Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Mennyire drága fenntartani...

Mennyire drága fenntartani egy akváriumot halakkal?

Figyelt kérdés
Szeretnék halakat. Akváriumot. Nem nagyon nem kicsit. Olyan közepes meretet . De van aki szerint ez hatalmas költség és hatalmas idő a takarítása. Nincs és még nem is volt egy halam sem. Érdekelne hogy ez tényleg igaz ?
2022. ápr. 21. 13:30
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Sokmindentől függ ez. De alapvetően a kezdeti beruházás nagy költség (van amit használtan jól ki tudsz fogni) de nekem miután minden meglett, 1-2 ritka estben 3 hetente egy fél órás munka volt a 20%os vízcsere és üvegpucolás. (110 literes aksi)

Külső szűtőr fél évente egyszer pucoltam ki, az kb egy 1-2 órás meló volt.

Olyanokra hallgass csak akiknek van akváriuma, aki csak mondja hogy mi jár vele de közben azt se tudja mi a GH-KH vagy a biológiai szűrés azokat hagyjad.

Meg kellene határozni mit szeretnél. Képeket linkelj légyszi és behatároljuk akár a költségeket is.

Havi szinten nekem 2-3 ezer ft volt a 0-24 órás szűrés napi 10 óra led, 100 W-os fűtéssel.

2022. ápr. 21. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Még úgy ezután nem néztem higy mi kellene pontosan . Mondjuk egy 100l-es akváriumot elfogadnék. Ebbe egy kisebb hal csapat belefér. Nem ? Nincs ötleted milyet válasszak? Milyen akváriumot? Mi szükséges ehhez?
2022. ápr. 21. 13:54
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Minél nagyobb egy akvárium annál könnyebb fenntartani, annál önműködőbb, ha mondhatom így. Nézelődj kereskedésekben először, hogy milyen halak tetszenek, neten utánaolvasol és idővel körvonalazódik milyet szeretnél tartani. Lehet akár garnélás akid, sügeres, nanos, stb. Van amit nehéz tartani, van amit könnyű. Ahogy a halak után olvasol látod milyen talaj, víz, hőmérséklet ami való neki, más halakkal hogy jön ki, lehet-e együtt tartani ez nagyon fontos kérdés. Milyenek az étkezési szokásai. Így pedig megismered milyen talajtípusok vannak, milyen színű, állagú kinek jó, kinek nem. A növényeket is megismered, azt is figyelgesd a boltokban, melyik tetszik, melyiket könnyű vagy nehéz tartani, világítások miért kellenek, lumen, kelvin hogy alakuljon. Az akvarista evolúció a két guppi befőttes üvegben-től a 2-3 db 4-500 literig szokott végbemenni. Legyen valami képed, mielőtt megveszed az akit, hogy a berendezés már zökkenőmentes legyen. Ami infót kereskedésben kapsz azt oszd el kettővel. Némelyik eladó nagyon ügyes, profi, némelyik meg botrányosan hülye. Tehát bármi tanács azt otthon neten lecsekkolod mielőtt megfogadod. Ha száz literre gondoltál akkor egy példa: abba szerintem 5-6 zacsi bazaltzúzalék, lekerekített, kisméretű, fekete. A halaknak a sötét aljzat a jó, a világosban stresszelnek. Nagyon alaposan, többször átmosni. Növényből pár szál valiznéria, mivel gyorsan szaporodik, néhány tő anubiasz. Növényeket neomagnollal öblítsd át, bárhonnan hozod. Tegyél bele 2-3 vasfát, amit bújós hellyé építesz. 10-15 neon, 5-6 kis corydoras, 1 anci elég lenne kezdetnek. Keress tenyésztőt, vagy olyan halasboltot amit akvaristák ajánlanak. Fressnapf pl. nagyon nem, ózonnal kezelik a vizet, odahaza meg nem és alig maradnak meg a halaik. Sera hengeres aljzattisztítót vegyél (ne háromszöget). egy műanyag világos vödröt, kancsót amit szintén csak akvarizáláshoz használsz. Legyen egy kicsi és egy nagyobb háló. Kajából adj a minőségre, plázás szutykokat kerüld el, sera, jbl, tetra a szárazeleségből. Csak látszólag drágább. Az akvárium alatti bútor legyen jó masszív, lehet vízálló, mert kb. biztosan lefolyik a víz. Alá valami kiegyenlítő, mert megrepedhet az üveg. Vegyél műanyag kannákat amit csak erre használsz amibe vízcsere előtt tudod állni hagyni a vizet. Vízmelegítőre is szükséged lesz és egy állandó hőmérőre a vízbe. Vízcsere mindig tiszta kézzel, vegyszerek ne kerüljenek a vízbe (szappanmaradék, gépolaj, parfüm pl.)
2022. ápr. 21. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
Ja, és legyen fedél, sok van amelyik szeret kiugrálni, a kövön fullad meg szerencsétlen mire reggel kikelsz ágyból.
2022. ápr. 21. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Hűha nagyon szépen köszönöm ezt a hosszú és tartalmas választ . Sok olyan dolgot leírtal amire egylatan nem is gondoltam volna.

