkább garnis vagy nevelő akvába valók.


Cseréljem sűrűbb szivacsra a meglévőt?

Vágjam ketté, tegyek bele középre perlont?

Másik szűrő legyen?



2021. márc. 11. 11:21
A kérdező szavazást indított:
Maradjon a szűrő, jó lesz az
Vegyél sűrűbb szivacsot.
Megírom.
1 szavazat
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

Mit akarsz az akváriummal? Mi a cél? Mit akarsz tartani? Állatok, növények..

Mekkora a szivacs, hány köbcenti? Szűrő pontos márkája, típusa?

2021. márc. 11. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

Mi a cél??? Természetesen egy moderáltan növényesbe halakat tartani. Pl. razbórát.


No name szűrő, úgy kaptam az akvához. Rá vannak ragasztva a paraméterek, onnan tudom, de a neve... X.


Pfff, úgy 8x5x5 cm. Nincs elöttem, nem vagyok a közelében.


Formára olyan, mint ez, csak fekete:


[link]


Szóval a klasszik kis esőztetős.

2021. márc. 11. 13:53
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

Egy kis csapat törperazbórához elég lehet ez a szűrő.

A szivacs meg egyáltalán nem biztos, hogy rossz. Nem olyan egyszerű azt eldönteni!

Egyébként ha cserélném,kb ugyanilyet vennék, csak nagyobbat. Fölösleges túlbonyolítani. A nagyobb vízforgatás nem probléma, ezer módon le lehet fojtani.

Majd mérd le a szivacsot pontosan. Az akvárium bruttó térfogatának azért egy 3-4 %-át illendő elérni, sőt, ha csak szivacs a szűrőközeg, akkor inkább 4-5%-át. Ez olyan 200 köbcentit jelentene minimum.

2021. márc. 11. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

Lemértem. 6x3,5x2,5 cm.


Innen nézve tényleg kicsi a szivacs. Alighanem vennem kell egy nagyobbat.


Van-e ebben az esetben jelentősége addig is, hogy a talaj égetett agyag, ami a porózus felszíne miatt egy baci tanya? Menti-e a helyzetet?

2021. márc. 11. 18:29
 5/12 anonim ***** válasza:

Abszolút hasznos, meg az értékelhető növény növekedés is segít.

Viszont minél kisebb egy akvárium, annál törékenyebb az egyensúlya, és ebben nagy segítség a jó szűrő/szűrés.

Nagyobb akváriumnál se érdemes elspórolni a szűrést, de egy kicsinél még nagyobb jelentősége van.

Egyébként vehetsz akár még egy ilyen kicsit is. Kicsit foglalja a helyet, de más esetben akár még hasznos is tud lenni, ha 2 szűrő van. Megosztod a kockázatot. Mondjuk egyik elromlik. Vagy gyógyszerezni kell, mellette levegőztetni. A másik szűrőt külön járatva, meg tudod menteni a baktériumok egy részét.

2021. márc. 11. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

Alighanem az lesz, még egy szűrő, ugyanis az Istenért se találok olyat, ami nem nyomja a vizet, mint a sterimo (a nagyobb szivacsosak már 500 l/h-s teljesítményűek, az nagyon erős). Köszönöm a segítséget!


Még egy kérdés! Egy esőztetőset hogyan tudok lefolytani? Ha befogom egy lukát, akkor csak erősebben nyomja a többin.

2021. márc. 11. 20:57
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

Akkor fogjál be 2-3 lyukat.

Az erősebb szűrők egyébként általában alapból szabályozhatóak.

De ezek a szabályozók is így működnek. Csökkentik a keresztmetszetet.


Tehát ez nem olyan, hogy van egy fix vízmennyiség, amit mindenképpen átnyom a rotor, mert az ide oda forog, szóval nem igazán számít neki, ha fojtva van.

Az összes gyári szabályozó, ilyen olyan módszerrel, pofon egyszerűen annyit csinál, hogy szűkíti a keresztmetszetet.

Kisebb a lyuk, kevesebb víz folyik ki rajta.

Ez becsapós lehet, mert egyrészt viszonylag erősen le kell szűkíteni, tehát nagy fojtás kell, különben valóban nem érezteti a hatását, és olyan, mint ha a maradék lyukon gyorsabban folyna a víz.

Másrészt a maradék lyukon lehet, hogy valamivel gyorsabban folyik ki a víz, de összességében mégis csak kevesebb, mert kevesebb a lyuk, tehát végeredményben kevesebb a vízhozam. És ha eloszlik az áramlás, akkor látható lesz, hogy nem mozgatja úgy a vizet.

De akár az esőztető csőbe, közvetlenül a szűrő kifolyásánál, befaraghatsz valami részleges műanyag dugót a csőbe, hogy az esőztető csövébe már alapból egy csökkent nyomású víz kerüljön be.

A gyári szabályzó is a legtöbb így működik, közvetlenül a rotor után van egy fojtás.


Egyébként az esőztetőt víz alatt kell használni, ferdén felfelé állítva, hogy mozgassa a vízfelszínt.

Ha nagy az áramlás, az is megoldás lehet, hogy közelebb állítod a függőlegeshez az áramlás irányát, így felfelé áramlik a víz, és hamar eloszlik az erő, vízszintesen, áramlás irányba alig tolja a vizet.

Vagy akár közvetlenül rá is vezetheted egy közeli falra a vizet.

2021. márc. 11. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

Köszi!

Igen, úgy megy kezdettől, hogy víz alatt, kicsit felfelé és az akva hosszába teríti a vizet. Szépen fodroz amúgy, szó mi szó :)

2021. márc. 13. 16:21
 9/12 anonim ***** válasza:
Különféle minőségű akasztós szűrők vannak, az enyém pl. mint a Niagara. Ha jól van beüzemelve és a szívócső külső vége a víz szint alatt van akkor nyugodtan leállhat, gond nélkül újraindul. Jóval könnyebb tisztítani mint a többit, több funkcióra lehet alkalmazni, nem vesz el helyet a belsőtérből.
2021. márc. 13. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
Igen, jópofák, csak szerintem gyengék.
2021. márc. 13. 20:32
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!