Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Hogy kell egy bettát jól tartani?

Hogy kell egy bettát jól tartani?

Figyelt kérdés

Most vettem egy 54 literes akvárium szettet, és szeretnék bele egy betta halat (már ki is néztem egyet).

Hogy kell csinálni, hogy minden rendben legyen?

A kezdetektől!



2021. márc. 30. 15:39
 1/7 anonim ***** válasza:
9%

Bár nem vagyok nagy szakértő ilyen témában, volt egy betta halam pár éve. Kisállatboltban megvettük, de már nem emlékszem, mekkora akváriumban tartottuk(közepes méretű gömb akvárium volt).

Fontos, hogy két hím nem fér meg egymás mellett, harcolnának és megölnék egymást.

Nekem egy darab hím halacskám volt, vettünk neki mű növényt és valami kis búvóhely szerű díszeket az akváriumba, alul pedig apró, sima, színes kövecskék voltak, amiket tengerparti strandokról hoztunk.

A vizet hetente kell cserélni, mi olyankor áttettük egy kis háló segítségével a miénket egy csapvízzel töltött edénybe, ott úszkált 5 percig, amíg tiszta vízet kapott. Úgy tudom, 24-27 fokos víz kell neki, de mi nem mértük pontosan, langyos vízet tettünk bele a csapról.

Etetésnél naponta egy csipetnyi kaját kapott, azt megeszegette (kifejezetten betta halaknak való kaját vettünk a kisállatkereskedésből). 4 évig élt nálunk, ami állítólag soknak számít. Pedig egyszer még a macska is szinte kihalászta, szerencsére időben észrevettük. Remélem segíthettem, sok sikert kívánok neked!:))

2021. márc. 30. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

Első körben mielőtt megveszed a halat ezeket az oldalakat ajánlom:

[link] , [link] , [link] , [link]


S most engedelmetekkel itt-ott belekötnéd abba amit az 1-es írt mert van pár jó tanácsa de többségében sajnos rossz, szóval:


“de már nem emlékszem, mekkora akváriumban tartottuk(közepes méretű gömb akvárium volt)”


Gömbakvárium tilos halat tartani több okból is. Törvényileg is minimum 30 liternyi hely kell gerinces állatnak, tehát minimum egy 30-40 literes hagyományos szögletes akvárium kelleni fog, az 54 literes tökéletes lesz egy hímnek. Bár a szettek rendszerint nem érik meg a pénzüket, jobb lett volna mindent külön venni de egy jobbfajta 54 literes szett el kellene bírjon 1 hallal meg némi igénytelenebb növényzettel.


“Fontos, hogy két hím nem fér meg egymás mellett, harcolnának és megölnék egymást.”


Ez igaz, jellemzően nagyon agresszívak akár már fátyolos úszójú halakkal is, persze ritkán vannak kivételek. A betta olyan ,hogy vagy ő csipked szét mindenkit vagy őt csipkedik szét ezért nehezen társítható. Viszont emiatt neked ne fájjon a fejed Kérdező mert szettel bőven elég egy hal.


“Nekem egy darab hím halacskám volt, vettünk neki mű növényt és valami kis búvóhely szerű díszeket az akváriumba, alul pedig apró, sima, színes kövecskék voltak, amiket tengerparti strandokról hoztunk.”


Na Kérdező a műanyag díszeket meg színes kavicsokat felejtsd el, legrosszabb esetben kioldódik a festék s lemérgezi a halat. Sokkal jobb valami olcsó, kb 0,5-3 mm körüli szemcseméretű rostált sóder, gyöngykavics, kvarchomok, térkő vagy folyami homok stb kb 5 cm vastagságban ,hogy ültetni is lehessen bele, természetesen élő növényeket.


“A vizet hetente kell cserélni, mi olyankor áttettük egy kis háló segítségével a miénket egy csapvízzel töltött edénybe, ott úszkált 5 percig, amíg tiszta vízet kapott.”


Sose rakd friss klóros csapvízbe. A heti vízcsere nagyjából oké de sose cserélj 30%-nál többet, legfeljebb néhány kivételes esetben (pl: gyógyszerezés). Ekkora akváriumba szettes technikával jobb lenne heti 2x 15-30% vízcsere klórtalanított vagy 1 napig pihentetett azonos hőfokú vízzel, legyen legalább heti egyszer talajporszívózás. Ja, és a hal érkezése előtt 3-4 hétig járasd az akvát mindenestől s szórj némi halkaját a vízbe, ez a nitrogénkörforgás kialakulásáért felel, ez alatt telepednek meg a lebontó (nitrifikáló) baktériumok a szűrőben is s miattuk nem szabad a szűrőt csap alatt klóros vízben kimosni.