Előttem kb annyi van hogy hal+akvárium+víz + kaja :D

2022. ápr. 21. 20:01
 6/10 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

Beszállok én is s idemásolom egy korábbi válaszomat, hátha segít (eredetileg egy bettás kérdésnél volt):


“Felvázolok nagyvonalakban egy hirtelen elképzelt “minimális aksit”. Minimum 30-40 liter, de tökéletes egy standard 54-es is. Minél nagyobb annál stabilabb. Kezdőknek én inkább 60-80 liter körül ajánlom.


Világítás színhőmérsékletre kb 6500 kelvin és erőségben 20-40 lm/l (lumen osztva liter) körül. Wattban (így fénycsöveknél lehet számolni, LED-eknél inkább lumenben) ugyan ez kb 0,3-0,4 w/l. Ez közepes fényerő, illik legalább ennyi ,hogy kicsit több növényfajt tarthass mint amennyit egy átlag asztalos egy kezén meg tud számolni.

Naponta úgy ~8 órát kell világítson, érdemes időkapcsolót venni.


Szűrőkből rengeteg van s ha nem akarod ,hogy a helyet foglalja akkor akasztós vagy valamilyen egyszerűbb külső megoldás, pl: némi barkácsolással egy oldalpolcos. Ha nem probléma akkor belső szűrő. A lényegibb rész ,hogy a gyári ajánlás alsó határa számít, pl: ha egy szűrőnek a gyári ajánlása 60-120 liter akkor az ~60 litert tud megszűrni.


Aljzatnak jó a rostált sóder, gyöngykavics, kvarchomok stb. Kerüld a színezett vackokat.

Dekornak leginkább a boltban kapható kövek-fák, kókuszhéj stb. Itt is törekedj a természetes dolgokra s ne a műanyag izéket vedd meg. Ami “nem természetes” de jó azok a kerámia bújók.


Növényzetnek kezdőknek jók a cryptocoryne- és echinodorus-félék, anubias-félék, mohák, páfrányok, valiznéria, hínárfélék és hasonlók mint az indiai vizicsillag, kocsánynélküli ambúlia, átokhínár, érdes tócsagaz stb, úszó/ lebegő mint a békalencse, kagylótutaj, úszó májmoha stb.


Így járatod a rendszer minimum 3-4 hétig s közben szorgalmasan olvasod a szakoldalakat (célszerű már előtte nekilátni olvasni). Utána ha minden rendben akkor jöhetnek a halak. Ami “kicsi-színes-nem szaporodik-könnyen tartható” az leginkább 4-6 hím guppi, akár endler akár szivárványos (akvárium méretétől s szűréstől függően akár kicsit több). Persze sok faj van ami kezdőknek jó.


Illetve ezeket ajánlom:

[link] , [link] , [link] , [link]

2022. ápr. 22. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 Salx Narval ***** válasza:
100%
Igaz is és nem is, attól függ milyen akváriumot, halakat, dekorációt, felszerelést szeretnél. A hozzáállásodon is sok múlik és persze az ügyességeden is, mert sok minden házilag is elkészíthető. Most a legfontosabb dolog Teve által ajánlott oldalak olvasása és ha érzel kedvet a dologhoz akkor az alapok elsajátítása. Az alapok után már lesz annyi tudásod, hogy a neked és a pénztárcádnak leginkább megfelelő akváriumot és halakat kiválaszd. Természetesen itt sokan a segítségedre lesznek de az alapokra mindenképp szükség van. Olcsó, kevés pénzből fenntartható és szép akvárium is létezik ne szegje kedved az elvadult árak és az ajánlott de felesleges dolgok nézegetése.:D Olyant is tudok ajánlani ha kell, hogy észre sem veszed az áramszámlán, ha egyszer összeraktad gyakorlatilag nincs plusz költsége, de gondolom azért nem ez a cél.:D
2022. ápr. 23. 06:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a válaszokat.

Ennyi mindenre én nem is gondoltam.

Ment a zöld mindenkinek. Köszönöm 😊

2022. ápr. 23. 11:49
 9/10 Liza98 válasza:
Fenntartani filléres mulatság. Nekem fél éves a 100literes akva, eddig 150ezerbe van, ebbe a halak,szűrő, lámpa, növények mind benne vannak.
2022. ápr. 25. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Értem kösziii
2022. ápr. 25. 13:57

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!