Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Folyamatosan hullanak a...

Folyamatosan hullanak a páncélos harcsáim, mi lehet a baj?

Figyelt kérdés

Vettem fél éve 6db panda páncélost, abból 5 elpusztult, 1 hónapja vettem 5-öt, abból megint elhullott 2, és nem tudok rájönni, hogy mitől van.

Egyébként 120 liter az akvárium.

Rajtuk kívül neonhal 6db, rózsalazac 8db amanda lazac 5 db van meg néhány garnéla.

A többi hal jól van, ők már 2-3 évesek.

Egy külső szűrő+egy eheim sarokszűrő szűri.

Van egy Ro vízlágyítóm, azzal gyártom a cserevizet, visszasózással.

Hetente 35 litert cserélek.

Az aljzatom Jbl aquabasis plus+Jbl manado fedőtalaj, co2 nincs.

Napi 1ml tf planter és 2ml tf macro növénytápot adok.

Kaja: száraz, fagyasztott felváltva, néha élő tubifex.

Mi lehet a baj?



2022. júl. 1. 17:55
 1/4 A kérdező kommentje:

A halakon nem látszik külső elváltozás.

Vannak víztesztjeim, ezeket mértem: (mg/l)

Nh4:0

No2 0.02 alatt

No3: 20

Po4 0.8

Fe 0.05

Gh 8

Kh 2

2022. júl. 1. 18:00
 2/4 Tevenyereggyarto ***** válasza:

Ugyan onnan vetted? Nem lehet ,hogy eleve az állománnyal volt valami baj?

A leírtak alapján amire gondolni tudok az a tubifex. Az és a vörös szúnyoglárva szokott néha gondot okozni, lehet úgy jött össze ,hogy csak a harcsáidat érintette rosszul. Próbálj ki valami más kaját s meglátjuk lesz-e változás.


Meg egy másik dolog ,hogy mennyire van meleg? Az kizárható ,hogy rövid időn belül volt nagyobb hőemelkedés s nem volt mellette plusz szellőztetés? Bár az még mindig fura lenne ha ez csak és pont a harcsákat érintené.


Meg még talán a 20-as nitrát, de az nem kellene gondot okozzon. 20 még elfogadható, még ha 30+ lenne akkor érthetőbb lenne de így 🤷


Lehet valami érzékenyebb állományt fogtál ki s akár több dolog sem tetszett nekik.

2022. júl. 2. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Egy helyről vettem őket. Most a napokban melegebb a víz(27fok, de most megy levegőztetés éjjel) de gondolom nem ez a baj.

Én is gondoltam már, hogy rosszabb állományt fogtam ki. De akkor a tubifexet mellőzöm.

Amúgy ezek a páncélosok érzékenyebbek az átlagnál?

Arra gondoltam, hogy 5 literes üvegbe raknék a hűtőbe vizet, és igy 5 liter cserével próbalnám hűteni, ez rizikós lehet?

2022. júl. 2. 07:45
 4/4 Tevenyereggyarto ***** válasza:

“Amúgy ezek a páncélosok érzékenyebbek az átlagnál?”


Elvileg nem, még kezdők számára is kiváló fajként szokták emlegetni. Persze ettől még egy adott állomány lehet például valamire érzékenyebb.


Nem került valami réztartalmú cucc a vízbe? Nem emlékszem pontosan de azt hiszem a harcsák általában kicsit érzékenyebbek erre (ha ez hülyeség akkor remélem valaki kijavít, egyelőre ne vedd készpénznek).


“Arra gondoltam, hogy 5 literes üvegbe raknék a hűtőbe vizet, és igy 5 liter cserével próbalnám hűteni, ez rizikós lehet?”


Inkább ne. Az ilyen jeges/ hideg vizes hűtések arra jók ,hogy pillanatnyi örömöt okoznak mert leviszik hamar a hőfokot. De az utána hamar vissza is megy. S ez az ingás többet árt a halaknak mint egy stabil meleg víz.


A 27 fok amúgy sem túlontúl sok. Meg egyébként is a lényeg a jó levegőztetés/ gázcsere. Ugyanis a halak ugye hidegvérűek/ változó testhőmérsékletűek s nem is tudnak a klasszikus értelemben izzadni/ hőt leadni. Helyette melegben jobban felgyorsul az anyagcseréjük meg ilyenek. Melegebb vízben kevesebb az oldott oxigén emiatt alakulhat ki oxigénhiány. Biztos láttál már pipáló halat (akár akváriumban akár tóban), olyankor a légköri oxigént próbálja hasznosítani mert a vízben már nincs elég mondjuk a nagy meleg miatt. Viszont ha intenzíven mozgatod a felszínt (ahogy írtad is ,hogy csinálod) akkor tudod kompenzálni s lesz elég oldott oxigén a vízben. Ezért csak abban az esetben gondolnék oxigénhiányra ha előzőleg gyakran pipáltak a harcsák. De ez megint fura lenne mert ha jól tudom ők is béllégzésűek mint sok másik harcsa azaz amúgy is hasznosítják a légköri levegőt s emiatt jobban kellene bírják az alacsonyabb oxigénszintet mint a többi hal.

2022. júl. 2. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!