Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Mennyi időt és foglalkozást...

Mennyi időt és foglalkozást igényel egy 52 literes, garnélás akva?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Még kiskoromból maradt egy akva, halak voltak benne, de nyilván fingunk nem volt az akvarisztikáról, utóbbi időben szívtam fel magam egy kis tudással, hogy biológiai egyensúly, vízkeménység, élő növények stb.


Halakat most nem akarok, csak egy csinos kis minibioszférát a szobámba, pár garnélával, élő növényekkel.


Csak mivel régen úgy takarítottunk, hogy halak ki, teljes víz ki, aljzat ki, suvickolás majd minden vissza, így ezen részét pláne élő növényekkel nem tudom elképzelni. Tudom, hogy 20-30%-át kell cserélni a víznek, de akkor vízcserén kívül más takarítást nem igényel? Vagy ezt hogy kell elképzelni?


A növényeket időnként metszeni kell? Van esély rá, hogy ültetés után kipusztulnak?


Éjszakára gondolom nem kell világítás, szűrő menjen. A növények igényelnek valamilyen speckó világítást vagy a neoncső ugyanúgy jó? (gondolok itt arra, hogy számít-e hogy hideg-meleg színű a fény)


Igazából szeretném, de nagyon vívódok arra, hogy nekem való-e, úgyhogy nyugodtan le is beszélhettek róla, normális hangnemben (bár ebben a kategóriában még nem tapasztatlam azt a vehemenciát, mint a kutyás-macskás blokkban.)


előre is köszi!


2021. márc. 11. 14:22
 1/6 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

Nem tudom honnan s mit olvastál eddig, ezért:

[link] , [link] , [link] , [link]


Nem atomfizika az akvarisztika, de azért egy relatív érzékeny rendszert kell létrehozni s ha odafigyelsz akkor nem lesz gond.


“Tudom, hogy 20-30%-át kell cserélni a víznek, de akkor vízcserén kívül más takarítást nem igényel? Vagy ezt hogy kell elképzelni?”


Igen, a víz kb 30%-át kell cserélni hetente. Mondanám ,hogy ekkora méretnél mehet heti 2x 15-30%, de ha csak garnélák lesznek, normális szűrő, fejlődő növényzet stb akkor elég lehet a heti 1 vízcsere. Ezt összekötheted talajporszívózással is.

Ha szükséges akkor egy szivaccsal letörölheted a frontüveget de ezen túl nem nagyon kell takarítani, kivéve a szűrőt. Annál csak annyi a dolgod ,hogy ha már annyira megrakódott ,hogy alig nyomja a vizet akkor az akváriumból vett vízben ki kell nyomkodni a szivacsot. Nem csap alatt klóros vízben mert azzal kinyírod a lebontó baktériumokat.

Ha már szűrő. Azoknál a gyári ajánlás alsó határa a mérvadó, pl: ha egy szűrő gyári ajánlása 60-120 liter akkor az ~60 litert visz. Ilyen kicsi akvánál érdemes akasztós vagy külső szűrőt használni.


“A növényeket időnként metszeni kell?”


Van amelyiket igen. Az ajánlott oldalakon azt hiszem találsz erről is leírást, illetve ott van többek közt B. Joci (Bíró József) és Nagy Viktor YouTube csatornái is.


“Van esély rá, hogy ültetés után kipusztulnak?”


Van. Sőt, cryptocoryn-oknál szinte már “fajta jelleg” ,hogy új környezetben ledobálják a leveleiket s majd újakat hoznak (ha megfelelőek a körülmények). Na meg sok növényt emers formában (azaz “szárazföldön” de nagyon párás közegben) nevelik ezért lehullajtja a régi leveleit amikor víz alatt visszavált submers formába. Meg sajnos van amikor szárazföldi növényeket árulnak, gyakori ilyen a fittonia félék. Meg van mikor a növény nemes egyszerűséggel kirothad :/


“Éjszakára gondolom nem kell világítás, szűrő menjen. A növények igényelnek valamilyen speckó világítást vagy a neoncső ugyanúgy jó? (gondolok itt arra, hogy számít-e hogy hideg-meleg színű a fény)”


Világítás egy nap kb 8-10 órát menjen, érdemes időkapcsolóra kötni.

Számít ,hogy milyen. Az egyik legjobb ha 6000-6500 kelvines. Fénycsövekből a 860, 865, 960 vagy 965 jelzésűek ezek. Illetve a watt és a lumen sem mindegy. Egy közepes fényerőt illik elérni ha többféle növényt akarsz mint pár anubias meg egy marék gömbmoha. A közepes fényerő w/l (watt osztva liter) 0,4-0,5, ugyan ez lumenben 20-40 lm/l.

