Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Melyik a jobb talajzat?

Melyik a jobb talajzat?

Figyelt kérdés

Medence szűrőhomok, vagy apró szemű bazalt?

Jelenleg manadot használok de le akarom váltani


2021. dec. 19. 07:17
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

A manadonál mindkettő rosszabb.

Más kategória, nagyságrendekkel rosszabbak!


A kettő közül ez a szűrőhomok (ami egy akváriumban nyilvánvalóan semmit nem szűr) valószínűleg sima kvarchomok, és mint ilyen, talán valamivel nagyobb eséllyel tompábbak az élei, mint a zúzott bazaltnak.

Tehát aljzatlakókhoz jobb a kvarchomok.

Persze nem annyira, mint a manado, meg növények szempontjából is alulmúlja azt.

2021. dec. 19. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

[link]

Hengerelt bazaltra gondoltam, ami nem sértené a halakat.

Vagy esetleg jbl sansibar darkot néztem.


A manadoval az a gondom hogy nagyon könnyű, az algaevőim kiszedik belőle reggelre a növényeket pedig 5-7 centi vastagon van minimum. Facebookos csoportokban írták nekem hogy bármi jobb mint a manado, meg sokan szűrőhomokot használnak.

Nem tudom már mi lenne a jó 🤔

2021. dec. 19. 08:25
 3/9 anonim ***** válasza:
A homokkal két baj van. Egyik hogy fehér és stresszeli a halakat, a másik hogy összetömörül. Első inkább csak eleinte nagy gond mert az algák tompítják a visszaverődést. Másodikat meg lehet oldani ha egy nagyon minimalizált áramlású talajszűrőt építesz ki legalulra. A legjobb ha nem is szivattyú működteti hanem etetéskor egy pohár vizet beletöltesz.
2021. dec. 19. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

1-es vagyok.

Kicsit ugyan könnyű a manado, de a növények rögzítésére vannak trükkök.

Tény, hogy a bazalt, vagy akár a kvarchomok jóval nehezebb.


Így viszont a 2 közül egyértelműen a hengerelt bazalt választanám, mivel hengerelt, nem olyan éles a széle, ahogy az 1-es válaszban írtam, és a kvarchomok jobban algásodik, mert világos, és a halakat is stresszelheti, ahogy a 3-mas írja.

Az aljzatszűrővel viszont nem értek egyet, sok hátránya van, és pont egy tömör aljzatnál abszolút nem alkalmazható. Max fordított talajszűrés, de az másik 23 problémát vet fel.


Ahogy mondod is, sokan használnak kvarchomokot, nem azért mert az a legjobb, hanem mert az a legolcsóbb, (meg több évtizedes múltja van, és öröklődött ez a dolog) de ha van ugyanilyen tulajdonságú, lekerekített szélekkel, sötétebbe, az praktikusabb lehet.

Ami a betömörödést illeti, egy árnyalatnyival általában nagyobb szemcseméret talán ideálisabb lenne (1-2-3 mm) de néha egy kis aljzatporszívózással ez a 0,5-1,2 mm is jól működhet.

Ha mindenképpen cserélni akarod, én egyértelműen a bazaltra szavazok. Annak mésztartalma sincs, ellentétben a kvarccal, így nem járul hozzá a víz (esetleges!) felkeményítéséhez.

Egyébként a hengerelt bazalt egy időben népszerűbb volt mint a kvarchomok, pont a színe és a semlegessége miatt, amikor mindenféle méretben lehetett kapni, kvarchomok árban.

Csak éppen nem gyártottak ilyet többet, kivonták a forgalomból, (a zúzott meg túl éles szélű) kvarchomokot meg a maga természetességében nagy tételben mindig is lehetett kapni, ezért népszerű. De akvarisztikai szempontból amúgy nem egy nagy csoda.

2021. dec. 19. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

* " hengerelt bazalt választanám"


:D))) Automatikus tárgyeset!

Ajándék csónak, ne nézd a lapát! :D

2021. dec. 19. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

...aljzatporszívózni amúgy nem tudom szoktál e, de nem egy nagy kaland, a részeleges vízcseréknél gyakorlatilag kicsit felkavarod az aljzatot, és úgy szívod le. Egy tölcsér kell a cső végére, így csökken a szívóerő, és az aljzat visszahullik. Keress róla videót. Egy elvágott fél literes petpalack is jó hozzá, a cső végére. Ha mégis leszívsz egy kis aljzatot, azt le tudod szűrni, mielőtt kiöntenéd a vizet.

Amúgy meg kvarchomokból is valaki a 0,8-1,2 mm-re esküszik, az meg már kb. ugyanez. Legalább a tetején marad a mulm, nem ül meg a szemcsék közt.

2021. dec. 19. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
3.->4. Természetesen fordított, ez annyira evidens hogy elfelejtettem odaírni. A talajszűrő kiment a divatból mert nem növénybarát techno. Szerintem viszont nagy jövő előtt áll, egy "akvarista forradalom" fő eszköze lehet.
2021. dec. 19. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

A hengerelt bazalt nagyon szépen tud mutatni.

De ha növényt is akarsz bele akkor kell alá valamilyen táptalaj.

Pl JBL Aqua Basis vagy Dennerle NutriBasis

3-4 cm táptalaj, rá 1-2 cm bazalt.

Csipesszel ültesd a növényeket, akkor nem keveredik össze.


Viszont nekem is volt már túrásmániás ancim. Pár nap után mindent kitúrt, tönkretette a talaj rétegrendet. Az ilyenektől meg kell szabadulni. Szerencsére nem mind ilyen, többnyire eszükbe se jut túrni.

2021. dec. 20. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Turkálós halak mellé kicsit rizikós a táptalaj.

Ha van olyan növény, ami kimondottan gyökérről táplálkozik, ahhoz inkább érdemes gyökértápot dugni, és azt a kis részt extrába lefedni (az aljzaton felül) nagyobb kövekkel, fákkal, hogy ne tudja kitúrni.

2021. dec. 20. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!