Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Mikor adhatok tápot a növények...

Mikor adhatok tápot a növényeknek?

Figyelt kérdés

Sziasztok, kezdő vagyok növényes akvárium terén.. Lehet valakinek ez egyértelmű, viszont én nem merek semmit csinálni a tápokkal amíg azt nem mondják lehet.

10L akvárium, persze állatok nincsenek nem is lesznek benne (esetleg pár db garnéla ha őket ebbe még bele lehet rakni)

Tegnap indult az akvárium, nem telt még el 24h

TF Macro és TF Planter tápjaim vannak, illetve liquid carbo CO2 helyett


A kérdésem az lenne, hogy mikor kezdhetem el adagolni a tápot? Illetve van valami szabály, hogy a nap melyik részében kell adni? Lámpával, lámpa nélkül? Bármi amit tudnom kellene a tápokkal kapcsolatban?


Nagyon köszönöm a válaszokat



#akvárium #akvarisztika #TF táp #TF macro #TF planter #Liquid Carbo
2021. máj. 30. 12:12
 1/7 Skid05 ***** válasza:
100%

Valami kelleni fog szerves anyag hiányában amiből építkezhetnek, nyilván a megfelelő fényerő az alap, ekkora akvánál a kompakt meg a ledes világítások jönnek szóba, ezeknél előre borítékolni bármit is nehéz, a gyakorlat mutatja meg. Na meg a növények fajai is relevánsak, más kell egy anubiasnak meg más egy hínárnövénynek. Illetve a vízkémia (kh, gh, pH) is erős hatással bír a tápfelvételre.


Ami a beadást illeti, a liqui az ami fény mellett hasznosul tehát a fény indulásával párhuzamosan, és akkor már a többit is észszerű napi bontásban - kis víztömeg esetén különösen - azzal együtt beadni.


A planter gyári adagja az első héten beadható utána ezen adag felét felszívod egy fecskendőbe és 5-6 nap alatt beadod minden héten. A macro:planter arány 2:1-es verzióban működni szokott, tehát a planter javasolt gyári adagját használod a macrónál már az első héttől. És akkor még a 3. tényező a vízcsere, 30% a minimum amit terveznék, aztán meglátod, hogy mindez pazarlás avagy sem a tápozást illetően. Ha vízcsere után megtorpannak akkor mehet kevesebb cserével, ha a hét vége felé már algásodik az üveg akkor sok a táp vagy kevés volt a csere.

Egyszerre egy tényezővel variálj, ha csak nincs óriási algapokalipszis, mert nem fogsz tudni érdemben következtetni a miértekre.

2021. máj. 30. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Attól is függ hogy ez egy elkészült végleges szobadísz vagy egy későbbi nagyobb vállalkozás előtanulmánya. Elindultál a látszólag egyszerűbb, kitaposott úton. Ha idejében felismered a hiánytüneteket, és tesztelgeted a vizet, sikeres vegyiháborút vívhatsz. Vagy elfogadod a természet készre kevert tápanyag koncentrátumait kicsit több babrálgatással mint a gyári becsepegtetése. Tovább lépve megteremtheted az akva háttér erőforrásait és a vízcseréket 5%-alá szoríthatod. Ez több persze több érdeklődést, és szorgalmat kíván az átlagosnál.
2021. máj. 31. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 Salx Narval ***** válasza:
100%
Nagyon kevés ennyi infó alapján egy konkrét tápozást ajánlani, így csak tanácsot tudok adni. Az akvárium kis mérete miatt érdemes venni 2db 1ml-es fecskendőt és abból adagolni a tápokat. A gyári ajánlott adagolás dús növényzet mellett jónak mondható és az ajánlott heti 25% vízcsere is megfelelő lehet. Én kezdetben felezném a gyári ajánlott mennyiséget és gyökértápot is használnék ha nincs táptalaj. Továbbá egy kis akasztós szűrőt mindenképp tennék rá. Ha elültetted a növényeidet másnap kezdheted a tápozást a Plantert heti adagban a két vízcsere között, a Macrót naponta adagolva a fecskendőből. A tőzegtablettákat ráérsz félévente pótolni. A carbóból elég napi 3-4 csepp de ezzel egy hónapot várj még amíg beérik az akvárium. Garnélák mellé nem ajánlom.
2021. jún. 1. 06:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm

Az akvárium 10L, 20x20x25cm sze, ho, ma

Egy 200l/h mini szurot tettem bele, hogy orankent 20x megforgassa a vizet, egyenlore ugy tunik nem olyan nagy a sodras tole

Novenyek: 3db crypto van benne, 1db anubias nana redmoor fara rogzitve, illetve van egy ilyen kisebb bokrosabb talajon fekvo noveny, aminek a nevet elfelejtettem sajnos (akitol vettem azt mondta ez talan kibirja kemeny vizben)


Most 1ml plantert raktam bele, carbobol napi 5 cseppet

Jovohettol 0,5ml planter 1ml macro es tovabbra is 5 csepp carbo

Ez igy mukodhet?

Garnela 1 honap mulva sem mehet bele? JBL Manado van talajnak, gondoltam varok vele 1 honapot mig jonnek a garnik, mert sok ammonia lesz a talaj miatt egyelore a vizben

Koszonom

2021. jún. 1. 13:45
 5/7 A kérdező kommentje:

Carboval varok akkor meg, es megfogadom a tanacsokat utolso, koszonom

Kifelejtettem, h a lampa 7W, egyenlore 5 orat megy, hetente majd mindig 1-1 oraval tobbet hagyom bekapcsolva, ezt ajanlotta akitol kaptam a novenyeket. 8 ora vilagitas eleg lesz ezzel vagy vigyem 10ig?


Illetve tozeg tablettarol meg nem is hallottam, utana nezek koszonom

2021. jún. 1. 13:49
 6/7 Ladik ***** válasza:
A táp adagolását bármikor elkezdheted utána kb 1-2havonta adj újra de szerinte a dobózára is rá van irva
2021. jún. 1. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Salx Narval ***** válasza:
100%
Vagy bírják a carbót, vagy nem, ezt is azt is hallani. Minden esetre az a minimum, hogy vársz velük egy hónapig amíg a biológiai szűrés kialakul a talajban és a szűrőben. Kellene a felszínre moszatpáfrány, májmoha stb és a fára is mehetne némi jávai. Az anubiaszt próbáld egy árnyékosabb és áramlásmentesebb sarokba tenni lehetőleg úgy, hogy a fával együtt könnyen kivehető legyen. Erre azért lehet szükség mert időnként nem árt kézzel eltávolítani róla az algát, ennek megelőzésére ajánlottam a felszínre gyorsan növő és árnyékadó növényeket. A 8 óra világítás kb jó kiindulópont. Ha sok garnit szeretnél és bírják a carbót akkor macroból valószínűleg a fél adag továbbra is elég lesz. A garnélák miatt a carbó is felezhető, majd eldöntöd.
2021. jún. 2. 05:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!