2021. márc. 11. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Húú köszi, nagyon hasznos volt a válasz! :)


Még annyi, hogy ha leveszem a vizet, akkor mivel érdemes pótólni? Van tisztított és csapvizünk is, nem tudom mivel érdemesebb. Előbb csak hígít ugyebár, de semmi nincs benne kb, utóbbi meg aztán könnyen boríthatja az egyensúlyt. Vagy be kellene azt is mérnem valahogy és "előkészítve" önteni az akvába?

2021. márc. 11. 16:20
 3/6 Tevenyereggyarto ***** válasza:

“Van tisztított és csapvizünk is, nem tudom mivel érdemesebb. Előbb csak hígít ugyebár, de semmi nincs benne kb, utóbbi meg aztán könnyen boríthatja az egyensúlyt. Vagy be kellene azt is mérnem valahogy és "előkészítve" önteni az akvába?”


Mit jelent pontosan a tisztított víz? Van RO/ fordított ozmózis szűrőtök amivel 0-ás lágy vizet tudtok csinálni? Illetve miért van ez, van valami nem kívánt anyag a csapvízben?

Először ezt tisztázzuk na meg a víz keménységét. Annak megmérésére jó egy párszáz forintos Neptun cseppteszt is, néha nem pontos de jó lesz. A JBL-nek is van csepegtetős tesztje de az drágább s külön van a Gh és Kh, viszont pontosabb. Papírcsíkosat ne vegyél mert túl pontatlanok. A víz keménysége csaknem alapjaiban határozza meg a tartani kívánt fajokat. Az sem éppen bővíti a válaszlehetőségeket ,hogy Magyarországon rendszerint kemény a csapvíz.

Ha a “tisztított víz” az lágy vizet jelent s használható akvarisztikai célokra illetve a csapvízben sincs semmi nem kívánt kotyvadék akkor jók vagyunk. Ezeknek a megfelelő arányú összekeverésével szinte bármilyen keménységű víz elérhető (az arányok kiszámítására találsz egy kalkulátort az akvarista lexikonon a “hasznos számítások” fülnél). Utána elég ha minden vízcserénél kikevered a kívánt vizet, a hét során elpárolgott vizet meg 0-ás vízzel pótolod.

2021. márc. 11. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

"ozmózis-víz" így hívjuk, szüleim szereltették be, én meg azóta se tudom, hogy miként is működik a rendszer :D


Azért van, mert nálunk iszonyat vasas (vas-klorid) a víz, és főzéshez ezt a vizet használjuk.

2021. márc. 11. 19:43
 5/6 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

“ "ozmózis-víz" így hívjuk, szüleim szereltették be, én meg azóta se tudom, hogy miként is működik a rendszer :D”


Tulajdonképpen egyszerűen magyarázva úgy működik ,hogy van egy baromi sűrű membránja amin csak a vízmolekulák férnek át, minden mást megfog. Így kapsz tiszta H2O-t, legalább is az egyik kivezetésen. A másik kimeneten “szennyvíz” jön ki ami gyakorlatilag minden amit kiszűrt. A nyomástól, csapok állításából stb függően általában 1:2 vagy 1:3 az arány, sajnos a szennyvíz javára. Ügyeskedéssel ideális esetben elérhető akár 1:1 arány is. A membránokat cserélni kell azt hiszem kb évente mert egy idő után telitődnek s romlik a hatásfokuk.

Ha már van tiszta víz akkor érdemes lenne megfontolni ,hogy nem csapvizet használsz hanem a 0-ás vizet visszasózod. Vannak kész Gh+ és Kh+ termékek, illetve Viktornak s Jocinak is van saját receptje.


Bővebben s szakmaibban felvilágosítanak mindezekből a “Növényes Akvaristák Közössége” illetve a “LowTech Akvakertész Közösség” facebook csoportban. Biztos van több jó csoport is, de én ezeket merem ajánlani.

2021. márc. 11. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Salx Narval ***** válasza:
100%
Nagyon fontos, hogy legyen egy stabil egyforma paraméterekkel rendelkező vízforrásod ami lehetőleg nem terhelt rézzel vassal, ólommal, nitráttal, stb. Szerintem erre a célra a csapvíz a legmegfelelőbb mert közel azonos értékeket mutat, viszont vízkezelőt kellene használni pl SERA Aquatant. A vízszűrőtökkel is nyilván nagyon jó vizet lehet készíteni és keverni, visszasózni is lehet de kérdéses, hogy ugyanazt a vízértéket képes leszel e rendszeresen tartani. Kellő rutinnal és néhány méréssel ez is megoldható de egyszerűbb lenne a csapvíz használata mert nincs vele ennyi macera és a garnéláknak igazából nem fontos a lelágyított víz, sőt némelyiknél nem is szabad pl amanoknál. Én garnélás akváriumnál a kémiai és mechanikai szűrést szoktam előnyben részesíteni de mechanikai és biológiai szűréssel is nagyon jól működnek.
2021. márc. 13. 02:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!