“Úgy tudom, 24-27 fokos víz kell neki, de mi nem mértük pontosan, langyos vízet tettünk bele a csapról.”


Igen, 24-28 fokot szoktak írni a szakoldalakon, melegkedvelő faj ezért a gyakorlatban 26-28 fok körül szokták jól érezni magukat. Mérd hőmérővel, az a biztos.


“Etetésnél naponta egy csipetnyi kaját kapott, azt megeszegette (kifejezetten betta halaknak való kaját vettünk a kisállatkereskedésből).”


Jó a táp is de inkább csak kiegészítésnek. Fő eleségnek fagyasztott vagy élő kaja legyen mint pl: vízibolha, fekete és fehér szúnyoglárva, cyclops/ sórák stb. Ami kerülendő vagy nagyobb óvatosságot igényel az a vörös szúnyoglárva és a tubifex. Naponta egyszer heti 6 nap, heti egy koplalónap legyen.


“4 évig élt nálunk, ami állítólag soknak számít.”


Igen, soknak számít mert az átlag 2-3 év viszont nem sértésként mondom de inkább a szerencsének s a hal szívósságának volt ez köszönhető mert általában a “gömbakváriumban műdíszekkel” tartott betták nem élik meg az 1 éves kort sem. Rengeteg ilyen kérdés van ezzel kapcsolatban ezen az oldalon is.


“Pedig egyszer még a macska is szinte kihalászta”


Erről jut eszembe a betták akváriumát fedni kell mert mivel labirintkopoltyúsok könnyen megfázhatnak.

2021. márc. 30. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Akartam én is okosságokat írni de a második hozzászólás minden lényeges információt tartalmaz. Max annyi kiegészítés, hogy kerüld a jól kinéző vagy cuki akváriumdíszeket. Neked lehet, hogy jól mutat egy elsüllyedt kalózhajó makett a vízben, de a halak annyira nem kedvelik.
2021. márc. 30. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
46%

Jól le lettem pontozva, inkább ne is írtam volna:))).

Odaírtam, nem vagyok szakértő, személyes tapasztalatokat írtam le. Bár a legtöbb kijavításban egyetértek, a színes köveket szó szerint különböző tengerekből hoztuk, a vízből szedtük ki. Így annak az esélye, hogy kioldódjon belőlük szín, nulla. Egyébként sajnálom, ha valamiket rosszul írtam, nem félrevezetésnek szántam. 1-es voltam

2021. márc. 31. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

#4


Én éppen ezért “kivételesen” nem pontoztam, legalább is téged, mert láttam ,hogy nem rossz szándékból beszélsz s még ha rosszul is csináltál ezt-azt valószínüleg nem ragaszkodsz gyökeresen az esetleges “tévképzeteidhez”. Ez utóbbi sajnos egy gyakori s káros jelenség főleg állattartás területek (mert ott ugye az állat is megszívja) amikor valaki valamit rosszul csinál de makacsul ragaszkodik hozza mert “így mé’ nem jó? Évekig jó volt a jószágnak oszt most mé’ nem szabadna láncon tartani a kutyát meg kiengedni a macskát az útra?”.

Ami a “színes köveket” illeti bevallom elsiklottam afelett ,hogy tengerből szedett kövekről van szó mert egyből a színes jelző maradt meg. Ettől függetlenül amúgy sem ajánlom ,hogy tengerből szedett cuccot rakjunk édesvízbe, mondjuk attól függ épp miről van szó. Meg úgy általában bármilyen természetből szedett követ-ágat alaposan fertőtleníteni/ előkészíteni kell a káros anyagok és paraziták miatt, de még így sem mindegy ,hogy milyen követ-ágat rakhatunk egy akváriumba.

2021. márc. 31. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 Salx Narval ***** válasza:
68%
Én sem pontoztalak le annak ellenére, hogy gyakorlatilag mindent rosszul csináltál. Őszintén szólva eléggé kételkedve fogadom, hogy ilyen körülmények között ennyi időt kibírna bármilyen hal. Jó úton jársz kérdező ha az első válaszban lévő infókat teljesen mellőzöd. Nem feltételezek rossz szándékot de lássuk be ez így egy nagyon rossz példa. Hallgass Tevére és ha újra halat tartanál kedves első válaszadó akkor te is.
2021. ápr. 1. 05:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Jó lesz! 😁

Köszi a válaszokat, nagyon jól fogja érezni magát a hal!🙂

2021. ápr. 1. 13:15

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!